Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Anketler

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sizce Ölümden Sonra Yaşam Var Mı Dır?
Evet 18 90.00%
Hayır 1 5.00%
Bilmiyorum 1 5.00%
Diğerlerini Lütfen Belirtiniz 0 0%
Oylayanlar: 20. Bu oylama kapalı

Yeni Konu Gönder Kapalı Konu

Konu Araçları
sizce, yaşam, ölümden

Cevap : Sizce Ölümden Sonra Yaşam Var Mı ?

Eski 04-14-2009   #16
Gözyaşı

Varsa tekrar dünyaya gelmek acının olmadığı bir dünya olsun ki yaşamın bi değeri olsun : )

Eski 04-14-2009   #17
bbk

yaşamanın değeri çektiğin acı ve zorluk nispetinde artarki! ölümden sora insanların dünyaya dönme gibi bi şansı yok tabikide; çünkü ölen insan sınavını vermiştir ve aldığı not neticesine görede mevkilendirilecektir ölüm sorasında veya büyük gün yani ahiret gününden sora dünya die bişey olmucak dolayısıyla dönülücek biyerde olmucak ölümden soraki yaşam başka bi alemde devam edicek ölümden soraki yaşama inanmayan bi insan Allkah korusun inançsızdır ve inançsızlığın başlıca sebebi bilgisizliktir araştırmamaktır yada doğru yerde aramamaktır yaradanı ölümden sora yaşam varmıdır die sorgulamak dahi yeri geldiğinde iman kaybına sebeb olabilir onun için bu ve benzeri konularda yorum yaparken titiz davranılması gerekmektedir bi insan yanlız başına düşündüğünde tefekküre daldığında objektif olarak sorub yanıtlarıda kendi verdiğinde doğru yolu bulucaktır die düşünüyorum

Neler istediler neler

Sonra bırakıp dünyayı gittiler

Sen hiç gitmiycek gibisin değilmi?

O gidenlerde senin gibiydiler;

Eski 04-14-2009   #18
1907merve

Alıntı:
bbk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yaşamanın değeri çektiğin acı ve zorluk nispetinde artarki! ölümden sora insanların dünyaya dönme gibi bi şansı yok tabikide; çünkü ölen insan sınavını vermiştir ve aldığı not neticesine görede mevkilendirilecektir ölüm sorasında veya büyük gün yani ahiret gününden sora dünya die bişey olmucak dolayısıyla dönülücek biyerde olmucak ölümden soraki yaşam başka bi alemde devam edicek ölümden soraki yaşama inanmayan bi insan Allkah korusun inançsızdır ve inançsızlığın başlıca sebebi bilgisizliktir araştırmamaktır yada doğru yerde aramamaktır yaradanı ölümden sora yaşam varmıdır die sorgulamak dahi yeri geldiğinde iman kaybına sebeb olabilir onun için bu ve benzeri konularda yorum yaparken titiz davranılması gerekmektedir bi insan yanlız başına düşündüğünde tefekküre daldığında objektif olarak sorub yanıtlarıda kendi verdiğinde doğru yolu bulucaktır die düşünüyorum

Eski 04-14-2009   #19
Gözyaşı

Bekleyip göreceğiz bakalım ne zaman kıyamet kopacak 2011 kopacakmış diyorlar bende çok güldüm bi haberde acaba gün tarih var mı : ) ben kendi adıma inanmıyorum öldükten sonra ne olursa olsun saten yaşam yaşamak değil bari ölürde göreceğiz nasıl bir öbür dünya olduğunu tabiki varsa böyle bir şey kuranikerimede bakmak gerekir doğrular ancak onda yazılı o zaman inanabiliriz eğer kuranikeriminiz varsa benim için bakıverin hangi sayfada olduğunu bende bulunca bakacağım çok merak ediyorum

Eski 04-14-2009   #20
GöKKuŞaĞı

İmanın 6 şartı var ve bunlardan biri öldükten sonra dirilmeye inanmak olduğuna göre yaşam vardır ve bütün müslümanların buna inanması şarttırİnanmamak inkara girerSevgili bbk'nında dediği gibi dini bilginin yetersizliğinden kaynaklanıyorAzıcık islam bilgisi olan biri hiç şüpesiz inanır ölümden sonra yaşama
Bakın Kurandan bir kaç ayet alıntı yapayım:
-"inna lillah ve ina ileyhi raciun" amenna ya rabbi iman ettik ki, senden geldik ve sana döneceğiz
-Derler ki: "Biz çukurda iken, gerçekten biz mi yeniden (diriltilip) döndürüleceğiz? Biz çürüyüp dağılmış kemikler olduğumuz zaman mı?" Derler ki: "Şu durumda, zararına bir dönüştür bu" (Naziat Suresi, 10-12)
-Olanca yeminleriyle: "Öleni Allah diriltmez" diye yemin ettiler Hayır; bu, O'nun üzerinde hak olan bir vaaddir, ancak insanların çoğu bilmezler (Nahl Suresi, 38)
-Çürümüş-bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş?" (Yasin Suresi, 78)
-Onları, ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek O, her yaratmayı bilir" (Yasin Suresi, 79)
-Dediler ki: "(Bütün olup biten,) Bu dünya hayatımızdan başkası değildir, ölürüz ve diriliriz; bizi "kesintisi olmayan zaman (dehrin akışın)dan başkası yıkıma (helake) uğratmıyor" Oysa onların bununla ilgili hiçbir bilgileri yoktur; yalnızca zannediyorlar (Casiye Suresi, 23-24)

Herşey gayet açık ve net

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı

Eski 04-14-2009   #21
JOKER

Alıntı:
GöKKuŞaĞı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İmanın 6 şartı var ve bunlardan biri öldükten sonra dirilmeye inanmak olduğuna göre yaşam vardır ve bütün müslümanların buna inanması şarttırİnanmamak inkara girerSevgili bbk'nında dediği gibi dini bilginin yetersizliğinden kaynaklanıyorAzıcık islam bilgisi olan biri hiç şüpesiz inanır ölümden sonra yaşama
Bakın Kurandan bir kaç ayet alıntı yapayım:
-"inna lillah ve ina ileyhi raciun" amenna ya rabbi iman ettik ki, senden geldik ve sana döneceğiz
-Derler ki: "Biz çukurda iken, gerçekten biz mi yeniden (diriltilip) döndürüleceğiz? Biz çürüyüp dağılmış kemikler olduğumuz zaman mı?" Derler ki: "Şu durumda, zararına bir dönüştür bu" (Naziat Suresi, 10-12)
-Olanca yeminleriyle: "Öleni Allah diriltmez" diye yemin ettiler Hayır; bu, O'nun üzerinde hak olan bir vaaddir, ancak insanların çoğu bilmezler (Nahl Suresi, 38)
-Çürümüş-bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş?" (Yasin Suresi, 78)
-Onları, ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek O, her yaratmayı bilir" (Yasin Suresi, 79)
-Dediler ki: "(Bütün olup biten,) Bu dünya hayatımızdan başkası değildir, ölürüz ve diriliriz; bizi "kesintisi olmayan zaman (dehrin akışın)dan başkası yıkıma (helake) uğratmıyor" Oysa onların bununla ilgili hiçbir bilgileri yoktur; yalnızca zannediyorlar (Casiye Suresi, 23-24)

Herşey gayet açık ve net

iyi güzelde sorgulamak insanın yapısında olan bişiydir ya yoksa ya öldükten sonrası karanlıktan başka bişi değilse diye düşünebilir insan inanmazsan dinden çıkarsın imansız olursun bunlar laf başka bişi değil insanlar böle konuşunca inadına inanmayasım geliyo neden bilmiyom :D

Why so serious?

JOKER

Eski 04-14-2009   #22
GöKKuŞaĞı

Alıntı:
Obstinate tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
iyi güzelde sorgulamak insanın yapısında olan bişiydir ya yoksa ya öldükten sonrası karanlıktan başka bişi değilse diye düşünebilir insan inanmazsan dinden çıkarsın imansız olursun bunlar laf başka bişi değil insanlar böle konuşunca inadına inanmayasım geliyo neden bilmiyom :D
Kur'an'da kesinliği olan birşey diyorumBana inanmıyorsan aç kur'an'nı oku türkçe mealindenİşte sorgulaaAraştırmak kadar güzel birşey var mıEğer doğru yerlerde araştırmayı bilirsen farklı bir sonuçla karşılaşmazsın
Ayrıcaa inanmamak Allah'ın emrini inkar etmektirBunlrı insanlar değil Allah'ın kitabı diyorDinden çıkarsın gibi birşeyde sylemedin onu yalnız Allah bilir

Eski 04-14-2009   #23
Gözyaşı

Yasin suresinde olduğunu bende biliyorum ama kitapta öldükten sonra dirileceksiniz ve başka bir hayat ve ya dünyaya döneceksiniz kaynak var mı açıklaması uzun hocalarda söylüyor ama ben hiç bir din hocasını sevmem çünkü yaşadıklarımın tecrübesi var göreyim ki inanayım bana kuranıkerimde şu sayfaya bakın deyin eğer okuyup gerçektende beni aydınlatırsa inanacağım görmediğim için yani inanasım gelmiyor hani derlerye bazen en yakınızı kaybettiğiniz söylerler adam taş gibidi dersiniz inanasınız gelmez ölüm insanların hayatında mutlaka var buna inanıyoruz ama dirileceğimizi gösterende bunun gibi bir kanıt varsa tabiki öldükten sonra eğer dirileceksen bunun kanıtını internette araştırılıp bulunacak bi konu olmadığını düşünüyorum internette sadece fikir almak için açtım ama ben kuranikerime bakacağım eğer böyle bir bilgiler bulursam burayada yazacağım aydıınlattığınız konular içinde teşekkür ederim

Eski 04-14-2009   #24
bbk

sevgili gözyaşı veya diğer bu konuda bilgi almak isteyen arkadaşlar bu verdiğim sohbetleri dinlerseniz büyük bi ölçüde tatmin olucağınıza inanıyorum

[wmv]http://wwwosmannuritopbascom/images/video/sohbet_70808wmv[/wmv]

[wmv]http://wwwosmannuritopbascom/images/video/sohbet_51104wmv[/wmv]

[wmv]http://wwwosmannuritopbascom/images/video/sohbet_50624wmv[/wmv]

Neler istediler neler

Eski 04-14-2009   #25
sudenaz

Dediler ki: “Biz yer (toprağın için) de yok olup gittikten sonra, gerçekten biz mi yeniden yaratılmış olacağız?” Hayır, onlar Rablerine kavuşmayı inkar edenlerdir De ki: “Size vekil kılınan ölüm meleği, hayatınıza son verecek, sonra Rabbinize döndürülmüş olacaksınız” (Secde Suresi, 10-11)

Hayır, onlara kendilerinden bir uyarıcı gelmesine şaştılar da, o kafirler: “Bu şaşılacak bir şey” dediler “Biz öldüğümüz ve toprak olduğumuz zaman mı (yeniden diriltilecek mişiz)? Bu uzak bir dönüş (iddiasıdır)” Doğrusu Biz, yerin onlardan ne eksilttiğini bilmişizdir Katımızda (bütün bunları) saklayıp-koruyan bir kitap vardır (Kaf Suresi, 2-4)

Dediler ki: “Biz kemikler haline geldikten, toprak olup ufalandıktan sonra mı, gerçekten biz mi yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?” De ki: “İster taş olun, ister demir” “Ya da göğüslerinizde büyümekte olan (veya büyüttüğünüz) bir yaratık (olun)” Bizi kim (hayata) geri çevirebilir” diyecekler De ki: “Sizi ilk defa yaratan” Bu durumda sana başlarını alaylıca sallayacaklar ve diyecekler ki: “Ne zamanmış o?” De ki: “Umulur ki pek yakında” (İsra Suresi, 49-51)

Bu, şüphesiz, onların ayetlerimizi inkar etmelerine ve: “Biz kemikler haline geldikten, toprak olup ufalandıktan sonra mı, gerçekten biz mi yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?” demelerine karşılık cezalarıdır Görmüyorlar mı; gökleri ve yeri yaratan Allah, onların benzerini yaratmaya gücü yeter ve onlar için kendisinde şüphe olmayan bir süre (ecel) kılmıştır Zulmedenler ise ancak inkarda ayak direttiler (İsra Suresi, 98-99)

Eski 04-14-2009   #26
GöKKuŞaĞı

ölümden sonra dirilmeyi (Bakara, 2/56; 259; Hud, 11/7; Ankebut, 29/19; Buruc, 85/13); ehl-i kitabı ölümü temenni etmek konusunda Peygamber karşısında samimi olamayacakları meydan okumasını (Bakara, 2/94-95; Münafikun, 63/6-7); ölümün hukuki (fıkhi) boyutlarını (Bakara, 2/180; Maide, 5/106); ölüm korkusunu (Bakara, 2/243); insanların ölümünün Allah'ın bilgisi haricinde olmayacağını ve ölüm zamanını Allah'ın bildiğini (Al-i İmran, 3/145; En’am, 6/2; Vakıa, 56/60; Münafikun, 63/11); her canlı ve insanın öleceğini (Al-i İmran, 3/168; 185; Nisa, 4/78; İbrahim, 14/17; Enbiya, 21/35; Ankebut, 29/57); ölüm anı gelmeden önce insanın yaptıklarından dolayı tevbe etmesi ve bolca hayır işlemesi gerekliliği (Nisa, 4/18; Münafikun, 63/10); Allah yolunda hicret edenlerin ölmeleri halinde mükafatlarının Allah tarafından verileceği (Nisa, 4/100); ölüm meleklerini (En’am, 6/61, 93; Secde, 32/11); insanın öleceği vakte kadar Allah’a ibadet etmesi gerekliliğini (Hicr, 15/99); ölümün çeşitli sıkıntıları olduğunu (İsra, 17/75; Ahzab, 33/19; Muhammed, 47/20; Kaf, 50/19); salih amellerin ölümsüz olduğunu (Kehf, 18/46); Allah'ın ölümsüz olduğunu (Furkan, 25/58); ölümden kaçış olmayacağını (Ahzab, 33/16); ölümün sadece bu dünyada olduğunu, ahirette olmadığını (Saffat, 37/58-59; Vakıa, 56/17; İnsan, 76/19; Duhan, 44/56); ölenin canının / ruhunun Allah katında tutulduğunu (Zümer, 39/42); ölümün ve hayatın insanları imtihan etmek için yaratılmış olduğunu (Mülk, 67/2) görürüz
Kur’an’ın ölüm hakkındaki verileri, ölümün kaçınılmazlığını gösterdiği gibi, bir son olmadığına da işaret etmektedir Yani Kur’an ölümden sonraki hayatın varlığını açıkça dile getirmektedir Kur’an’a göre ölüm bir son değil, sonun başlangıcıdır ve ölümden sonra artık yeniden ölüm yoktur Yani bu dünya hayatını tamamlayarak ölen kimseler, artık ahiret aleminde yaşamaya geçerler ve orada ölüm yoktur Eğer bu dünyada yapmış olduğu işlerin karşılığı cennet ise ölümsüz olarak, ebedi bir biçimde cennette kalacaktır, yok eğer cehennem ise orada ebedi kalacaktır
Burada akla şöyle bir soru gelmektedir: Allah’a ve ahirete iman ederek Müslüman olmasına rağmen, dünyada cenneti kazanamayan kimselerde mi cehennemde ebedi kalacaklardır?
Kelam ve akaid alimleri bu konu hakkında, kalbinde iman olan kimselerin cehennemde ebedi kalmayacaklarını, dünyada yaptıkları kötü işlerin cezasını çektikten sonra cennete gireceklerini söylemektedirler Ama nasıl olsa sonuçta cennete girecekmişiz gibi bir anlayışla bu dünyada cenneti kazanmak için gayret sarfetmeyenlere benim önerim ellerini yanan mumun ateşine tutmaları olacaktır Bakalım dayanabilecekler mi

Ayetlerin isimleri yazıyor Sevgili GözyaşıKısa bir alıntı yaptımBence herşey açık açık bildirilmiş

Eski 04-14-2009   #27
JOKER

Zulmedenler ise ancak inkarda ayak direttiler (İsra Suresi, 98-99)

o zaman ben zülmeden oluyom :D

Why so serious?

JOKER

Eski 04-14-2009   #28
cansel

Alıntı:

olabilir valla:d
iyi düşün

worapsow
adige

Eski 04-14-2009   #29
Gözyaşı

linkleri göremedim

Siz simdi herşeyi yaşayacaksınız ama öldükten sonra sıfırdan başlayacaksınız sizce bi anlamı var mı bunun : )

Eski 04-14-2009   #30
bbk

Alıntı:

ayeti kerimeyi iyi okumak gerek

zulmedenler işlerine gelmediği için inkarda direttiler zulmetmeyip inkar edenler ise öğrenmedikleri araştırmadıkları anlatanlarıda alaya alıp hayatı bi mizansenden farklı görmedikleri için!

Neler istediler neler

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com