Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölgesinin, iklim, karadeniz, şartları

Karadeniz Bölgesinin İklim Şartları

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karadeniz Bölgesinin İklim Şartları

karadeniz bölgesinin iklimi özellikleri - karadeniz bölgesinin iklimi tipi - karadeniz bölgesinin ikliminin özellikleri - karadeniz bölgesinin iklimi nasıldır - karadeniz bölgesinin iklimi ve özellikleri

Her mevsim yağışlıdır

Doğu Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer

Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir

Batı Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer

Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir

Orta Karadeniz Bölümünde ise en fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer

Yıllık yağış miktarı 1000-1200 mm’dir

Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür

Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir

Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir

Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir

Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir

Doğal bitki örtüsü ormandır Bitki örtüsü alçak kesimlerde kışın yaprağını döken yayvan yapraklı ormanlardır Yükselti arttıkça bitki örtüsü değişir ve karma yapraklı ormanlara rastlanır Daha yukarılarda ise iğne yapraklı ormanlar ve Alpin çayırlar(2100-2300) görülür

Kaynak: Karadeniz ikliminin özellikleri nelerdir?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com