Beddua

Eski 03-27-2009   #1
KRDNZ

Beddua

I Dünya Harbi'nin artık Osmanlı Devleti aleyhine sonuçlanacağının anlaşıldığı günlerden bir gün Enver Paşa Talat Paşa ile birlikte Beylerbeyi'nde ikamet etmekte olan (aslında göz hapsinde olan) II Abdülhamit Han'ı ziyarete giderler Kendilerini karşılayan muhafız subayı, II Abdülhamit Han'a haber vermeksizin yol gösterdiği için, kapısının önüne kadar gelirler Kapı yarı aralıktır ve II Abdülhamit Han, sırtı kapıya doğru dönük, namazını bitirmiş seccade üzerinde dua etmektedir Gelenleri görmüyor, gelenler de ona kendilerini göstermiyor Enver Paşa, önde, yarı açık kapıyı biraz daha aralamış, olduğu yerden tabloyu seyretmektedir IIAbdülhamit, elleri hacet dergahına uzatılmış, gözyaşlarıyla nemli bir dua sesi çıkarmakta:

"Allah'ım: bana yapılanları helal etmiyorum! Şahsıma yapıldığı için değil, milletime yapıldığı için affetmiyorum! Milletime yapılan fenalıklardan, yarın senin huzurunda hesap gününde davacıyım!"

Enver Paşa bu duayı işitince, çarpılıp kalıyor, Hünkarın huzuruna çıkamıyor, geriye dönüyor, Talat Paşa'yı kolundan çekerek sürüklüyor, rıhtımda bekleyen istimbota götürüyor ve orada ağlaya ağlaya , Talat Paşa'ya şunları diyiyor:

"Başımıza ne geldiyse bu adama yaptıklarımızdan geldi ve daha ne gelecekse o yüzden gelecek!"

Kaynak: Ayşe Osmanoğlu "Babam Sultan Abdülhamid" s232

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Beddua

Eski 03-27-2009   #2
Aragorn561

Cevap : Beddua

Alıntı:
KRDNZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

"Allah'ım: bana yapılanları helal etmiyorum! Şahsıma yapıldığı için değil, milletime yapıldığı için affetmiyorum! Milletime yapılan fenalıklardan, yarın senin huzurunda hesap gününde davacıyım!"

burada tüylerim üğğğrrrperdi diyebilirim ve en çok beğendiğim yer burası oldu (güzel söz tuttum bu adamı :D)

çok teşekkürler emeğine sağlık

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com