Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bat, tarifi, tokat

Tokat Bat Tarifi

Eski 08-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tokat Bat Tarifi

Tokat Bat Tarifi

Bat
Size taze yaprak aldım bir bat bile yapmadın bana diye serzenişte bulunan kişi annenizse daha çabuk kollarınızı sıvarsınız Birinci adım kollarınızı sıvamaksa ikinci adım telefon etmek oluyor benim için
İreeemm! Hani gelecem demiştin ya bende bu saatte gelsen ne yapabiliriz demiştim?
Gel buldum ne yapacağımızı Bu gün Tokatlı olmaya karar verdik dedim demesine de şöyle ufak çaplı bir internet turundan sonra bu muhteşemi bir tek Tokatlıların yapmadığını bir çok ilde yapıldığınıda öğrendim Malatya, Gaziantep vs
Yine malzemeler değişiyor isim değişmiyor Tahinli, susamlı, yer fıstıklı bir ahbab kıyma koyarmış ama bu da Kars ketesi gibi benim küçüklüğümde İrem'in bir arkadaşı ekmekleri kızartıp yanında servis yaparmış Alternatif çok vakit yoktu vakit akşama yaklaşmış en pratiğini ve en bildiğimizi yaptım

İrem bazı aksaklıklar yüzünden masayı zor çekti Aslında çeşit tekti, çekilecek bir şey yoktu amma ben bu sofrayı İrem ve fanatik taraftar arkadaşlarına hediye ediyorum Ben kesinlikle aynı takımı tutmuyorum Ayrı düştüğümüz noktalardan biri Bir sefere mahsus arkadaş jesti Bir daha ki sefer benim renklerim var sırada
Bulgur iki bardak kaynar suyla ıslatılıp süzülür (kaynar suyla ıslatmadan soğuk su serperek veya domates suyu serperek bulguru yoğurarak yumuşatan tarifler var fakat vakit dar olduğu için ben kolayını seçtim)

Kuru soğanlar ince kıyılır Geniş bir yerde bulgur, soğan, salçalar, baharatlar, nar ekşisi, limon suyu , susam karıştırıp yoğrulur

Domates, salatalık küçük, küçük doğranır Taze soğan, maydanoz, nane ince kıyılır Yoğurduğunuz karışıma mercimekle birlikte ilave edilir

Arzunuza göre sulandırılır Ceviz serpilir ,süslenir haşlanmış yaprakla servis yapılır(biz iki litreye yakın su koyduk, fakat içimizden biri susuz ve marulla yedi)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com