Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Erkekler Kahvehanesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyümesi, prostat

Prostat Büyümesi

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Prostat Büyümesi

Prostat Büyümesi
prostat nedir - erkek hastalıkları - doğuştan prostat hastalığı

İyi huylu prostatik hipertrofi ya da nodüler hiperplazi olarak da bilinen prostat büyümesi, idrara çıkmayı engelleyen kanserli olmayan bir rahatsızlıktır

Prostat doğuştan küçücüktür ve ergenliğe kadar da küçük halde kalır Ergenlik çağında testosteron seviyesi yükselir ve prostat büyümeye başlar Testos-teron seviyesi 40 yaşından sonra her on yılda bir yaklaşık %10 azalır Bununla birlikte, testosteron seviyesi düşse bile, prostat büyümeye devam eder ve yaşlılıkta da büyümeye devam eder Genç erkeklerde prostat büyümesi nadirdir, 30 yaş civarındakilerde % 10′dan daha az görülür Ancak 60 yaş civan erkeklerin yarısından fazlasını etkiler, 85 yaş civarı erkeklerin yaklaşık %90′ında yaygın bir risk faktörüdür

SEMPTOMLARI
85 yaş civan Amerikalı erkeklerin dörtte birinde, tedavi gerektiren prostat büyümesi belirtileri görülür Prostat büyümesi olan erkeklerin yaklaşık olarak yansında hiçbir zaman herhangi bir belirti görülmez Diğerlerindeyse, büyümüş prostat, idrar yoluna (mesanedeki idrar boşaltan) baskı yapar, bir nevi bahçedeki hortumun üzerine basmak gibi İdrar akışı engellenir; bu da, idrarı idrar yoluna itmek için mesaneyi daha çok çalışmaya zorlar Zamanla, idrar yolundaki baskı o kadar şiddetli hale gelebilir ki, çok gayret etseniz bile, mesanenizi tamamen boşaltamazsınız

Sonuç olarak, sanki acilen idrara çıkmanız gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz ama bunu yapmak için çok zorlanmak durumunda kalırsınız İdrar akıntınız zayıf olabilir ya da durup tekrar başlayabilir, ya da idrara çıktıktan sonra damla damla akıtabilir ve sanki mesanenizi tamamen boşaltmıyormuş gibi hissedersiniz Ek olarak, sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz ve geceleyin de sık sık tuvalete gitmek için kalkmak zorunda kalabilirsiniz Bazı erkeklerde istemsiz idrar akıntısı, idrar kaçırma da görülebilir

Bazı ilaçlar, belirtileri daha da kötüleştirebilir Örneğin, idrar miktarını artıran diüretikler (idrar söktürücüler) genellikle belirtileri iyice arttırırlar Diğer ilaçlar da mesanenin kasılma gücünü azaltmak suretiyle sorunlara neden olabilir, en çok da antikolinerjik ilaçlarla Son olarak, psödoefedrin gibi dekonjestanlar da prostat büyümesi olan erkeklerin mesanelerini boşaltmalarını zorlaştırır

Büyümüş bir prostat, tıbbi bakım gerektiren komplikasyonlar üretebilir Eğer tıkanma mesanenin idrar tamamen boşaltmasına engel oluyorsa, hastalığın tekrarlanmasına ve ciddi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı direnciniz olmayabilir Bu durumda mesane taşı oluşturma riskiniz de artar Prostat büyüdükçe, idrar yolundaki kan damadan çatlayabilir ve bu da idrarda kan görülmesine yol açar

Eğer idrar tıkanması uzun süre tedavi edilmezse, mesane o kadar çok şişer ki böbreklerden yeteri miktarda idrar atılamaz Çok şiddetli vakalarda bu durum böbrek yetmezliğine neden olur Yine de, böyle büyük komplikasyonlara sık rastlanmaz

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Doktorunuz tıbbi öykünüzü dinleyip idrar akışınızı ve ne kadar zamandır belirtileriniz olduğunu sorar Ayrıca, dijital rektal muayene (prostatın makattan parmakla muayenesi ve muhtemelen prostata özgü antijen testi (PSA) yapar Tedavi, belirtilerinize ve doktorunuzla birlikte vereceğiniz karara bağlıdır Bu seçenekler arasında “Bekle-Gör” (dikkatli takip) yöntemi, ilaçla tedavi ve çeşitli cerrahi işlemler yer alır Bazen de lazerli ameliyat ve bitkisel tedavi gibi deneysel tedaviler denenir

Prostat Kanseriyle Yaşamak
“Ameliyatımdan sonra (radikal prostatektomi) iyileşme döneminin çok zor gittiğini fark ettim Bir prostat kanseri destek grubunun varlığını keşfetmem, iyileşmeme muazzam bir farklılık kattı

Konuşmak istemediğim (ya da insanların konuşmasını istemediğim) bir konu varsa, o da prostat kanseridir Bu yüzden başlangıçta gitmekte tereddüt ettim Ama hemen anladım ki buradaki grup, en azından benim başıma gelen şeyi yaşamış olan erkeklerden oluşan bir gruptu Yavaş iyileşme, hastalığın tekrar depreşme olasılığı, iktidarsızlık ya da idrar kaçırma gibi konuların hepsi bu gruptakilere çok tanıdık geliyordu Aslına bakarsanız, prostat kanserinden iyileşmenin zorlukları hakkında cerrahların bildiğinden çok daha fazlasını biliyorlardı Grupların çoğunun kadınlar ve erkekler için “ikişer ikişer” toplantıları da oluyordu Bunların, bu özel hastalığın sıkça getirdiği mahrem sorunları ele almada muazzam bir yararı oluyor

Toplantılara hâlâ takılı bir Foley sondam ve bacağıma kayışla bağlanmış idrar biriktirme torbam varken gitmeye başladım ve destek grubu üyesi arkadaşlarım tarafından o kadar rahatlatıldım ki neredeyse sinemaya bile o vaziyette gidebilirdim Destek grubu, sizin, işlerin yoluna gireceğini, sorunlarınızla yaşamayı (ve üstesinden gelmeyi) öğrenebileceğinizi ve sizinle aynı yoldan geçmiş bir sürü insan olduğunu ve üstelik daha da kötüleştiği halde hâlâ gülümseyebilen bir sürü insan olduğunu öğrenmenize yardım ediyor
Michael Korda, Baş Editör, Simon&Schuster Erkek Erkeğe’ nin yazarı New York, Simon & Schuster

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com