Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cafer, düştü, şehid

Hz. Câfer De Şehid Düştü

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hz. Câfer De Şehid Düştü

Kumandan Hz Câfer gibi, her mücahid aynı duygu, aynı heyecan ve aynı kudsî gaye ile düşman ordusuna saldırıyordu İslâm ordusunda kartal cesareti, düşman askerinde karga ürkekliği vardı Durum ne olursa olsun, İslâm ordusu kârlı çıkacaktı Galip olurlarsa, hem maddî, hem mânevî zaferi elde etmiş olacaklar, mağlup olup şehid olurlarsa, mânevî zaferi şanlı, şerefli bir destan halinde elde edeceklerdi Bunun için korkuları, telaşları, endişe ve tereddütleri yoktu

Dost gözler yanında düşman gözler de, yeni kahraman kumandanın üzerinden ayrılmıyordu Bu ürkek ve mütereddid gözler, bu kahramanın cesaretli saldırışına, önüne geleni biçmesine, karşısına çıkanı kırıp geçirmesine hayret ve şaşkınlıkla bakıyordu

Ne var ki, Hz Câfer'in de mukadder âkıbeti yaklaşıyordu İnen hâin bir kılıç darbesi, sağ kolunu bileğinden kesti Bu sefer şanlı sancağı, sol eline aldı Ama fazla sürmeden bu kolu da kesildi Eğer alabilirse, manzarayı hayalinizde canlandırınız ve bu büyük kahramanın İ'lâ-yı Kelimetullah uğrunda gösterdiği gayreti, hamiyeti hayranlıkla seyrediniz Bu eşsiz kahraman, Resûller Resûlünün teslim ettiği, İslâmın izzetini, ordunun şerefini temsil eden mübârek sancağı yere düşürmemek için, bileklerinden aşağısı yere düşmüş kolları ile ona sarıldı Artık düşman saldırısına karşı koyacak durumu yoktu O anda tek gayesi, o şanlı ve şerefli bayrağı yere düşürmeden üçüncü ele teslim etmekti İlâhî Yarabbi! Bu ne haşmetli iman, bu ne büyük bir ideal, bu ne kudsî gaye, bu ne ulvî gayret ve hamiyyet! Bizim şu anda havsalamıza sığdıramadığımız hadiseyi Hz Câfer (ra) bizzat yaşıyordu

Bu haşmetli manzara, haliyle fazla devam etmedi ve düşmandan gelen kılıç darbeleri Hz Câfer'i de, Hz Zeyd'in kavuştuğu şehidlik mertebesine çıkardı Henüz o sıra 41 yaşında bulunan bu İslâm kahramanının vücuduna baktıklarında doksandan ziyâde mızrak, ok ve kılıç yarası görmüşlerdi

Salih SURUÇ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com