Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Beyin Fırtınası > Cebir Soruları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
340, çözülemeyen, matamatik, sorusu, yıldır

340 Yıldır Çözülemeyen Bir Matamatik sorusu

Eski 04-18-2007   #1
puslu

340 Yıldır Çözülemeyen Bir Matamatik sorusu

Mesleği Avukatlık olan Fermat, arada bir matematikle de ilgilenirdi Ama ne ilgilenmek Aşağıdaki teorem, onun eseri 1665 yılında 64 yaşında ölen Fermat'ın aşağıdaki teoremi, hâlâ ispatlanamadı Bu problem üzerinde yıllarca çalışan ünlü alman matematikçi Wolfskehl, 1908 yılında öldüğünde, vasiyet olarak 100bin mark bıraktı Hem de bu problemi yüzyıl içinde çözecek ilk kişiye verilmek üzere!

Teorem şöyle: n 2'den büyük olmak üzere

*n**n**n****
A + B =C çözümü olmadığını ispatlayın

Fermat bu teoremi yazarken kullandığı kağıdın altında çok az yer kaldığı için cevabı yazamadığını, halbuki çok güzel bir ispatı olduğunu yazmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-18-2007   #2
ErGENEKON_GS_48

ee ben şimdi ne sölesem doğrumu yanlışmı olduunu nası anlıamHerneyimse direk bişi atam baamŞölekimmm çünküm ben çözümü olmamasını istiom

Eski 04-18-2007   #3
mate

Fermat’ın, Diophantus’un Arithmetica kitabının köşesine düştüğü bir nottan ibarettir Fermat, eşitliğinin 2′den büyük n değerleri için geçersiz olduğunu not düşer ve altına ekler: “Bu teoremin müthiş bir ispatını buldum ama burada yazacak kadar yer yok!”

Yanlız bu teorem çözülmüştür İspatın her doğal sayı için doğruluğu ancak Fermat'ın ölümünden 328 yıl sonra, 1993'te İngiliz matematikçi Andrew Wiles tarafından yapılabildi İspat üzerinde çalışmaya 10 yaşında başlayan bu matematik aşığı insan olmasa, belki hipotez, bugün hala bir çözüm bekleyenler arasında olacaktı!(Andrew Wiles'in bulduğu ispata daha sonra karşı çıkanlarda olmuştur)

Arkadaşlar Merak edenler için Fermat teoreminin büyüklüğü ve Andrew Wiles'in büyük mücadelesini anlatan güzel bir kitap ismi verebilirim;

Fermat'ın Son Teoremi
Siman Singh/Pan yayıncılık

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-18-2007   #4
puslu

cevabının bulunduğunu bilmiyordum bak bu sayede bende öğrendimtebrik ederim ayrıca teşekkür ederim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-20-2007   #5
Ergenekon

İfadenin n=1 ve n=2 durumlarında kolayca sağlanabileceğini görmek zor değildir Biraz açmak gerekirse, n=2 durumu ünlü Pisagor Teoremi ile yakından ilişkili olup x=3, y=4, z=5 veya x=5, y=12, z=13 tamsayı üçlüleriyle kolayca sağlanır
Ancak yakın tarihlere kadar çok büyük n değerleri için bu sanının doğrulanmasına devam edilmiştir
İngiliz matematikçi Andrew Wiles'ın bir kanıt bulduğunu duyurmasıyla son bulmuştur Ne var ki kısa sürede Andrew Wiles'ın kanıtında bir hata bulunmuştur1994 yılında bazı uzmanlarca doğruluğu kabul gören bir kanıt vermeyi başarmıştır
Ancak hala birçok uzman bu kanıta katılmamaktadır
Aslında Wiles'ın kanıtı Fermat'nın son teoreminden daha güçlü bir ifadenin, Şimura-Taniyama Konjektürü'nün doğruluğunu göstermiştir
Birçok matematikçi gibi ben de Wiles'in Fermat ile uğraşırken, Şimura-Taniyama Konjektürü'nün doğruluğunu gösterdiğine inanıyorum
Esasen ispatın doğruluğunun, bir takım uzmanların katılmasıyla değil Uluslararası Kurulun ve Konseyin kabulü ile sağlanması gerekir
Netice olarak, bir kısım uzmanın katılıp bir kısmının katılmadığı bir ispatı doğru kabul etmek yerine gene de şüpheyle yaklaşmak gerekir sanırım

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-20-2007   #6
mate

Aslında Wiles'ın kanıtı Fermat'nın son teoreminden daha güçlü bir ifadenin, Şimura-Taniyama Konjektürü'nün doğruluğunu göstermiştir

bu konuda sana katılıyorum ergenekon ve bencede Uluslararası Kurulun ve Konseyin kabulü ile ispatın doğruluğuna kesin olarak katılınabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-20-2007   #7
ışıl27

Buluşlar her zaman zıttı ıspatlanıncaya kadar geçerlidirCoğu teori ıse zıttı tam olarak ıspatlanmadıgı ıcın dogru kabul edılmektedıronun ıcın hıcbır teorıye kesın doğru denilemez

Eski 04-20-2007   #8
mate

Coğu teori ıse zıttı tam olarak ıspatlanmadıgı ıcın dogru kabul edılmektedıronun ıcın hıcbır teorıye kesın doğru denilemez
ışılcım kesinliği tam olarak ispanlanmadan kabul edilenlere artık teori değil aksiyom denir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-20-2007   #9
ışıl27

benım anlatmak ıstedıgım seyle senın dedıgın sey aynı dıkkatını cekım!!aksıyomunda teorıınınde ne oldugunu bılıyorumayrıntılı bılgı ıcın sagol yınede
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-20-2007   #10
mate

ben bilmediği idida etmedim öğretmen olduğunu biliyorum bu arada meslektaşız ışılcım ben,im branşım matematik tepki göstermene gerek yok :))
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : 340 Yıldır Çözülemeyen Bir Matamatik sorusu

Eski 01-31-2008   #11
kaleliv
Icontr

cevap olamaz çünkü 2den büyük sonsuz sayıda sayı vardır 3+4+7+9999999999+5988884844845985
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-15-2009   #12
teks58

bu teoremi Hilmi Temel çözdü ama o da ıspat aşamasında son gunlerde tam bi patlama olabılır bu konuda:))
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com