Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güzel, yaşanmış, öykü

Yaşanmış Güzel Bir Öykü

Eski 12-06-2012   #1
KRDNZ

Yaşanmış Güzel Bir Öykü

Toplantıya gideceğim Baktım genç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaşO anlatıyor ben dinliyorumTam işyerinin önüne geldik Ankara'da Bakanlıklar Diyelim ki taksi parası 975 TL tuttu,ben 10 TL uzattım Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya, taksici üstünü arıyormuş gibi yapar,siz de para üstünü alabilmek için bir ayak dışarıda,inmemek için debelenirsiniz Tam o sahne olacak Şoför,para üstü var mı diye aranmaya başladı

"Üstü kalsın kardeşim" dedim

Döndü bana doğru

"Vaktin var mı ağabey ?" dedi

"Evet" dedim (tek ayağım hala dışarıda)

Dörtlülere bastı,trafik dört şerit akıyor,indi araçtanÖnde bir büfe varGitti oraya,bir şeyler konuşup geldiBana 25 Krş uzattıBelli ki para bozdurmuş

"Birader" dedim,"975 değil,1050 yazsa ister miydin 50 krşbenden?"

-Ne alacağım ağabey 50 krşu

-Peki niye gittin 25 krşiçin o kadar uğraştınüstü kalsın demiştim

Döndü bana,attı kolunu arkaya :

-Vaktin var mı ağabey

-Var

-Çek kapıyı o zaman

Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız 5 dk konuştuk İngiltere'de profösöründen, bilmem kiminden eğitimler aldımO taksicinin 5 dkda öğrettiklerini, İngiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler

Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz Babam rençberdi benim,günlük yevmiyeye giderdi; artık inşaat falan bulursa çalışır gelir,o gün iş bulamamışsa,biz eve gelişinden, yüzünden anlardık Durumumuz hiç iyi olmadı Akşam yer sofrasında yemek yerdikYemek bitince babam bize "Durun kalkmayın" derdiÖnce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı

"Aha" dedim,"Bizim meslek",seminerci

- Ne anlatırdı baban

- Hayatta nasıl başarılı olunur ?

O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor,sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor

-Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi,delik bir çorapla pantolonun ceplerini çıkarır,dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun,evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken ,biz de gülerdik Annem kızardı,"Babanızla alay etmeyinO, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi Yan evde iki kardeş var,onların babası zengin Babaları birahane işletiyor,ama adamda her numara vardı,kumar falan oynatırdıBizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı,hep o ikisinin eskilerini kullandıkO amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık,çünkü bize bahşiş verirdiBabam eve gelince ayağa kalkmazdık Çünkü hediye,para falan hak getireAğabey biz babamı kaybettik

Altı ay içinde yandaki baba da öldüyandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartman,işleyen birahane,dövizler ve araziler bıraktı Bizim baba ne bıraktı biliyor musunuz ?

-Ne bıraktı ?

-Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın,hakkınız olmayan parayı almayın"falan filan Ağabey aradan 15 yıl geçti,diğer 2 kardeş cezaevindeler,ne ev kaldı ne birahane Ailesi dağıldı

Biz 5 kardeş,beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi,çoluk çocuğu,hepimizin birer dairesi var Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :

"Asıl mirası bizim baba bırakmış"

Hepimiz ağladık 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri,taksimetrenin yazmadığı 10 krşu evimize sokmadıkHer şeyimiz var Allah'a şükür

Çok duygulandım,veda ettim,tam ineceğim :

-Dur ağabey,asıl bomba şimdi

-Nedir bomban ?

-Nerede oturuyoruz biliyor musun ? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık 5 kardeş orada oturuyoruz

Evladınıza ne araba bırakırsınız,ne ev, ne de başka bir miras Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar

(AŞerif İZGÖREN’in kitabından)

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com