Türkiyenin Müzik Devleri

Eski 07-22-2008   #1
kezban

Türkiyenin Müzik Devleri

burada türkiyenin en iyi seslerini,müziğin üstadlarını,ismini altın harflerle yazdırıp,herkezin beğeniyle dİnlediği müzik devlerini tanıtacağızsizlerinde desteklerini bekkliyorum

BU HAFTA İLK OLARAK MALESEF ARTIK PEK HATIRLANMAYAN AMA BENİM BEĞENİYLE DİNLEDİĞİM İLHAN İREM'İ TANITMAK İSTEDİMUMARIM BEĞENİRSİNİZ

İlhan İrem 1955 yılında Bursa'da dünyaya geldi
Müzik hayatına girmesi, 1969 yılında 14 yaşındayken üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu 1970 yılında Meltemler Orkestrası ile Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı Aynı kadro ile 1972'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü

1973 yılında kendi imkanları ile Diskotür firmasına yaptığı ilk 45'liği "Birleşsin Bütün Eller - Bazen Neşe Bazen Keder" ile beklediği başarıyı yakalayamadı Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda en popüler sarkıcı konumuna getirdi 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile de başarısını devam ettirdi

1976 yılında yayınladığı dördüncü 45'liğinde Tanrı'yı sorguladığı "Kuklacı Amca" 45'liği gelen baskılar sonucunda plak şirketi tarafından piyasadan toplatıldı 1976 yılında ilk LP çalışması olan "İlhan İrem 1973-1976" yayınlandı "Üzülme Dostum", "Havalar Nasıl", "Ayrılık Akşamı", "Sensiz de Yaşanıyor", "Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu 1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınladı

1984 yılında Türkiye'yi Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Yarışması'nda temsil eder Dereceye giremez ama "Gazeteciler Özel Ödülü"nü kazanır
"Sevgiliye" albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin"i besteler ve seslendirir "Bir Yıldız" adlı bestesi 1979 Eurovision Türkiye finaline kalır ama yarışamadan askere alınır Bunun sebebi de şarkının Sevgliye albümünde yayaınlanmış olmasıydı 1981 yılında askerliğinde yaptığı bestelerden oluşan "Bezgin" yayınlanır 1983 yılında yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve sanatçının kendisi tarafından "Rock senfonisi" olarak adlandırılmış üçlemesi "Pencere Köprü Ve Ötesi" sırayla yayınlanmaya başlanır
1984 yılında Türkiye'yi Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Yarışması'nda temsil eder Dereceye giremez ama "Gazeteciler Özel Ödülü"nü kazanır

1985 yılında üçlemenin ikinci ürünü olan "Köprü" ile birlikte "Pencere Köprü Ve Ötesi" (Hikaye) adında ilk defa bir plağın öyküsü çizgilerle anlatılmış olarak piyasaya çıkar 1986 yılında sözlerini yazdığı "Halley" Melih Kibar tarafından bestelendi ve Türkiye'ye Eurovision Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi getirdi

2000 yılında eski çalışmaları olan "Bezgin", "Pencere Köprü Ve Ötesi" albümleri, bazı bölümleri yeniden mix edilmiş orijinal kayıtlarıyla "Bezginin Gizli Mektupları", "Uçuk Mavi Pencere", "Bulutlara Köprü", "Düşler ve Ötesi" isimleriyle tekrar piyasaya çıktı
Yeni şarkılardan oluşan "Seni Seviyorum" 2001 ve "Cennet İlahileri" 2006 yılında yayınlandı
Odtü Psikoloji mezunu Hansu İrem ile evlidir Eşinin birçok eserinde payı vardır

SANATÇININ PLAKLARI:
  • Birleşsin Bütün Eller \ Bazen Neşe Bazen Keder (1973)
  • Yazık Oldu Yarınlara \ Haydi Sil Gözlerini (1974)
  • Anlasana \ Ne Güzel Bak Yaşamak (1975)
  • Bir Varmış Bir Yokmuş (Kuklacı Amca) \ Hasretim Sana (1975)
  • Ver Elini \ Üzülme Dostum (1975)
  • Havalar Nasıl \ Gözünü Seveyim (1976)
  • Sensiz de Yaşanıyor (İşte Hayat) \ Son Selam (1977)
  • Ayrılık Akşamı (Sazlıklardan Havalanan) \ Sen Bilirsin (1978)
  • Bir Zamanlar \ Yeni Bir Şarkı (1979)
  • Er Mektubu Görülmüştür \ Bal Ağızlım (1980)
ALBÜMLERİ:
  • İlhan İrem 1973-1976 (1976)
  • Sevgiliye (1979)
  • Bezgin (1981)
  • Pencere (1983)
  • Köprü (1985)
  • Ve Ötesi (1987)
  • Dünden Yarına (1988)
  • Uçun Kuşlar Uçun (1989)
  • Pencere… Köprü… Ve Ötesi… (1990)
  • İlhan-ı Aşk (1992)
  • Koridor (1994)
  • Romans (1994)
  • Sevgililer Günü \ The Best Of İlhan İrem 1 (1995)
  • Aşk İksiri & Cadı Ağacı \ The Best Of İlhan İrem 2 (1997)
  • Hayat Öpücüğü \ The Best Of İlhan İrem / 3 (1998)
  • Bezginin Gizli Mektupları (2000)
  • Uçuk Mavi Pencere (2000)
  • Bulutlara Köprü (2000)
  • Düşler ve Ötesi (2000)
  • Seni Seviyorum (2001)
  • Bir Meleğe Aşık Oldum / The Best Of İlhan İrem/ 4 (2003)
  • Işık ve Sevgiyle 30 Yıl (2004)
  • Cennet İlahileri (2006)
ÖDÜLLERİ:
Yılın Ümit Veren Erkek Şarkıcısı / Hey Dergisi (1973) Yılın Sanatçısı / Türkiye Spor Yazarları Derneği (1973) Yılın Sanatçısı / Türkiye Spor Yazarları Derneği (1974) Yılın Erkek Şarkıcısı / Hey Dergisi (1974) Yılın Erkek Şarkıcısı / Demokrat İzmir Gazetesi (1974) Yılın Erkek Şarkıcısı / Ses Dergisi (1974) Yılın Erkek Şarkıcısı / Kelebek Gazetesi (1974) Yılın Şarkısı “Yazık Oldu Yarınlara” / Kelebek Gazetesi (1974) Yılın Gençlik Ödülü / Haberler Ajansı (1974) Altın Plak “Yazık Oldu Yarınlara” (1974) Yılın Sanatçısı / Gazeteciler Cemiyeti (1975) Altın Plak “Anlasana” (1975) Yılın Şarkısı “Bir Varmış Bir Yokmuş” / Ege Haberler Ajansı (1976) Yılın Sanatçısı / Dünya Gazetesi (1977) Yılın Şarkısı “Sensiz de Yaşanıyor”/Demokrat İzmir Gazetesi (1977) Basın 77 Ödülü / Türkiye Gazeteciler Sendikası (1977) Altın Plak “Sensiz de Yaşanıyor / İşte Hayat” (1977) Yılın TV Yıldızı / Günaydın Gazetesi (1978) Yılın Sanatçısı / Anneler Derneği (1978) Altın Plak “Konuşamıyorum” (1978) Yılın Albümü “Bezgin” / Anadolu Haber Ajansı (1982) Altın Plak “Pencere” (1983) Yılın Albümü “Pencere” / Demokratik Basın Birliği (1983) Basın Ödülü / Uluslar arası Altın Orfe Şarkı Yarışması / Bulgaristan (1984) Eurovision Türkiye Birincisi “Halley” / Söz Yazarı (1986) Yılın Şarkısı “Yurtta Barış Dünyada Barış” / KKTC Barış Platformu (1988) Yılın Şarkısı "Yurtta Barış Dünyada Barış" / KKTC Türk Hava Kurumu ve Gazeteciler Birliği(1988) Yılın Şarkısı "Yurtta Barış Dünyada Barış" / Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (1988) Yılın Erkek Sanatçısı / Hey Dergisi (1988) Yılın Sanatçısı / Bursa Hakimiyet Gazetesi (1988) Altın Plak “İlhan-ı Aşk” (1992) Altın Plak “Sevgililer Günü” (1995) 35Yıl Onur Ödülü / Bursa Sivil Toplum Derneği (2008)

KİTAPLARI:
  • Pencere Köprü Ve Ötesi (Öykü / 1985)
  • Uzaklarda Biri Var (Denemeler / 1987)
  • Katastrof (Şiirler / 1990)
  • Delirium (Denemeler / 1994)
  • Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri (Denemeler / 1998)
  • Siyah Kuğunun Şarkısı (Senfonik Şiir /2007)

UMARIM BEĞENMİŞSİNİZDİR =)

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Türkiyenin Müzik Devleri

Eski 07-24-2008   #2
kezban

Cevap : Türkiyenin Müzik Devleri

İŞTE BİR MÜZİK DEVİ DAHA "CEM KARACA"

5 Nisan 1945’de Ìstanbul’da dünyaya gelen Cem Karaca, Toto Karaca ve Mehmet Karaca’nin ilk çoçuğudur14 yaşında Ìzmir’de tatildeyken aşık olduğu kızı etkilemek için Johnny Guitar adlı şarkıyı söyleyen Cem Karaca, annesi Toto Karacay’ı daha çok etkiler Cem Karaca’nın müziğe olan yatkınlığını gören Toto Karaca, oğlunun müziğe yönelmesinde büyük rol oynamıştır

Profesyonel müzik hayatının ilk donemlerinde Rock n Roll tarzı çalışmalaryla bilinen Cem Karaca 1963 senesine doğru “Dinamitler” adı altında arkadaşları ile kurduğu grupla sahne almaya başladı Ayni sene “Dinamilter” grubunun dağılmasının ardından “Bekledikleriniz” ile geri dondü Cem Karaca Bir iki ay süren “Bekledikleriniz” grubunu Gokçen Kaynatan’ın grubu izledi Gokçen Kaynatan’ın grubuyla müzik hayatını sürdüren Cem Karaca, gruptan ayrıldıktan sonra bir süre tiyatro ile ilgilendi

Müzikten kopmak istemeyen Cem Karaca 1964 yılında “Cem Karaca – Jaguarlar” grubunu kurdu 1967 – 1969 yılları arasında Apaslar grubu, Hürriyet gazetesinin düzenlediği altın mikrofon yarışmasında ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı Apsalar’ı Kardaşlar grubu izledi Kardaşlar Dadaloğlu çalışmasıyla büyük başarı elde etti Kardaşlar grubundan ayrılan Karaca, Moğollar grubu ile çalışmalarını sürdürdü Moğollar grubunun dağılması Cem Karaca’nın Dervişan grubunu kurmasına yol açtı </IMG>

Grup politik – rock ve progressive rock çalışmalarıyla biliniyordu ve Cem Karaca tam anlamıyla ilk studyo albümü; “Yoksulluk Kader Olamaz”ı Dervişan ile çıkardı Edirdahan grubunun çalışmaları ardından Almanya’ya gidip 1987 yılına kadar sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı Gurbet acısı Cem Karaca’nın bu donemdeki en iyi albümünü almanca dilinde çıkarmasına yol açtı

Yurda geri dondükten sonra 1990 ve 1992 yıllarında Yiyin Efendiler ve Nerede Kalmıştık albümleriyle müzik hayatını sürdürdü 1997 yılında Ağır Roman’ ın film müziği “Resimdeki Gozyaşları” Cem Karaca’yı yeniden popular yaptı 1999 yılında “bindik bir alamete…” albümünü çıkaran Cem Karaca, Kahpe Bizans filmi için 3 parça kaydedip filmdede küçük bir rol aldı

2000’li yıllarda şiir çalışmaları ve Barış Manço’nun grubu Kurtalan Ekspres ile sahne aldı
Şubat 2004 tarihinde, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle Cem Karaca müziğe ve hayata gozlerini yumdu

</IMG>

ONU HEP SAYGI VE HAYRANLIKLA ANICAZALLAHTAN RAHMET DİLERİM

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com