Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eskişehir, osmangazi, üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eski 03-16-2007   #1
virüs

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Üniversitemiz 18 Ağustos 1993 tarihinde 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Osmangazi Üniversitesi adı altında yeni bir kuruluş olarak faaliyete geçmiştir Bu yeni oluşumda bünyesine Tıp, Mühendislik - Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakültesini almıştır Bu fakültelerin yaklaşık 32 yıllık geçmişleri vardırAyrıca; kuruluş kanunu ile birlikte Üniversitemize iki yüksekokul ve üç enstitü devredilmiş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin açılması öngörülmüştür

Kuruluştan sonra ise Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi ,Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sivrihisar Meslek Yüksekokulu, Eskişehir Sağlık Yüksekokulu ve Bilecik Sağlık Yüksekokulu eklenmiştir Üniversitemizde ayrıca on tane Araştırma Merkezi faaliyet göstermektedir

Üniversitemizde 999 akademik, 1232 idari personel bulunmaktadır

Üniversitemizin İmkanları

ÖĞRENCİLERE BURS İMKANI

2005 ÖSS sonucunda yerleştirildiği bölüm ya da programın puan türünde Türkiye genelinde ilk 3000'e ve dil puanı ile ilk 1000'e girerek Üniversitemize kayıt yaptıran normal örgün öğretim lisans programı öğrencilerine 12 ay süreyle 110 YTL’den az olmamak koşulu ile Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlediği miktarda karşılıksız başarı bursu verilecektir Ayrıca; maddi durumu kısıtlı öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlediği kontenjan dahilinde karşılıksız burs imkanı sağlanmaktadır Burslar takip eden öğretim yıllarında Üniversitenin belirlediği esaslara göre ödenmeye devam etmektedir

KREDİ ve ÖĞRENİM ÜCRETLERİ

Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin devlete olan bir yıllık maliyetleri her yıl Bakanlar Kurulu'nca belirlenmektedir Belirlenen bu maliyetin büyük bir kısmını devlet karşılarken, geri kalan miktar öğrenci tarafından Öğrenci Katkı Payı adı altında iki taksitte ödenir

Öğrenci isterse, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvurarak ödeyeceği katkı payını anılan kurumdan harç kredisi olarak alabilmektedir Ayrıca, öğrenim kredisi almak için de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvurabilirler

İkinci Öğretime devam eden öğrencilerin öğrenim ücretleri her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir Yıllık öğrenim ücretinin yarısı birinci dönem başında, diğer yarısı ise ikinci dönem başında tahsil edilmektedir

KÜTÜPHANE VE LABORATUVAR OLANAKLARI

Üniversitemiz kütüphanesinde okuma salonlarından aynı anda 1000 okuyucu yararlanabilmektedir Okuma salonları dışında araştırmacıların kullanımı için özel çalışma odaları bulunmaktadır Kütüphanemiz çok sayıda kitap, süreli yayın ve veri tabanı yanında kablosuz network sistemi ile internet olanağına sahiptir

Tüm birimlerimizde, öğrencilerimizin kullanımına açık internet ağına bağlı bilgisayarlarla istenilen bilgiye ulaşılabilmektedir

Modern teknolojik cihazlarla donatılmış laboratuvar ve atölyelerde öğrencilerimizin aldıkları eğitim ile ilgili olarak uygulama yapılmaktadır

YAZ OKULU

Yaz Okulu ile, açılması halinde, güz ve bahar yarıyıllarında alınamayan dersleri alabilme, not yükseltmek amacıyla ders alabilme, başarılı öğrenciye bir üst sınıftan ders alabilme olanağı vardır

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

Üniversitemizde çok gelişmiş olanaklara sahip Yabancı Diller Bölümü mevcuttur Elektrik Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümlerinde zorunlu, diğer lisans programlarında ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda kontenjan dahilinde isteğe bağlı bir yıl hazırlık sınıfı okuma olanağı vardırAmacımız Osmangazi Üniversitesi'ne yeni kayıt olan öğrencilerimizin tümünün hazırlık sınıfı okumalarını sağlamaktır

AKADEMİK DANIŞMANLIK

Osmangazi Üniversitesi'nde kayıtlı olan her öğrenciye bir akademik danışman atanır Akademik danışman öğrencinin karşılaşacağı sorunların çözümünde yardımcı olur

YURTLAR

Üniversitemiz Meşelik Yerleşkesi’ne bitişik Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 3000 yataklı Dumlupınar Öğrenci Yurdu bulunmaktadır Aynı kuruma bağlı Yunusemre Öğrenci Yurdu ve Cumhuriyet Kız Öğrenci Yurdu da şehrimizin değişik semtlerinde öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir Kuruma bağlı yurtlarda odalar birden fazla öğrencinin kalabileceği standarttadır Şehrimizde bulunan özel yurtlar ve apart daireler de öğrencilerin barınma gereksinimlerine cevap verebilecek niteliktedir

KREDİ YURTLAR KURUMU ÖĞRENCİ YURTLARI

1 Dumlupınar Yurt Müdürlüğü, Meşelik Kampüsü Yanı, Tel: 239 37 75 - 239 37 76

2 Cumhuriyet Kız Öğrenci Yurdu, Sakarya Cad Tel: 230 18 96 - 230 18 62

3 Yunusemre Yurt Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü Yanı, Tel: 335 33 00 - 335 28 28

SAĞLIK HİZMETLERİ

Osmangazi Üniversitesi bünyesinde bulunan Mediko- Sosyal Merkezi, öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgilenmektedir Bu merkezde poliklinik düzeyinde verilen ilk hizmetten sonra ileri tetkiklerin gerekmesi halinde öğrenciler Üniversite Hastanesi'ne sevk edilmektedir Osmangazi Hastanesi, 1000 yatak kapasitesi ve poliklinikleri ile başvuranların tüm sağlık sorunlarına çağdaş yaklaşımlarla çözüm bulacak olanaklara sahiptir Mediko Sosyal Merkezi bünyesindeki Psikolojik Danışmanlık Biriminde başvuruda bulunan her öğrenciye özel sorunlarının ve uyum problemlerinin çözümünde yardımcı olunmaktadır Aynı Merkezde bulunan Gençlik Danışma Birimi ise, üreme sağlığı ve cinsellik konularında hizmet vermektedir

KAFETERYALAR

Üniversitemizin özel firmalara ihale olunmuş, her fakülte binasında özel kantinleri vardır Bunun yanısıra Üniversitemizin Meşelik Kampüsünde bir dinlenme tesisi, Hastanenin içinde bir pastane ve fastfood vardır

İNTERNET CAFE

Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Dekanlık binasında bulunan İnternet Cafe 100 Bilgisayarla öğrencilere hizmet vermektedir Bilgisayar kullanımının ücretsiz olduğu Cafenin kurulmasındaki amaç Öğrencilerin eğitimleri ve dersleri hakkında internetten faydalanabilmesidir Ayrıca Üniversitemizin tüm Fakülte ve Yuksekokullarında internet ağına bağlı Bilgisayar Laboratuvarları mevcuttur

PTT - BANKA HİZMETLERİ

Üniversitemizde Meşelik Kampüsü Hastane içinde tüm PTT hizmetlerini veren bir şube mevcuttur
Pek çok bankanın ATM' si ve Türkiye İş Bankasının bir şubesi Meşelik Kampüsü içinde hizmet vermektedir

Üniversitemizde Yaşam

LİSANS PROGRAMLARIMIZ (* İkinci öğretim programları bulunan bölümler)

TIP FAKÜLTESİ

MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ (Elektrik- Elektronik Mühendisliği(İng) (*), Endüstri Mühendisliği(*), İnşaat Mühendisliği(*), Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği(*), Makine Mühendisliği(*), Mimarlık, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği)

FEN- EDEBİYAT FAKÜLTESİ (Fizik(*), Kimya(*), Biyoloji(*), İstatistik(*), Matematik(*), Tarih(*), Türk Dili ve Edebiyatı(*), Karşılaştırmalı Edebiyat)

EĞİTİM FAKÜLTESİ (Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği (*), Sınıf Öğretmenliği Programı(*), Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği)

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ (Maliye(*), İşletme(*), İktisat)

ZİRAAT FAKÜLTESİ (Ziraat Mühendisliği)

ESKİŞEHİR SAĞLIK YÜKSEKOKULU (Hemşirelik, Sağlık Memurluğu, Ebelik)

ÖNLİSANS PROGRAMLARIMIZ:

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU (Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Radyoloji, Protez ve Ortez,

Tıbbi Laboratuvar, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Optisyenlik)

SİVRİHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU (Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Muhasebe, Makine, İnşaat,

İklimlendirme-Soğutma)

ÖĞRENCİLERE TANINAN OLANAKLAR:
· Elektrik Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümlerinde zorunlu, diğer lisans programlarında ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda kontenjan dahilinde isteğe bağlı bir yıl hazırlık sınıfı okuma olanağı vardır

· İkinci anadal lisans programı ile ikinci bir lisans diploması ya da yandal programı ile sertifika alınabilmektedir

· Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde başarılı öğrenciler bölümler arası yatay geçiş yapabilmektedir

· Yaz Okulu ile, açılması halinde, güz ve bahar yarıyıllarında alınamayan dersleri alabilme, not yükseltmek amacıyla ders alabilme, başarılı öğrenciye bir üst sınıftan ders alabilme olanağı vardır

· Öğrenci Konseyi ve Başkanının aracılığı ile öğrenci sorunları ve düşünceleri birimlerin karar organlarında, Üniversite Senatosu ve Yönetim Kurulu’nda gündeme getirilebilmektedir

· Öğrenci Bilgi Sistemi (ogubs) ile internet üzerinden derslere ön kayıt yaptırarak, danışman onayından sonra kayıt işlemleri tamamlanabilmekte ve akademik durum izlenebilmektedir

· Kredili sistem uygulanan birim öğrencilerinden isteyenlere öğrenci bilgi sistemi cep telefonu servisine kayıt olarak sınav sonuçlarına ulaşma olanağı sunulmaktadır

· Ders dışı zamanların değerlendirilebilmesi amacıyla düzenlenen, çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılabilme, sayısı altmışı bulan öğrenci kulübüne üye olabilme, uluslar arası standartlara uygun spor salonundan, kondisyon merkezinden ve diğer spor tesislerinden yararlanabilme olanağı vardır

· Üniversitemiz Avrupa Üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimini öngören ERASMUS Programına dahildir Socrates/Erasmus (Yükseköğretim) Programı kapsamında 2005-2006 öğretim yılı itibariyle öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılacaktır

BURSLAR
2005 ÖSS sonucunda yerleştirildiği bölüm ya da programın puan türünde Türkiye genelinde ilk 3000'e ve dil puanı ile ilk 1000'e girerek Üniversitemize kayıt yaptıran normal örgün öğretim lisans programı öğrencilerine 12 ay süreyle 110 YTL’den az olmamak koşulu ile Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlediği miktarda karşılıksız başarı bursu verilecektir Ayrıca; maddi durumu kısıtlı öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlediği kontenjan dahilinde karşılıksız burs imkanı sağlanmaktadır Burslar takip eden öğretim yıllarında Üniversitenin belirlediği esaslara göre ödenmeye devam etmektedir

SAĞLIK HİZMETLERİ

Osmangazi Üniversitesi bünyesinde bulunan Mediko- Sosyal Merkezi, öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgilenmektedir Bu merkezde poliklinik düzeyinde verilen ilk hizmetten sonra ileri tetkiklerin gerekmesi halinde öğrenciler Üniversite Hastanesi'ne sevk edilmektedir Osmangazi Hastanesi, 1000 yatak kapasitesi ve poliklinikleri ile başvuranların tüm sağlık sorunlarına çağdaş yaklaşımlarla çözüm bulacak olanaklara sahiptir Mediko Sosyal Merkezi bünyesindeki Psikolojik Danışmanlık Biriminde başvuruda bulunan her öğrenciye özel sorunlarının ve uyum problemlerinin çözümünde yardımcı olunmaktadır Aynı Merkezde bulunan Gençlik Danışma Birimi ise, üreme sağlığı ve cinsellik konularında hizmet vermektedir

KÜTÜPHANE VE LABORATUVAR OLANAKLARI

Üniversitemiz kütüphanesinde okuma salonlarından aynı anda 1000 okuyucu yararlanabilmektedir Okuma salonları dışında araştırmacıların kullanımı için özel çalışma odaları bulunmaktadır Kütüphanemiz çok sayıda kitap, süreli yayın ve veri tabanı yanında kablosuz network sistemi ile internet olanağına sahiptir

Tüm birimlerimizde, öğrencilerimizin kullanımına açık internet ağına bağlı bilgisayarlarla istenilen bilgiye ulaşılabilmektedir

Modern teknolojik cihazlarla donatılmış laboratuvar ve atölyelerde öğrencilerimizin aldıkları eğitim ile ilgili olarak uygulama yapılmaktadır

ULAŞIM
Karayolu ile İstanbul’a dört, Ankara’ya iki buçuk saat uzaklıkta bulunan ve demiryolu ağının merkezi durumunda olan Eskişehir’e Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilir Üniversitemiz yerleşkelerine ulaşım tramvay, otobüs ve minibüsler ile sağlanmaktadır Meşelik Yerleşkesi’nde bulunan Hafif Raylı Sistem ile yerleşke içinde öğrenci ulaşımı kolaylaşmaktadır

BARINMA
Üniversitemiz Meşelik Yerleşkesi’ne bitişik Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 3000 yataklı Dumlupınar Öğrenci Yurdu bulunmaktadır Aynı kuruma bağlı Yunusemre Öğrenci Yurdu ve Cumhuriyet Kız Öğrenci Yurdu da şehrimizin değişik semtlerinde öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir Kuruma bağlı yurtlarda odalar birden fazla öğrencinin kalabileceği standarttadır Şehrimizde bulunan özel yurtlar ve apart daireler de öğrencilerin barınma gereksinimlerine cevap verebilecek niteliktedir

KAYIT DUYURUSU

2005-2006 Öğretim yılı kesin kayıtları 5-12 Eylül 2005 tarihleri arasında Meşelik Yerleşkemizdeki Yemekhane binası öğrenci katında (Sivrihisar Meslek Yüksekokulu’na yerleştirilecek öğrencilerin kayıtları Sivrihisar İlçesindeki Meslek Yüksekokulu binasında) yapılacaktır

ÖSS sonucunda üniversitemize yerleştirilen öğrencilerin kayıt belgeleri ÖSYM’ye bildirdikleri ikamet adreslerine gönderilecektir

Kayıt haftasında şehir dışından gelen öğrencilere ve ailelerine yardımcı olmak amacıyla otogar ve garda danışma büroları kurulmakta ve Üniversitemiz kayıt merkezine ulaşımları servislerle sağlanmaktadır

NOT: Yönetmeliklerimiz ve kayıt duyuruları ile ilgili ayrıntılı bilgiye
wwwoguedutr internet adresinden “Öğrenci İşleri” başlığı tıklanarak “Öğrenci İşleri Duyuruları” ndan ulaşılabilir

Sorularınız için 0-222-229 14 19- 229 30 52 numaralı direkt hatlardan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na ulaşabilirsiniz

alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eski 05-17-2008   #2
atalay

eski OGÜ lüyüm :) 1999 girişli2001 çıkışlı :)) maden muhendisligindeydim ve bölümü birakdimama süper bi unidir Anadolunun tahti sallantida :iconsiritik:
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-28-2008   #3
gulhan

resımlerıde olsa süper olurdu emegıne saglık

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-30-2008   #4
haticee

oo güzel şehir güzel üniinşallah kazanırız
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com