Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
benzetimi or simülasyonu, kesikli, olay

Kesikli Olay Benzetimi/Simülasyonu

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kesikli Olay Benzetimi/Simülasyonu

Kesikli Olay Benzetimi Benzetim, bir sisteme benzer davranışlar sergileyen bir modelin kurulması ve model yardımıyla deneyler yapılarak sistemdeki problemlere çözüm üretilmesi ya da sistem davranışının incelenme sürecidir Benzetim modelleri farklı şekillerde sınıflandırılabilmektedir Benzetim modelleri, durum değişkenlerinin zaman içinde nasıl değişeceğine ilişkin formüllerin bilgisayarda oluşturulduğu analog modellerdir Durum değişkenlerinin değerlerini zaman içinde değiştiren her türlü etki olay olarak adlandırılmaktadır Sistemi incelemek isteyen kişi açısından iki olay arasında geçen sürenin bir önemi yoktur Çünkü iki olay arasında durum değişkenlerinin değerleri değişmemektedir Kesikli benzetim modellerinde sistem durum değişkenleri zaman ekseni üzerinde sayılabilir noktada değişime uğrayabilir Diğer bir deyişle kesikli modellerde olay sayısı sayılabilirdir Bu nedenle bu tip modeller kesikli olay benzetimi olarak adlandırılmaktadır (discrete-event simulation)
Kesikli benzetim, kesikli, dinamik ve stokastik bir modelleme yaklaşımıdır Kesikli benzetimin temel kavramları durum değişkenleri, olaylar ve olayların zaman içindeki sırasal yapısıdır Kesikli benzetim modellerinin sınıfları
√ Kesikli Sürekli √ Dinamik Statik √ Stokastik Deterministik

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com