Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
derslerin, esmaül, hüsna

Esmaül Hüsna Derslerin Hepsi

Eski 08-03-2012   #31
Prof. Dr. Sinsi

18GÜNÜMÜZ
euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM
Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente bi’rahmetike yâ erhamer’râhimîn”(altı çizili h harfi boğazdan hırıltılı okunacak)
Ma’nâsı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin Senden başka (ibâdete lâyık) hiçbir ilâh yoktur Ancak sen varsın Beni sen yarattın Şüphesiz ben senin kulunum Gücüm yettiği kadar, Zât-ı Ecelli âlâna verdiğim sözde durmağa çalışıyorum Ya Rabbi! işlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorumBana lütuf ve ihsan buyurduğun nimetleri ikrar ve itiraf ediyorum, günâhlarımı da itiraf ediyorum Yâ Rabbi! Beni mağfiret buyur (günâhlarımı bağışla), zira senden başka günâhları bağışlayacak (mağfiret edecek, af edecek) yoktur
Peygamber Efendimiz Her kim, bu duâyı inanarak sabahleyin okur da o gün akşama çıkmadan ölürse o kimse cennetliktir Her kim de akşamleyin okur da, sabah olmadan (sabaha çıkmadan) ölürse o kimse cennet ehlindendir (Cennete girecektir)” buyurdular

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIM Gâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )
Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederizsenin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin” Dediler

6 Inne meal üsri yüsra( Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

BUGÜNKÜ ESMALARIMIZ
60MUİD öldükten sonra tekrar dirilten
61MUHYİ hayat veren dirilten
62MÜMİT öldüren, ölümü yaratan

DUA EZBERİMİZ—11-
"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh Vessalâtil kâimehÂti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh inneke lâ tuhliful mîâd

Bu duânın meâli şöyledir: "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin"

HADİS EZBERİMİZ-18- (-isteyen ezberleyebilir)
“Ümmetimin fesada gittiği zamanda kim benim sünnetime sarılsa ona yüz şehit sevabı vardır

HAMD VE SALAVATLA BİTİRELİM

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #32
Prof. Dr. Sinsi

EL-MUİD
"Ey kâfirler! Siz ölü iken sizi dirilten Allah'ı nasıl inkâr ediyorsunuz?
Sonra sizi öldürecek, tekrar sizi diriltecek ve sonunda O'na döndürüleceksiniz" (bakara 28)
  • Ölümlerinden sonra varlıkları yeniden dirilten, canlarını iade eden, yeniden yaratan ikinci kez yaratılış, başka bir şekilde yaratılış değildir Var olup yok olan bir şey,başka şekilde değil aynen yaratılacaktır Dünyadaki insan nasıl ise, kıyamet gününde de aynı olacaktır Her müslüman, Allah'ın ilk kez ve (âhirette) ikinci kez yaratan olduğunu bilmelidir Yok olduktn sonra onları tekrar yaratacak olan O'dur O'nun tekrar yaratması bir ihtiyaçtan değil, bir hikmet gereği kudretinin bir göstergesi içindir (4)
  • Halbuki iş bu kadar değil, bunun ilerisi de var O sizi öldürdükten sonra yine diriltir ve diriltecektir Size önce verdiği gibi ve hatta ondan daha yüksek yine bir hayat verir ve verecektir Ba'sü ba'de'l-mevt (öldükten sonra dirilmek) de haktır Görmez misin olan yine olur Eğer olmasaydı sen kâinatta hiçbir kanun göremezdin Bir yaptığını bir daha yapamazdın İlimden, sanattan hiçbir hissen olmazdı Sen bu sayededir ki hangi şeyi iyi bilirsen onu bir daha ve bir daha yapabilirsin Tohumlarını bu sayede eker, çiftlerini bu sayede sürer, hasılatını bu sayede kaldırırsın (5)
  • Bir kimsenin ev halkından birisi yolda eğlense ve ondan bir haber gelsin, bir haberim olsun isterse, evdekiler uyuduktan sonra "Ya Müid" ismini yetmiş kere okuyup evinini dört bir tarafına üflemelidir ve "Ya Müid, filan kimseyi bana geri dönde veya haberini gönder" diye dua etmelidir Umulur ki yakın bir zamanda o kaybolan veya eğlenen kimsenin ya kendisi ya da haberi gelir (7)

EL-MUHYİ
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Şüphesiz biz diriltir ve öldürürüz Dönüş de ancak bizedir" (KAF 43)
"Ve O, yaşatan ve öldürendir;"(2)
"Kendi yaratılışını unutarak bize karşı misal getirmeye kalkışıyor ve: "Şu çürümüş kemikleri kim diriltecek?" diyor
De ki: Onları ilk defa yaratmış olan diriltecek Çünkü O, her türlü yaratmayı gayet iyi bilir" (3)
"Şüphesiz O, ölüleri de mutlaka diriltecektir" (4)
  • Hayatı yaratan, canlılığı meydan getiren, ölüleri dirilten, can veren ve canlandıran
  • İnsanoğlu bugüne kadar bir tek canlı yaratamamıştır
  • Meniye can veren, çekirdeği çiçeğe döndüren Allah (cc)dır Toplumların dirilmesi Allah'ın elindedirRabbimizin diriliş kanunları vardır Toplumların dirilişi için koyduğu kanunu 'Bir toplum kendini değiştirmedikçe Allah o toplumu değiştirmez' (Rad,11)
  • Bir varlığa can vermek, onu yoktan yaratmak ve onun yaşamını sürdürebileceği şekilde dünya şartlarını düzenlemek yalnızca sonsuz güç sahibi olan Allah'a mahsus bir özelliktir Allah gözle görülemeyecek kadar küçük bir yumurta ile spermi birleştirir Sperm yumurtanın içine girer girmez yumurtanın çevresi bir zarla örtülür Ve hayat başlar Allah bu küçücük hücreyi önce ikiye, sonra dörde böler Ve bu bölünme hızla devam eder Ve böylelikle annenin karnında mucizevi bir yaşam başlar Aynı hücreler bir süre sonra farklılaşarak hem beyni, hem sinir sistemini, hem de sert kemikleri ve kıkırdakları oluşturur Böylelikle Allah dokuz ay içinde yoktan, gören, duyan, konuşan ve akleden bir insan yaratır Ona can bağışlar Bir canlının oluşum aşamalarında meydana gelen bu mucizevi olayları, bir yumurtayla spermin başaramayacağı açıktır Onları birleştiren ve anne karnındaki bebeği dokuz ay boyunca koruyarak büyüten yalnızca Allah'tır İşte bu ilk yaratılış ve ilk diriltmedir Allah insanı dünyaya getirdikten sonra onun yaşamasına izin verir Sonra Allah tüm insanlara kaderlerinde bir ölüm günü tayin etmiştir Bu ölüm gününe kadar da onları belli bir süre dünya hayatında tutarak imtihan eder Tayin edilen süre geldiğinde de insanların canını alır ve dünyada işledikleri amellerin karşılıklarını vermek üzere, daha önce yoktan varettiği gibi ölümlerinden sonra tekrar diriltir Kuşkusuz bu, sonsuz güce sahip Allah için çok kolay bir iştir (5)

EL-MÜMİT
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır" (NİSA 78)
"Her canlı, ölümü tadar" (2)
"De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır" (3)
  • Mümit, isim olarak Kur'an'da geçmez, fiil olarak geçer Mümit, canlı varlıkları öldürendir Allah ölüm ile sağlıklı ve güçlü olanların gücünü yok eder O, her şeyi yaşatan ve öldüren, her şeye kadir olandır Allah, yaşatma sıfatı ile övündüğü gibi, öldürme sıfatı ile de övünür Bu, hayır ve şerrin, yarar ve zararın yalnız O'ndan geldiğini, mülkünde hiçbir ortağı bulunmadığını, yalnız kendisinin, bâki ve ebedi olduğunu, kendisinin dışındaki bütün varlıkların fani olduğunu bilmemiz içindir Her müslüman, mutlak olarak yalnız Allah'ın yaşatan ve öldüren olduğunu bilmeli ve inanmalıdır (4)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #33
Prof. Dr. Sinsi

19GÜNÜMÜZ
bismillehirrahmanirrahim

Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente bi’rahmetike yâ erhamer’râhimîn”(altı çizili h harfi boğazdan hırıltılı okunacak)
Ma’nâsı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin Senden başka (ibâdete lâyık) hiçbir ilâh yoktur Ancak sen varsın Beni sen yarattın Şüphesiz ben senin kulunum Gücüm yettiği kadar, Zât-ı Ecelli âlâna verdiğim sözde durmağa çalışıyorum Ya Rabbi! işlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorumBana lütuf ve ihsan buyurduğun nimetleri ikrar ve itiraf ediyorum, günâhlarımı da itiraf ediyorum Yâ Rabbi! Beni mağfiret buyur (günâhlarımı bağışla), zira senden başka günâhları bağışlayacak (mağfiret edecek, af edecek) yoktur
Peygamber Efendimiz Her kim, bu duâyı inanarak sabahleyin okur da o gün akşama çıkmadan ölürse o kimse cennetliktir Her kim de akşamleyin okur da, sabah olmadan (sabaha çıkmadan) ölürse o kimse cennet ehlindendir (Cennete girecektir)” buyurdular

PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIM Gâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )
Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederizsenin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin” Dediler

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

BUGÜNKÜ ESMALARIMIZ
63HAYY her zaman diri
64KAYYUM her şeyi ayakta tutan

EL-HAYY
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Ölümsüz ve daima diri olan Allah'a güvenip dayan " (1)
"Bütün yüzler, diri ve her şeye hakim olan Allah için eğilip boyun bükmüştü" (2)
" O daima diridir" (3)
"Hay ve kayyûm olan Allah'tan başka ilâh yoktur" (4)
  • Allah'ın "hayatı", tam kamil bir hayattır O, ölümsüzdür Hayat için başka bir şeye ihtiyacı yoktur Allah başlangıcı ve nihayeti olmayan ebedi ve ezeli hayat sahibidir Mahdut sınırların mahkumu, başlangıç ve sonuçların çerçevelediği ve zaman kavramından tamamen uzaktır Allah'ın hayatı bambaşka bir hayat şeklidir Cenab-ı Allah'ın hayat sıfatı, insanların hayat sıfatıyla alışa geldikleri özelliklerin hepsinden uzak olduğu gibi mutlaktırda Allah Teâlaâ'nın hayatı en mükemmel ve en eksiksiz bir hayat olduğuna göre; O, bu özelliğin zıddı olan bütün eksik ve kusurlu sıfatlardan uzaktır
  • İnsan acizdir ve çok az şeye güç yetirebilir Dünyaya geldiği andan itibaren hayatının 5-10 senesi yarı şuurlu olarak geçer Bu dönem boyunca sürekli bir ilgiye ve bakıma muhtaçtır Bundan sonra yaşadığı hayatın ise büyük bir bölümü kendi bedenine bakmakla, temizlenmekle geçer Eğer bu sayılanları yapmak istemese ve ertelese kısa süre içinde bakılamayacak bir görünüme girer Ayrıca insanın bedenen ihtiyaç duyduğu büyük bir eksikliği daha vardır: Uyku İnsanın ömrünün neredeyse üçte biri uykuyla geçer Ancak ne kadar istemese de, uykuya ayıracağı zamanlarda başka şeyler yapmayı tercih etse de buna bir iki günden fazla dayanması mümkün değildir Hatta 24 saat uyumayan bir insanın şuurunda bir bulanıklık, idrakinde bir yavaşlık baş gösterir Her zaman doğal olarak yapabildiği şeyleri yapamamaya, karşılaştığı olayları sağlıklı muhakeme edememeye, hatta konuşma güçlüğü çekmeye, bildiği şeyleri unutmaya başlar Elbette aciz olan ancak insan ve insan gibi yaratılmış olan diğer canlılardır Canlı ve cansız tüm kainatın yaratıcısı olan Allah ise Hayy'dır Daima diridir, her an herşeye hakimdir, herşeyi bilir, herşeye güç yetirir, O'nu uyku ve uyuklama tutmaz, her türlü acizlikten de münezzehtir O, yarattıklarına çeşitli acizlikler vermiş ve bu eksiklikleri farkederek yalnızca kendisine kulluk etmelerini, herşeyi kendisinden istemelerini emretmiştir İnsana düşen de, O dilemedikçe hiçbir şeye güç yetiremeyeceğini, tek bir saniye bile hayatını devam ettiremeyeceğini bilerek Rabbine yönelip dönmektir
  • Ve (sen) o ölümsüz ve daima diri olan Allah'a güvenip dayan; onların kötülüklerinden kurtulmak, verecekleri karşılıklardan gönlü tok olmak için, yalnız o ölmez diriye dayan, ölümden kurtulamayacak olan fâniler yıkılır, dayananları kaybolur gider Ve O'nu hamdiyle tesbih et Nimetlerine şükür için her türlü yüce sıfatlarıyla saygı göstererek, noksan sıfatlardan uzak olduğunu kabul et Kullarının günahlarından haberdar olarak O yeter! Hiç kimse bilmese de, onun bilmesi yeterlidir Hiç bir haberciye ihtiyaç duymaksızın açığı ve gizliyi bilen, O herşeyden haberdar olan Allah cezalarını verir Başka hiçbir ceza vermeyecek olsa bile, yalnız bilmesi bir ceza olarak yeterlidir (6)
  • Allah dostlarının tecrübe edip kabul ettiklerine göre, "Ya Hayyu yâ Kayyûm, lâ ilâhe illâ ente" (Ey diri ve kâim olan! Senden başka ilâh yoktur) duasını okuyan ve bunu tekrarlayan kimsenin kalbi ve aklı dirilir Bu iki isimle yardım dilemek sıkıntılardan, dert ve kederlerden, zorluk ve darlıklardan kurtulmak ve isteklere kavuşmakta daha etkilidir Bu iki isim ism-i azam'dandır (7)

EL-KAYYUM
Cenab-ı Hak buyuruyor
"Allah, O'ndan başka tanrı yoktur; O, hayydir, kayyûmdur " (1)
"Ölümsüz ve daima diri olan Allah'a güvenip dayan" (2)
  • Allah zatı ve yüceliği ile vardır; her şeyin var olması, varlığını sürdürmesi, ayakta durması O'nun varlığına bağlıdır
  • Kur'an-ı Kerim'de Hay ismi ile çoğu zamanda birlikte zikredilir Bu isimlerin, "İsm-i A 'zam" olduğu da söylenmiştir Bu ismin çeşitli tanımlamaları vardır:
    • Katede'nin görüşü: Kayyûm, yaratıklarını koruyup idare edn, işlerini düzenleyendir
    • Hasan Basri: Kayyûm, iyi ya da kötü yaptıklarının karşılığını vermek için her canlının başında duran ve onu gözetleyendir O, her şeyi bilir ve hiçbir şey O'na gizli kalmaz
    • El-Hattabi kayyûm, sonu olmayan ve varlığı daim olandır
  • Kayyûm, Allah'ın kusursuz güç, kuvvet ve üstünlüğe sahip olduğunu gösterir O, yalnız başına kâimdir ayakta kalmak için hiçbir yönden kimseye ihtiyacı yoktur O, kendi kendine yetendir ve başkasına muhtaç değildir O'nun dışında her şey O'na muhtaçtır Her şeyi ayakta tutan ve koruyan O'dur O'nun desteği olmadan hiçbir şey ayakta duramaz ve varlığını devam ettiremez Bu, O'nun mükemmel gücünü gösterir (3)
  • O öyle bir hayy ve kayyumdur ki, O'nu ne gaflet basar, ne uyku; daima âlim, daima her şeyden haberlidir Göklerde ve yerde, yukarılarda, aşağıda ne varsa O'nun; görünür, görünmez, bütün varlık O'nun mülküdür Tüm sebeb O, tüm gaye O, herşeyin maliki olan O; Allah'ın mülkü olan bu yaratıklardan kimin haddi ki Allah'ın izni olmaksızın yüce huzurunda şefaat edebilsin, bu halde hangi budaladır ki Allah'ın emri olmadan bunların birinden şefaat dilenebilsin Çünkü Allah yukarıların aşağıların, önlerindekini ve arkalarındakini, geçmişlerini, geleceklerini bildiklerini ve bilmediklerini bilir, O'nun ilminden gizli hiçbir şey yoktur Bunlar ise O'nun bildiklerinden hiçbirini bilemezler Ancak dilediği kadarını kavrayabilirler (4)
  • Allah dostlarının tecrübe edip kabul ettiklerine göre, "Ya Hayyu yâ Kayyûm, lâ ilâhe illâ ente" (Ey diri ve kâim olan! Senden başka ilâh yoktur) duasını okuyan ve bunu tekrarlayan kimsenin kalbi ve aklı dirilir Bu iki isimle yardım dilemek sıkıntılardan, dert ve kederlerden, zorluk ve darlıklardan kurtulmak ve isteklere kavuşmakta daha etkilidir (3)
DUA EZBERİMİZ—12-
Hz Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Sizden kim bir şey yerse "Bismillah (Allah'ın adıyla)" desin söylemeyi unutmuşsa, sonunda şöyle söylesin: "Bismillahi fi evvelihi ve âhirihi (başında da sonunda da Bismillah)"

Ebu Davud, Et'ime 16, (3767); Tirmizi, Et'ime 47, (1859)

HADİS EZBERİMİZ-19- (-isteyen ezberleyebilir)
Müslüman bir kimse, sevabını Allah’tan ümid ederek ailesine harcarsa, bu onun için sadaka olur’ (sahih-i Müslim)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #34
Prof. Dr. Sinsi

20GÜNÜMÜZ
bismillehirrahmanirrahim

BUGÜNKÜ ESMALARIMIZ
65EL-VACİD en zengin olan,istediğini istediği zaman bulan
66EL-MACİD nimetleri ve ihsanı sonsuz olan
67EL-VAHİD tek ve eşsiz

HADİS EZBERİMİZ-20- (-isteyen ezberleyebilir)
sizden birinizin kulağı çınladığı zaman beni zikretsin,bana salevat okusun ve 'zekerani bi-hayrin ' desin manası: beni ananı Allah da hayırla ansın
(hadis-i şerif Feyzül Kadir)

DUA EZBERİMİZ—13-
kulak çınladığında okunacak dua
'zekerani bi-hayrin ' manası: beni ananı Allah da hayırla ansın

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #35
Prof. Dr. Sinsi

EL-VACİD
Mutlak ve hakiki gani olan, istediği her şeyi bulan; Kendisine darlık, fakirlik ve acizlik arız olmayan; Kendisi için lüzumlu olan şeylerin hiçbirinden mahrum olmayan; istediğini istediği zaman bulan

EL-MACİD
Vecd, bolluk ve genişlik anlamındadır Zengin ve zenginlik veren anlamına da gelebilir Mâcid, güç ve kudreti mükemmel olmasının yanında cömertliği, rahmeti, kerem ve ihsanı bol anlamına gelir Allah, zatında ve bütün sıfatlarında en mükemmel ve eksiksiz, yüce ve üstün olandır Zartın yüceliği ve fiillerin güzelliği bir araya geldiğinde mecd ortaya çıkar Her ikisi de Allah'ta bulunduğu için O, Mâcid'dir Fakat Mecid, mübalağa ifade ettiği için Mâcid'den daha geniş anlamlıdır

EL-VAHİD
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"De ki: O, Allah birdir" (1)
"Yemin ederim ki, ilâhınız birdir" (2)
"O ancak bir tek Allah'tır" (3)
"İlâhınız bir tek Allah'tır O'ndan başka ilâh yoktur" (5)
  • Allah'ın, zatında, sıfatlarında ve fiillerinde bölünmesi ve sayısının artması söz konusu olmayan ve bir ve tek olduğunu ifade eden ismidir
  • Ezelde yalnız Allah vardı Başka hiçbir şey yoktu HzPeygamber bir hadislerinde bu anlama şöyle işaret etmiştir Sadece Allah vardı O'nunla birlikte hiçbir şey yoktu" Büütn celâl ve kemal sıfatları sadece Allah'ta bulunmaktadır Bu yönüyle O, bir ve tektir Bütün varlıkları idare eden ve işleri yürüten yalnız O'dur Bir şeyi yaratmak ve yapmak için herhangi bir maddeye, süreye, alete ve hazırlığa ihtiyacı yoktur (7)
  • Helali, haramı yasalaştırmak; sevabı ve günahı belirlemek gibi, kullarını ödüllendirmek veya sadece cezalandırmakta O'na mahsusturBütün bu hususlarda Allah yerine başkalarını koymak veya Allah'a benzeterek yetkili saymak şirktir; affı olmayan en ağır suçtur
  • Ey insanlar! hepinizin ibadet ve kulluğuna layık ve buna hakkı olan gerçek ilâhınız, bir tek ilâhtır "Vâhid" sıfatı ile nitelendirilmiş bir ilâhtır ki, ilâhlıkta tektir Hem sizden başkalarının da diğer bir ilâhı var sanmayınız O'ndan başka hak olan hiçbir ilâh yoktur O'ndan başka ilâh tutulanların hiç biri ilâhlığa layık değildir Hepsi boş, hepsi batıldır O'ndan daha üstün veya O'na denk bir ilâh düşünülmesi imkansız olduğu gibi, O'ndan daha aşağı seviyede olmak şartıyle de O'nun ilâhlığına ortak olabilecek mabudlar, tanrılar yoktur İlâhlığa ortak olmak mümkün değildir Gerçek ilâh ancak o tek olan Allah'tır O'nun bütün yaratıklara başlangıç olan birçok isimleri ve sıfatları varsa da, yine zatından hakkıyle bahsetmek mümkün değildir Hakk'ın gerçek mahiyeti, her türlü bileşimden uzaktır O tek olan Ferd'i vasıflandırmak imkansızdır Çünkü vasıf, vasıflanan ile sıfat arasında az çok bir başkalık gerektirir Başkalık olunca da ferdîlik kalmaz Bir de herhangi b r şeyden haber vermek, kendisinden haber verilen bir şey ile, haber verme şekli ister Bu ise ferdî-liğe aykırıdır Bunun için türetilen isimlerin hepsi de Hakk'ın gerçek mahiyetinin, birliğinin aslına ermekten uzaktır O'nun zatına en son "O" denebilir (6) Allah'ın büyüklüğünü kavrayamayan insanlar yüzyıllardır O'na denk güçler bulmaya çalışmışlar, O'nu göremedikleri için gözlerinde yücelttikleri şeylere tapmışlardır Kimisi çok parlak ve güçlü gördüğü için güneşi daha üstün tutmuş ve ona tapmış, kimisi de yıldızların önünde eğilmiştir Hatta bazıları akılsızlığın boyutlarını o kadar genişletmiştir ki tüm acizliklerine rağmen, kendilerinin de çok güçlü olduğunu söyleme cesaretini göstermişlerdir Allah'a denk ilahlar bulmaya çalışmak yalnızca geçmişte yaşayan insanlara mahsus bir akılsızlık değildir Günümüzde de pek çok insan Allah'a ortak koşarak, O'nun eşinin ve benzerinin olamayacağını inkar eder Bu inkarcılar belki görünürde güneş, yıldızlar vs gibi birer put edinmemişlerdir; ama onlar da kendileri gibi aciz olan diğer insanlara veya değer verdikleri metalara (zenginlik, güzellik, güç vs) taparlar Örneğin, tüm yaşamlarını zenginlik, mal-mülk edinmek uğruna harcar ve bu arada Rablerini razı edip etmediklerini hiç düşünmezler Allah'ı insanlarla, diğer varlıklarla veya metalarla eş tutarlar ki bu da apaçık bir şirktir Allah yaratandır Kimse güneşi batıdan getiremez, kimse uzayda inanılmaz hızla genişleyen kainatı durduramaz, kimse göğü ve yeri tutamaz ve kimse yoktan bir insan yaratamaz Bunları ancak kainatta tek olan ve eşi olmayan Allah yapabilir Yaratanla yaratılan ise asla eşit değildir (8)
  • Kulun ilâhı, her halde ve her vakitte ona gerek olandır O, gerçek olup O'nun dışında kalan bütün ilâhlar batıldır Kul nerede olursa olsun, allah, sıkıntı anında ve ihtiyaç duyduğunda hep onunla birliktedir Yok olup giden ilâhlar hiçbir zaman işe yaramaz (7)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #36
Prof. Dr. Sinsi

DUA EZBERİMİZ(isteyen ezberleyebilir)

1-Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir

2-uyumadan önce okunacak dua:
Allahümme bismike emütü ve ahyaMânâsı: ‘Allah’ım, isminle ölürüm, isminle dirilirim

3-tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelik

4-tuvalete girmeden önce okunacak dua: euzu billehi minel hubsi vel habais

5-evden çıkarken okunacak dua: bismillah tevekkeltü alallah la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

6-yemek duası: elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülilhamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn!"
elhamdülillehi Rabbil alemin
Allahümmeğfir sahibe hezetteanni velekilin
Allahümmecal devledehim daimen evledehüm alimen saliha vele tüsellit aleyhim zalime
Allahümme zit veletengus nimeten kesiraten bi hürmetil Fatiha

Anlamı:bizi yediren içiren Müslümanlardan eyleyen Rabbime hamd olsun Allahım bize mağfiret eyle Allahım devledimizi daim eyle Evladımızı alim Salih eyle Zalimlerden koru Fatiha hürmetine Allahım nimetin arttır Noksanlaştırma

7-şifa duası: ezhibil be’se Rabbennesi eşfi ve enteşşafi le şifae ille şifaüke şifaen le yüğadiru segame Anlamı: "Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın" (buhari)

8-Hiçbişeyin zarar vermemesi için okunacak dua
Bu dua kim sabah ve akşam 3’er defa okursa Allah'ın koruması altına girer, hiç kimse hiçbir şey ona zarar veremez
Sabah ve Akşam: (Üç kere)
"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"
Yüce Allah'in ismiyle hareket ederim O yüce Allah ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez O yüce Allah, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir
KAYNAK: (Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mâce)

9-Nazar değene okunacak dua:
(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin) [Bu dua her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur
Manası:
Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım zira ayetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır

10-uyanınca okunacak dua:"Elhamdülillâhillezî ahyânâ ba'de mâ emâtenâ ve ileyhi'n-nüşûr: Bizi öldükten sonra dirilten Allah'a hamdolsun Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur
Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17

11-ezan duası
"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh Vessalâtil kâimeh Âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh inneke lâ tuhliful mîâd

Bu duânın meâli şöyledir: "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin"

12-besmele çekmeyi unutunca: "Sizden kim bir şey yerse "Bismillah (Allah'ın adıyla)" desin söylemeyi unutmuşsa, sonunda şöyle söylesin: "Bismillahi fi evvelihi ve âhirihi (başında da sonunda da Bismillah)"
Ebu Davud, Et'ime 16, (3767); Tirmizi, Et'ime 47, (1859)

13-kulak çınlayınca okunacak dua
sizden birinizin kulağı çınladığı zaman beni zikretsin,bana salevat okusun ve 'zekerani bi-hayrin ' desin manası: beni ananı Allah da hayırla ansın

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #37
Prof. Dr. Sinsi

HADİS EZBERİMİZ----(isteyen ezberleyebilir)

1-Ümmetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen, alimlerle haşr olur (taberani)

2-Her insan hata eder Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir

3-Oruçlu iken ölen cennete gider (bezzar)

4-cennetin bedeli la ilahe illallah (tirmizi)

5-İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz(tirmizi)

6-en üstün cihad,nefsle yapılandır(ibni neccar)

7-hayra vesile olan onu yapan gibidir

8-Tebessüm etmek, sadakadır

9-Dilini tutan kurtuldu (tirmizi)

10-sizin en hayırlılarınız hanımlarınıza karşı en iyi davrananınızdır (tirmizi)

11-Hiçbiriniz kendisi için istediğini, (mü’min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz(buhari)

12-İman, yetmiş küsur derecedir En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır Haya da imandandır

13-İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez

14-Peygamberimiz işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek: “Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız” buyurmuşturBuhârî, Talâk, 25, Edeb, 24; Müslim, Zühd, 42
15-Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz

16-Câbir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kim ezanı işittiği zaman şu duayı okursa, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur"
17-(Hediye, dostluğu artırır, düşmanlığı giderir) [Taberani]

18-“Ümmetimin fesada gittiği zamanda kim benim sünnetime sarılsa ona yüz şehit sevabı vardır

19-Müslüman bir kimse, sevabını Allah’tan ümid ederek ailesine harcarsa, bu onun için sadaka olur’ (sahih-i Müslim)

20-sizden birinizin kulağı çınladığı zaman beni zikretsin,bana salevat okusun ve 'zekerani bi-hayrin ' desin manası: beni ananı Allah da hayırla ansın

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #38
Prof. Dr. Sinsi

ESMAÜL HÜSNA GENEL TEKRARIMIZI YAPALIM

1- ALLAH: herşeyin gerçek mabudu
2-ER-RAHMAN: dünyada her kuluna karşı merhametli
3-ER-RAHİM: ahirette sadece mümin kuluna karşı merhametli
4EL-MELİK : Herşeyin hakimi, bütün kâinatın hükümdarı
5EL KUDDÜS: Her türlü kötülük ve eksikliklerden uzak,
6ES SELAM:Selamete ulaştıran, selamette olan
7EL-MÜMİN : iman eden kulunu koruyan
8EL-MÜHEYMİN :gözetici ve kollayıcı
9EL-AZİZ : mağlubiyet bilmeyen, her şeye galip
10EL-CEBBAR: dilediğini zorla yaptıran
11EL-MÜTEKEBBİR : büyüklük ve ululukta tek olan
12EL-HALIK : her şeyi yerli yerince yaratan
13EL-BARİ: bir örnek ve emsale ihtiyaç duymadan yaratan
14EL-MUSAVVİR: şekil verici tasvir eden
15EL-GAFFAR: günahları affedici
16-EL-KAHHAR: isyankarları kahreden
17EL-VEHHAB: karşılıksız veren
18ER-REZZAK: rızık ihsan eden
19EL-FETTAH: hayır kapılarını açan
20EL-ALİM: her şeyi çok iyi bilen
21EL KABID: ruhları kabzeden,sıkan,daraltan
22EL BASIT: ruhları bedenlere yerleştiren,genişleten,açan
23EL-HAFİD: aşağıya indiren,alçaltan
24ER-RAFİ: dereceleri yükselten
25EL-MUİZ: izzet veren, yükselten
26EL-MUZİLL: alçaltan,zillet veren
27-ES-SEMİ: her şeyi işiten
28-EL-BASİR: her şeyi gören
29-EL-HAKEM: nihai hükmü veren
30-EL-ADL: çok adaletli
31EL-LATİF: lütuf sahibi
32EL-HABİR: her şeyin gizlisinden haberdar olan
33EL-HALİM: hemen ceza vermeyen
34EL-AZİM: sonsuz büyük
35EL-ĞAFUR: bağışlayıcı,örten
36EŞ-ŞEKÜR: yapılan şükrün karşılığını bolca veren
37EL-ALİYY: yükseklikte sonsuz, yüceltici
38EL-KEBİR: mutlak büyük
39EL-HAFIZ: koruyucu, gözeten
40EL-MUKİT: bütün canlıların gıdasını veren
41EL-HASİB: hesaba çeken
42EL-CELİL: hiçbirşey kendisine denk olmayan
43EL-KERİM: keremi ve bağışı bol olan
44ER-RAKİB: bakıp gözeten, kendisinden hiçbirşey gizlenemeyen
45EL-MUCİB: duaları kabul eden
46 EL VASİ: ilmi ve rahmeti geniş ve sınırsız olan
47 EL HAKİM: hüküm ve hikmet sahibi
48EL-VEDUD: sonsuz sevgiye yegane layık olan
49EL-MECİD:şanı büyük ve yüksek olan
50EL-BAİS :öldükten sonra dirilten
51EŞ-ŞEHİD:bilinenin ve bilinmeyenin şahidi
52EL-HAK: zatı vacip olup varlığı gerçek olan
53EL-VEKİL: her şeye vekil
54EL-KAVİY: çok kuvvetli
55EL-METİN: çok sağlam
56EL-VELİYY: dostlarına yardım eden
57EL-HAMİD: hamd edilen övülen
58EL-MUHSİ: her şeyin sayısını bilen
59EL-MÜBDİ: maddesiz ve örneksiz yaratan
60MUİD: öldükten sonra tekrar dirilten
61MUHYİ: hayat veren dirilten
62MÜMİT: öldüren, ölümü yaratan
63EL-HAYY: her zaman diri
64EL-KAYYUM: her şeyi ayakta tutan
65EL-VACİD: en zengin olan,istediğini istediği zaman bulan
66EL-MACİD: nimetleri ve ihsanı sonsuz olan
67EL-VAHİD: tek ve eşsiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #39
Prof. Dr. Sinsi

21GÜNÜMÜZ
bismillehirrahmanirrahim

BUGÜNKÜ ESMALARIMIZ
68ES-SAMED muhtaç olunan,ihtiyaçsız
69EL-KADİR kudret sahibi
70EL-MUKTEDİR her şeye gücü yeten
71EL-MUKADDİM dilediğini öne geçiren
72EL-MUAHHİR dilediğini sona erteleyen

DUA EZBERİMİZ—14-
Çarşı duası
La ilahe illallahü vahdehü le şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün le yemut bi yedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir ve ileyhil mesır

HADİS EZBERİMİZ-21- (-isteyen ezberleyebilir)
“Çarşıya girdiğinde:
La ilahe illallahü vahdehü le şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün le yemut bi yedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir ve ileyhil mesır

diyen bir kimseye Allah (CC) binlerce hasene yazar, binlerce günahını siler, derecesini binlerce yükseltir, ve ona cennette bir ev bina eder”tirmizi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #40
Prof. Dr. Sinsi

22GÜNÜMÜZ
bismillehirrahmanirrahim

BUGÜNKÜ ESMALARIMIZ

73EL-EVVEL varlığının başı olmayan
74EL-AHİR varlığının sonu olmayan
75EZ-ZAHİR Kat'i delillerle bilinen
76EL-BATIN gizli

DUA EZBERİMİZ—14- (tekrar)
Çarşı duası

HADİS EZBERİMİZ-22- (-isteyen ezberleyebilir)
Akıllı,nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan kişidir (tirmizi)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #41
Prof. Dr. Sinsi

el-Evvel (cc)
Her şey üzerine kadim olan; ilk, evveli olmayan Evvel, her varlığın Halimi ve Evveli

el-Âhir (cc)
Her şey yok olduktan sonra Baki olan, varlığı ezeli ve ebedi olan; sonu olmayan son

ez-Zâhir (cc)
Alametleriyle vücudu aşikar olan; her yerde, her zaman tasarruflarıyla, kudretiyle, kibriyasıyla tecelli eden, görünen Allah Teala'nın varlığı aşikardır Alemlerde gördüklerimiz, içimizde hissettiklerimiz; hasılı her şey O'nun Varlığına, Birliğine ve Kemal sıfatlarına şahittir

el-Bâtın (cc)
Yarattıklarının nazarından gizli olan; gizli, görünmeyen Allah Teala'nın «VAR» olduğu; her şeyden daha zahir ve apaçık bellidir Bu hususta birçok deliller vardır Mesela; bu alemin meydana gelmesi, mümkünattan olması; bu alemin bir bedialar topluluğu olması, hikmetler, gayeler manzumesi halinde görünmesi, bu alemin Kadim, ezeli, Ebedi, Alim, Hakim bir Halik'i Zi'şan'ın varlığına şahittir, parlak bir delildir Bütün bu hususları güzelce düşünen bir insan, derhal bir Halik'i Zi'şan'ın Varlığına intikal eder ve O'nun Kadim, Ezeli, Ebedi mevcudiyetini tasdik ederek iman şerefine nail olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #42
Prof. Dr. Sinsi

23GÜNÜMÜZ
bismillehirrahmanirrahim

BUGÜNKÜ ESMALARIMIZ

77EL-BERR bütün iyiliğin ve güzelliğin sahibi
78EL-VALİ kainatın tek yöneticisi
79EL-MÜTEALİ yüceler yücesi
80ET-TEVVAB kullarının tövbesini kabul eden

DUA EZBERİMİZ (tekrar)

yemek duası: elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülilhamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn!"
elhamdülillehi Rabbil alemin
Allahümmeğfir sahibe hezetteanni velekilin
Allahümmecal devledehüm daimen evledehüm alimen saliha vele tüsellit aleyhim zalime
Allahümme zit veletengus nimeten kesiraten bi hürmetil Fatiha

HADİS EZBERİMİZ-23- (-isteyen ezberleyebilir)
Kuran-ı Kerim okuyunuz Çünkü o,kıyamet günü okuyan kimseye şefaatçi olarak gelecektir (hadis-i şerif sahih-i müslim)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #43
Prof. Dr. Sinsi

geniş açıklamalar

EL VALİ
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Onların Allah'tan başka yardımcıları da yoktur" (1)
"Allah'a sımsıkı sarılın O, sizin mevlânızdır Ne güzel mevlâdır, ne güzel yardımcıdır!" (2)
"O, hakiki dosttur, övülmeye lâyık olandır" (3)
"Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır" (4)
"Bu, Allah'ın, inananların yardımcısı olmasından dolayıdır Kâfirlere gelince, onların yardımcıları yoktur" (5)
"Allah müminlerin dostudur"(6)

• Allah, mümin kullarına yardım eder, düşmanlarına karşı onları destekler Allah, iman edenlerin Veli'si (dostu ve destekçisidir)
  • Kulun Allah'a dost olması demek, O'na inanması, O'ndan gelen her şeyi doğrulayıp tasdik etmesi, emirlerini uygulaması, yasaklarından kaçınması, yalnız O'na güvenip dayanması, açık ve gizli, bolluk ve darlık gib bütün hallerinde O'na teslim olması yalnız O'nu ve Resulünü sevmesi demektir
  • Müslüman, kendisini dost edineni dost edinmeli ve ona yardım etmelidir Kenndilerinden olmayan kimseleri sırdaş ve dost edinmemelidir
EL-BERR
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Gerçekten biz bundan önce O'na yalvarıyorduk Çünkü iyilik eden, esirgeyen ancak O'dur" (1)

• Bu ismin kullar içinde kullanılabileceğini şu ayetde görüyoruz: "Anne babasına iyi davranan biriydi, zorba ve, isyankâr değildi" (2)
    Ber isminin çeşitli anlamları:
    • Ber, kendisine isyan nedeniyle iyilik yapmaktan vazgeçmeyen ve iyiliği kesmeyendir
    • Kendisinden isteyenlere güzel bağışta bulunan, ibadet edenlere de bol sevap verendir
    • Kötülük yapana iyilik yapan, haksızlık edeni affeden, günah işliyeni bağışlayan, tevbe edenin tevbesini, özür beyan edenin özrünü kabul edendir
    • Ber, kullarına yumuşak davranan, onlara kolaylık dileyen, zorluk dilemeyen, onları bütün yaptıklarından sorguya çekmeyen, bir iyiliğe on misliyle karşılık veren, buna karşılık kötülüğü sadece bir misliyle cezalandıran
    <LI style="FONT-WEIGHT: bold">Ber İsmi Bilmenin Faydaları:
  • Kulun, günah işlediği zaman Allah'ın onu gördüğü halde bu kusurunu örterek kendisine iyilik yaptığını bilmesini sağlar Eğer allah dileseydı o kusurunu örtmez ve onu insanlara rasında rezil eder, böylece insanların ondan uzaklaşmasını sağlardıKul, Allah'ın bu iyiliğini görerek günah işlemeyi terk etmeli, bu iyiliği daima hatırlamalı, Allah'ın ihsan ve keremini müşahede etmelidir Yaptığı hataları telafi ederek Allah'la birlikte olmalı, O'nun emir ve yasaklarının dışına çıkmamalıdır
  • Kul, bütün samimiyetiyle Allah'a yönelmeli, doğru yolda olan yöneticilerin sözlerini dinleyip onlara itaat etmeli, bütün müslümanlara öğütlerde bulunmalıdırYüce Allah'ın hoşnutluk ve iyiliğini her yolda kazanmak için; en sevdiğin ve en çok hoşlandığın şeyleri bağışlamalısın Çünkü Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: "Sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça "iyi" ye eremezsiniz" (3)
EL-MÜTEALİ
Cenab-ı Hak buyuruyor
"O, görüleni de görülmeyeni de bilir; çok büyüktür, yücedir " (1)
"O, yücedir, büyüktür" (2)
"Yüce Rabbinin adını tesbih et" (3)
  • Allah'ın yüceliğinin üstünde hiçbir yücelik yoktur Allah, her üstün ve yüksek makamın daha üstündedir
  • Allah kendi zatında yücedir bu yüzden her şeyden daha yücedir Yücelikte Allah'ın hiçbir kusur ve ayıbı yoktur O, mutlak olarak en yücedir O, ilimde, kudrette, hayatta, cömertlikte, merhamette ve diğer bütün sıftlarında kusursuz ve mükemmel olduğu gibi yücelikte de eksiksiz ve kusursuzdur O'nun bu yüceliği cihet ve mekan bakımından değildir Zira O, cihet ve mekandan münezzehtir (arınmıştır)Her şey, O'nun kudreti ve iktidarı altındadır (4)
  • Yaratılmışları överken mübalağadan özellikle sakınmak ve hiçbir yaratılmışı asla bu anlama varan bir üslub ve vurgu ile yüceltmemek lazımdır Bu kavram ancak Allah'ı nitelendirir ve sadece O'na tahsisi gerekir
  • İnsanların bir kısmı etraflarındaki sayısız delile rağmen Allah'ın ululuğunu, yüceliğini takdir edemezler Son derece aciz oldukları halde kendilerini büyük görmekte, kendilerini Yaratanı ise hiç düşünmemektedirler Bu büyüklenme duygusunun nedeni kötülüğü emreden bir nefse sahip olmasıdır Ancak iman edenler Allah'ın yüceliği karşısında insanın ne derece aciz bir varlık olduğunu, hiçbir şeye güç yetiremeyeceğini bilirler Evrenin her noktası Allah'ın büyüklüğünü yansıtır Ama O'nun sonsuz gücünü ve ilmini anlatmaya asla kafi gelmez Allah her türlü ortaklıktan, kusurdan, eksiklikten, sınırdan münezzeh olandır Bütün üstün sıfatların ve bütün güzel isimlerin tek sahibidir O'nun ilmi, aklı, gücü, kudreti, rahmeti, şefkati, fazlı, ihsanı sonsuzdur 'Sonsuz' kelimesi Allah'ın büyüklüğünü kavrayabilmek için üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir kavramdır Allah ölümlerinden sonra insanları yeni bir yaratılışla yaratacak ve bundan sonra dünyada yaptıklarının bir karşılığı olarak cennet veya cehennemde devam edecek olan sonsuz hayatlarını başlatacaktır Burada yüz değil, bin değil, yüzbin veya milyar yıl da değil, trilyon ya da katrilyon kere katrilyon yıl da değil, sonsuza kadar sürecek bir ömürden bahsedilmektedir Yani yüz trilyon insan olsa, gece gündüz hiç durmadan yüz trilyonu yüz trilyon ile çarparak ilerleseler, yüz trilyon ömürleri olsa ve ömürleri boyunca bu işle uğraşsalar yine de yıl sayısını hesaplayamayacakları kadar uzun bir ömür Oysa Allah öyle büyük bir ilme sahiptir ki insana göre 'sonsuz' olan herşey, O'nun bilgisi dahilindedir Zamanın ilk yaratıldığı andan sonsuza değin geçecek olan her olayı, her düşünceyi, vakitleri ve şekilleri ile belirleyen ve bilen O'dur (5)
ET-TEVVAB
Cenab-ı Hak buyuruyor

" Allah tevbeleri kabul eden ve merhameti bol olandır" (1)
"Allah sizin tevbenizi kabul etmek ister" (3)
"O, kullarının tevbesini kabul eden, kötülükleri bağışlayan ve yaptıklarınızı bilendir" (4)
"O, günahı bağışlayan, tevbeyi kabul eden" (5)
"Allah tevbeyi çok kabul eden, pek esirgeyendir" (6)
"Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz" (7)
  • Allah, tevbeleri kabul eden, merhamet edendir ve hem tevbeleri kabul eden ve merhametli olan O'dur O, o kadar merhametli bir Allah'dır ki, kulunu bir kere terkedivermekle ilel'ebed terkedivermez Kulu dönüp tevbe ettikçe, İblis gibi ısrar etmedikçe yine bakar, yine bakar, sonsuz olarak bakar, bir oldu, iki oldu, nihayet üç oldu, "yetişir artık" demez, sayısız olarak döner bakar, çünkü çok merhametli'dir Tevbe, esasen asla dönmek demektir Şu halde kula nisbet edildiği zaman geçici olan günah halini bırakıp, aslî olan düzgün haline dönmek demek olur Allah'a nisbet edildiği zaman da geçici olan öfke nazarından, aslî olan rahmet nazarına dönmek mânâsını ifade eder Bunun için tevbenin şer'î mânâsı, kulun günahını itiraf ve ondan pişmanlık duyup, bir daha yapmamağa azmetmesi, Allah'ın da bu tevbeyi kabul ile günahı mağfiret etmesi diye açıklanır (2)
  • Kulun tövbesi tekerrür ettikçe Tevvab olan Allah Teala'dan da kabulü tekerrür eder
  • Bilinmelidir ki, bilgisizlikle, kasten veya sehven işlenen hiçbir günaha tam bir kararlılıkla dönmemek, tevbenin temel esasını oluşturur Bu yüzden her ne surette olursa olsun günahtan tevbe etmek fazrdırŞunu bil ki, her günahtan tevbe edilebiir Tevbe eden günahkar kul, sanki hiç günah işlememiş gibi olur
    Tevbeler, ölüm anına kadar kabul edilmektedir Bireysel olarak her insanın can çekişme anı gelmeden yapacağı tevbe kabul olunur Genel olarak herkes için tevbe, HzPeygamber'in haber verdiği ve Kur'an'ın işaret ettiği alametler ortaya çıkmadıkça kabul olunur
    Resulullah (sav) buyuruyor
    • Allah, güneş henüz batıdan doğmadan önce tevbe edenin kimsenin tevbesini hkabul eder (9)
    • "Ey insanlar! Rabbinize tevbe edin Allah kasem olsun ben Rabbim Tebârek ve Teâlâ hazretlerine günde yüz kere tevbe ederim (10)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com