Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dawnfallröportaj

Dawnfall(röportaj)

Eski 11-20-2007   #1
bukettt

Dawnfall(röportaj)

- Öncelikle Dawnfall nasıl oluştu?

Edge:
- Basscımız Kemal’le ben çok fazla Maiden sever insanlardık o yüzden maiden coverlayacak bir grup kuralım dedik bunun için bize sağlam bir vokal gerekiyordu ve İzmir’de tek seçenek Orçun’du, onu da kadroya ekledik Daha sonra gitara Emre’yi aldık, davullara da Ahmet’in katılmasıyla kurucu kadromuz oluşmuştu ama baktık ki ondan sonra Iron Maiden coverlayan bir grup olmak saçma bir hayal gibi geldi ve bizde kendi bestelerimizi yapalım dedik ve bu şekilde yola koyulduk

-Kendi besteleriniz var Peki albüm, Ep ve ya Demo çıkacakmı yakın zamanda?

Orçun:
- Demo, Ep falan çıkarmak istemiyoruz 2 bestemizi sitemizden de dinleyicilerimizle paylaştık bir albüm yapmayı düşünüyoruz aslında birazda yurt dışı planlarımız var ama bunlar için gerekli beste sayısını tamamlamamız lazım

- İzmir dinleyicisi tarafından sevilen, takip edilen bir grupsunuz Peki İzmir dışında durumlar nasıl Dawnfall için?

Orçun:
- İzmir dışında bir tek Antalya’ya çalmaya gittik, tek şehir dışı konserimiz de o oldu Orda da çok az kişi vardı ama gerçekten çok ilgilendiler Ses sistemi yüzünden pek de iyi çalamadık Birkaç parça çalıp inmek zorunda kaldık Grup olarak biz şehir dışında çalmayı çok istiyoruz buradan organizatörlere de duyuralım J

- Dawnfall’ın tüm üyeleri öğrenci Bu grubun müziğine nasıl yansıyor, icra etmekte zorlanıyor musunuz?

Edge:
- Genelde sınav zamanları zorluk çektiğimizi söyleyebilirim Ancak onun dışında müziği her zaman ilk plana aldığımızdan okuldan ödün verdiğimiz oluyor

-Dawnfall tarz olarak Progressive metale doğru kaydı gibisinden söylentiler duydum ben J Bu konuyu da bir anlatabilir misiniz?

Edge:
- Açıkçası besteleri yaparken biz şarkının tarzı konusunda bir kaygı gütmüyoruz ama yaptığımız son bestelerde progressive metal öğelerinin bulunduğunu söyleyebiliriz

-Web sitenizden de aldığımız habere göre davulcunuz Ahmet gruptan ayrıldı ve yeni davulcunuz Erman dâhil oldu Peki, bu olay nasıl gelişti?

Orçun:
-Biz ilk başlarda hep heavy metal parçaları yapalım istedik, aslında o niyetle kurulduk Ama zaman geçtikçe dinlenilen grupların da etkisiyle illa ki ‘heavy metal yapmalıyız’ fikrini biraz esnettik Örneğin Red Dawn parçamız tam bir heavy metal bestesi Ama konseptimizi değiştirmeden yaptığımız diger bestede daha progressive bir alt yapı var Ahmet bu değişime ayak uyduramadı, o, daha çok heavy metal taraftarıydı ama besteleri Edge yaptığı için ortaya çıkan ürün belli Ahmet bunu istemedi ve gruptan ayrılma kararı aldı

Edge:
- Erman’ı gruba kattık ve ben çok memnunum J

Erman:
-Bende Dawnfall’da olmaktan çok memnunum Ben buraya gelirken başka bir grubumdan ayrılmak zorunda kaldım beklide hala etkisi var ama bundan pişman değilim

- Orçun, vokalin dinleyici tarafından beğeniliyor, bende çok beğeniyorum maşallah çok iyi sesin var J Peki sen kendini yeterli buluyor musun vokallerde?
Orçun:
-Bence yaşıma göre yeterli Zaten yeterli bulmasaydım bugün Dawnfall’da söylemezdim lise dönemimden buyana çok çalıştım Günde 4 saate varan eksersizler yapıyordum, tabi bu son yıllarda çok fazla yapmıyorumbu tembelliğimden çok da hoşnut değilim açıkçası:)

- Dawnfall’ın ilerisi için hedefleri nelerdir?

Orçun:
-Albüm yapmayı çok istiyoruz, ilerisi içinde öncelikle albüm düşünüyoruz Ayrıca İstanbul’da çalmayı çok istiyoruz, Ankara’da da, Eskişehir’de de… yani gidebileceğimiz her yere gidip konser vermek istiyoruz

- Grup üyeleri olarak severek dinlediğiniz, müziğinden etkilendiğiniz grupları alalım

Edge:Blind Guardian, Iron Maiden, Pink Floyd, Apocalyptica, Nevermore
Orçun:Judas Priest, Iron Maiden, Dream Theater, Megadeth, Death, Beyond Twilight, Artension
Emre:Ac/Dc, Tesla, White Lion, Iron Maiden, Firehouse, Stratovarious
Kemal:Iron Maiden, Manowar, Death, Led Zeppelin, Judas Priest, Blind Guardian
Erman:Ark, Dream Theater, Marty Friedman-Jason Becker, Liquid Tension Experiment, Laço Tayfa

- Bir de beğendiğiniz yerli gruplarımızı alalım

Orçun:
-Ben ve Edge ciddi anlamda in between fanıyız Müziklerinin çok ileri boyutta olduğunu düşünüyoruz Gerçekten de etkilendiğimiz gruplar arasında Bu search of silence adlı bestemizde çok daha rahat görülebilir Bunun yanında magick,freedom gray,disenchant beğendiğimiz isimler arasında

-Başlangıcından buyana heavy metal gerek liriksel olarak gerekse soundlar Bir heavy metal grubu olarak sizden heavy metal hakkındaki görüşlerinizi alalım Heavy Metal in bugünkü halini beğeniyor musunuz? İyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?

Orçun:
-Dünyada Heavy Metal ya da Power Metal gruplarının çok fazla geliştiğini düşünmüyorum ben açıkçası Yeni çıkan gruplar power metalin geleneksel yapısını takip ediyorlar Bu nedenle de çok nadir özgün gruplara rastlıyoruzben şahsen metalin geleceğini progressive metalde görüyorum

-Türkiye’deki Metal müzik piyasası için sizin görüşleriniz ne yönde?

Orçun:
bence ülkemizde yurtdışındaki grupları aratmayacak özellikte gruplar vareskiden en büyük sorun düzgün bir kayıt yapabilmektibu konudaki sıkıntıda çözüldü artık gruplar düzgün kayıt yapabiliyorlarilerleyen yıllarda tr metal piyasasının çok daha iyi bir yerde olacağını düşünüyoruz

-Siz parça sözlerinizde ne tür temalar işliyorsunuz?

Edge:
-Heavy Metal grubu olarak kurulduğumuzda bizim 5 parçalık bir konseptimiz vardı fantastik sözler içeren Yıllarca frp ile uğraşıp bu tarz kitaplar okumamdan kaynaklı bir etkileşim var ve bu yazdığım sözlere yansıyor yaptığımız müzik evrimleşti başta da belirttiğimiz gibi soundda değişiklr var Ama baştaki konsepti bozmadan bu yeni bestelere daha derin anlamlar içeren sözler yazmaya başladımkonsept degişmiyor sonuçta fantastik ögeler işliyorum ama her yeni besteyle hikaye de ufak degişiklikler oluyor

- Sizde İngilizce sözlü parçalar yazıyorsunuz Peki, Türkçe sözlü metal müzik çok az yapılıyor Türkiye’de ama az yapıldığı gibi Türkçe sözlü metal müzik dinleyici tarafından çok seviliyor Bu konu hakkında görüşlerinizi alalım
Erman:
- Ben bir ülkede bir grubun sadece metal müzik olarak değil her türlü müzikte kendi ana dilini kullanmasından yanayım Çünkü Türkiye’de müzik Türkçe sözlü gelişir diye düşünüyorum

Orçun:
-Ben öyle düşünmüyorum J Bazı grup gruplar şöyle değerlendiriliyor; müzikleri çok iyi değil ama mükemmel söz yazıyorlar falan gibisinden bu bana çok saçma gelen bir değerlendirme olmuştur hepSonuçta ben bir heavy metal vokalistiyim, sevdiğim stilde söyleyebilmem için İngilizce daha yatkın geliyor bana o yüzden bunu kullanıyoruz Tabiî ki Türkçe sözlü müzik yapılmalı ama bunu bir kural gibi düşünmek bence çok yalnış Mesela Türkçe heavy metal yapıyor olsaydık beklide performans olarak aynı güzelliği veremeyecektik diye düşünüyorum ama ileride Türkçe parçada yapabiliriz tabiî ki

Edge:
-Türkçe rock yapılabilir bu ülkede ki çokta güzel yapılıyor zaten ama Türkçe sözlü metalin o kadar kolay yapılabileceğini sanmıyorum ben Parça sözlerini ben yazıyorum, beste yapıyorum ama Türkçe düşündüğümde anlatmak istediklerimi tam olarak karşılamıyor

- Röportaj için teşekkür ederim Son olarak sizin söylemek istediklerinizi alalım

Bizi seven ve destekleyen insanlara çok teşekkür ediyoruz öncelikle Çok güzel bir hayran kitlesi edindik ve onların beklentilerini karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz

Röportaj: Ömer ÇETİN
20072006

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com