Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
uçtu, şelalesi

*Su Uçtu Şelalesi*

Eski 03-13-2009   #1
su perisi

*Su Uçtu Şelalesi*

Hafta sonlarında vazgeçemeyeceğiniz bir mesire,
Su uçtu;

Özellikle İstanbul ve Balıkesirliler' in hafta sonlarını geçirebilecekleri Bursa' da, "Su Uçtu" mesire yeri ve Tümbüldek Kaplıcaları, ziyaret etmeniz için bir çok özelliğe sahip Su Uçtu' da doğa ile başbaşa yaşayacağınız saatlerin yanı sıra, Tümbüldek Kaplıcaları'nda da bir çok hastalığınıza şifa bulacaksınız Bursa'nın ilçesi Mustafa Kemal Paşa, gerçekte eski bir Rum köyü Geçmiş yıllardaki ismiyse Kirmasti Köyün, Kırmastarya adlı zengin bir Rum kadınının adından geldiği söyleniyor Kirmastarya (Kemal Paşa) Rum yönetiminde bulunmaktadır Osmanlı ordusu bu yöreden geçerken, Kirmastarya, kardeşiyle birlikte padişahı karşılayıp ağırlamıştır MS 1330'da bugünkü Kirmasti, Osmanlı himayesine girer 1922'de 285 sayılı kararla da adı Mustafa Kemal Paşa olur Bursa'ya 18 kez gelen Atatürk, son seferinde ilçeye uğramak ister, ancak suikast ihbarı nedeniyle Bandırma üzerinden İzmir'e geçer İlçeye, Ata'nın gelmeden aramızdan ayrılması nedeniyle Mustafa Kemal Paşa adı verilir

Bu ilçeye 13 kilometrelik bir yolla bağlanan "Su Uçtu" orman içi dinlenme yeri ise, orman ve şelalesiyle gelenleri adeta büyüleyen bir mesire yeri Kışın eni 30 metreye, genişliği selde 50 metreye kadar yükselen şelale, Mustafa Kemal Paşalıların içme suyunu da karşılıyor Civarındaki ahşap piknik masaları ve ocaklarıyla piknikçilerin akınına uğrayan Su Uçtu, kayın, meşe, çam, alfat ağaçlarıyla da tam bir oksijen deposu niteliğinde Yaz aylarında hem ağaçların gölgesi hem de şelalenin serinliği ile klimatik bir ortam sağlama da çabası

Şunu unutmadan belirtelim, kuş ve şelalenin çağlama sesi gibi doğayla başbaşa olacağınız bu mesire yerinde elektrik yok Piknik alanındaki ocaklarda ızgara yapabilirsiniz İlginç renk ve yapıdaki kayaların 50 metre yüksekliğinden dökülen şelalelerin meydana getirdiği göletse çocukları serinlemek için yüzdükleri bir numaralı hedef Rengiyle sizi hayli şaşırtacak olan bu su, içilebilecek nitelikte Şişelenip satılması, su azalmasın diye orman bölge müdürlüğünce yasaklanmış

Tümbüldek Kaplıcaları
Kükürtlü olan su, yeraltında 52 derecede kaynıyor Banyolara soğutularak verilen suyun yeni damarı, iki sene süren etüt çalışmaları sonucu 1994 yılı Haziran ayında son bulmuş

Kalp, romatizma, deri hastalıkları, böbrek taşı, kum düşürmeye birebir olan şifalı su, aynı zamanda içilince de mide rahatsızlıklarına iyi geliyor Su ham, şekersiz gazoz lezzetinde

Civarında dinlenme tesisleri bulunan kaplıca bölgesinde 35 ev bulunuyor Belediyeden mart, nisan aylarında 15 günlük devreler halinde kiralanan evler için Hesap İşleri Müdürlüğü (0224 613 37 13) numaralı telefonu aramanız yeterli Yatakları gelenler getiriyor 1895'te eczacı Şerif Bey tarafından yapılan iki kubbeli hamamı, 1935'ten beri, belediye işletiyor Banyo için havlu ve peştamal verildiğini de hemen belirtelim Şifa bulmak için en az 5-6 banyo almak gerekiyor 4 havuz erkeklere 2 havuz da hanımlara ayrılmış durumda Bölgede halk için gazino, çay bahçesi, kantin, çocuk parkı, basketbol sahası, otopark gibi üniteler, piknik alanları var
Tümbüldek Kaplıcası'na giderken yol üstünde bulunan "ekşi su" maden suyu lezzetinde kükürtlü ve sodalı olup, limon tuzu konunca köpürüyor Hazmı kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı gelen ziyaretçilerin şişelerle götürülmesine neden oluyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : *Su Uçtu Şelalesi*

Eski 03-13-2009   #2
Gözyaşı

Görmek lazım çok güzel bir yere benziyor

Eski 03-13-2009   #3
su perisi

Bencede gözyaşı, bursa uzak da değil yani Yazın kaçsakmı 3-5 gün acaba
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #4
Şengül Şirin

Benim kızım Bursa da okuyorBen Bursayı hiç sevmedimYanılmışım desene
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #5
su perisi

Kızını senden ayırdığı için sevmiyorsundur tatlım :) Bende Lüleburgazı hiç sevmiyorum (Suskunda orada:))
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #6
Gözyaşı

Alıntı:
su perisi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bencede gözyaşı, bursa uzak da değil yani Yazın kaçsakmı 3-5 gün acaba
Ben bursaya çok gittim ama burayı duymamıştım bi daha gidersem giderimbursa güzel aslında ben beğendim ama çok kalabalık olduğu için kalmak istemezdim bursa size çok yakın iki saat

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #7
Gözyaşı

Alıntı:
su perisi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kızını senden ayırdığı için sevmiyorsundur tatlım :) Bende Lüleburgazı hiç sevmiyorum (Suskunda orada:))
İnsan hiç ayrılmak istemez ama bunlar hayatın bir parçası acsınıda tatlısınıda göreceğiz yaşadığımız sürece ama keşke hep sevdiklerimiz yanımızda olsa daha güzel olurdu : (

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #8
delishhhh

ben su uçtu şelalesine gittim ve gerçekten bir doğa harikası kesinlikle kamp yapılacak bir yer ayrıca şelaleye gitmek isteyenler için duyrulur sadece aşağıdan bakmakla yetinmeyin şelalenin hemen sağından yukarı çıkış yerine bir patika yol çıkmaktadır şelaleye birde tepeden bakın gerçekten doğa harikası bir yer
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #9
su perisi

Teşekkürler delishhhh
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com