Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anı

Anı Nedir

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anı Nedir

Anı Nedir

Hatıra Nedir - Anı'nın Tanımı - Anı Yazma Nedir - Anı Nasıl Yazılır - Anı ve Özellikleri

ANI; yaşanmış olayları duyurmak için yazılan yazı; bir yazarın kendi başından geçmiş veya kendisinin de karıştığı, bir takım önemli olayları, sanat değeri taşıyan bir dille anlatmasıdır Anılar, önemi dolayısıyle hatırda tutulan veya bir yere yazılan olgudur

Tarihe yarar diye, önemli bir kimsenin gördüğü, yaptığı düşündüğü şeyleri de tanık olduğu olayları naklederek yazdığı eser de hâtıra, anılar, hâtırat adını alır Anılar, ya günü gününe tutulan notlar halinde, veyahut sonradan hatırlanmak suretiyle yazılır

Kültür tarihinin ve edebiyatın zengin kaynaklarından biri sayılan hâtıra, tarih için de önemli bir belgedir Tanınmış bilim, sanat ve politika adamlarının kaleme aldıkları anılar; hayatlarını, dönemlerini, çalışma ve araştırmalarını aydınlatması bakımından çok önemlidir Batı, bu yolda yazılmış eserlerle dolu olduğu halde, bizde Tanzimat'tan sonra hâtıra türü gelişmiştir

Yazı türlerinin, en içteni sayılan anılar; hayatın saklı noktalarını verir Bunun için zevkle okunur Tarih bakımından, psikoloji incelemeleri bakımından önemlidir Anılar bizim iç dünyamızı içtenlikle yansıtan, hayatın akışına uyarak geçip giden olaylar arasında bizi ayakta tutmaya çalışan, yaşamışlığımızın gerçek belgeleridir

ANI YAZMA

Anı yazma; bir ihtiyaç, yazıyı kuvvetlendirici bir tanık, duygu ve düşünceleri süsleyen bir yardımcıdır Günlük hayatın yankıları, gözlemleri, duyguları, düşünceleri bir hâtıra defterine sıcağı sıcağına not edilirse çok faydalı olur

Edebi değeri olan anıları okurken; o kimsenin bilgi, görgü, düşünce ve duygularının güzelliği karşısında estetik bir zevk duyarız Sevdiğimiz bir sanatçının yaşantılarını, çocukluk ve gençlik anılarını, heyecanlarım oturup yazması, bizim için büyük bir ilgiyle okunacak bir eser hazırlaması demektir Edebiyat anıları; yazarların gelişimini, karakterini belirten en değerli belgelerdir

Anılar; herşeyden önce bizi doğruluğuna inandırmalıdır Anıları anlatan yazılar, hayatı en canlı tarafı ile gösterdiği için yazıldığı dönemdeki insanlar, olaylar hakkında gelecek nesillere doğru bir fikir verebilir, İnsanın kendi kendine konuşup düşünmesinden doğar anılar Toplumu, kâinatın sırrını, her şeyi kendimizde bulabiliriz, dikkâtle bakarsak, Hâtıra «Ben» de toplanan ve düğümlenen varlığın keşfidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com