Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı > Tarih Musahabeleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arkasında, bulgar, kralının, yürümem

''Bulgar Kralı'nın arkasında yürümem!''

Eski 03-28-2009   #1
KRDNZ

''Bulgar Kralı'nın arkasında yürümem!''

1)İsterseniz Rum İmparatorluğu deyin

ORHAN Eralp deneyimli bir büyükelçimizdi Milli mücadele kahramanlarımızdan Kazım Özalp'in yeğeniydi, ne yazık ki dramatik bir intiharla yaşamına son verdi Ama Eralp'i asıl unutulmaz kılan Birleşmiş Milletler'de yaptığı ünlü konuşmaydı Kıbrıs Rumlarının 'Neden bizi tanımıyorsunuz? 150 BM üyesi ülke tanıdı' yollu sataşmalarına verdiği cevap hiç unutulmadı: 'Kıbrıs sorunu bir cebir denklemidir Bu denklemin 'x'i de Türkiye'dir Tüm dünya sizi tanısa bile Türkiye sizi tanımadıkça bu denklem çözülemez Şimdi kendinize isterseniz 'Kıbrıs Rum imparatorluğu' bile diyebilirsiniz!'

(2)Bulgar Kralı'nın arkasında yürümem!
VELİAHT Yusuf İzzeddin Efendi, 1910'da VII Edward'ın cenaze töreninde Osmanlı İmparatorluğu'nu temsil etmişti Protokolce hazırlanan programa göre kendisinin Bulgar Kralı'nın arkasından yürüyeceğini gören Veliaht Yusuf İzzettin Efendi, 'Ben burada Osmanlı İmparatorluğu'nu temsil ediyorum Katiyen Bulgar Kralı'nın arkasından yürümem' diye dayatmıştı Durum İngilizleri telaşa düşürmüş, fakat ısrar karşısında Veliahtı Bulgar Kralı'nın önüne almaktan başka çare bulamamışlardı

(3)İsmet Paşa'dan koltuk salvosu

LOZAN Barış Konferansı'nın ilk günü, toplantı Mont Benon Gazinosu'nda yapılacaktı Türk delegasyonunu temsilen salona gelen İsmet İnönü, karşılaştığı manzaraya hemen tepkisini gösterdi Salonda kendisine öteki heyet başkanlarına göre daha küçük bir koltuk ayrıldığını gördü Nedenini sordu Aynı boyutta bir başka koltuk bulunmadığı yanıtını aldı 'O takdirde bulunduğu zaman toplantıya girerim' dedi Odasına çekildi İnönü'nün bu ilginç tepkisi etkili oldu Çok geçmeden Lord Curzon'unki gibi aynı boyutta bir koltuk bulunup yerine konuldu

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com