Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
genel, ortaçağın, özellikleri

Ortaçağın Genel Özellikleri

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ortaçağın Genel Özellikleri

Orta Çağı Başlatan Olay Nedir?
Orta Çağı Bitiren Olay Nedir
Orta Çağın Özellikleri Maddeleri Halinde

Orta Çağ (476 - 1453)
  • Batı Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile başlar, İstanbul’un Osmanlı ordusu tarafından fethi ile sona erer
  • Kavimler Göçü sonrasında günümüz Avrupa toplumları-nın etnolojik temelleri atılmıştır
  • Kilise oldukça güçlenmiş, skolastik düşünce Avrupa’nın siyasi, sosyal ve düşünsel yaşamına egemen olmuştur
  • Bu çağda, Doğu’da bazı tarihçilerce İslam Rönesansı denilen dönem yaşanırken; Batı’da skolastik düşünce (dogmatizm) egemen olmuştur
  • Avrupa’nın siyasi rejimi, feodalite (derebeylik) düzenidir İslamiyet bu dönemde doğmuş ve yayılmıştır
  • Çağın en önemli siyasi gelişmelerinden biri Haçlı Sefer-leri’dir
  • Bu dönemde kağıt, barut, pusula ve matbaa gibi teknik buluşlar Talaş Savaşı’ndan sonra Çin’den İslam dünyasına; Haçlı Seferleri sonrasında da Müslümanlardan Avrupa’ya aktarılmıştır
  • İngiltere’de Magna Carta (Büyük Şart) imzalanmış ve böylece “anayasal devlete” yöneliş sürecine girilmiştir Çağ başının en güçlü devletleri Bizans ve Sasani İmparatorluklarıdır Daha sonra Arap -
  • İslam İmparatorluğu ve Büyük Selçuklu İmparatorluğu güçlü devletler olarak tarih sahnesine çıkmışlardır
  • Osmanlı Devleti’nin kurulması bu çağın sonlarına doğru gerçekleşmiştir
  • Orta Çağ Avrupasında, feodalitenin de etkisiyle halk birbirinden ayrı ve farklı haklara sahip olan sosyal sınıflara ayrılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com