Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kavramı, kesir

Kesİr Kavramı

Eski 06-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kesİr Kavramı

~KESİR KAVRAMI~

Bu ünitede kesir kavramı, kesirlerde dört işlem öğretim ; ondalık kesir kavramı ve ondalık kesirlerde dört işlem öğretimi üzerinde durulmuştur

Kesir bir bütün ile onun parçası arasındaki ilişkiyi belirten bir ifadedir Başka bir tanımla kesir eş parçalara bölünmüş bir bütünün eş parçalarından birini veya bir kaçını gösteren sayılardır

Örneğin ¾ kesrinde : 3?e pay, 4?e payda denir

? Pay ile paydayı ayıran çizgiye kesir çizgisi denir

? Bir kesrin paydası bütünün kaç eş parçaya bölündüğünü payı ise bu eş parçalardan kaçının olmadığını gösterir

Örneğin :

3  Pay

 Kesir çizgisi

4  Payda

Tabloda, eş parçalara ayrılmış bazı parçaları boyanmış olan şekiller ve yapılan çalışmaları görelim

Tablo 71 :

Şekiller

Bulunduğu eş parça sayısı Boyalı parça sayısı Boyalı parçaların kesir sayısı ile yazılışı Boyalı parçayı gösteren kesir sayısının okunuşu

2 1 ½ ?Bir bölü iki?yada ?ikide bir?

3 2 2/3 ?iki bölü üç?yada ?üçte iki?

4 3 ¾ ?üç bölü dört? yada ?dörtte üç?

Tablo 71 ile ilgili alıştırmalar yaparım

? Tablodaki yarısı boyanmış şekil hangisidir?

? Üçüncü şeklin boyanmamış bölgesini gösteren sayıyı yazınız ve okuyunuz

? Tablodaki ikinci şekil kaç eşit parçaya bölünmüştür ve bu paralardan boyanmamış kısmın kesmini yazınız ve okuyunuz

ÖRNEKLER :

1 Alttaki şekil kaç parçaya bölünmüştür? Bölünen parçaların kaçı boyalıdır? Kesir şeklinde yazınız ve okunuz

Örnek 1?i yapalım Yukarıdaki şekilde bütün 12 eş parçaya ayrılmıştır Bölünen eş parçaların 6 tanesi boyalıdır Bu şekli kesir biçiminde yazmak istersek bunun karşılığı ? ?dır Okunuşu ise ?Altı Bölü Oniki? yada ?Onikide Altı?dır

2 Alttaki şekli kesir şeklinde yazınız ve okuyunuz

Örnek ? yapalım Şekil 4 eş parçaya bölünmüş bu parçalardan 1 tanesi boyanmıştır Bunun kesir olarak yazılımı ise ? ? dir Okunuşu ?Bir bölü Dört? yada ?Dörtte Bir?dir

3 Bir bütünün ?sini şekilde göstersin

Örnek 3 yapalım Burada bütün beş eşit parçaya bölünmüş ve bu parçalardan iki tanesi boyanmış

Bu kesrin şekli

? Doğal sayılar kesir olarak yazılabilir Örneğin 2,7,25 ve 803 sayılarını kesir olarak yazalım

Her doğal sayının 1 sayısına bölümü kendisidir

O halde,

* Her doğal sayı, paydasına 1 yazılarak kesir sayısı biçiminde yazılır

~KESİR ÇEŞİTLERİ~

Basit Kesirler :

kesirlerini şema ile gösterelim :

, , kesirlerinin her biri bütünden küçük kısmı gösterirler ve paydaları paylarından küçüktür

Payı paydasın -

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com