Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
determinant

Determinant Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Determinant Nedir?

Her kare matrise karşılık düşen sayı tablosu ve birtakım işlemler sonucu bundan elde edilen sayı

Determinantı hesaplayabilmek için inversiyon kavramına gerek vardır Bir permütasyonda bir tamsayı kendisinden daha küçük birinden önce geliyorsa, burada bir inversiyon vardır denir ve inversiyonların sayısının çift ya da tek oluşuna göre permütasyon çift ya da tek adını alır Örneğin 1, 2, 3 sayılarının permütasyonları 123, 132, 213, 231, 312, 321'dir ve sözgelimi 132 permütasyonunda 3, 2' den önce geldiği için burada bir inversiyon vardır (tek permütasyon) Bir A kare matrisinin her bir satır ve sütunundan yalnızca birer eleman alınarak ail ajm akn çarpımları oluşturulur ve lmn sütun indislerinin permütasyonu çiftse +, tekse-işareti konursa tüm bu çarpımların toplamı, A matrisinin |A| ya da det A biçiminde gösterilen determinantının değerini verir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com