Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağırlıklı, anlatım, excel, formülü, hesaplama, ortalama, örnek

Excel Ağırlıklı Ortalama Hesaplama Formülü Ve Örnek Anlatım

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Excel Ağırlıklı Ortalama Hesaplama Formülü Ve Örnek Anlatım

Excel Ağırlıklı Ortalama Hesaplama Formülü ve Örnek Anlatım
Excel Ağırlıklı Ortalama Hesaplama Formülü ve Örnek Anlatım
Bu görevi gerçekleştirmek için TOPLAÇARPIM ve TOPLA işlevlerini kullanın

Örnek

Örneği boş çalışma sayfasına kopyalarsanız anlamanız daha kolay olabilir
Örnek kopyalama[*]Boş bir çalışma kitabı veya çalışma sayfası oluşturun[*]Yardım konusundaki örneği seçin Not Satır veya sütun başlıklarını seçmeyin

Yardım'dan bir örnek seçme [*]CTRL+C tuşlarına basın[*]Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuşlarına basın[*]Sonuçları görüntüleme ve sonuçları döndüren formülleri görüntüleme arasında geçiş yapmak için, CTRL+` (kesme işareti) tuşlarına basın veya Formül Denetleme grubundaki Formüller öğesinde Formülleri Göster düğmesini tıklatın
Bu örnek, üç farklı satın alma fiyatına sahip bir birim için ödenen fiyatların ortalamasını hesaplar; her alımda, farklı fiyattan, farklı sayıda birim olduğu varsayılmıştır

1 2 3 4
A B Birim fiyatı Birim sayısı 20 500 25 750 35 200 Formül Açıklama (Sonuç) =TOPLAÇARPIM (A2:A4;B2:B4)/TOPLAM(B2:B4) Üç siparişin toplam maliyetini, sipariş edilen birimlerin toplam sayısına böler; (24,66)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com