Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evladi, fatihan, kitap, özeti

Evlad-İ Fatihan - Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Evlad-İ Fatihan - Kitap Özeti

Evlad-ı Fatihan kitap özeti

Türki dünya 140milyonluk bir nüfusu içine almaktadır Türki dilleri konuşan halklar Sibirya ve Çinin eski medeniyetlerinden, Orta Asyadaki altı devletlik bir eksen üzerinden, Batı Avrupa ve Amerikada hızla büyüyen göçmen topluluklarına dek uzanır Çoğunluğu Müslüman olan bu halklar, Batıyla beraber çalışmaya hazırdır ve yeni Hazar Denizi petrolünü kontrol etmektedir İçlerindeki en güçlü ve en sağlam temellere oturan ülke olan Türkiye uzun zamandır NATOnun büyük bir dayanağı olagelmiştir Türkiye, Türki dünyadaki Müslüman çoğunluğa sahip en demokratik ülke olmasının yanı sıra Avrupa Birliği ile de tam üyelik için görüşmelerini sürdürmektedir
Bu önemli yeni kitabında, Wall Street Journalın temsilcisi olan Hugh Pope, bir zamanlar Çini ve Bizansı fetheden göçebe orduların torunlarını canlı bir biçimde resmediyor Pope, Batı Çindeki Sincanda (bu bölge ülkede son kalan isyan kalelerinden biridir), Orta Asya boyunca, İranda, Irakta, Hollandada; (Berlinin her sokak köşesinde Türkçe duyulabilen) Almanyada ve ta Amerikanın Appalachian Dağlarında yaşayan çok çeşitli Türkler arasındaki bağlantıları gösteriyor Yol boyunca, Türkiler tarafından yönetilen İslam coğrafyalarına yeni bir bakış sunuyor- ki bunlar arasında Hindistanı fetheden Moğol İmparatorluğu, modern İranın temellerini inşa eden Safeviler ve 500 yıllık imparatorluğu, Balkanlar, Orta Doğu ve Türkiyeyi kapsamış olan Osmanlılar da bulunuyor
Dünyadaki en önde gelen Türkiye uzmanlarından biri olan Hugh Pope, bu çeşitli, etkileyici ve hırslı etnik grubun pek çok yönüyle karşılaşmak ve bu çeşitliliği özümsemek için geniş Türki dünyayı baştan başa dolaşıyor Yüzyıllar öncesine dayanan, -Atillanın emrindeki göçebe savaşçıların askeri efsanelerinden Büyük Oyun dönemi ve ötesine dek- efsaneler ve hikayelerle dolu Evlad-ı Fatihan, uzun zamandır göz ardı edilen bir konu üzerine yazılmış okunması gereken bir eser

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com