Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alan, değindiği, değiniyor, deniz, dil, eserlerin, geleneksel, güncel, içeriği, içeriyor, irak’ın, konu, medine, sergisinde, süreçte, tarihi, yer, yol, yurtsuz’, ‘yersiz, “göç”, şeylere

‘Yersiz Yurtsuz’ Medine Irak’ın Sergisinde Yer Alan Eserlerin Içeriği Geleneksel Bir Dil Içeriyor, Tarihi Süreçte Bir şeylere Değiniyor ve Değindiği Konu Güncel, “göç”... Deniz Yol

Eski 08-07-2014   #1
Şengül Şirin

‘Yersiz Yurtsuz’ Medine Irak’ın Sergisinde Yer Alan Eserlerin Içeriği Geleneksel Bir Dil Içeriyor, Tarihi Süreçte Bir şeylere Değiniyor ve Değindiği Konu Güncel, “göç”... Deniz Yol

‘Yersiz Yurtsuz’
Medine Irak’ın sergisinde yer alan eserlerin içeriği geleneksel bir dil içeriyor, tarihi süreçte bir şeylere değiniyor ve değindiği konu güncel, “göç” Deniz yoluyla yapılan bir göçte de, mekân yani müze, adeta göçün güzergâhındaki bir mola yeri gibi

Rahmi M Koç Müzesi bu aralar yirmi beş yağlıboya ve beş desenden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor Deniz yoluyla göç eden ve yerinden, yurdundan edilen insanların hayatına tanıklık eden “Yersiz Yurtsuz” adlı serginin sahibi Medine Irak
Ressamlığının yanı sıra bir üniversitenin öğretim görevlisi de olan Irak’ın çalışmalarında çok çeşitliliğe tanık oluyoruz
Serginin Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmesi eser- mekân ilişkisi açısından da uyumluluk gösteriyor Eserlerin içeriği geleneksel bir dil içeriyor, tarihi süreçte bir şeylere değiniyor ve değindiği konu güncel, “göç” Deniz yoluyla yapılan bir göçte de, mekân yani müze, adeta göçün güzergâhındaki bir mola yeri gibi
Irak, “Sergi konusu oluşmaya başladığı zaman Koç Müzesi Denizcilik binasının sergim için uygun olacağını düşündüm Burada sanat eserinin mekân ile oluşturacağı uyum benim için önemliydi Çünkü konu yurdundan ayrılmak zorunda kalan insanların hayatlarına dokunuyordu; göç teması etrafında şekillenen bir içerik söz konusuydu; ancak bu tema daha çok güncel hayata tanıklık Ben konunun tarihi bağlamına değinmiş bulundum burada, müzede bulunan eserlerin tarihi bir süreci var, gümüzde elle tutulur gözle görülür olma hali eserlerimle buluştu” diyor
Resim yapma sürecinin yani yaşam felsefesinin öğrenme, merak ve tanıklık üzerine kurulu olduğunu söyleyen Irak çalışmalarını şöyle özetliyor: “Figüratif anlayışla başlayan resim sürecim soyutlama ve sonrasında soyut ekspresif etkilerle devam etti, bu arada tuval yüzeyine ek malzemeler girdi Malzemenin (çakıl taşı ve kum) girmesiyle birlikte rölyef etkisine ulaştım, ancak burada malzeme teknik olmanın dışında tamamen doğal bir sürecin getirdikleriydi ve sonra figür resmime tekrar girdi Figürle birlikte kum aynı yüzeyde rastlayabildiğiniz unsurlar halinde Tüm bunların yanında yazı, yani bir anlamda kendi alfabem adını koyduğum seriler ortaya çıktı; çalışmalarımda yazıtların kitabelerin etkisi açıkça görülüyor” diyor
Irak’ın sergisi 5 Ekim’e kadar görülebilir

Öznur Oğraş Çolak/Cumhuriyet
Yayınlanma tarihi: 05 Ağustos 2014 Salı

A+ A-

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com