Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alman, imparatorluğu

Alman İmparatorluğu

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alman İmparatorluğu

Alman İmparatorluğu ya da II Reich, 18 Ocak 1871'de Prusya ve diğer küçük Alman devletlerinin birleşmesiyle oluşan birleşik Alman Devleti Versailles'da kuruldu Yeni İmparatorluğu Hohenzollern Hanedanı yönetti, başkent Berlin yapıldı Yeni İmparatorluk, Avusturya'yı toprakları dışında bıraktı 1884'ten itibaren Almanya, Avrupa dışında sömürgeler kurmaya başladı

Birleşik Almanya, İmparator I Wilhelm zamanında dış politikasını Almanya'nın güvenli bir pozisyonda durması, güçlü ülkelerle dostluk kurulması, Fransa ile dış politikada uzak durulmaması ve Fransa ile savaştan kaçınılması üzerine kurmuştu II Wilhelm zamanında sömürge konusunda diğer Avrupa ülkeleriyle çekişmeye girildi Bu, Almanya'nın ittifaklarını yenileyememesine neden oldu Bu esnada Fransa ise Birleşik Krallık ve Rusya ile ittifak kurdu Almanya ise sadece Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile ittifak kurabildi

Almanya, sömürgecilik politikası gereği, Afrika'nın diğer Avrupa ülkeleri tarafından paylaşımına katılmak istedi Berlin Konferansı ile Avrupa'nın önemli güçleri Afrika'yı paylaştılar Almanya'nın payına Alman Doğu Afrikası, Alman Kuzey-Batı Afrikası, Togo ve Kamerun düştü Afrika'yı paylaşma mücadelesi I Dünya Savaşı'nı tetikledi

Avusturya Arşidükü Ferdinand'ın 28 Haziran 1914'te suikaste uğraması ile I Dünya Savaşı patlak verdi Savaşta Almanya'nın içinde olduğu İttifak Devletleri savaşı kaybetti Kasım 1918'de, Alman devrimi patlak verdi; II William ve tüm prensler tahttaki tüm haklarında vazgeçtiler Almanya'nın savaş hali Haziran 1919'da imzalanan Versailles Antlaşması ile sona erdi Bu ittifak devletlerinin de mağlubiyeti anlamına geliyordu Bu antlaşmanın Almanya'yı aşağıladığı düşünülüyordu Bu, daha sonra Almanya'da Nazizim'in yayılmasını hızlandırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com