Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Müzik Tutkunları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
severler, türkü

Türkü Severler...

Eski 06-29-2007   #1
mate

Türkü Severler...

KÜTAHYA' NIN PINARLARI

ömre bedel türküdür tel dolaptan çilek reçelini çıkarırken bir koku gelir burnuma, yağmur yağarken aklim hep basiretsizlikler tarihine saplanır, berber koltuğunda dalıp giderim, armut ağacına tırmanırken bir ses duymayı özlerim, su içtikten sonra hiçbir şey düşünmemeyi becerebildiğim bir saniye gelir geçer hissettirmeden, sağdan sayarken sıranın bana geleceğini unuturum, rakı kadehini bir tüy gibi bırakırım masaya Kütahya’nın pınarları, pınardır hani, coşar salınır salarım, sallarım, salınırım kalırım bunlardan büyük, bunlardan çok, bunlardan evladır bunu yazarken dinlediğimdir

Kütahya' nın pınarları akışır

Devriyeler kol kol olmuş bakışır

Asalıya çuha şalvar yakışır

Aman amman vehbim

Öyle böyle olur mu

Ah ben ölürsem

Dünya sana kalır mı

Sonum geldi musallaya dayandı

Kar beyaz vehbim al kanlara boyandı

Seni vuran oğlan bu nasıl dayandı

Aman amman vehbim

Öyle böyle olur mu

Ah ben ölürsem

Dünya sana kalır mı

Hikayesi;

bundan 100-120 yıl önce kütahya'da bir ailenin genç yakışıklı, sözü dinlenir, temiz kalpli bir oğulları varmış orta halli bir ailenin de güzel, boylu poslu uzun saçlı bir kızları varmış kız biraz hoppa olduğu, ele, avuca sığmadığı için arkadaşları ona "deli düve" ismini vermişlerdi (düve: buzağı doğurma zamanı gelmiş yeni ineklere bazı yerlerde düve denirmiş) işte genç yakışıklı delikanlı deli düveye aşık olmuş o zamanlar deli düve adı dillere destandır genç, deli düveyi ailesinden ister, fakat kızı vermezler kızla genç gizli gizli buluşurlar bunu duyan kızın ailesi razı olur ve kızla genci evlendirirler fakat gençlerin saadetleri uzun sürmez, bu kızın güzelliğini duyan gören zamanın delikanlıları kendilerini reddeden kızın kocasını hem kıskanır hem de ona kin bağlarlar

aradan hayli zaman geçer bu genç ve güzel gelin bazı delikanlılar tarafından tehdit edilmeye başlanmıştır delikanlılar "kocandan ayrılacaksın yoksa seni dağa kaldırırız, kocanın da gözlerini kör ederiz" diye kıza haber salmışlar genç kadın önceleri aldırmaz ve kocasından saklar, onu sevdiği için bir türlü kötülük etmelerine razı olamaz ve delikanlılara şöyle haber yollar " ne olur, kocamı rahat bırakın ona dokunmayın ne isterseniz yapayım" der bunu haber alan gençler kadını kaçırmaya karar verirler aracı kadına "biz istediğimizi çeşme başında söyleyeceğiz oraya kadar gelsin" derler bunu duyan gelin meraktan çatlayacak bir duruma geldiğinden çeşme başına gider çeşme başına giden delikanlılar tuzak kurarak kadını kaçırırlar kadın bu sırada çığlık atar o sırada kadının kocası olan asalıoğlu sesi duyarak koşarak gelir kadının kocası ile diğer gençler arasında kanlı bir kavga olur ve asalıoğlu ölür gençler kızı dağa kaldırmıştı öte yandan oğullarını kanlar içinde yattığını gören gencin ana ve babası saçlarını başını yolarlar

Buyrun üstad MEHMET ERENLER'den dinleyin arkadaşlar ;

youtubecom/watch?v=eHakS7lyIP8" title="View this video at YouTube in a new window or tab" target="_blank">YouTube Video
youtubecom/watch?v=eHakS7lyIP8"> youtubecom/watch?v=eHakS7lyIP8" /> ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Alıntı Yaparak Cevapla

Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem...

Eski 07-22-2007   #2
mate

Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem...

Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem
Ela gözlüm ben bu elden gidersem
Zülfü perişanım kal melül melül
Kerem et aklından çıkarma beni
Ağla gözyaşını sil melül melül

Elvan çiçekleri takma başına
Kudret kalemini çekme kaşına
Beni unutursan doyma yaşına
Gez benim aşkımla yol melül melül

Yiğit ey sevdiğim sen seni gözet
Karayı bağla da beyazı çöz at
Doldur ver badeyi bir daha uzat
Ayrılık şerbetin sal melül melül

Karac’oğlan der ki ölüp ölünce
Ben de güzel sevdim kendi halimce
Varıp gurbet ele vasıl olunca
Dostlardan haberim al melül melül

Karacaoğlan

Alıntı Yaparak Cevapla

Havada Bulut Yok

Eski 08-22-2007   #3
mate

Havada Bulut Yok

Bir Yemen türküsüdür Havada Bulut Yok

Osmanlı Yemen topraklarını ülkesine kattıktan sonra buradaki hükümranlığını sürdürmek için çok şehit vermiştir Yemen merkezden uzak olsa da kutsal toprakları elde tutma uğruna birçok şehit verilmiştir
Müslüman toprağı olmasına karşın, Yemen İngilizlerle işbirliğine giderek Osmanlıya karşı savaş açmıştır Beş cephe de birden çarpışan Osmanlı kuvvetleri Anadolu’dan asker sevki yapmaktadır Çarpışmalar o kadar şiddetli olmaktadır ki aileler Yemen’e cepheye giden evlatlarının artık geri dönmeyeceğini bilmektedirler Bir çok aile cepheye gönderdikleri çocuklarından bir daha haber alamamışlardır Hatta bazı askerler yıllar sonra savaş bitse de bu topraklardan geriye dönememişler, sağ kalabilenler orada yaşamlarını devam ettirmişlerdir Bu acıyla Yemen Türküsü o devirlerde halkın dilinden düşmemiş etkilerini ve izlerini günümüze kadar bu türküyle taşımıştır

Havada bulut yok bu ne dumandır
Mahlede ölen yok bu ne figandır
Şu yemen illeri ne de yamandır
Ano yemendir gülü çemendir
Giden gelmiyor acep nedendi
r

Türkü’nün Orijinal Sözleri:

Yemen Türküsü

Havada bulut yok, bu ne dumandır?!
Mahlede ölü yok, bu ne şivandır?!
Ana ben ölmedim bu ne figandır?!

Eli yemendir, gülü çemendir!
Giden gelmiyor, acep nedendir?!

Kışlanın ardında, üç ağaç incir;
Kolumda kelepçek, boynumla zincir!
Zincirin yerleri ne yaman sancır!

Aynı nakarat

Kışlanın ardında, sıra söğütler;
Zabitler oturmuş, asker öğütler
Yemen'e gidecek bu koç yiğitler

Aynı nakarat

Kışlanın ardında, redif sesi var;
Bakın çantasına acep nesi var?
Bir çüt kondurası, bir al fesi var!

Aynı nakarat

Kışlanın ardını, duman bağladı
Analar, babalar kara bağladı!
Yemen'e gidene herkes ağladı!

Aynı nakarat

Kışlanın ardında yüzüyor kazlar;
Ayağım ağrıyor, yüreğim sızlar!
Yemen'e gidene ağlıyor kızlar!

Aynı nakarat

Kışlanın ardında, bir kırık testi;
Askerin üstüne Sam yeli esti!
Gelinlik tazeler umudu kesti!

Eli yemendir, gülü çimendir
Giden gelmiyor, acep nedendir?

Alıntı Yaparak Cevapla

Debreli Hasan - Drama Köprüsü

Eski 08-22-2007   #4
mate

Debreli Hasan, Drama'da yetişmiştirDebreli namıyla mübadele öncesi dönemde Drama-Serez-Sarısaban bölgelerinde faaliyet göstermiş bir halk kahramanı eşkiyadır
Drama köprüsünü,o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı
haraçla yaptırmıştırDebreli Hasan'ın yaşadığı,dönem kesinlikle bilinmemekle beraber
Çakırcalı Efe ile çağdaş olduğu görüşleri,hatta atıştıklarına dair hikayeler onun
1870-1920 yılları arasında Makedonya dağlarında egemen olduğunu göstermektedir
Bu konuda halk arasında söylenen menkıbeye göre;Selanikli Yahudi bir tüccar ticaret
için İzmir'e gidecektirEğer bu civar dağlarda hükümran olan Debreli'den geçsen,
Ege dağlarında Çakırcalı'dan geçemezsin denir,kendisineNitekim de öyle olur

Debreli'nin çetesinde pek çok kişi yokturBilinen Karakedi namıyla bir tek kızanı
olduğudurHalka onu sevdiren eşkıya kişiliğinin en üstün tarafı ise fakirlere yardım
etmesi,bilhassa birbirini seven yoksul gençleri evlendirmesidirBu konuda şöyle bir
menkıbe de vardır"Evlenmek niyetinde olan dağlı bir genç,tek danasını almış,İskece pazarına inmektedirYolu,Debreli Hasan tarafından kesilirDelikanlının evlenmek için
parası olmadığını anlayınca Debreli kendisine düğün için yetecek parayı verir ve ayrıca danasını satmamasını salık verip uğurlar"

Makedon dağlarının Debreli'si sonunda padişah affına uğrar veya söylentiye göre mübadelede güvenlik güçlerinin elinden kaçmayı başarır ve Türkiye'ye göç eder

Kısacası Rumeli Türklerinin gönlüne yerleşmiştir efsanesiyle Debreli Hasan

Drama Köprüsü Bre Hasan Dardır Geçilmez
Soğuktur Suları Hasan Bir Tas İçilmez
Anadan Geçilir Bre Hasan Yardan Geçilmez

At Martini De Bre Hasan Dağlar İnlesin
Drama Mahpusunda Bre Hasan Dostlar Dinlesin

Mezar Taşlarını Bre Hasan Koyun Mu Sandın
Adam Öldürmeyi Bre Hasan Oyun Mu Sandın
Drama Mahpusunu Bre Hasan Evin Mi Sandın

At Martini De Bre Hasan Dağlar İnlesin
Drama Mahpusunda Bre Hasan Dostlar Dinlesin

Türkü’nün Orijinal Sözleri:

Drama köprüsü Hasan dardır geçilmez
Soğuktur suları Hasan bir tas içilmez
At martinini Debreli Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda Hasan Karakedi dinlesin

Mezar taşlarını Hasan koyun mu sandın
Adam öldürmeyi Hasan oyun mu sandın
Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin

Drama köprüsü Hasan dardır daracık
Çok istemem Yanko Çorbacı bin beş yüz liracık
Drama mahpusunda Hasan Karakedi dinlesin

Drama köprüsünü Hasan gece mi geçtin
Ecel şerbetini Hasan ölmeden mi içtin
Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-23-2007   #5
feyza

paylaşımlar çok güzel
bi türkü sever olarak teŞeKKÜrler MATE

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-20-2007   #6
m_r_b

türkü kelimesi türk den gelirmişyani kısaca özümüzü koruyalım türkü seven biri olarak paylaşımıniçin teşekkürler çok saol

Cevap : Türkü Severler...

Eski 10-27-2007   #7
mate

Cevap : Türkü Severler...

Eledim Eledim Höllük Eledim

Erzurum-Muharrem Akkuş-Yücel Paşmakçı

Eledim Eledim Höllük Eledim,
Aynalı Beşikte Canan Bebek Beledim
Büyüttüm Besledim Asker Eyledim,
Gitti De Gelmedi Canan Buna Ne Çare,
Yandı Ciğerim De Canan Buna Ne Çare

Bir Güzel Simâdır Aklımı Alan,
Aşkın Sevdasını Canan Sineme Saran
Bizi Kınamasın Ehl-i Dil Olan
Gitti De Gelmedi Canan Buna Ne Çare,
Yandı Ciğerim De Canan Buna Ne Çare

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com