Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boyları, değişir, gün, gölge, içinde

Gölge Boyları Gün İçinde Nasıl Değişir

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gölge Boyları Gün İçinde Nasıl Değişir

Gölge boyları gün içinde nasıl değişir

Dünya, güneş çevresindeki dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar Buna 1 yıl, harekete ise yıllık hareket denir Dünya, güneş çevresinde elips şeklindeki yörüngeyi takip ederek döner

Dünyanın elips şeklindeki yörünge üzerindeki hareketi esnasında güneşe olan uzaklığı sabit değildir Dünya güneşe yaklaşıp uzaklaşır Dünyanın güneşe en yakın olduğu 3 Ocak tarihine günberi(perihel), güneşe en uzak olduğu 4 Temmuz tarihine ise günöte(afel) denir

Dünyanın yörünge üzerindeki hareketi sırasında güneşe yaklaştığı dönemlerde hızı artarken, uzaklaştığı dönemlerde hızı azalır Bunun sonucunda;

Yarımkürede mevsim süreleri farklı olur

Eylül ekinoksu 2 gün gecikerek 23 Eylül’de gerçekleşir

Şubat ayı kısa sürer

Dünyanın Ekseninin Eğik Olma Durumu

Yer ekseni yörünge düzlemine dik değildir Yörünge düzlemine doğru 23 derece 27 dakika eğiktir Buna eksen eğikliği denir

Yer Ekseni

Kuzey ve güney kutup noktalarını dünyanın merkezinden geçerek birleştiren hayali çizgiye denir

Yörünge Düzlemi

Dünyanın güneş çevresindeki hareketi esnasında izlediği elips şeklindeki düzleme denir

Eksen Eğikliği ve Yıllık Hareketin Sonuçları

Güneş ışınlarının bir yere geliş açısı yıl boyunca değişir Bunun sonucunda; sıcaklık yıl içinde değişir, mevsimler oluşur, bir noktadaki gölge boyu yıl içinde değişir Güneş ışınları bir yarımküreye eğik gelir, aynı anda farklı yarımkürelerde farklı mevsimler yaşanır

Yıl içinde aydınlanma çizgisi kutup daireleri ile kutup noktaları arasında yer değiştirir(Aydınlanma dairesi: Gece ile gündüzü ayıran sınır)

Güneşin doğuş batış yerleri, saatleri ve ufuktaki konumu değişir

Yıl içinde gece ile gündüz süreleri değişir

Mevsimler arasında basınç farkı metdana gelir Bunun sonucunda mevsimlik muson rüzgarları oluşur

Dönenceler ve kutup dairelerinin sınırları belirlenerek matematik iklim kuşakları oluşur

Güneş ışınları dönenceler üzerindeki noktalara yılda bir kez, dönenceler arasındaki noktalara ise yılda iki kez dik açı ile gelir Dönenceler dışına ise hiçbir zaman dik açı ile gelmez

Dönence

Güneş ışınlarının yeryüzüne dik açıyla geldiği en son sınırdır 23 derece 27 dakika kuzey ve güney enlemlerinden geçer Kuzey yarımküredekineyengeç dönencesi, güney yarımküredekine oğlak dönencesi adı verilir

Kutup Dairesi

24 saatlik zaman dilimi içerisinde gece ve gündüz durumlarının yaşandığı en son sınırdır 66 derece 33 dakika güney enlemlerinden geçer

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Gölge Boyları Gün İçinde Nasıl Değişir

Eski 04-25-2015   #2
Kayıtsız

Cevap : Gölge Boyları Gün İçinde Nasıl Değişir

çok yardım etti bana bu olmasaydı 100 almaz dım performanstan
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com