Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
süt, yaşından, ürünleri, yumurta, önce

Bir Yaşından Önce Süt, Süt Ürünleri, Yumurta

Eski 06-24-2009   #1
KRDNZ

Peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, inek sütünden yapılsalar da rahatlıkla altı aydan sonra bebeğe verilebilirler

Bir yaştan önce süt ürünleri verilebilir mi?
"Kızım dokuz aylık Doktoru bir yaşından önce süt ve süt ürünleri kullanmamızı doğru bulmuyor Arkadaşlarım ise yoğurt ve peynir başladıklarını söylüyorlar Ben de başlamak istiyorum Bir yaşından önce kızıma süt ürünleri verebilir miyim?"

Bir yaşından önce bebek beslenmesinde inek sütünün tercih edilmediği doğrudur İlk altı aylık dönemde bebeğin diyeti tamamen sütten oluşur Tercih edilen ve önerilen süt ise anne sütüdür Çünkü besin bileşimi bebek için en uygun olan sütanne sütüdür

İnek sütü ise, besin bileşimi olarak bebeğin henüz gelişmesini tamamlamamış böbrek ve mide-bağırsak sistemi için uygun değildir Bebeğin tüm süt ihtiyacının inek sütünden karşılanması sorun yaratır Bu nedenle hayatın ilk altı aylık döneminde bebeğe inek sütü verilmesi hiç istenmez
İkinci altı aylık dönemde ise, bebek hem süt (anne sütü, biberon maması) hem de yarı katı ve katı ek gıdalar almaya başlar Bu dönemin başında ağırlık yine süttedir Dönemin sonuna doğru ise günlük diyet içinde sütün oranı ve önemi azalır Tercih edilen bu dönemde de bebeğin süt ihtiyacının anne sütü ile karşılanmasıdır
Bir yaşında ise, bebeğin böbrekleri ve mide-bağırsak sistemi gelişimini tamamlar Artık bebek süt ihtiyacını inek sütüyle de karşılayabilir
Ancak, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri için durum farklıdır İnek sütünden yapılsalar da bebeğin beslenmesi için günlük tüketilecek olan miktar az olduğu için rahatlıkla altı aydan sonra bebeğe verilebilirler

Bir yaşından önce yumurta verilir mi?

"Bebeğim sekiz aylık Gün aşırı bir yumurta yediriyorum Arkadaşım, çok fazla olduğunu haftada bir yemesi gerektiğini söyledi Haftada üç yumurta çok mu fazladır? Ne gibi sakıncası olur?"

Yumurta zengin bir protein, yağ ve vitamin kaynağıdır Bu nedenle bebek beslenmesinde sık kullanılan bir yiyecektir Yumurta ile ilgili endişeler, yumurta proteinine karşı allerjik reaksiyon gelişme olasılığının yüksek oluşudur Yumurta allerjisi olarak bilinen durum sık görülür İlk altı ay içinde bebeğin protein ihtiyacı sadece anne sütü ile karşılanabildiği için ilave protein kaynağına gerek yoktur Ancak, ikinci altı aylık dönemde, anne sütü bebeğin protein ve demir ihtiyacını karşılamaz Yumurta bu amaçla kullanılabilecek besinler arasında yer alır

Bebeğe yumurta başlanacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır Allerjik özelliği çok belirgin olduğu için daima çok küçük bir miktar verilerek başlanır Genelde tercih edilen yumurta sarısının sekizde biridir Sonraki gün içinde bebekte deride döküntü, kusma, ishal gibi belirtilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı gözlenir Eğer bir sorun çıkmazsa, ertesi gün yumurta miktarı biraz daha arttırılır Böylece bebek, bir hafta içinde bir yumurta sarısını yiyebilecek noktaya gelir
Yumurtanın beyazındaki “avidin” adı verilen maddenin allerjik özelliği nedeniyle bir yaşından önce verilmesi tercih edilmez Bir yaşından sonra bebek yumurtayı hem beyazı hem de sarısı ile birlikte yiyebilir
Bebek iki yaşına gelinceye kadar, yumurtanın kolesterol içeriği için endişe etmeye hiç gerek yoktur Eğer ailede kolesterol yüksekliği (“hiperkolesterolemi”) hikâyesi varsa, doktorunuza danışarak bebekte de kolesterol tayini yapılması uygun olur

ProfDrBenal Avcı Büyükgebiz

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com