Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Anketler

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sizce Ölümden Sonra Yaşam Var Mı Dır?
Evet 18 90.00%
Hayır 1 5.00%
Bilmiyorum 1 5.00%
Diğerlerini Lütfen Belirtiniz 0 0%
Oylayanlar: 20. Bu oylama kapalı

Yeni Konu Gönder Kapalı Konu

Konu Araçları
sizce, yaşam, ölümden

Cevap : Sizce Ölümden Sonra Yaşam Var Mı ?

Eski 04-14-2009   #31
bbk

Alıntı:
Gözyaşı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
linkleri göremedim

Siz simdi herşeyi yaşayacaksınız ama öldükten sonra sıfırdan başlayacaksınız sizce bi anlamı var mı bunun : )

sıfırdan değil sevgili gözyaşı dünyadaki yaşadıkların senin geçmişin olucak zaten burdaki yaptıkların sonucunda ordaki yerin belirlenicek

Neler istediler neler

Sonra bırakıp dünyayı gittiler

Sen hiç gitmiycek gibisin değilmi?

O gidenlerde senin gibiydiler;

Eski 04-14-2009   #32
haticee

"zulmeden olmak" senin için bu kadar basit mi?

Eski 04-14-2009   #33
JOKER

Alıntı:
cansel tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
olabilir valla:d
iyi düşün
herkesin hayata bakışı farklı işte ben olayları sorgulamayı ve sorgulayan insanları sevmişimdir hep bu böyledir deyip hemen kabul edemem içime sinmesi gerekiyo ezber sevmiyom yapim böle bende böle biriyim :D
yanacaz artık cehennemde ben yanıma yandaş arıyom aslında belki birbirimizi yelleriz diye :D

Why so serious?

JOKER

Eski 04-14-2009   #34
cansel

0 dan başlamak ne demek ya burda yaşa yaşa olmadı öbür dünyada 0 dan başla nasıl bir mantıktır bu öbür dünyada bu dünyada nasıl yaşadıysan ona göre yaşayacaksın öbür dünyada da kötüysen cezanı çekerksin iyiysen mükafatlandırılacaksın sen anlkamak istemediğin için anlamıyorsun bence

worapsow
adige

Eski 04-14-2009   #35
bbk

Alıntı:
Obstinate tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
herkesin hayata bakışı farklı işte ben olayları sorgulamayı ve sorgulayan insanları sevmişimdir hep bu böyledir deyip hemen kabul edemem içime sinmesi gerekiyo ezber sevmiyom yapim böle bende böle biriyim :D
yanacaz artık cehennemde ben yanıma yandaş arıyom aslında belki birbirimizi yelleriz diye :D
lütfen sevgili obstinate nolursun bu şekilde konuşma inanki gün gelicek pişman olucaksın ogün dönüş olmucak yapabilicek hiçbişeyin olmucak zamanı döndürüp keşke şunları yapsaydım diceksin ama nafile olucak kendi dediğin gibi sorgulamayı seviyorum diyorsun ozaman sorgula dostum ama usluba uygun olarak yap bunu

Neler istediler neler

Eski 04-14-2009   #36
JOKER

Alıntı:
bbk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
lütfen sevgili obstinate nolursun bu şekilde konuşma inanki gün gelicek pişman olucaksın ogün dönüş olmucak yapabilicek hiçbişeyin olmucak zamanı döndürüp keşke şunları yapsaydım diceksin ama nafile olucak kendi dediğin gibi sorgulamayı seviyorum diyorsun ozaman sorgula dostum ama usluba uygun olarak yap bunu
değerli fikirlerin için teşekkür ederim arkadaşım usluba uygun derken kastettiğin nedir anlamadım ben uygunsuz bişimi dedim yani senin inandığın bir şeye inanmıyorsam usluba uymuyomu bu komik :D öllümden sonra hayat varsa ki bende olmasını diliyorum herkes zaten yaptıklarının karşılığını alacaktır
bunun dışında uzatmaya gerek yok bence

Why so serious?

JOKER

Eski 04-14-2009   #37
Gözyaşı

Alıntı:
GöKKuŞaĞı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ölümden sonra dirilmeyi (Bakara, 2/56; 259; Hud, 11/7; Ankebut, 29/19; Buruc, 85/13); ehl-i kitabı ölümü temenni etmek konusunda Peygamber karşısında samimi olamayacakları meydan okumasını (Bakara, 2/94-95; Münafikun, 63/6-7); ölümün hukuki (fıkhi) boyutlarını (Bakara, 2/180; Maide, 5/106); ölüm korkusunu (Bakara, 2/243); insanların ölümünün Allah'ın bilgisi haricinde olmayacağını ve ölüm zamanını Allah'ın bildiğini (Al-i İmran, 3/145; En’am, 6/2; Vakıa, 56/60; Münafikun, 63/11); her canlı ve insanın öleceğini (Al-i İmran, 3/168; 185; Nisa, 4/78; İbrahim, 14/17; Enbiya, 21/35; Ankebut, 29/57); ölüm anı gelmeden önce insanın yaptıklarından dolayı tevbe etmesi ve bolca hayır işlemesi gerekliliği (Nisa, 4/18; Münafikun, 63/10); Allah yolunda hicret edenlerin ölmeleri halinde mükafatlarının Allah tarafından verileceği (Nisa, 4/100); ölüm meleklerini (En’am, 6/61, 93; Secde, 32/11); insanın öleceği vakte kadar Allah’a ibadet etmesi gerekliliğini (Hicr, 15/99); ölümün çeşitli sıkıntıları olduğunu (İsra, 17/75; Ahzab, 33/19; Muhammed, 47/20; Kaf, 50/19); salih amellerin ölümsüz olduğunu (Kehf, 18/46); Allah'ın ölümsüz olduğunu (Furkan, 25/58); ölümden kaçış olmayacağını (Ahzab, 33/16); ölümün sadece bu dünyada olduğunu, ahirette olmadığını (Saffat, 37/58-59; Vakıa, 56/17; İnsan, 76/19; Duhan, 44/56); ölenin canının / ruhunun Allah katında tutulduğunu (Zümer, 39/42); ölümün ve hayatın insanları imtihan etmek için yaratılmış olduğunu (Mülk, 67/2) görürüz
Kur’an’ın ölüm hakkındaki verileri, ölümün kaçınılmazlığını gösterdiği gibi, bir son olmadığına da işaret etmektedir Yani Kur’an ölümden sonraki hayatın varlığını açıkça dile getirmektedir Kur’an’a göre ölüm bir son değil, sonun başlangıcıdır ve ölümden sonra artık yeniden ölüm yoktur Yani bu dünya hayatını tamamlayarak ölen kimseler, artık ahiret aleminde yaşamaya geçerler ve orada ölüm yoktur Eğer bu dünyada yapmış olduğu işlerin karşılığı cennet ise ölümsüz olarak, ebedi bir biçimde cennette kalacaktır, yok eğer cehennem ise orada ebedi kalacaktır
Burada akla şöyle bir soru gelmektedir: Allah’a ve ahirete iman ederek Müslüman olmasına rağmen, dünyada cenneti kazanamayan kimselerde mi cehennemde ebedi kalacaklardır?
Kelam ve akaid alimleri bu konu hakkında, kalbinde iman olan kimselerin cehennemde ebedi kalmayacaklarını, dünyada yaptıkları kötü işlerin cezasını çektikten sonra cennete gireceklerini söylemektedirler Ama nasıl olsa sonuçta cennete girecekmişiz gibi bir anlayışla bu dünyada cenneti kazanmak için gayret sarfetmeyenlere benim önerim ellerini yanan mumun ateşine tutmaları olacaktır Bakalım dayanabilecekler mi

Ayetlerin isimleri yazıyor Sevgili GözyaşıKısa bir alıntı yaptımBence herşey açık açık bildirilmiş
Okudum ve kafamı karıştıran bazı konular var

1 ruh gözle görülmez elle tutulmaz ama Allah katında tutulduğu söytleniyor böyle bir şey var mı?

2 Cehennemde edebi kalacaklar mı?

3 Herkezin Cezasını çektikten sonra cennete mi gidecek ?

beni ilgilendiren sadece ölümden sonra yaşam yani burda söylenenlere göre öldükten sonra yaşayacağımız yer olarak cennet denen bir yer benim bildiğime göre yani cennet te mi kalacağız o zaman benim bir başka düşüncemde nasıl biz yerdeysek öldükten sonrada acaba gökte mi yaşarız benimde aklıma böyle bir düşünce geliyor o kadar insan nereye sığacak yerde nasıl sığıyorsa göktede sığar olamaz mı yada cennet denen yer neresiyse galiba yaşam orda olur dirildikten sonrada aynı kişi mi olacağız yoksa biz başka biri mi yada cisim mi ne olacağımız belli değil valla şunu söyleyeyim bu ölüm ve yaşam hakkında güzel bi araştırın internetten aramayın kuranikerimde varsa kendi ellerinizle yazın bizide bilgilendirmiş olursunuz

Eski 04-14-2009   #38
bbk

Alıntı:
değerli fikirlerin için teşekkür ederim arkadaşım usluba uygun derken kastettiğin nedir anlamadım ben uygunsuz bişimi dedim yani senin inandığın bir şeye inanmıyorsam usluba uymuyomu bu komik :D öllümden sonra hayat varsa ki bende olmasını diliyorum herkes zaten yaptıklarının karşılığını alacaktır
bunun dışında uzatmaya gerek yok bence
uslub derken alaycı tavrındır dostum kastım ve şundanda emin olki bu konuda açıklama yapıp size bişeyler göstermek isteyen arkadaşlarımın tümü kendilerini değil sizleri düşünmektedirler araştır ama objektif olarak araştır doğruyu bulucaksın

Neler istediler neler

Eski 04-14-2009   #39
JOKER

ben neyin ne olduğunu anlayacak yaştayım saol arkadaşım alay ettiğim bişi yok ama ediyorsamda beni düzeltecek olan siz değilsiniz bunuda biliyorum oke?

Why so serious?

JOKER

Eski 04-14-2009   #40
GöKKuŞaĞı

Alıntı:
Gözyaşı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Okudum ve kafamı karıştıran bazı konular var

1 ruh gözle görülmez elle tutulmaz ama Allah katında tutulduğu söytleniyor böyle bir şey var mı?

2 Cehennemde edebi kalacaklar mı?

3 Herkezin Cezasını çektikten sonra cennete mi gidecek ?

beni ilgilendiren sadece ölümden sonra yaşam yani burda söylenenlere göre öldükten sonra yaşayacağımız yer olarak cennet denen bir yer benim bildiğime göre yani cennet te mi kalacağız o zaman benim bir başka düşüncemde nasıl biz yerdeysek öldükten sonrada acaba gökte mi yaşarız benimde aklıma böyle bir düşünce geliyor o kadar insan nereye sığacak yerde nasıl sığıyorsa göktede sığar olamaz mı yada cennet denen yer neresiyse galiba yaşam orda olur dirildikten sonrada aynı kişi mi olacağız yoksa biz başka biri mi yada cisim mi ne olacağımız belli değil valla şunu söyleyeyim bu ölüm ve yaşam hakkında güzel bi araştırın internetten aramayın kuranikerimde varsa kendi ellerinizle yazın bizide bilgilendirmiş olursunuz
HzAllah önce ruhlarımızı yarrattı,Bela dediğimiz zamandaVe yine ne zaman emredersen o zamn alacaktır ruhumuzu bu bedenden

İman sahipi herkes sonunda cennete gidecektirAma günahlarını yanarak muhakkak ödeyeceklerdirHerşeyin bir bedeli olmalı dimiBildiğim kadarıyla cehennemde yananların alnında bir damga olacaktır

Ama müslüman olmayanlar ebedi cehennemde kalacaklardırSonsuz bir ateş içinde acı çekeceklerdir

HzAllah eğer isterse bir deveyi anahtar deliğindne dahi geçirirHEmde ne deveyi küçülterek nede deliği büyüterekHz Allah kudret sahibidirYani gücü herşeye yeterHzAllah'ın sıfatlarını araştırıp okursan daha iyi anlarsınİlmihal diye bir kitap vardır tavsiye ederim
Neden bu konuyu araştırmayı denemiyorsunİnternetten değil kitaplardn okuanca bu şekilde bazı şeylerin farkına varabilirsinKuranda bu kadar ayetler oldupu halde hala bir mucize beklemek gereksiz

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı

Eski 04-14-2009   #41
bbk

Alıntı:
ben neyin ne olduğunu anlayacak yaştayım saol arkadaşım alay ettiğim bişi yok ama ediyorsamda beni düzeltecek olan siz değilsiniz bunuda biliyorum oke?
oke dostum oke
ahiret günü yakama yapışıp sen benim böyle olduğumu biliyordun neden bana anlatmadın dinimizi!? deme hakkın artık yok
Allah doğruyu görme inayeti versin en kısa zamanda inşaAllah

Neler istediler neler

Eski 04-14-2009   #42
JOKER

Alıntı:
bbk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
oke dostum oke
ahiret günü yakama yapışıp sen benim böyle olduğumu biliyordun neden bana anlatmadın dinimizi!? deme hakkın artık yok
Allah doğruyu görme inayeti versin en kısa zamanda inşaAllah
ya bak senin bu sözlerine sadece gülüyorum ben o yüzdenbenimle bu konularda konuşmazsan sevinirim arkadaşımı

Why so serious?

JOKER

Eski 04-14-2009   #43
KRDNZ

Arkadaşlar bu dünyada olan biten herşey ne kadar da ilginç Durup bi düşündüğümde insanları, hayvanları, hayatı hepsi de o kadar inanılmaz geliyor ki Ama hepsi de gerçek İşte bütn bunlar hepsi koca bir sıfır olamaz, olmamalı Bize en basit gelen matematik aslında hayat Matematik herşey demek Boşluk değil Bütün bunların Allah'ın varlığını kanıtlamaz mı Ben Allah'a inanıyorum mükemmel ötesinde yaratılmış dünya gözlerimin önünde görüyorum duyuyorum ve işitiyorum Peki sizce herşey bu kadar mükemmel iken yaşayıp ölmek ve sonrasının olmaması çok basit bir son olmaz mı?

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır

Eski 04-14-2009   #44
Gözyaşı

Yemin olsun ki, sen onları yaşamaya karşı insanların en düşkünü olarak bulursun Putperestlerden her biri de arzular ki, bin sene yaşasın Oysa yaşatılması hiç kimseyi azaptan uzaklaştırmaz Allah onların yapmakta olduklarını eksiksiz görür (2/96)

Rabbi Meryem'e hüsnü kabul gösterdi; onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi Zekeriyya yı da onun bakımı ile görevlendirdi Zekeriyya, onun yanına, mâbede her girişinde orada bir rızık bulur ve "Ey Meryem, bu sana nereden geliyor?" der; o da: Bu, Allah tarafındandır Allah, dilediğine sayısız rızık verir, derdi (3/37)

Allah'ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur O, süresi belirtilmiş bir yazıdır Kim, dünyanın yararını (sevabını) isterse, ona ondan veririz kim ahiret sevabını isterse, ona da ondan veririz Biz, şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz (3/145)

Her canlı ölümü tadacaktır Ve ancak kıyamet günnü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir Bu dünya hayatı ise aldatma metâından başka bir şey değildir (3/185)

Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır Siz hâla şüphe ediyorsunuz (6/2)

Sizi geceleyin öldüren (uyutan) ve gündüzün ‘güç yetirip etkilemekte (yapıp kazanmakta) olduklarınızı' bilen, sonra adı konulmuş ecel doluncaya kadar onda sizi dirilten (uyandıran) O'dur Sonra ‘en son dönüşünüz' O'nadır Sonra yapmakta olduklarınızı size O haber verecektir (6/60)

O, kullarının üstünde yegâne kudret ve tasarruf sahibidir Size koruyucular gönderir Nihayet birinize ölüm geldi mi elçilerimiz (görevli melekler) onun canını alırlar Onlar vazifede kusur etmezler (6/61)

Her ümmetin bir eceli vardır Ecelleri gelince ne bir an geri kalırlar ne de bir an ileri gidebilirler (7/34)

Biz de onu ve karısından başka aile efradını kurtardık; çünkü karısı geride kalanlardan (kâfirlerden) idi (7/83)

Onlar, göklerin ve yerin ‘bağımlı olduğu egemenliğe ve sünnete' (melekût) Allah'ın yarattığı şeylere ve ihtimal (verip) ecellerinin pek yaklaştığına bakmıyorlar mı? Bundan sonra onlar artık hangi söze inanacaklar? (7/185)

Eğer Allah, onların hayra ulaşmak için çarçabuk davrandıkları gibi, insanlara şerri de çabuklaştırsaydı, mutlaka ecellerine hüküm verilirdi İşte bize kavuşmayı ummayanları biz böylece taşkınlıkları içinde şaşkınca dolaşır bir durumda bırakırız (10/11)

De ki: "Ben kendime bile Allah'ın dilediğinden başka ne bir zarar ne de bir menfaat verme gücüne sahibim" Her ümmetin bir eceli vardır Ecelleri geldiği zaman artık ne bir saat geri kalırlar ne de ileri giderler (10/49)

(İbrahim'in karısı:) Olacak şey değil! Ben bir kocakarı, bu kocam da bir ihtiyar iken çocuk mu doğuracağım? Bu gerçekten şaşılacak bir şey! dedi (11/72)

Kafile (Mısır'dan) ayrılınca, babaları (yanındakilere): Eğer bana bunamış demezseniz inanın ben Yusuf'un kokusunu alıyorum! dedi (12/94)

De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim Her ümmetin bir eceli vardır Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler (10/49)

Andolsun, senden önce de elçiler gönderdik, onlara eşler ve çocuklar verdik Allah'ın izni olmaksızın (hiç) bir elçiye herhangi bir ayeti (mucizeyi) getirmek olacak iş değildi Her ecel (tesbit edilmiş süre) için bir kitap (yazı, hüküm, son) vardır (13/38)

Helâk ettiğimiz hiçbir ülke yoktur ki hakkında (bizce) bilinen bir yazgı olmasın (15/4)

Hiçbir millet, ecelinin önüne geçemez, ve onu geciktiremez (15/5)

Dediler ki: "Ey kendisine Kur'an indirilen (Muhammed)! Sen mutlaka bir mecnunsun!" (15/6)

"Eğer doğru söyleyenlerden idiysen, bize melekleri getirmeliydin" (15/7)

Biz melekleri ancak hak ile indiririz O zaman onlara mühlet verilmez (15/8)

Gecenin bir bölümünde aile fertlerini yola çıkar, sen de arkalarından yürü Sizden hiç kimse, sakın dönüp de ardına bakmasın, istenen yere gidin" (15/65)

Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı Fakat onları takdir edilen bir müddete kadar erteliyor Ecelleri geldiği zaman onlar ne bir saat geri kalabilirler ne de öne geçebilirler (16/61)

Sizi Allah yarattı; sonra sizi vefat ettirecek Daha önce bilgili iken hiçbir şeyi bilmez hale gelsin diye sizden bazı kimseler ömrün en kötü çağına kadar yaşatılacak şüphesiz ki Allah bilgilidir, kudretlidir (16/70)

Biz, senden önce de hiçbir beşere ebedîlik vermedik Şimdi sen ölürsen, sanki onlar ebedî mi kalacaklar? (21/34)

Evet, onları da, atalarını da barındırdık Nihayet ömür kendilerine (hiç bitmeyecek gibi) uzun geldi Oysa onlar, bizim gelip (kâfirlere ait) araziyi çevresinden eksilteceğimizi görmezler mi? Şu halde, üstün gelen onlar mı? (21/44)

Ey insanlar! Eğer yeniden dirilmekten şüphede iseniz, şunu bilin ki, biz sizi topraktan, sonra nutfeden, sonra alakadan (aşılanmış yumurtadan), sonra uzuvları (önce) belirsiz, (sonra) belirlenmiş canlı et parçasından (uzuvları zamanla oluşan ceninden) yarattık ki size (kudretimizi) gösterelim Ve dilediğimizi, belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz; sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız Sonra güçlü çağınıza ulaşmanız için (sizi büyütürüz) İçinizden kimi vefat eder; yine içinizden kimi de ömrün en verimsiz çağına kadar götürülür; ta ki bilen bir kimse olduktan sonra bir şey bilmez hale gelsin Sen, yeryüzünü de kupkuru ve ölü bir halde görürsün; fakat biz, üzerine yağmur indirdiğimizde o, kıpırdanır, kabarır ve her çeşitten (veya çiftten) iç açıcı bitkiler verir (22/5)

Hiçbir ümmet, ecelini ne öne alabilir, ne de erteleyebilir (23/43)

Musa, Medyen suyuna varınca, orada (hayvanlarını) sulayan bir çok insan buldu Onların gerisinde de, (hayvanlarını) engelleyen iki kadın gördü Onlara: Derdiniz nedir? dedi Şöyle cevap verdiler: Çobanlar sulayıp çekilmeden biz (onların içine sokulup hayvanlarımızı) sulamayız; babamız da çok yaşlıdır (28/23)

Bilakis biz nice nesiller var ettik de, onların üzerinden uzun zamanlar geçti Sen, âyetlerimizi kendilerinden okuyarak öğrenmek üzere Medyen halkı arasında oturmuş da değilsin; aksine (onları sana) gönderen biziz (28/45)

Azab konusunda senden acele (davranmanı) istiyorlar Eğer adı konulmuş bir ecel (tayin edilmiş bir vakit) olmasaydı, herhalde onlara azab gelmiş olurdu Fakat kendileri şuurunda olmadan, onlara kuşkusuz apansız geliverecektir (29/53)

Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındadır Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır (31/34)

Allah sizi (önce) topraktan, sonra meniden yarattı Sonra sizi çiftler (erkek-dişi) kıldı O'nun bilgisi olmadan hiç bir dişi ne gebe kalır ne de doğurur Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen azaltılması da mutlaka bir kitaptadır Şüphesiz bunlar, Allah'a kolaydır (35/11)

Onlar orada: Rabbimiz! Bizi çıkar, (önce) yaptığımızın yerine iyi işler yapalım! diye feryad ederler Size düşünecek kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi? Size uyarıcı da gelmedi mi? (Niçin inanmadınız?) Şimdi tadın (azabı)! Zalimlerin yardımcısı yoktur (35/37)

Eğer Allah, kazandıkları dolayısıyla insanları (azab ile) yakalayıverecek olsaydı, (yerin) sırtı üzerinde hiçbir canlıyı bırakmazdı, ancak onları, adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir Sonunda ecelleri geldiği zaman, artık şüphesiz Allah kendi kullarını görendir (35/45)

Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz Hiç düşünmüyorlar mı? (36/68)

Hani biz Lût'u ve ailesinin hepsini kurtardık (37/134)

Sonra diğerlerini yok ettik (37/136)

Gökleri ve yeri hak olarak yarattı Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp-örtüyor Güneşe ve aya boyun eğdirdi Her biri adı konulmuş bir ecele (süreye) kadar akıp gitmektedir Haberin olsun; üstün ve güçlü olan, bağışlayan O'dur (39/5)

Allah, ölecekleri zaman canlarını alır; ölmeyeni de uykusunda (bir tür ölüme sokar) Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanı(n ruhunu) tutar, öbürüsünü ise adı konulmuş bir ecele kadar salıverir Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır (39/42)

Sizi topraktan, sonra meniden, sonra alakadan (aşılanmış yumurtadan) yaratan sonra bebek olarak çıkaran, sonra sizi güçlü kuvvetli bir çağa erişmeniz, sonra da ihtiyarlamanız -ki içinizden daha önce vefat edenler de vardır- ve belli bir vakte ulaşmanız için sizi yaşatan O'dur Umulur ki düşünürsünüz (40/67)

Onlar, kendilerine ilim geldikten sonra, yalnızca aralarındaki ‘tecavüz ve haksızlık' dolayısıyla ayrılığa düştüler Eğer Rabbinden, adı konulmuş bir ecele kadar geçmiş (verilmiş) bir söz olmasaydı, muhakkak aralarında hüküm verilmiş (iş bitirilmiş)ti Şüphesiz onların ardından Kitaba mirasçı olanlar ise, her halde ona karşı kuşku verici bir tereddüt içindedirler (42/14)

Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları ancak hak ve adı konulmuş bir ecel (belli bir süre) olarak yarattık İnkâr edenler ise, uyarıldıkları şeyden yüz çeviren(kimseler)dir (46/3)

Karısı çığlık atarak geldi Elini yüzüne çarparak: "Ben kısır bir kocakarıyım!" dedi (51/29)

Aranızda ölümü takdir eden biziz Ve biz, önüne geçilebileceklerden değiliz (56/60)

Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah'ı anmaktan alıkoymasın Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır (63/9)

Herhangi birinize ölüm gelip de: Rabbim! Beni yakın bir süreye kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam! demesinden önce, size verdiğimiz rızıktan harcayın (63/10)

Allah, eceli geldiğinde hiç kimseyi (ölümünü) ertelemez Allah, yaptıklarınızdan haberdardır (63/11)

Ki günahlarınızı bağışlasın ve sizi adı konulmuş bir ecele kadar ertelesin Elbette Allah'ın eceli geldiği zaman, o ertelenmez Bir bilmiş olsaydınız" (71/4)

Nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiştir, (91/9)

Onu kötülüklere gömen de ziyan etmiştir (91/10)

Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık (95/5)

Arkadaşlar bedenen ölüyoruz ama ruhumuz yaşıyor ben bu konuda bedenen öldüğüme ve ruhen yaşadığıma inanıyorum kıyamet günü ruhumuzla hesap vereceğiz belki kendim olarak geri gelmeyeceğim ama ruhum hesap verecek dünya olmasada kıyamet günü dirileceğiz ve bizim hesap günümüz olacak sizi bu konuda bilgilendirmek istedim abilerim çok şeyler anlattı burada etkilendim : ( Örnek bir tohum düşünün o yeşeriyor bitki oluyor ve çiçek açmaya başlıyor dalları oluyor ve ağaç olmaya başlıyor ve sonbahar geliyor dalları kuruyor su bile çıkmıyor sonra kuruyor o ağaçtan bir tohum düşüyor ve yağmur yağıyor kar yağıyor dolu yağıyor ve tekrar o tohum yeşeriyor ölümü böyle düşünün

Eski 04-14-2009   #45
VANDETTA

Hayatta öyle şeyler vardır ki sorgulanması sorgulayanı yanlış düşünceler içerisinde bırakabilir,zira inandığımız herşeye karşı duyulan kuşkular,savaştığımız herşeyden kuşkuya davet çıkarır ve 'kuşku' insanı muallakta bırakır,ayrıca imanın da şartları vardır insan bunlara terettütsüz iman edip varlığından kuşkulanmamalıdır,bu şartlardan biride ahiret gününe imandır,beşeri alemde kendilerince kutsal saydıkları değerlerin eleştirilmesine kendilerine küfredilmişcesine tepki gösterenlerin,böylesi konularda ki lakayt yazıları bilmemenin sonucudur,konuyu başından beri takip ediyorum,şüphe duyanlara,anlamak isteyenlere yeterli cevaplar verilmiş ve konunun seyri farklılaşmaya başlayıp insanların bilgilendirilmesi için yazılan yazılar manevi yönleri sorgulanıyormuş gibi algılanmaya başladı,buda ortaya hoş olmayan bu durumu çıkarıyor,ayrıca birilerine sebep olma durumları vardır ki benim asıl korktuğum budur,bu sayfalara ulaşacak olan biri lakayt mesajların birini okuyup çekip giderse ve o lakayt mesajın etkisinde kalacak olursa,o arkadaşa lakayt mesajın ulaştırılmasına sebebiyet verdiği için site sahipleri de zan altında kalır,benim temennim konunun silinmesidir ancak böyle bir ihtimal olduğunu sanmıyorum ama bence konu daha fazla çarpıklaşmadan kilitlenmelidir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com