Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
misiniz, üstünde, yürüyebilir

Su üstünde Yürüyebilir Misiniz?

Eski 12-26-2011   #1
GöKKuŞaĞı

Su üstünde Yürüyebilir Misiniz?

Farzımuhal, Sayın Başbakan su üstünde yürüse, eminim Sayın Kılıçdaroğlu “yüzme bilmiyor” diye eleştirir

Bu hep böyle olur

Derler ki, sadrazamın biri, keramet gösterip su üstünde yürürmüş Muhalifleri “bravo” diyeceklerine, “Sadrazam yüzme bilmiyor” diye laf çıkartmışlar

Şaka bir tarafa, “Su Kertenkelesi”ni hiç duydunuz mu? Böyle bir mahareti var: Su üstünde yürüyebiliyor

Ama onu anlatmaya gelmeden, bir tavsiyede bulunayım: Boş kaldığınız günlerden bir gün, şöyle geriye doğru hayatınıza bir bakın

Bakın ki, zaman zaman neden başarısız oldunuz, zaman zaman nasıl başardınız? Yıkıldığınızda tekrar nasıl dirildiniz? Hayatınız size ipucu verecektir
Gelelim şu Su Kertenkelesi’ne Su üstünde yürüyebilen nadir yaratıklardan biridir Bunun için yapması gereken tek şey, saniyede yirmi adım atmaktır

Bu şu demektir: Eğer saniyede yirmi adım atabilirseniz, siz de su üstünde yürüyebilirsiniz!

İmkânsız gibi görünüyor değil mi?

1924’ün teknik şartlarında Everest Tepesi’ne (dünyanın en yüksek dağı) tırmanmak da “imkânsız”dı: George Mallory tırmandı

1453’ün şartlarında Bizans surlarını aşıp şehri fethetmek de “imkânsız”dı: Fatih Sultan Mehmed fethetti

Sina Çölü’nü koca bir ordu ile geçip Mısır’ı almak da “imkânsız”dı: Yavuz Sultan Selim on üç günde çölü geçti ve Mısır’ı aldı

Seyit Onbaşı 270 kiloluk top mermisini tek başına kaldırmaya kalkıştığında, arkadaşı Ali “imkânsız” demişti, “kaldıramazsın” Kaldırdı, namluya sürdü ve meşhur Ochean Zırhlısı’nı vurdu

Vaktiyle ampulü yapıp yakmak da “imkânsız”dı: Şehrin “en aklı başında” insanları sık sık Edison’a gelip, “imkânsız” bir hayalin peşinde hayatını tüketmemesini, doğru düzgün bir iş tutup çalışmasını öneriyorlardı: Ama ampul yandı

Tarih “imkânsız”ı “mümkün” hale getirenlerin başarı öyküleriyle doludur

Karadenizliyim, iyi yüzerim, ama tüpsüz üç-dört metreden fazla dalamam Oysa tüpsüz kırk, elli metre dalanlar var
“Onlar farklı” diyeceksiniz, doğru Onların bizden farkı, dalmayı çok istemeleri, çok çalışmaları ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarıdır

Bu kadar Yoksa Su Kertenkelesi gibi özel yaratılmış değiller

Teorik olarak, ben de çalışıp kendimi yetiştirseydim, üç aşağı, beş yukarı onların yaptığını yapabilirdim Çok çalışmadığım ve çok istemediğim için derinlere dalamıyorum

Yine teorik olarak, saniyede yirmi adım atabilseydim, suyun üstünde yürüyebilirdim

Yapabilir miyim gerçekten? Bilmiyorum Çünkü hiç denemedim

Seyit Onbaşı gülleyi kaldırmayı, Fatih, Kostantiniyye’yi fethetmeyi, Yavuz çölü geçmeyi, Edison ampulü yakmayı denemeseydi, Allah’ın yardımı erişmeyecekti

Anlaşılan “başarı”nın yolu denemekten ve asla pes etmemekten geçiyor

Nitekim, Edison’un laboratuarında yangın çıkıp yıllarca yaptığı deneylerin sonuçları kül olunca, şöyle demişti:

“Tüm hatalarım yandı çok şükür!”

Türkçe de “Kel akbaba” denen bir akbaba türü, kemik iliği yemeyi çok sever Fakat gagası kemiği kırıp içindeki iliğe ulaşacak güçte ve yapıda değildir Bununla birlikte, hiç bir kel akbaba, kendine kemik iliği ziyafeti çekmekten vazgeçmez

Güçlükleri nasıl aşar, problemi nasıl çözer biliyor musunuz?

Bulduğu kemiği gagasına alıp beş-altıyüz metre yükselir Sonra kemiği o yükseklikten kayalıkların üzerine bırakır Kemik hızla düşüp kayalara çarpar Parçalanırsa, kel akbaba, çok sevdiği ziyafete konar
Ama bazı kemikler çok serttir ve kel akbabanın bu işlemi üç, hatta beş kez tekrarlamasını gerektirmektedir

Kel akbaba hiç çekinmeden, üşenmeden, vazgeçmeden ve asla umudunu yitirmeden aynı işlemi tekrarlar Sonunda, çok sevdiği iliğe ulaşır, armağanını alır

Bence yeni yöntemler denemekte fayda var

Yavuz Bahadıroğlu

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Su üstünde Yürüyebilir Misiniz?

Eski 12-26-2011   #2
[KAPLAN]

Cevap : Su üstünde Yürüyebilir Misiniz?

Keyifle okudum

Paylaşımınız için teşekkürler Sevgili Gökkuşağı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com