Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2017, beyannamesinde, dağıtım, dair, doldurulması, düzenlenmesi, hadler, kar, kurumlar, mali, parasal, tabloların, tablosunun, vergisi, yılı, zorunluluğuna

Ek Mali Tabloların Düzenlenmesi Ve 2017 Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Kâr Dağıtım Tablosunun Doldurulması Zorunluluğuna Dair Parasal Hadler

Eski 03-30-2018   #1
Şengül Şirin

Ek Mali Tabloların Düzenlenmesi Ve 2017 Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Kâr Dağıtım Tablosunun Doldurulması Zorunluluğuna Dair Parasal Hadler

3 sıra nolı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile ek mali tabloları (Satışların Maliyeti Tablosu, Kâr Dağıtım Tablosu, Fon Akım Tablosu, Özkaynaklar Değişim Tablosu) düzenlemek zorunda olan işletmelerin belirlenmesinde aktif toplamı ve net satışların toplamı kriterigetirilmişti 8 sıra nolı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile yapılan açıklama uyarınca, ek mali tabloları düzenlemek zorunda olan mükelleflerin 1998 yılından itibaren verecekleri yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerine ek mali tablolardan sadece “KârDağıtım Tablosu”nu eklemeleri yeterli bulunmuştur

10 sıra nolı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile de, ek mali tabloları düzenlemek zorunda olan işletmelerin belirlenmesi için Maliye Bakanlığı’nca aktif toplam ve net satışlara ilişkin parasal hadler ayrıca belirlenmezse, bir önceki yıl için geçerli olan parasal hadlerin yine bir önceki yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit edilen yeniden değerleme oranında arttırılarak dikkate alınacağıaçıklanmıştır 2001 yılında uygulanan kâr dağıtım tablosu düzenleme zorunluluğuna ilişkin parasal hadler 19122000 tarih ve 24265 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 10 sıra numaralı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile belirlenmiştir Söz konusu tebliğ halen yürürlükte olup,

2017 yılında uygulanacak parasal hadlerin tebliğin 3 maddesi hükmü gereği 2017 yılı için Maliye Bakanlığı’nca belirlenen yeniden değerleme oranında (% 14,47) artırılarak tespit edilmesi gerekmektedir Buna göre ek mali tablolar düzenlenmesi ve beyannamelere kâr dağıtım tablosu eklenmesi zorunluluğuna ilişkin parasal hadler aşağıdaki gibidir:

Ek Mali Tabloları Düzenlemek Zorunluluğuna İlişkinParasal Hadler

2017 yılıaktiftoplamı : 16727800 TL veya 2017 yılı netsatışlarıtoplamı: 37173000 TL’nı aşan mükellefler ek mali tabloları düzenlemekzorundadırlar Buna göre, 2017 yılı aktif toplamı 16727800 TL veya 2017 yılı net satışlar toplamı 37173000 TL’nı aşan mükelleflerin, 2018 yılında verecekleri 2017 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde kâr dağıtım tablosunu doldurmaları zorunludur Mazars/Denge

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com