Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Polemik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dedi, konuşmaya, kürtçe, meclisteki

Meclisteki Kürtçe Konuşmaya Kim Ne Dedi?

Eski 02-28-2009   #1
dejavu2009

Meclisteki Kürtçe Konuşmaya Kim Ne Dedi?

Hayırlara Vesile Oldu / Ruşen Çakır
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün dün grup konuşmasının bir bölümünü Kürtçe yapmış olması, her ne kadar akla ilk olarak 1991’deki Kürtçe yemin olayını getirse de, çok ciddi bir krize yol açmadı Örneğin TBMM Başkanı Toptan, Türk’ün davranışını tasvip etmemekle birlikte yaptırıma gerek olmadığını söyledi CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek de Türk’ün tavrından çok Meclis TV’nin yayını yarıda kesmesini, “sansür” olarak niteleyip eleştirdi MHP’liler, Türk’ün bu hareketinin asıl sorumlusu olarak TRT 6’yı devreye sokan AKP hükümeti ve Başbakan’ı göstermekle birlikte çok sert protesto yoluna -en azından şimdilik- girmediler Devamı için tıklayın

Kürtçe Konuşmak / Ahmet Altan
Dün gazetelerin internet sitelerini okuyup da televizyonları n haber programlarına bakınca sandım ki korkunç bir şey oldu
Konuşmalar, demeçler, sansürler
Ne olmuş?
Ahmet Türk Meclis’teki grup toplantısında Kürtçe konuşmuş
Bizim ülkemizi şaşırtan gerçeğin özeti şu:
Kürt, Kürtçe konuşmuş
Bir Kürdün Kürtçe konuşmasını büyük bir olay olarak gören bir ülkede yaşıyorum ben
Bakın size büyük sırrı açıklıyorum
Kürtler Kürtçe konuşur
Türkler Türkçe konuşur
İngilizler İngilizce konuşur
Fransızlar Fransızca konuşur
Beni kızdırırsanız böyle sayar giderim
Devamı için tıklayın

Kürt Ahmet Türk çok iyi yaptı / Cengiz Çandar
Ahmet Türk, DTP Grubu’nda Kürtçe konuştu, ortalığı dalgalandırdı
Çok akıllıca bir siyasi adım attığını kabul etmeliyiz 1 Ocak 2009 günü devlet, TRT-6 ile 24 saat Kürtçe yayına başlayacak, Başbakan Tayyip Erdoğan, bilmediği dilde Kürtçe ile, bu ülkenin Kürt vatandaşlarına ‘Hayırlı olsun’ diye seslenecek; Kürt Ahmet Türk anadilinde kendi partisinin grup toplantısında konuşamayacak; bunun geçerli bir mantığı olabilir mi? Devamı için tıklayın

DTP’li Türk’ün Kürtçe konuşması/ Oral Çalışlar
Ahmet Türk, Mardin’in Kızıltepe ilçesinden seçilerek gelmiş bir Kürt Soyadı Türk olan bir Kürt Sanırım Kürtlere devlet tarafından en çok verilen soyadlardan birisi Türk Neden? Çünkü bu ülkede onlarca yıl Kürtlerin Türk olduğu öne sürüldü Bu konuda resmi tezler, tarihsel uydurmalar icat edildi Bunun sonucu olarak da Kürtlere bol bol Türk soyadı verildi Böylece onlar Türk olacaklardı Devamı için tıklayın

Meseleyi büyütmeyin / Rauf Tamer
Efendim, Ahmet Türk, Meclis Grubu’nda Kürtçe konuştu diye dünyanın sonu gelmedi ya
Hiçbir sakınca görmediğine göre, zaten hergün niye Kürtçe konuşmadığına şaşarım Devamı için tıklayın

Türk, kazın ayağının öyle olmadığını gösterdi / Fikret Bila
PKK-DTP çizgisinin yıllardır gündemde tuttukları Kürtçe sorunu ile bu sorunu TRT yayınıyla veya bir iki kelime Kürtçe kullanmakla çözdüğünü sanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı yanılıyor
Türk, dün TBMM’de Kürtçe konuşarak kazın ayağının öyle olmadığını gösterdi Bunu yaparken de “Başbakan Kürtçe konuşunca oluyor da ben konuşunca niye olmuyor?”, “DTP belediye başkanları Kürtçe konuşunca suç oluyor da Başbakan konuşunca niye olmuyor?” diye, yüklenmeyi de ihmal etmedi Devamı için tıklayın

Ahmet Türk, Başbakan’ın yaptığını yapıyor / Ruhat Mengi
Şimdi DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün Meclis’te Kürtçe konuşmasına şaşıranlara da ben şaşırıyorum Türk’ün yaptığının Erdoğan ve AKP’nin yaptıklarından hiçbir farkı yok Devamı için tıklayın

Kürtçe Hitabet / Reha Muhtar
Doğruya en yakınını acaba Onur Öymen söylüyor olabilir mi?
Anadilde konuşmayı, insan hakları meselesi olarak görüyoruz Ama bu konu Meclis çatısı altında siyasi şova dönüştürülmemeli
Şimdi DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e sorularım var:
Bu konuşmayı, Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da yeniden miting yapabilecek duruma gelip, normal kalabalıklara hitap ettikten sonra, yapma kararı almış olabilir misiniz?
Tayyip Erdoğan’a “Sen Kürtçe televizyon kurdun Kürtçe konusunda açılımlar yaptın Hadi gel bunu da yap da göreyim Peşimden gelebiliyorsan gel de göreyim Güneydoğu’da halkı edebiliyorsan beni kadar ikna et bakayım” demeye çalışmış olabilir misiniz?Devamı için tıklayın

Ahmet Türk ama Kürt / Umur Talu
Dünya ekonomik krizi vız gelir usta
Burası günlük kriz üretim merkezi
Haberler flaş flaş: "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kürtçe konuştu"
Kim?
Türk?
Türk neden Kürtçe konuşsun; hangi Türk?
Kürt Türk
Sorun bu zaten:
Ahmet, Türk ama Kürt
Türkçe konuşması gerekiyor ama ana dili Kürtçe
Anadili Kürtçe ama yıllarca yasaklanmış Devamı için tıklayın

'Etnik popülizm tuzakla doludur' / Muharrem Sarıkaya
Etnik siyaset tehlikeli ve tuzaklarla doludur"
TBMM'de partisinin grup toplantısında Kürtçe konuşarak 18 yıl sonra benzer bir krize neden olan DTP lideri Ahmet Türk 7 ay önce böyle diyordu
Hatta bir adım daha atıyor, "Çatı Parti Siyaseti" güdeceklerini belirtiyor ve bölgesel etnik parti yapısından çıkıp, "Türkiye'nin partisi olmaları gerektiğini" söylüyordu
Devamı için tıklayın

'Sıkı rejimci'lerin ateşine odun taşımak / Mehmet Kamış
Ahmet Türk'ün Meclis'te Kürtçe konuşmasının hiçbir mahzuru yok, bunlar rejimi yıkmaz, bilakis güçlendirir Ancak zamanlaması ve tarzı bakımından değerlendirdiğ inizde çok provokatif ve daha çok siyasî hesaplar gözetilerek yapılan bir eylem gibi duruyor DTP, Kürt meselesinin çözülmesinde iyi niyetsiz davranıyor Gerginlik ve sinir uçlarına vuran tarzından ısrarla vazgeçmiyor Kürtlerin bu ülkede daha mutlu yaşamasını sağlamaktan çok, 'bu sorunun çözülmesi için siyaseten bize haraç vermeniz gerekiyor' modunda Kürtlerin siyasi yoksulluğu üzerinden politikada var olma kavgası veriyorlar Devamı için tıklayın
DTP'nin derdi ne? / Mustafa Ünal
Türk'ün davranışı normal değil Provokasyonun tam yeri ve zamanı DTP kendince bir siyasi manevra yaptı Seçmene mesaj yolladı Kürtçe konuşmak Türk'ün aklına yeni mi geldi diye sorabilirsiniz Bağımsız seçilen milletvekillerinin, Meclis'e girmesinin üzerinden bir buçuk yıldan fazla zaman geçti Kısa süre içinde de DTP'ye katılarak bu partinin Parlamento'da grup kurmasını sağladılar O günden beri de haftada bir partinin genel başkanı Meclis'te milletvekillerine sesleniyor Devamı için tıklayın

Anadil hakkı / Resul Tosun
Bence, Türk'ün anadilinde konuşması en tabii insan hakkıdır Grubunda anadilinde konuşması da normal şartlarda tartışılmaması gereken sıradan bir iştir Hele Türkçe bilmeyen birinin anadilinde konuşması hiç tartışılmamalıdır Ama hem kendisi hem dinleyenler Türkçe biliyor Resmi bir kurumda resmi dilin Türkçe olduğu da biliniyor Bunları bilerek bir konuşma yapılıyorsa, bence etik olan Türkçe konuşmaktır Kürtçe konuşmasını gerektirecek bir ihtiyaç yoktur Devamı için tıklayın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com