Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cumhuriyeti, weimar

Weimar Cumhuriyeti

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Weimar Cumhuriyeti

Weimar Cumhuriyeti (Almanca: Weimarer Republik), 1919 ile 1933 arasında Almanya'yı yönetmiş olan cumhuriyetin adıdır Bu dönem Alman tarihinde Weimar Dönemi diye bilinir

Cumhuriyet ismini, I Dünya Savaşı'ndan yenilgiyle ayrılınması sonucu, lavedilen Alman monarşisi yerine, milli meclisin yeni anayasayı oluşturmak için 1919 yılında toplandığı Weimar kentinden alır Ancak cumhuriyet o dönemde hala kendini ?Deutsches Reich? Alman İmparatorluğu olarak adlandırıyordu

Almanya'da liberal bir demokrasiyi yerleştirmek için yapılan bu ilk girişim, yoğun sivil anlaşmazlıkların olduğu bir döneme rastgeldi ve Adolf Hitler'in Nazi Partisi'nin iktidara gelmesiyle sona erdi Aslında teknik olarak 1919 Anayasası II Dünya Savaşı'nın sonuna kadar yürürlükten kaldırılmadı Ancak 1933 yılındaki Nazi Hükümeti düzenlemeleri, tipik ?demokratik? sistemin mekanizmalarını tahrip etti, o yüzden 1933 Weimar döneminin sonu olarak kabul edilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com