Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aldığı, bulutların, dünya, güneş, içinde, masal, yer

İçinde Dünya Güneş Ay Ve Bulutların Yer Aldığı Bir Masal

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünya Güneş Ay Ve Bulut Masalı
İçinde Güneş Ay Bulut Olan Masal Örneği

Bir varmış, bir yokmuş Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde karanlık bir gecenin tam en tepesinde aydede ve küçük yıldız karşılaşmışlar yine Küçük yıldız Tonton aydedeye selam vermiş, Tonton aydede küçük yıldıza gülümsemiş sonra ikisi de gökyüzündeki yerlerini almışlar Uzun bir gece onları beklerken, küçükyıldız ? Hapşu? diye hapşırıvermiş Tonton Aydede o tarafa doğru dönüp, ?Bu gece ayaz var Üstünü biraz daha sıkı giyinseydin iyi olurdu ? demiş Küçük yıldız başını sallamış:? Haklısın aydede ama evden çıkarken montumu almayı unuttum, sonra bir baktım anahtarımı da unutmuşum, o yüzden geri dönüp montumu da alamadım Okul çantamı da evde unuttuğum için ödevlerimi de yapamayacağım şimdi? demiş Sahiden de bütün gece gökyüzünde durma görevi onun olduğu için, ödevlerini yapamayacakmış Çünkü yıldızlar gece olunca gökyüzüne gelirler ve gündüz olana kadar yerlerini terk edemezlermiş Aydede kocaman kafasını bir o yana bir bu yana sallamış ?Ama küçük yıldız, bir yıldız, bu yaşta bu kadar unutkan olmaz ki, hem zaten topu topu kaç görevin var ? ? demiş Küçük yıldız biraz utanmış, yanakları kırmızı kırmızı olmuş ama görevlerini saymaya başlamış ?Dişlerimi fırçalamak, ödevlerimi yapmak, okula gidip gelmek, evden çıkarken anahtarımı unutmamak? Durmuş durmuş sayacak başka bir şey bulamamış Aydede Ona bakıp gülümsemiş ?Birkaç tane görevin var, onunda yarısını yapmayı unutuyorsun bak? demiş Küçük yıldız cebinden diş macunu ve fırçasını çıkarıp ?Ama dişlerimi günde üç kere fırçalamayı hiç unutmuyorum? demiş Sonra küçük diş fırçasını ve macununu kullanarak dişlerini bir güzel fırçalamış Tonton aydede o gece beyaz buluttan rica etmiş, beyaz bulut küçük yıldız?ın bulunduğu yerde birkaç dakika durmuş, o sırada küçük yıldız annesini bulup anahtarı almış, sonrada evden okul çantasını alıp gelmiş O gece sabaha kadar bütün ödevlerini bitirmiş ve ertesi gece gökyüzündeki nöbetine gelirken, montunu da giymiş Tonton Aydede?nin en çok sevdiği akıllı yıldızlardan biri olmuş Bakın gökyüzünde Tonton aydede ve küçük yıldız bize göz kırpıyorlar yine Gördünüz mü ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-28-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İçinde Dünya Güneş Ay ve Bulutların Yer Aldığı Bir Hikaye

Bir zamanlar gökyüzünde birbirlerini gercekten cok seven bir bulutla, bir yıldız varmısbulut gökyüzünün en seker, en pembe bulutu; yıldız ise, en parlak umudu en cok yansıtan yıldızıymıs

Gökyüzündeki her varlık onların sevgisini kıskanırmısAma biri varmıs ki; bulut ve yıldızın ayrılmalarını yürekten istiyormuşHemde yıldızın en yakın arkadası olmasına ragmen

Bulut biraz safmıs, kimseyi kıramazmısYıldız ise bulut için elinden gelen herseyi yapabilir, herkese meydan okuyabilirmisZaten onun icin bir bulut, birde cok sevdiği dostu peri varmısBir derdi oldugunda gider periye anlatırmısAma nerden bilebilirmis ki perinin birgün bunların hepsini yıldızla bulutun ayrılmaları icin koz olarak kullanacagını ?

Birgün nazar degmıs bulutla yıldızaHic yoktan bir sebepten tartısmıslarBulut cekip gitmis hatalı olmasına ragmenYildızsa " Nasılsa bulutum beni severDönecektir! " diye düsünmüp hicbirsey yapmamıs " Döner geri! " diye düsünmüs

Fakat hicbirsey bekledigi gibi gitmemisbulut dönmemisKimbilir belkide cesaret edememis dönmeye"Herseyin bitmesini göze alamam " diye düsünmüs

Ancak ortada tek bir gercek varmıs ki, o da ikisininde cok üzgün olduklarıymısGökyüzündeki melekler bile ağlamıslar onların durumlarına ama ne fayda ?

Ertesi gun yıldız olanları en yakın dostu periye anlatmısPeriyse göstermelik bir hüzne bürünmüsÇünkü eline büyük bir fırsat gecmisArtık hayatı boyunca kıskandıgı kısıye karsı kozları varmıs elindeO kisi en yakın dostu yıldız olmasına ragmen kullanacakmıs kozlarınıHem de buyuk bır zevkle

Bulutun yanına gitmis ve yıldızın artık onu sevmedigini söylemisBulutsa üzülmüs, boynunu bükmüs ama elinden hicbirsey gelmeyecegini düsünmüsCünkü yıldız inatcıymısBir kere olmaz dediyse bir daha " olur " demezmisPeride bulutun bu üzgün durumundan yararlanıp ona olan sevgisini itiraf etmisBulutta kimseyi kıramadıgı icin perinin, yıldızın yerine gecmesine izin vermis

Yıldız günlerce beklemis bulutun gelmesını, ondan af dilemesini amaBulut gelmemis

Birgün yıldız bulutun yanına gidip konusmaya karar vermisGece yola cıkmısama yolun sonunda bulutu, en iyi dostu sandıgı periylşe birlikte Ay' da elele görmüsMelekler dayanamayıp bütün olan biteni anlatmıslar yıldıza

Cok üzülmüs yıldız ve dönmüs arkasını, caresiz gitmisBu acıyla yavas yavas sönmeye baslamısGünler gecmis ve o kara gunden sonra yıldız sönmüs ısık veremez olmus

Bulutsa artık ne eskisi kadar pembe, ne de o kadar kadifeymisYıldız ilk zamanlar herseyden vazgecmis, hayata küsmüsAma kolay pes etmezmisKısa bir süre sonra hayatıyla ilgili o önemli kararı vermisO güne kadar hic görmedigi günesin yanına gidecekmisVe biraz daha ısık isteyecekmis ondan

Cok gecmeden daha önce hic görmedigi günesin yanına gitmisOndan yansıtması icin biraz daha ısık istemisGünes ısık yerine sevgisini vermis yıldıza

İste o gun bu gundur yıldız dünyaya günesin sevgisini yansıtır, bulutsa hep gözyaslarını akıtır dünyayaBirde yüreginde kopan fırtınaları

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-28-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

BAŞKA BİR HİKAYE ÖRNEĞİ

Bir varmış, bir yokmuş Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde karanlık bir gecenin tam en tepesinde aydede ve küçük yıldız karşılaşmışlar yine Küçük yıldız Tonton aydedeye selam vermiş, Tonton aydede küçük yıldıza gülümsemiş sonra ikisi de gökyüzündeki yerlerini almışlar

Uzun bir gece onları beklerken, küçükyıldız ? Hapşu? diye hapşırıvermiş Tonton Aydede o tarafa doğru dönüp, Bu gece bulutlar nemli soğuktan üşütme demiş Üstünü biraz daha sıkı giyinseydin iyi olurdu ? demiş Küçük yıldız başını sallamış:? Haklısın aydede ama evden çıkarken montumu almayı unuttum, sonra bir baktım anahtarımı da unutmuşum, o yüzden geri dönüp montumu da alamadım Okul çantamı da evde unuttuğum için ödevlerimi de yapamayacağım şimdi? demiş

Sahiden de bütün gece gökyüzünde durma görevi onun olduğu için, ödevlerini yapamayacakmış Çünkü yıldızlar gece olunca gökyüzüne gelirler ve gündüz olana kadar yerlerini terk edemezlermiş Aydede kocaman kafasını bir o yana bir bu yana sallamış ?Ama küçük yıldız, bir yıldız, bu yaşta bu kadar unutkan olmaz ki, hem zaten topu topu kaç görevin var demiş Küçük yıldız biraz utanmış, yanakları kırmızı kırmızı olmuş ama görevlerini saymaya başlamış ?

Dişlerimi fırçalamak, ödevlerimi yapmak, okula gidip gelmek, evden çıkarken anahtarımı unutmamak? Durmuş durmuş sayacak başka bir şey bulamamış Aydede Ona bakıp gülümsemiş ?Birkaç tane görevin var, onunda yarısını yapmayı unutuyorsun bak demiş Küçük yıldız cebinden diş macunu ve fırçasını çıkarıp ?Ama dişlerimi günde üç kere fırçalamayı hiç unutmuyorum? demiş Sonra küçük diş fırçasını ve macununu kullanarak dişlerini bir güzel fırçalamış Tonton aydede o gece beyaz buluttan rica etmiş, beyaz bulut küçük yıldızın bulunduğu yerde birkaç dakika durmuş, o sırada küçük yıldız annesini bulup anahtarı almış, sonrada evden okul çantasını alıp gelmiş

O gece sabaha kadar bütün ödevlerini bitirmiş ve güneş doğunca onlarda uykuya dalmışlar güneş battıktan sonra gece gökyüzündeki nöbetine gelirken, montunu da giymiş Tonton Aydede?nin en çok sevdiği akıllı yıldızlardan biri olmuş Bakın gökyüzünde Tonton aydede ve küçük yıldız bize göz kırpıyorlar yine Gördünüz mü ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-28-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

KISA BİR HİKAYE ÖRNEĞİ DAHA

Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış Rüzgâr

-Ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun ? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim

Demiş Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş

Sonunda rüzgâr pes edip durmuş Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış

Sonra , rüzgâra dönmüş nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-28-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

AY GÜNEŞ’E NEDEN KÜSTÜ

Dünya, çok büyük bir gezegen olduğu için ona başka gezegenler de arkadaşlık ederler: Yıldızlar ve en büyük iki gezegen olan Ay ve Güneş Ay, Güneş’ten yaklaşık dört yüz kere daha küçük, fakat bize Güneş’ten dört yüz kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte görünürler Güneş ve Ay, pek iyi arkadaşlık kuramamışlardır Çünkü birbirlerini hiç göremezler Güneş, gündüzleri yerküreyi aydınlatırken, Ay ise geceleri Güneş’ten almış olduğu ışığı yansıtıp, Dünya’yı bir lamba gibi aydınlatır Kural böyledir Bu önemli görevler ikisi için ayrı ayrı belirlenmiş ve kendilerine verilmiştir

Güneş, en büyük güç olduğunu kanıtlamak için arkadaşlarına devamlı böbürlenip kendisini üstün gösterme çabalarına girişmiştir Ay, ona en yakın büyüklükte olduğu için de kendisini devamlı üstün gösterme çabası içindedir Yerküre için yaptıkları görevleri her ikisi de duyurmaya çalışırlar Güneş:

- En büyük güç benim Ben olmasaydım yerküre yaşanmaz hale gelirdi Sebzeler, meyveler ve en önemlisi de "dört mevsim" olmazdı, diyordu

Güneş, bu konuda haksız sayılmazdı Eğer gerçekten Güneş olmasaydı, Dünya’da hiçbir canlı varlık yaşayamaz, zaten yaşam diye de bir şey olmazdı Yeryüzünün hayat kaynağı ve canlı varlıkların da tek enerji aldığı kaynak olan Güneş, bu konuda böbürlenmeyi kendince haklı buluyordu

Ay ise, Güneş’in takındığı bu tavırlara sinirleniyor, Dünya’ya en yakın kendisinin olduğunu iddia ediyordu:

- Hayır işte, diyordu Ay Ben de çok önemliyim Ben olmasam, geceler boyu yeryüzü karanlığa boğulur, aydınlanamaz

Bir gün tartışmaları uzamış ve buna bir çözüm bulabilmek amacıyla Güneş, Ay’a bir teklifte bulunmuş

- Bir deneme yapalım, dedi Güneş Sen, Dünya ile benim arama gir Ben tutulunca, Dünya’nın bazı bölümleri gündüz benim ışığımı alamasın; görelim bakalım neler olacak?

Konuşması esnasında Güneş, bu "Güneş tutulması"nı bir yılda en az iki, en çok beş kez tekrarlayacaklarını söylüyor ve anlatmaya devam ediyordu:

- Sen, Dünya’nın çevresinde elips şeklinde bir yörüngede dolanıp duruyorsun; onun için Dünya’ya olan uzaklığın her an değişiyor Eğer benim tutulma anımda sen Dünya’ya yeteri kadar yakın olursan senin görünen çapın benim görünen çapımdan büyük olacağı için benim yuvarlağımın tamamını örtmüş olacaksın O zaman "tam tutulma" meydana gelecektir Eğer sen benim yuvarlağımın sadece bir kısmını örtersen, "parçalı tutulma" olacaktır Ama sadece iç kısmımı örtersen "halkalı tutulma" olacaktır, bunu bil

Ay, Güneş’i iyice dinledi Şimdi konuşma sırasının, kendisinde olduğunu bildiği için savunmaya geçti:

- Hayır efendim! Bir de beni dinle bakalım, dedi Ay Ben de en kısa zaman içinde tutulma gerçekleştireceğim Dünya, seninle benim arama girecek, Dünya’nın gölgesi beni tamamıyla perdeleyecek kadar büyük olacak ve ben tutulmuş olacağım O zaman ben senden ışık alamayınca, ışığımı gece Dünya’ya yansıtamayacağım ve tutulmam gerçekleşecek Sana neden küstüğümü de böylece anlamış olacaksın

Bu tartışmalar ikisi arasında sürüp gidiyor, Dünya ise bu sözleri yakından izliyor ve kendi üzerinde yaşayan canlı varlıklar için çok üzülüyordu Ama elinden hiçbir şey gelmiyordu Çünkü ikisinin kızıp da görevlerini yapmadıkları takdirde, kendisi de dahil olmak üzere üzerinde yaşayan bütün canlı varlıkların zarar göreceğini biliyordu

Dünya, Güneş ve Ay’a kızgın bir şekilde dedi ki:

-Tartışmaları kesin artık! Yok yere tartışıyor, birbirinize boşuna küsüyorsunuz Ama bu tutulmaları gerçekleştirmiyorsunuz Böyle boş yere konuşup duracağınıza, belirli aralıklarla bir Güneş, bir de Ay tutulur; sonuç meydana çıkar Bu tartışmalar da biter Ben de sizin yüzünüzden zarar görmem

Güneş ve Ay, Dünya’nın bu sözlerini can kulağı ile dinlemişlerdi Onu bu kadar çok üzüp sinirlendirdikleri için de çok utandılar

Bu tatsız tartışmalardan birkaç gün sonra, öğle saatlerine doğru, Dünya’nın elips şeklindeki yörüngesinde dolanmakta olan Ay, yörüngeden çıkıp Dünya ve Güneş’in arasına giriverdi Gölgesi de Dünya’nın üzerinden geçti ve bu olayın sonucunda "güneş tutuldu" Gölgenin ortadaki bir bölümü içinden hiç güneş ışığı geçemedi Çünkü Güneş’in yuvarlağını, Ay’ın yuvarlağı tümüyle örtmüş gibi görünüyordu "Tam güneş tutulması" gerçekleşmiş, bu olay dünyadan izlenmişti Yeryüzünün bazı bölümleri o gün hep karanlıkta kalmıştı

Bir gece de kendi tutulmasını gerçekleştirmek istedi Ay "Şimdi sıra bende! Size bir oyun oynayayım Gökyüzü gece nasıl karanlık olacak, bakın görün" dedi ve tutulmasını gerçekleştirmeye başladı Ay, tam bir "dolunay" iken, Dünya’ya göre Güneş’in tam zıt yönüne, yani Dünya’nın arkasına geçti Dünya, Güneş ve Ay’ın ortasında kaldı Dünya’nın gölgesi, Ay’ın yuvarlağını tamamen örtüp gölgeledi Ay ise, Güneş’ten aldığı parlaklığını yitirdi Sanki bu yetmiyormuş gibi bir de Dünya’nın gölgesinin merkezinden geçti Tam bir "ay tutulması" gerçekleşmişti Bu tutulma olayının süresi yüz dakikaya kadar çıkmıştı Tutulma olayının tümü üç buçuk saat sürmüştü

O gece gökyüzü karanlık oldu Güneş ve Ay baktılar ki, Dünya haklı İkisinin de ayrı görevleri olduğuna hiç şüpheleri kalmamıştı Dünya’nın üzerinde yaşayan canlı varlıkları üzmeye ikisinin de hakları olmadığını ve bu tartışmaların çok yersiz olduğunu anladılar

Ay’ın Güneş’e söylemek istedikleri vardı:

- Benim kabul etmek istediğim bir gerçek var, dedi Ay Sen Dünya için daha önemlisin Çünkü hem ben, hem Dünya, ışığımızı ve ısımızı senden alıyoruz Gerçek şudur ki senin yokluğunda hiçbir canlı varlık yeryüzünde yaşayamaz Ben de önemliyim ama sen daha önemlisin; bunu "tutulduğun" zaman çok iyi anladım arkadaşım

Ay’ın bu sözleri üzerine gülümsedi Güneş ve dedi ki:

- "Sen haklısın, ben haklıyım" tartışmasını bırakalım arkadaşım Dünya için hepimiz çok önemliyiz Bak şu galaksideki tüm gezegen yıldız kümelerine; onlar da gece olunca bütün evreni bir mücevher parçası gibi ışıklandırıyorlar Bizler yerküre için çalışmaya devam edeceğiz Haydi bakalım! Hepimiz görevlerimizin başına dönelim, Dünya’yı da daha fazla üzmeyelim

Daha sonra Ay ve Güneş, gülümseyerek yeryüzünü selamladılar

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : İçinde Güneş Ay yildiz Ve Bulutların Yer Aldığı Bir Masal

Eski 05-04-2014   #6
Kayıtsız

Cevap : İçinde Güneş Ay yildiz Ve Bulutların Yer Aldığı Bir Masal

İçinde güneş ay yildiz ve bulutun geçtiği masal
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com