Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
değiştiren, faktörler, talebi

Talebi Değiştiren Faktörler

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Talebi Değiştiren Faktörler

Talep, bir malın değişik fiyat seviyeleri ile bu fiyat seviyelerinin her birinde talep edilecek miktar arasındaki ilişkiyi kuran bir kavramdır Yani, talep edilen miktarlar fiyatın bir fonksiyonudurlar Ancak bir malın talep edilen miktarını etkileyen, fiyat dışında, başka değişkenler de vardır Ama bunlar ekonominin kısa döneminde sabit olarak varsayılırlar Bu değişkenlerden herhangi biri değiştiği zaman da talep değişecektir Bu değişkenler:
i Tamamlayıcı malların fiyatındaki değişimBurada esas mal tamamlayıcı mal ilişkisi söz konusudur Her mal ve hizmet için bu tür bir ilişki söz konusu değildir Esas ma eğer bir tamamlayıcı mal ile desteklenmesi halinde tüketicisine hizmet verebiliyor ise, söz konusu olur En tipik örnek, otomobil-benzin ilişkisidir
ii Rakip malların fiyatlarındaki değişim Gerçek hayatta başka malların fiyatları değişmekte ve buda söz konusu malın talebini etkilemektedir Bu durum karşısında malın taebinin ne yönde değişeceği ise söz konusu mal ve fiyatı değişen diğer mal arasındaki ilişkiye bağlıdır Rakip malların (birbirinin yerine kullanılabilen mallar) fiyatının düşmesi bir malın talep edilen miktarının azalmasına, rakip malların fiyatlarının yükselmesi bir malın talep edilen miktarlarının artmasına neden olur Tamamlayıcı malların (birlikte kullanılan mallar) fiyatının artması bir malın talep edilen miktarının azalmasına, aksi ise malın talep edilen miktarının artmasına neden olur
iii Tüketicinin parasal veya nominal gelir seviyesi Gelirdeki bir artış malın talebini artırırken, yine gelirdeki bir düşüş de talebi düşürecektir
iv Toplumun ortak beğeni ve alışkanlıklarındaki (zevklerdeki) değişikliklerBurada zevk sözü, tüketicinin tercihlerini anatmak için kullanılmaktadır Tüketicinin zevklerinin veya tercihlerinin deği k mesi malların tüketici gözündeki önem sıralarının deği l mesi demektir Bu noktada tüeticinin gelecekle ilgili bekleyişlerine de dokunabiiriz Bir malın gelecekteki fiyatları ile ilgili bekleyişleri tüketicinin bugünkü talebini etkileyebilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com