Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
esmaül, hüsnayı, okuyun

Esma'ül Hüsna'yı Bir de Ondan Okuyun

Eski 08-13-2009   #1
Cloud

Esma'ül Hüsna'yı Bir de Ondan Okuyun

Bazı hazineler vardır kıymeti bilinirse, istifade edildikçe azalmaz, bilakis çoğalır Esma’ül Hüsna işte böyle bir hazine Gerçek zenginler, o hazinenin gerçek kıymetini bilenlerdir

Gazeteci-Filolog İsmail Kılınç’ın 308 Sayfalık ESMA’ÜL HÜSNA HAZİNESİ kitabı çıktı Dört Mevsim Yayınları tarafından yayınlanan kitabın editörlüğünü ünlü yazar Yavuz Bülent Bakiler yaptı Bakiler aynı zamanda kitabın Önsöz’ünü de kaleme aldı

Allah’ın 99 isminin geniş bir şekilde anlatıldığı kitapta ‘En önemli meselenin Allah’ı bilmek olduğu, Allah’ı bilmenin ise isimlerinin anlamını bilmekle olacağı’ konusu işleniyor Filolog İsmail Kılınç tarafından yazılan kitapta her ismin sınırsız bir hazine olduğu ve birçok anlama geldiği geniş bir şekilde işlenirken aynı zamanda kitapta, o isme göre yapılması gereken dualar da yer alıyor

Sade bir dil ve akıcı bir üslup kullanılanEsma’ül Hüsna Hazinesi kitabı aynı zamanda akademik bir çalışma Edebiyat severler için ‘Aşıklara Bayraktar’ eyle, ‘Hikmet Avcısı’, ‘Hikmet Güneşi’ vb onlarca orijinal deyim, farklı kelime izdivaçları ve keşifler var

Yunus Emre “Yaratılmışı hoş gördük, Yaratan’dan ötürü” diyor Yunus Emre ve Anadolu’nun zengin sevgi kültüründen beslenen yazar İsmail Kılınç; “Yaratılmışa aşığız, vurgunuz tutkunuz yaratandan ötürü Yaratan’ın isimlerinin tecellileri olduğundan ötürü” diyor

Yazar her bir isime sınırsız bir hazine olarak bakarken, diğer yandan her bir isimle Allah’a bir aşk köprüsü kurmak ve aşkta derinleşmek istiyor ve şöyle diyor; “Bizlere, her zerrede Senin Güzel İsimlerinin, güzel tecellilerini görmeyi lütfeyle Sana olan aşkımızı, muhabbetimizi tazele Aşkımızı derinleştirdikçe derinleştir Habibin Aşkına, bizleri de Kendine habib eyle İlan-ı aşkımızı iki cihanda karşılıksız bırakma Sana koşarak, uçarak geliyor ve hatta Burak ve Ref Ref hızıyla ilanı aşk ediyor ve varmak istiyoruz Sen yürüyerek gelene koşarak gelensin

KİTAP HAKKINDA YAZARLARIN GÖRÜŞLERİ

Harun TOKAK: “Esmâü’l-Hüsnâ Hazinesi” kitabı “En güzel isimler Allah’ındır O halde O’na o güzel isimlerle dua edin” ayetinin güzel bir tefsiri Okuyan herkesin seveceğine inanıyorum Allah’ın güzel İsimlerini anlatan bu kitapta sade ve akıcı bir dil kullanılmış Ayrıca her bir ismin anlamı ve o isme göre nasıl dua edileceği üzerinde geniş bir şekilde durulmuş

Yavuz Bülent BÂKİLER: Ben, Esmâü’l Hüsnâ Hazinesi’ni duygulanarak, sevinerek, büyük bir dikkatle okudum Güzel eseri ile beni çekip çeviren, İsmail Kılınç’ın, önce arı duru Türkçesi oldu Kitap, Allah’ın güzel isimlerine lâyık bir Türkçe ile hazırlanmış

Mehmet PAKSU: “Esmâü’l-Hüsnâ Hazinesi” kalbin zümrüt tepelerine yönelişin bir bilinci olarak düşünülmüş
Baştan sona coşkun bir anlatım, şevkli bir üslup, gönülden süzülen sızıntılar, yazarın kendi basiretini seslendiren bir söylem olarak notlar düşülmüş Tebrikler ve binler dualar

Prof Dr Hayreddin KARAMAN: “Esmaül Hüsna Hazinesi” kitabı, Rabbini seven, sevgisini kemale götürmek isteyen, bunun için Allah’ın sevdiği ve gönül ehline sevdirdiği Habîbi’ni örnek almaya çalışan bir kulun Rabbine yönelmesi, dilin elverdiği ölçüde O’nun güzel isimlerini anlamaya ve anlatmaya çalışması, her bir ismin ilham ettiği duygu ve düşüncelerle Mevlâ’sına dua etmesi…

(Haber 7)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com