Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
birim, çizgi, hacim, nokta, resimde

Resimde Birim Nedir? Resimde Hacim Nedir? Resimde Çizgi Ve Nokta Nedir?

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çizgi, içerdiği anlatım gücüyle resmin önemli öğelerinden biridir, ince, kalın, düz, kesik, doğru, eğri, dalgalı, kırık çizgiler yineleme ya da karşıtlık duygusu uyandırmak amacıyla kullanılır Çizgilerin arasındaki alanların değişik renk ve tonlarla boyanması ise hacim, ağırlık, mekân içindeki konum, doku gibi nitelikleri belirler

NOKTA
Resim sanatında nokta geometrideki anlamından oldukça farklıdır Resimde "Nokta" kavramı, merkezi dengeye sahip bir yüzeysel etki öğesi olarak tanımlanır Dolayısıyla, resimsel nokta geometridekinden farklı olarak bir alan kaplar Bu anlamıyla "Nokta", resme ancak çağdaş sanatın ortaya çıkışıyla birlikte girmiştir (SANAT SÖZLÜĞÜ, Metin Sözen, Uğur Tanyel)
Noktanın Amacı :
1Genel anlam olarak noktanın tanımı,
2Görsel anlatımın esas öğesi olan noktasal ilişkilerin açıklanması,
3Doğada noktasal yaklaşımları ve görsel anlatım olanaklarını görerek biraz birikime ve yaratıcılığa yeni çıkışlar sağlamak
Görsel Anlatımın Öğesi Olan Nokta :
Nokta kısaca; bulunduğu ortama göre nokta, küçük ve merkezi nitelik gösteren dairesel leke veya benektir
Nokta Farklılıklarının Oluşumu :
1Farklı büyüklükteki noktalar
2Eş büyüklükteki noktalar
3Farklı ışık değerlerindeki noktalar
4Eş ışık değerlerindeki noktalar
5Renkleri farklı olan noktalar
6Renkleri ayrı olan noktalar

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Resimde Birim Nedir? Resimde Hacim Nedir? Resimde Çizgi Ve Nokta Nedir?

Eski 10-10-2017   #2
Kayıtsız

Cevap : Resimde Birim Nedir? Resimde Hacim Nedir? Resimde Çizgi Ve Nokta Nedir?

Hiç işime yaramadı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com