Yanlış Nerde?

Eski 01-25-2007   #1
mate

Yanlış Nerde?

buradaki yanlışı bulabilirmisiniz??
x = 1+2+4+8+16+ ise x = ?
x-1 = 2+4+8+16+
x-1 = 2(1+2+4+8+16+)
x-1 = 2x
x = -1

bu bir paradoks iliginizi çekebilir

Eski 01-25-2007   #2
İSİMSİZ KARANLIK

Ya gayet mantıklı geliyor ama paradoks diye bir şeyi hayatımda ilk defa burada gördüğüm için daha fazla yorum yapamayacağım :) sadece işlemin üçüncü satırında son sayının da ikiye bölünmesiyle artık x'e eşit olamayacağı gibi bir yorum yapabilirim, bu da ne kadar doğru bilemem mate lütfen acilen bilgilendir beni :)

Eski 02-10-2007   #3
ctn_86

sonu belli olmadığı için x sonsuz bi sayıdır(1+2+4+8+16diye gidio ama belli bi sınır verilmemeiş) ikiye bölünmesi yine sonsuz yaparburada yanlış x in sonsuz olduğunun belli edilmemesi acaba?

doğru mu ya acele bilgilendir beni :):):)

Eski 02-11-2007   #4
ERen

bence sonuc x=-1/x olmalı

cok özür dilerim bi yanlışlık yaptım

Eski 02-11-2007   #5
mate

x bir seri açılımıdır ve limit alınarak toplamı bulunabileceği gibi toplamının yarısıda bulunabilir bu şekilde çözüme ulaşılabilir

soru çözülürken hata yapılmıştır ve yanlışlık sayesinde paradoksa benzemektedir

Eski 06-04-2007   #6
puslu

soru cevaplanmış konu kilitlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com