Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kitabının, saminin, tiyatroları, özeti, şemseddin

Şemseddin Sami'nin Tiyatroları Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şemseddin Sami'nin Tiyatroları Kitabının Özeti

Şemseddin Sami'nin Tiyatroları

Romanda,lügat çalışmalarında,çeviri eserlerde dönemin önemli çalışmalarına imza atan şemseddin sami,yeni bir tür olan avrupai tiyatro sahasında da devri için başarılı eserler vererek tanzimat döneminde,ikisi tarih dram olmak üzere üç piyes yazmıştır

Besa yahut ahde vefa, şemseddin saminin yazdığı ilk piyestir piyes osmanlı dram kumpanyasında birkaç kere oynanmıştırDevrin münekkitleri, piyesin konusunun basit,tekniğinin zayıf ve acemice kaleme alındığını öne sürerlerse de; bu bakış tarzı, devrin diğer piyesleri dikkate alındığında, çok sağlıklı bir değerlendirme olarak kabul edilemez

Sehdi yahya, şemseddin saminin yazdığı ikinci piyestirbu piyesinde yazar,ispanyadaki müslümanlarla hristiyanlar arasındaki savaşlarda kahramanlıklar gösterip; sonrasında büyük acılara gark olan korkusuz ve sorumluluk sahibi seyyid yahyanın macerasını anlatır

Gave, saminin yazdığı üçüncü piyestirKonu, firdevsinin şah-namesinden değiştirilerek AlınmıştırIImeşrutiyetten sonra fransız ihtilaliyle arasında benzerlik olduğu için piyes defalarca sahnelenmiştirŞemseddin saminin bu konuyu seçmesinin sebebi de aynı maksatla olsa gerek Şehnamedeki hikayefransız ihtilalinden evvel bilinen ilk halk hareketidir

Yayınevimiz; bu önemli piyesleri, Doç Dr Enver Törenin titiz çalışmasıyla siz okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyar

Yazar : Doç Dr Enver Töre

Yayınevi : Assos Yayınları

Sayfa Sayısı : 392

Etiket Fiyatı : 18,00 YTL

Basım Tarihi : Temmuz 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com