Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gölü, sapanca

Sapanca Gölü

Eski 08-21-2007   #1
mate

Sapanca Gölü

Bir göl ve yeşillikler beldesi olan Sapanca'nın bugün için ön planda olan turistik değeri; gölüdür

SAPANCA'DA GECE

Gölün tabi bir güzellikle insanı çeken öyle tarafları vardır ki, bu görünüş insana haz ve mutluluk verir Bütün göl kıyısından çepeçevre plaj olarak istifade edilebilir

SAHİLDE GÜN BATIMI

Göl yeşilliklerin ortasında mavi bir pırlanta gibidir Buraya TEM otoyolunu kullanarak veya Haydarpaşa’dan kalkan Adapazarı trenleriyle ulaşmak mümkündür Sapanca Gölü ve çevresinin tabiat güzelliği çok sayıda turist çekmektedir

SAHİL

Harika piknik ve dinlenme alanları

SAPANCA'DA KIŞ

Sapanca yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla çok çekici bir beldedir Dağlardan akan buz gibi derelerin kenarında alabalık yemek, kuş sesleri arasında yürüyüşler yapmak, ağaçların gölgesinde çimenler üzerinde uzanmak oldukça keyiflidir Dileyenler Sapanca Gölü’nün tatlı suyunda yüzerek serinleyebilir; göl kenarındaki gözlemecilerden aldığı sıcak gözlemeleri sevdikleriyle paylaşabilir

İstanbul ve İzmit’e yakınlığıyla bu şehirlerden gelen ziyaretçisi fazla olan Sapanca’da huzur dolu hafta sonları ve yaz tatilleri geçirmek alışkanlık haline dönüşebilir Öte yandan; Sapanca kışın da ayrı bir güzeldir Beyaz örtüye bürünen dağları, ağaçları, esen rüzgarda kıpırdayan gölü, gün batışını ve doğuşunu izlemek tarifsiz haz verir

Evliya Çelebi’nin Sapanca’sı

Sapanca'yı Evliya Çelebi şöyle anlatır: "Sapanca Gölü'nün çevresi 24 mildir Dört çevresinde kasaba gibi yetmiş altı köy vardır Cümle halkı bu haliçin suyundan içtiklerinden yüzlerinin rengi kırmızıdır

Ürünleri çok ise de, bağları yoktur Bahçeleri hadden aşkındır Bu gölün kenarında bir tür kavun ve karpuz olur ki, ancak ikisini bir eşek çekebilir Bu göl içinde seksen pare (parça) kayık ve çırnaklar (tahıl kayığı) vardır ki, köyden adam, kereste ve eşya götürürler Bu gölde bulunan yetmiş, seksen çeşit balıktan avlanıp kar ederler Alabalığı, sazan balığı, turna balığı gibi tatlı su balıkları gayet lezzetli olur Gölün derinliği ekseri yerlerinde yirmi kulaçtır Suyu gayet saf ve berraktır Kıyısında olan köylerin kadınları elbise yıkadıklarında asla sabun sürmezler

Bu gölün doğusunda iki saat uzaklıktan Sakarya Nehri geçer Kocaeli’nde İrva Kasabası kenarında Karadeniz’e dökülür Sakarya azıcık bir himmet ile bu göle akıtılabilir Bu göl, İzmit Körfezine üç saat kadar yakın olduğundan ayağı İzmit Tuzlası önünde deryaya karışır Hatta bir asırda bu gölü İzmit Körfezi'ne katmak için yüz binlerce kazma ve çapalı ırgat toplattırılmış ise de, İzmit halkının buna birçok hazineler ve Nuh ömrü gerektirir diye gevşeklik göstermesi işin tamamlanmasına engel olmuş Ama Sakarya Nehri bu göle, bu gölde İzmit Körfezi'ne karıştırılırsa Bolu’ya kadar beş konaklık yer mamür olurdu İstanbul gemileri ta Bolu’ya yetişir ve İstanbul`da bir tahta üç akçeye, bir kantar odun beş akçeye olup hayratı büyük olurdu"

KAMPÜSTEN SAPANCA GÖLÜ

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-21-2007   #2
pesimistt

eeth burayı biLiyorum qerçkten çok qüseL
nerdeyse her sene qderiz buraya
tşkLer mate

Rüyalarıma gel
Umutlarıma gel
Süsle yine

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-21-2007   #3
okaliptus

gercekten cok güzel bi yer,

gitmeyenlere tavsiye ediyorum:))

teşekkürler mate

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-21-2007   #4
bukettt

ohooooo ben gitmedim:((

sapancayla ilgili çok güzel bi rivayetde vardır

birgün bi dervişin yolu bi köye düşerbu köyün insanları çok cimridir derviş kime tanrımisafiri olarak gitse kapıdan çevrilir kimse bi parca ekmek bi tane döşek paylaşmazköyün çıkışında bi sapancı vardır derviş köyden çıkarkenbu yoksul sapancı onu buyur eder kuru ekmeğini paylaşır ve gitme vakti geldiğinde sapancı dervişi yolcu eder ancak sohbet uzar ve saapncı ayıp olmasın diye bişi demez ve köyün dısına kadar giderlerardından bi gürültü kopar koca köyün yerinde sular vardır,cimriliklerinden dolayı tanrımisafirini çevirdikleirnden dolayı böyle bişi başalrına gelmişdir ve köyden sadece sapancı kurtulmşturbundan dolayı o göle sapancı gölü denmiştiryıllardır dilden dile sapanca olarak gelmiştirç

teşekkürler mate

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-21-2007   #5
pesimistt

Alıntı:
bktrul tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ohooooo ben gitmedim:((

sapancayla ilgili çok güzel bi rivayetde vardır

birgün bi dervişin yolu bi köye düşerbu köyün insanları çok cimridir derviş kime tanrımisafiri olarak gitse kapıdan çevrilir kimse bi parca ekmek bi tane döşek paylaşmazköyün çıkışında bi sapancı vardır derviş köyden çıkarkenbu yoksul sapancı onu buyur eder kuru ekmeğini paylaşır ve gitme vakti geldiğinde sapancı dervişi yolcu eder ancak sohbet uzar ve saapncı ayıp olmasın diye bişi demez ve köyün dısına kadar giderlerardından bi gürültü kopar koca köyün yerinde sular vardır,cimriliklerinden dolayı tanrımisafirini çevirdikleirnden dolayı böyle bişi başalrına gelmişdir ve köyden sadece sapancı kurtulmşturbundan dolayı o göle sapancı gölü denmiştiryıllardır dilden dile sapanca olarak gelmiştirç

teşekkürler mate

iLk kez duydmiLqnçtşkLer

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-21-2007   #6
bukettt

ben teşekkür ederim:)))
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-26-2007   #7
mate

çok ilginç bi hikaye teşekkürler buketcim çok saol ;)
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-26-2007   #8
bukettt

Alıntı:
mate tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok ilginç bi hikaye teşekkürler buketcim çok saol ;)

ben teşekkür ederim ablacım

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-26-2007   #9
angelesdream

gerçekten elimizde sayılı kalmış olan doğa güzellikleri arasında yer almaktadırçok güzel bir yertanıtım ve bilgiler için teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com