Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünyanın, ekseni, etrafındaki, hareketi, sonuçları

Dünyanın Kendi Ekseni Etrafındaki Hareketi Ve Sonuçları

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünyanın Kendi Ekseni Etrafındaki Hareketi Ve Sonuçları

Dünyanın Kendi Ekseni Etrafındaki Hareketi

Dünyanın Kendi Ekseni Hareketi Nelerdir

Dünyanın Kendi Ekseni Etrafındaki Dönüşü

Dünyanın Kendi Ekseni Etrafındaki Hareketi

Dünya kutuplardan geçtiği varsayılan kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner ve bir tam dönüşünü 24 saatte tamamlar Bir günde tamamlanan bu hareketine Dünyanın Günlük hareketi denir

Yerkürenin kendi çevresindeki hızı Ekvator' da yaklaşık 1670, km/saattir Bu hız ekvatorun boyu olan 40076 km'nin 24 saate bölünmesiyle elde edilmiştir (40076:24=1670)

Ekvatodardan kutuplara doğru gdildikçe, dünyanın bu çizgisel hızının aaldığı görülmektedir Bunun nedeni ise paralel dairelerinin boylarının küçülmesidir Örneğin, 70 derece paralel dairesinin çevresi 10400 km olduğundan, dünyanın 70 derece paralelindeki dönüş hızı; 10400:24=434 km/saattir

Kutup noktalrında ise dünyanın dönüş hızı " 0 " olarak kabul edilir

Bu durumun bir sonucu olarak; Güneş'in doğuş ve batış süresi Ekvator ve çevresinde son derece kısa, kutupların çevresinde ise oldukça uzundur

Örneğin; Kuzey kutup noktasında güneş 21 Mart'ta görünür ve doğmaya başlar 22 Mart'ta tam olarak doğmuş olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com