Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bildiren, ifadeler, sonuç, özetleyen

Özetleyen Ve Sonuç Bildiren İfadeler

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Duygu ve düşüncelerimizi, okuduğumuz bir kitabı, izlediğimiz bir filmi, gördüğümüz bir olayı veya bir konu hakkındaki fikirlerimizi, anlatırken özetleyen ifadeler kullanırız Anlattıklarımızı kısaca sonuca bağlamak için ise sonuç bildiren ifadeleri kullanırız

ÖRNEKLER

Bugün babamla dışarı çıktık Babam önce beni hayvanat bahçesine götürdü Oradaki bütün hayvanları gördüm Sonra birlikte yemek yedik Sevdiğimiz yazarların son çıkan kitaplarını aldık Daha sonra birlikte sinemaya gittik Sonuçta çok yoruldum Ama yorulduğuma değdi Kısacası, bugün babamla çok iyi vakit geçirdik

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-28-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Özetleyen ve Sonuç Bildiren Cümleler

ÖRNEKLER

Çocukluğumdan beri müziğe ilgi duydum Bir enstürman çalabilmenin hayalini kurdum, ama hep bir engel çıktı Buna rağmen hayalimden hiç vazgeçmedim Sonunda, önüme çıkan ilk fırsatı değerlendirip gitar çalmayı öğrendim

Sonuç olarak kendine verebileceğin en değerli hediye; iyi bir dosttur Çünkü iyi bir dostluğun kolları, birbirini dünyanın bir uçundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur

Kısacası, yeryüzündeki günlerinizin değerli ve anlamlı geçmesi, kendinize olan borcunuzdur, yaşamın tadına varın, var gücünüzle hedefe odaklanın

Özetlemek gerekirse, küçük bir karınca bize, hiç konuşmadan, çalışarak elde etmenin, paha biçilemez bir mutluluk olduğunu anlattı

Özetle; havayı, suyu, doğal yaşamı kurtarmak için değil,aslında kendimizi kurtarmak için çabalıyoruz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com