Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
misiniz, şefkatli

Şefkatli Misiniz?

Eski 12-12-2011   #1
GöKKuŞaĞı

Şefkatli Misiniz?

Van depremiyle bir hareketlendik, bir ayağa kalktık, büyük bir sorumluluk ve derin bir “kardeşlik” duygusu içinde bir sahiplendik ki bölge insanını, bu tutum sonsuza kadar devam edecek sandım

Ama öyle olmadı Hızla kendi gündemimize dönüp dünyamızı kendimizle tepeleme doldurduk
Biz böyle bir esip bir gürleyip ardından durulmazdık Bize ihtiyaç kalmayıncaya kadar yardımlarımızı sürdürürdük Garibanlarla sarsılır, yoksullarla aç kalır, çocuklarla üşürdük
Yani tam anlamıyla birer “hayır ve hasenat insanı”ydık Sadaka vermeyi âdeta “farz” telâkki eder, cebimizdeki her kuruşta fakirin hakkının da bulunduğu düşüncesiyle cebimizdekileri fakir fukarayla bölüşürdük
Lüks, ihtişam, gösteriş, tantana, tepeden bakma gibi dünyevî zaaflardan sıyrılmış, “Mahkeme-i Kübra’da hesap verme” inancı içinde “kul”a dönüşmüştük
Dünyamız fani lezzetlere değil, ebedî saadete dönüktü “Ne yaparsan elinle, o gelir seninle” atasözüne uygun olarak hayır hasenata öncelik verir, geçimimizi şöyle-böyle sağlayacak kadar miktarı kendi maişetimiz için ayırır, gerisini fakir-fukaraya dağıtırdık
İşte bu yüzden Osmanlı toplumunda ne fakire, ne de dilenciye rastlanırdı Bu durum, o devirde dilencisi ve fukarası bol bir ülkeden gelen meşhur Fransız gezgin Du Loir’ın dikkatini çekmiş, 1654’de Paris’te yayınladığı değerli seyahatnamesinin 191 sayfasına kaydetmişti: “Türkiye’de dilenci nadir görülür Fransa’da herkesi bunaltan tembel dilencilerin Türkiye’de kimseyi taciz etmesine imkân yoktur
Bu paylaşımın kaynağı hiç kuşkusuz Allah’ın “infak” emri ile Resulüllah’ın bu konuda gösterdiği dikkat ve hassasiyetti Zaten Osmanlı, Devr-i Saadet’i en doğru biçimde hayatına yansıtan bir toplumsal yapı geliştirmişti Toplumun öncüsü doğrudan doğruya Peygamber-i Âlişan Efendimiz’di
Bu yüzden Osmanlı toplumu, sözün tam mânâsıyla bir “sevgi, şefkat ve yardım toplumu”ydu Devlet, “hayrat ve hasenat devleti”, insan “hayrat ve hasenat insanı”ydı Komşu açken tok uyumayı Peygamber dergâhından kovulma anlamına alır ve çevresine elinden gelen her türlü yardımı yapardı
Eski zengin Müslümanlar, oturdukları muhitin malî durumuna uygun bir hayat tarzını tercih ederlerdi Gösterişe kaçmazlardı
Diyelim ki Fatih’de yaşayan varlıklı bir Müslümanın yediği, giydiği genelde Fatihlilerin yediğinden, giydiğinden çok az farklıydı
Bu farkı da çevrelerindeki fakirleri doyurarak, muhtaçlara yardım eli uzatarak (özellikle Ramazan ayında devlet önderlerinin konakları sabaha kadar açık olur, isteyen yer içer, üstüne bir de “diş kirası” alırdı) kapatırlardı
Selâtin camilerinin bir köşesinde bulunan “Sadaka Taşı”na zenginler, özellikle kutsal gecelerde sadakalarını bırakır, fakirler gece yarısı sonrasında aynı taşı ziyaret edip, kimseye gözükmeden ihtiyaçları kadarını alırlardı Ne veren alanı tanırdı, ne alan vereni Böylece kimse kimsenin minneti altına girmezdi
Vakıf anlayış sistemleşmiş, tüm devlet ve millet neredeyse “vakıf devlet”, “vakıf millet” statüsü kazanmıştı
Borçtan dolayı cezaevine düşen birinin borçlarını mahalleli ödemek suretiyle onu kurtarır, kışın kömürsüz kalanlara ismi meçhul bir zengin kömür gönderir, mahalle bakkalının borç defteri (zimem defteri), belli bir sayfadan belli bir sayfaya kadar ödenirdi
Batılılaştık ya, artık “Her koyun kendi bacağından” asılıyor
Ama Van hâlâ yardım bekliyor
Yavuz Bahadıroğlu

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com