Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı > Tarih Musahabeleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akıncı, alperen, gül baba

Akıncı alperen "Gül Baba!.."

Eski 01-07-2009   #1
KRDNZ

Akıncı alperen "Gül Baba!.."

Tarih, 31 Ağustos 1526 Cuma İki gün evvel Mohaç Meydan Muharebesi kazanılmış, Kanuni Sultan Süleyman Han tebrikleri kabul ediyor Elbette herkes zafer neşesi içindedir
Kara haber otağ-ı hümayuna bir gülle misali düşer! Akıncı alperenlerinden Gül Baba, gaza meydanında şehit düşmüştür Kendisi şehit düşmüş de, başı yere düşmemiştir Elinde gürzü ve yatağanı ile vuruşurken, bir kafir sillesi ile başı gövdesinden ayrılmıştır Ve o aziz kahramana layık efsaneler de o anda destanlaşmaya başlamıştır

Mohaç'ta şehit düştü
Rivayet edilir ki, Gül Baba, başsız gövdesiyle atından inmiş, kesik başını koltuğunun altına almış ve etrafını saran Haçlı askerlerini defetmiş, Mohaç Ovasını çınlatan Kelime-i Şehadeti getirdikten sonra şehadet mertebesine erişmiştir
Koca Kanuni'nin zafer neşesi bir anda kaybolur Tebrikler kesilir ve cenaze namazı hazırlıklarına başlanır Gül Baba'nın tabutu getirilir ve eşi görülmemiş bir kalabalıkla cenaze namazı kılınır Çünkü bu zat, bütün askerin sevdiği ve hürmet ettiği, hoş sözlü, nüktedan, fakat her sözü hikmetlerle dolu gönül ehli bir derviş gazi idi İmam, Osmanlı tarihinin en büyük alimlerinden Ebussuud efendi idi En ön safta cihan padişahı Kanuni, yanında vezirler, paşalar, akıncı beyleri ve 200000 kişilik Osmanlı ordusu
Bu hadiseyi Macar tarihçi Zuzef Tökeli şöyle anlatır:
"Namaz sonuna kadar koca Mohaç Ovasında tek bir ses duyulmamıştır Hatta, sipahi küheylanları ve toplara koşulmuş olan mandalar bile başlarını önlerine eğmiş, kişnemek ve böğürmek ne demek, yerlerinden bile kıpırdamamışlardır"

Budapeşte'deki tek türbe!
170 sene sonra, Budin Avusturya ordusunun eline geçer 1699'da yapılan Karlofça Andlaşması ile artık Macaristan bir Avusturya eyaletidir Düşman Budapeşte'yi zaptedince ilk işi, camileri ve türbeleri yıkmak olmuştur Gerçekten de bugün Budapeşte'de tek bir Osmanlı camisi ve türbesi kalmamıştır; bir tanesi hariç! O da, Gül Baba'nın türbesidir Ne kadar uğraşırlarsa da bu türbeye bir türlü dokunamazlar Türbe, günümüze kadar sapasağlam gelmiştir

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Akıncı alperen "Gül Baba!.."

Eski 01-07-2009   #2
Equinox

Sevgili KRDNZ elinize sağlık Geçmişi bilmek geleceğin önünü açan en büyük etken benim düşünceme göre özellikle kendi tarihimizi bilerek atalarımıza layık insanlar olmamız açısından

Eski 01-07-2009   #3
KRDNZ

İlginizden dolayı ben teşekkür ederim Sevgili Equınox Bir nebze olsun yararlı olabiliyorsam ne mutlu bana
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-08-2009   #4
VANDETTA

Şan ve şöhret için değil de Allah için savaşanların ulaştıkları mertebenin bir kanıtı gibi duruyor bu hadise,ne zaman ki Allah yolunda cihadı terkedip,Allah korkusu olmayanlar lider konumuna yükseldi herşey tersine döndü,Mevladan isteğim o şuuru en yakın zamanda bizlere tekrardan vermesidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com