Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kitabının, meşrutiyet, yılında, yüzüncü, özeti

Yüzüncü Yılında İi. Meşrutiyet Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yüzüncü Yılında İi. Meşrutiyet Kitabının Özeti

Yüzüncü Yılında II Meşrutiyet

Hürriyet, eşitlik ve kardeşlik taleplerini haykırmak bugün sıradan bir olay gibi görünse de, padişah otoritesinin olduğu bir ülke yönetiminde bu kelimelerin söylenmesi şimdikinden çok daha fazla şey ifade eder
Elinizdeki bu kitap, yüzüncü yılına denk geldiğimiz II Meşrutiyet'in ilanının ve bu ilandan sonra adını verdiği dönemin kısa bir muhasebesini yapıyor Bu dönem, kimilerine göre İttihat ve Terakki önderlerinin üİkeden ayrıldıkları 1918'e kadar; kimilerine göre ise Saltanat'm kaldırıldığı 1922 yılma kadar devam etmektedir Ancak sınırlandırılması nasıl olursa olsun, dönemin Cumhuriyet'e giden yolun öncülü olduğuna kuşku yoktur Cumhuriyet birçok bakımdan II Meşrutiyet Dönemi'nde başlayan değişimlerin tamamlayıcısı gibidir Günümüzde de büyük ölçüde bu dönemin etkilerini yaşamaktayız
İmparatorluk bize birçok kavramı miras bıraktı Bunlardan en önemlileri siyasi parti kadroları, parlamento, basın ve siyasi kurumlar Bunlara ek olarak Cumhuriyet' i kuranlar da bu yapıdan bağımsız değildi Günümüz modernleşmesinin kaynağı olarak II Meşrutiyet, yönetim anlamında sıkıntılarını bu güne taşımakla birlikte, demokrasinin iîk örneklerini de bize miras bıraktı
Çağcıl sorunların kökenleriyle geçmişte yüzleşmek ve Türkiye demokratikleşmesini daha iyi anlamlandırmak temennisiyle

Yazar : Halil Akkurt, Akif Pamuk

Yayınevi : Yeni İnsan Yayınevi

Sayfa Sayısı : 280

Etiket Fiyatı : 15,00 YTL

Basım Tarihi : Temmuz 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com