Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hikayesi, komik, traji, türbanın

Türbanın Traji Komik Hikayesi..

Eski 01-22-2008   #1
meLankoLik_asaLet

Türbanın Traji Komik Hikayesi..

Türban siyasi simge mi? Varsayalım öyle Bu yüzden Anayasal hak olan eğitim özgürlüğü engellenebilir mi? Anayasa'nın üzerinde daha büyük bir yasa yoksa -ki yok- engellenemez
Ama biz engelliyoruz

zaman hak yerini bulsun adil olalım
Solcu ve ülkücülerin bıyığını
keselim
Komünistlik alameti olan Mao ya da Che baskılı tişörtleri de çıkartalım Hatta daha ileri gidelim
Yerli malı giymeyenleri de üniversiteye almayalım
Gucci, Armani, Prada gibi markaları hayatımızdan çıkaralım
Malum başörtüsü yerli türban Fransa'dan ithal ya
İthal olduğu için türbana kılız ya
Tamam o zaman, bütün yabancı markalar yasak olsun
Var mısınız?

TÜRBAN YÖK İCADI

Sayın Baykal diyor ki türban nere malıdır?
Anadolu'da mı var, Türkler'in geleneğinde mi?
"Başörtüsü" geleneğimiz, "türban ise siyasi simgedir" diyor
Malum "insanoğlunun hafızasında unutma hastalığı" var ya
Bunu kullanıyor, kafaları bulandırıyor
Bilmeyenler için şu "türban" kelimesinin hayatımıza girişini kısaca anlatayım Traji komik bir hikayedir bu

Türban; Fransızca bir kelime
Biz bu kelimeyi onlardan aldık, onlar da Farsça'dan

1980 darbesinden sonra İmam Hatip ve üniversitelerde "başörtüsü" yasağı getirildi Diyanet yazılı görüş bildirince İmam Hatiplerdeki yasak kalktı Ancak üniversite kapıları yine darbe ürünü olan YÖK tarafından sıkı sıkı kapalı tutuldu

Bu noktada dikkatinizi çekeyim, "türban" kelimesi henüz hayatımızda yok O zamanlar "başörtüsü" mevcut
Yasak da "başörtüsüne"

Türbanı işte bu dönemde YÖK Başkanı İhsan Doğramacı başımıza doladı Üniversitelere giriş için "daha modern" bulduğu Fransız türbanını ithal etti Bugünlerde Baykal'ın "geleneksel örtümüz" diye sıkı sıkıya sarıldığı "başörtüsünü" Sayın Doğramacı, o zamanlar "çağdışı" buluyordu

1984 yılında Doğramacı ve YÖK üyelerinin çoğunluğunun oyları ile "başörtü yerine türban takanlara" üniversite kapıları açıldı
Doğramacı o zaman bu kararı şu sözlerle ilan etmişti;
-“Başörtü takılmasının önlenmesi için üniversitelere talimat verdik Kız öğrencilerimiz modern anlamda türban takarlarsa buna izin veriyoruz

Traji komik bir manzara değil mi?
Bugün türbanı yasaklayan YÖK,
24 yıl önce türbanı hayatımıza sokan YÖK
Bugün "başörtüsünü" savunan YÖK,
24 yıl önce "başörtüsü çağdışı", "türban "modern" diyen YÖK

Dünya üzerinde böyle bir saçmalık yok
Bu yasak ne ahlaka, ne akla, ne vicdana sığar
Türban üzerine yazı yazmayı kendime "ar" sayıyorum
Hala "ar"sızca kadının başına el uzatanlara da Allah akıl versin diyorum

alıntıhacer alkan

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Türbanın Traji Komik Hikayesi..

Eski 01-23-2008   #2
bukettt

Ben başörütüsüne karsı değilimHerkes özgür düşünceye sahiptir istediğini yapar,başkasınn özgürlüğünü kısıtlamadıgı süreceAma bana öyle geliyor ki bu türban tartışması koca bir saçmalıkNedenini açıklayım kendi görüşlerim çercevesinde,birincisi bu ülke laik dğeil mi kurulurken konmuş kurallarıBaş örtüsü serbest olsa farklı isteklerinde kabul olmasını isteceyecek kesimler çıkıcakKabul edilmediği taktirde Türkiye laik bir devlet niye başörtüsü serbest gibi tartşmalar cıkıcakDiğer seklde diğer isteklerde kabul eidlse ona tamm buna tamm, nereye kadr tamm yaBir peruk takmak bu kadar zormuUğraştığımız meseleler bence o kadar basit kiiiAsıl sprunlar gözardı ediliyor bu konuylaMillet olarak dine saygılı,dinimize düşkün bir milletizBiri çıkıp başörütüsü namus deyince ortalık alevleniyorTak bir peruk namusun mu lekeleniyorBunlar benim görüşlerim farklı görüşleir olanlar elbette olacak saygı duyarımkonu için teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #3
gülgüzeli

Emeğine yüreğine sağlık canım benim teşekkürler paylaşım için

sevgili buket yorumunun başında diyosun ki >>iHerkes özgür düşünceye sahiptir istediğini yapar,başkasınn özgürlüğünü kısıtlamadıgı sürece şimdi bitanem bu yasakla, kısıtlanmış olmuyo mu? ve öyle bi kelime kullanmışın ki bu bana çok çirkin geldi canım (Tak bir peruk namusun mu lekeleniyor)
artık ben burda susuyorum! tabiiki cevabım olmadığın dan değil asla! bazen susmak iyidir diyorum

tekrar sana teşekkür ediyorum esmer_yar

Eski 01-23-2008   #4
*KeDi KeSeN*

Ben yasaklanmamasın dan yanayım
İsteyenin başörtüsü takması Gerekiyor
Benm birsürü arkadaşım her Üniversteye girişinden önce üniversite kapısının arka sokağında yarım saat geçirmekte be ya lisede de durum aynıydı okulun ust sokaklarından birinde her sabah başörtüsünü açıp çıkış tada kapatmak için o sokaklarda vakit harcayan cok arkadasım vardı :S
Ben ce Bu gune kadar bu konuyu gündeme bu derece sıcak olarak almadıkları hata

Teşekkürler Esmer_yar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #5
JOKER

Aslında sorun tamamen rejim sorunu ama türbandı oydu buydu bunlar bahane üniversitelerde türban serbest olabilir diyelim oldu sonra bu kadarla sınırlı kalacağını sanmıyorum ordan mezun olan doktorlar mühendisler işlerindede türbana devam edecekler doğal olarak hadi buda oldu peki bunun sonu ne şeriat devletimi bence yapılmak istenen bu yavaş yavaş alıştıra alıştıra Atatürkün kurduğu laik cumhuriyeti yıkmaya çalışıyorlar tabi bunu yaparkende herkesin en zayıf yeri dinden vuruyorlar kimsenin başkalarının başındaki türbanla derdi yok ortada bir rejim sorunu var ama insanlar bunu görmüyor yada görmek istemiyor yok dinimizin gereğidir tabi takacaz tabi tak ama senin devletin laik kurulmuş kuralları var bunlarada uyacaksın sen şeriat devleti değilsin çağdaş uygar bir devletsin camide yaptıracan okulda paralel gidecek yani
baya derin mevzular yanii

Why so serious?

JOKER
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #6
bbk

laik bir ülkede yaşadığımız doğru ama laiklik kelimesinin anlamını bilmediğimiz çok açık laiklik devlet yönetiminin ile din işlerinin birbirinin ayrılmasıdır okula giden türbanlı kardeşimin başörtüsünü açması demek değildir sevgili buket sana soruyorum bu ülkedeki fransıza ingilize ve bütün işgalci güçlere karşı ilk kurşun nerde atıldı ve neden atıldı baş örtüsü ile namusun alakası yok evet katılıyorum ama bu bizim dinimizde olan bişey herkes kendinden mesuldur ama hiç kimsenin başörtüsü takan kardeşimin örtüsünü çıkarttırmaya hakkı yoktur ve şu peruk olayına gelince ha saçını açmış hada peruk takmış bence hiç bi farkı yok dinimizcede zaten başörtüsünün amacına iyice bakarsak hiç bi farkı olmadığını daha iyi anlarız bu ülke hakettiği düzene kavuşucaktır sosyal demokratik ve özgürce yaşanabilen bi yer olucaktır bu bizlerin elimnde

Neler istediler neler

Sonra bırakıp dünyayı gittiler

Sen hiç gitmiycek gibisin değilmi?

O gidenlerde senin gibiydiler;
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #7
mate

Türban ya da başörtüsü Bu hassas konuda yapılacağım yorumlarımdan önce bu iki terim arasında ne gibi fark gördüğünüzü merak ediyorum açıkcası

Kur'an-ı Kerim'de başörtüsü 24 sıra numaralı Nur suresinin 30 âyetinde geçmektedir “Kadınlar, başörtülerini, göğüslerinin üzerinden bağlasınlar; yani başörtüleriyle göğüslerini de örtsünler” mealindeki bu âyette geçen “humur” kelimesi, başörtüsü manasına gelen “hımâr” kelimesinin çoğuludur
Hz Peygamber zamanından bu güne kadar “hımâr”a bu mana verilmiş ve uygulama da bu manaya göre olmuştur
İbn Manzûr, Fîrûzâbâdî gibi kaynak luğatçıların eserlerinde kelimeye “başörtüsü” manası verilmiştir
Türban ya da başörtüsü ikiside “hımâr” anlamı taşımaktadır ve biraz önce bahsettiğim nur suresinin 30, ayetine göre şarttır
Burada kimsenin bir çelişki taşımadığını düşünerek, her zaman kullandığımız "Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyet" söylemine gelirsek;

Dini meseleler hakkındaki görüşlerini öğrenmek isteyen Fransız gazeteci Maurice Perno'ya Atatürk kesin bir şekilde şu cevapları vermiştir:

M Perno:Şu halde yeni Türkiye'nin siyasetinde dine aykırı hiçbir temayül ve mahiyet olmayacak demek?

Atatürk: "Siyasetimiz dine aykırı olmak şöyle dursun, din bakımından eksik bile hissediyoruz"

M Perno: Zat-ı asilaneleri, düşündüklerini bendenize daha iyi izah buyururlar mı?

Atatürk: "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum Şuura muhalif, terakkiye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor Halbuki Türkiye istiklalini veren bu Asya milleti içinde daha karışık, sun'i, batıl inanışlardan ibaret bir din daha vardır Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır Eğer ışığa yaklaşamazlarsa kendilerini mahv ve mahkum etmişler demektir Onları kurtaracağız"
(Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s32)

Örneği yanında büyük önderimiz Mustafa Kemal 'in şu söylemleride sanırım bizlere ışık tutacaktır;

"Bizim dinimiz en makul ve en doğal bir dindir Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur Bir dinin doğal olması için akla, tekniğe, ilme ve mantığa uygun olması gerekir Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur İslam'ın sosyal hayatı içinde hiç kimsenin, bir özel sınıf halinde varlığını sürdürme hakkı yoktur Kendilerinde böyle bir hak görenler dini kurallara uygun harekette bulunmuş olmazlar Bizde ruhbanlık yoktur, hepimiz eşitiz ve dinimizin kurallarını eşit olarak öğrenmeye mecburuz"
(Atatürk"ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c2, s 90)

Bilhassa bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır Bu ölçü ile hangi şeyin bu dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz Hangi şey ki akla, mantığa halkın menfaatine uygundur; biliniz ki o bizim dinimize de uygundur Bir şey akıl ve mantığa, milletin menfaatine, İslam'ın menfaatine uygunsa kimseye sormayın O şey dinidir Eğer bizim dinimiz aklın mantığın uyduğu bir din olmasaydı mükemmel olmazdı, son din olmazdı
(Atatürk'ün SD II, 1923, s )

Son olarak diyorum ki;
Evet laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır, Fakat bu, dinine bağlılığı gereği başını örten kızlarımızın okuma isteklerine engel çıkarmak olarak algılanmamalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #8
meLankoLik_asaLet

tşkler okuyan gözlerinize sağlık
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #9
izmirlihuso

YA BİKERE BAŞ ÖRTÜSÜNÜ OKULDA TAKSAN NOLACAK TAKMASAN NOLACAK OKULDA ÇIKARINCA SENİN NAMUSUNA LAF MI GELİYO OKULDAKİ ÖĞRETMENLER ANNEN BABAN YERİNE DEĞİLMİ ARKADAŞLARIN EN AZINDAN7-8 SENELİK DEĞİLMİ SEN BAŞ ÖRTÜSÜ TAKMIYON DİYE SANA YAN GÖZLE BAKACAKLAR MI SANIYOSUN OKULUN BAHÇESİNE GELİNCE ÇIKARIVER ÇOK MU ZOR OKULDAN ÇIKINCADA GERİ TAKARSIN BUNLARIN HEPSİ ÇOK SAÇMA ŞEYLERZATEN BU OLAYLARIN BAŞINI ÇEKENDE BAŞIMIZDAKİLER İSİM VERMEYE GEREK YOK HERKEZ BİLİYO ZATEN KARI KOCA GİDİYOLAR KIZ YURTLARINA BAŞ ÖRTÜSÜYDÜ KALDIRCAZ DI DİYE BOYNA SÖZ VERİYOR SONRADA BÖLE ORTALIK KARIŞIYOBİZİM ÜLKEMİZ DE MUHAKKAK Bİ SORUN OLMASI LAZIM GÜNDEMİMİZ SORUNSUZ GEÇMİYOR TERÖR SAKİNLEŞTİ ŞİMDİ TÜRBAN ÇIKTI O SAKİNLEŞİR BAŞKA BİŞEY ÇIKAR BÖLE BÖLE DEVAM EDER
SÖZDE GELİŞEN ÜLKEYİZ HALA Bİ BEZ PARÇASI SORUNUYLA UĞRAŞIYORUZ

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #10
meLankoLik_asaLet

Alıntı:
izmirlihuso_1989 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
YA BİKERE BAŞ ÖRTÜSÜNÜ OKULDA TAKSAN NOLACAK TAKMASAN NOLACAK OKULDA ÇIKARINCA SENİN NAMUSUNA LAF MI GELİYO OKULDAKİ ÖĞRETMENLER ANNEN BABAN YERİNE DEĞİLMİ ARKADAŞLARIN EN AZINDAN7-8 SENELİK DEĞİLMİ SEN BAŞ ÖRTÜSÜ TAKMIYON DİYE SANA YAN GÖZLE BAKACAKLAR MI SANIYOSUN OKULUN BAHÇESİNE GELİNCE ÇIKARIVER ÇOK MU ZOR OKULDAN ÇIKINCADA GERİ TAKARSIN BUNLARIN HEPSİ ÇOK SAÇMA ŞEYLERZATEN BU OLAYLARIN BAŞINI ÇEKENDE BAŞIMIZDAKİLER İSİM VERMEYE GEREK YOK HERKEZ BİLİYO ZATEN KARI KOCA GİDİYOLAR KIZ YURTLARINA BAŞ ÖRTÜSÜYDÜ KALDIRCAZ DI DİYE BOYNA SÖZ VERİYOR SONRADA BÖLE ORTALIK KARIŞIYOBİZİM ÜLKEMİZ DE MUHAKKAK Bİ SORUN OLMASI LAZIM GÜNDEMİMİZ SORUNSUZ GEÇMİYOR TERÖR SAKİNLEŞTİ ŞİMDİ TÜRBAN ÇIKTI O SAKİNLEŞİR BAŞKA BİŞEY ÇIKAR BÖLE BÖLE DEVAM EDER
SÖZDE GELİŞEN ÜLKEYİZ HALA Bİ BEZ PARÇASI SORUNUYLA UĞRAŞIYORUZ

yha afeedersiniz ama çok saçma düşünüyosunuz!! türban ya da başörtüsü dinin gereklerinden biri 7-8 senelik arkadaş bile olsa sonuçtakadın erkeğe haram!!! lütfen dinin kurallarını gereğince öğrenin ve öyle yorum yapınbi de bez parçası değil kadını haramdan alıkoyan , ALLAHın emirlerinden biri
lütfen saygı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-23-2008   #11
bukettt

Sevgili bana yönelik eleştiri ve soru yapan arkadaşlarÖnce şu namustu falan onuu açıklayımBir pankart açmışlar namusumuza el uzanıyor gibiğ bişiydiZaten namusu başörtüsünde aramak bence çoook saçmaEvet bunu açık açık söylüyorum olay özellikle başörütlülelr tarafından büytülüyor,isteyen kızsın ama benim görüşüm buAyrıca bbk burda sacının gözkmemesini istiyorlar ne var yani peruk taksalarBenim hocam vardı peruk takardı,ne sorun çıkıyor yaniAyrıca bbk laikliği çıklamışın ben anlamını gayet iyi biliyorumBu şekilde din dişleri devlete karışıyor kim ne derse desinTamam isteyen taksın ama belli kurallar içindeAllah emrediyor takın başörütünüzü,Devlet ZAMANINDA emretmiş -son zamanlardaki GAFLEt veDALALEt içinde olup kendilerine göre devleti yönetmyi çalışanları demiyorum, takın peruğuDvletin için ölmek şehitlik gibi kutsalsa devlete itaat etmekte dinimizde geçiyor demektir
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com