Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağımlı, bağımsız, olay

Bağımlı Ve Bağımsız Olay Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bağımlı Ve Bağımsız Olay Nedir?

Bir örnek uzayın, belirli özellikleri gerçekleyen alt uzayları Bağımlı iki olaydan birinin gerçekleşmesi, ötekinin gerçekleşme olasılığını etkiler P(B-|a) yazılışı, "A koşulu altında B'nin olasılığı"nı göstermek üzere, A ve B bağımlı olaylarının olasılığı P(A«B)= P( A)P(B|A) formülüyle hesaplanır Bağımsız olaydaysa, olaylardan birinin gerçekleşip gerçekleşmemesi ötekinin olasılığını etkilemez Dolayısıyla A ve B bağımsız olaylarının gerçekleşme olasılığı P(A«B)=P( A)P( B)'dir Örneğin, piyasadaki ampullerin yüzde 96'sını bir tek fabrika üretiyor (A olayı) ve bu fabrikanın ürünlerinin yüzde 75'i kaliteli çıkıyorsa (B olayı), A ve Bağımlı olaylardır Satın alınan bir ampulün söz konusu fabrikada üretilmiş ve kaliteli olma olasılığı P(A«B) = (0,96)(0,75) = 0,72'dir Yazı - tura atışlarıysa bağımsız olaylardır Üst üste iki kez atılan paranın birincide yazı ikincide tura gelme olasılığı, (1/2)(1/2)=1/4'tür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com