Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
diyen, istemez, kılmak, müslümanım, namaz

Müslümanım Diyen Niçin Namaz Kılmak İstemez?

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kendimi Henüz Hazır Hissetmiyorum

Birçok ibadetlerin önüne kocaman set çeken bir mazeret olan "kendilerini henüz hazır hissedemedikleri" mazereti, her ne kadar da masumca ağızdan çıkmış olsa da bu tamamen şeytanın attığı bir zarftır
Bu mazeretin arkasına sığınarak kolayca namazı terk edenlerle konuştuğumda; birkaç defa namaz kılmaya çalıştıklarını fakat gereken hazzı alamadıklarını; bu sebeple de namaz İçin kendilerini hazır hissedinceye kadar ertelediklerini söylediler, Sanki anlaşmışlarcasına namazda gereken hazzı alamayan herkes bu mazeretin arkasına saklanıyor
Namazlarında huşu duymayanların önünde iki seçenek var:
1-Ya namazlarında huşu duymak için arayış içine girecekler,
2-Ya da kendilerini hazır hissedene kadar namazdan uzak kalacaklar
Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım ve değerlendirme yapalım: Namazdan uzak kalarak çözüme ulaşabilir miyiz?
Bu dosyamızda kılacağımız namazdan nasıl huşu duyabiliriz sorusuna cevap vermeyi düşünmüyorum İlerleyen sayfalarda değineceğim inşaallah
Bu mazerete sığınanlarla şeytan arasında şöyle bir diyalog geçmiştir;
Şeytan: Öyle bir namaz kıldın ki, bunu sen bile beğenmedin! Allah nasıl beğenip kabul edecek?
Bu vesvese ok gibi saplanacak beyne Ve kısa bir zaman
zarfında Allah ile empati yaparak kendisini yadırgayacak:
-"Bu nasıl namaz? Ne okuduğun sürelerin manasını biliyorsun ne de namazda sadece beni düşünüyorsun Aklına türlü türlü şey geliyor! İmtihan sonucunu düşünüyorsun, elde edeceğin kan düşünüyorsun! Hep dünyalık şeyler bunlar! Böyle bir namazı kabul edemem ben! Namaza iyice adapte olana dek sana kızmıyorum İyice hazırlan sonra sel!"
Tamamen şeytanın arzuladığı bu telkin anında kabul görür Ve muhatabımız rahatlar Öyle bir namaz anlayışına sahip olmuşlardır ki; kendilerini hazır hissedene kadar namazdan muaf kalacaklar Kendilerine ahirette, kılmadıkları dönem namazları sorulmayacakmış gibi rahat edecekler
Kesinlikle Allah'tan şöyle bir sesi işitmek istemeyeceklerdir: "Ey filan kulum! Namazlarını düzeltmeye çalış!!!"
Şimdi tekrardan bu mazerete sığınanlara soralım: Kendinizi namaza hazır hissetmediğinizden namazı bıraktığınızı söylüyorsunuz Peki;
— Kendinizi ne zaman hazır duruma getirmeye çalışacaksınız?
— Namazınızın devamlı olması için nasıl bir programınız var?
— Ne zaman start vereceksiniz?
— Vereceğiniz zaman dilimine kavuşmadan ölmeyeceğinize dair bir belge var mı eliniz de?
Bu yazdıklarımı sakin bir kafayla düşündüğünüzde hiçte aklınıza gelmeyen şeytanın sizi çok farklı bir yöntem kullanarak kandırmaya çalıştığını göreceksiniz
Aslında şeytan çok basit bir tuzak hazırlamış
"Namazdan uzak durarak namaza hazırlan!!"yok, böyle bir şey yaaa
Akla şöyle bir sorunun gelmesine şaşırmam ve beklerim:
Peki, ne yapmalı? Bu şekilde kılmaya devam mı edeceğiz yani?
Cevabı o kadar basit ki; evet O şekilde de olsa kılmaya devam edeceğiz Bıkmadan Usanmadan Amma, bu arada da huşu duymak için çözümler arayacağız Unutmayalım ki namazdan uzaklaştığımız oranda şeytana yaklaşırız
Bu mazerete sığınıp ta namazdan uzaklaşanlar nasıl bir namaz hayal ediyorlar acaba?"Namazdayken akla dünyevi hiçbir şey gelmemeli Her şey dört dörtlük olmalı" Güzel bir temenni ama inanın çoğu namazlar maalesef arzuladığımız gibi olmuyor Bu, namazı terk edeceğiz anlamına gelmemeli Yani hususuz namazdansa hiç kılmamak olmuyor
"kendimi henüz hazır hissetmiyorum" demenin başka bir alt yapısı daha olmalı Namazı insandan uzaklaştıran bu anlayışın beslendiği ortamların acilen bilinmesi lazım
Bazı okuyucularımla birebir görüştüğümde bu bahanelerin çıkış merkezinin işlenen günahların devam etmesi ve o günahları bırakmaya pek de gönüllerinin olmaması dikkatimi çekmişti Bu durum namazla çelişince bırakılmaya en müsait amelin namaz olduğunu görürüz Peki, neden?
Çünkü haramlar nefse çok tatlı gelir, namaz ve benzeri ibadetler ise haramlar kadar nefse hoş gelmez Namaz ve günah Ateş ve barut misali birbirlerinden pek hoşlanmazlar Namaz, günahtan; günah namazdan etkilenmeye müsaiddir
Günahından taviz vermek istemeyen bir insan namaz esnasında çelişkiyi anında görür ve: "kimi kandırıyorum?" Der Tam o esnada insan düşmanı şeytan sağdan yanaşarak: Evet haklısın Kimi kandırıyorsun? Ya adam gibi namaz kıl günahı sıfıra çek, ya da namazı sıfıra çek Hemen karar verilmeden önce vicdan denen şeyin rahatlaması için yine Allah ile kısa bir empati yapılır:
"Ey günahkâr kuluml Günahınla sevabınla sen benim kulumsun Her ne kadar günah işlesen de benim sonsuz rahmetimden dolayı bağışlarım Bu arada günahlardan bıkıp tövbe edene kadar namaza yaklaşma! Ne zaman karar uerdin,o zaman namaza başla Şimdilik serbestsin!" haşa!!!
İnanın bu ya da benzeri iç konuşmalar yaşanır Ve özgürce günahlar işlenmeye devam edilir Namaz için kendini hazır hissetme yaşı emekliliğe ayrılma yaşma kadar ertelenir Ey bu sebebe sığınan kardeşim-bacım! Vallahi şeytan erteleme virüsünü size aşılamış Unutmayın ki şeytan size namaz kılma demez
Sürekli erteletmeye çalışır Şeytan umduğumuzdan daha zeki ve daha uyanıktır Unutmayın ki ne kadar günah işlemiş olursanız olun devam edip kılacağınız namaz gün gelir işlediğiniz günahlardan uzaklaştırır sizi Bakın yaratanımız nasıl anlatıyor:
[size="4"]"Sana vahyolunan kitabı oku, namazı da dosdoğru kıl Çünkü namaz insanı hayâsızlıktan ve münkerden alıkor Allah'ı zikretmek ise elbette ki en büyüktür Allah ne yaptığınızı bilir"
Günah ve namaz"Bu ikilinin bir arada olunamayacağı düşüncesi İnsan yapısına terstir Bizler insanız Ne melek ne de peygamberiz Günah işlemeye meyyal yaratılmışız İşlediğimiz günahlar ayrı bir şey, namazı terk etmemiz apayrı bir şey Hatta Resulullah aleyhisselam ne güzel buyurmuş:
[size="4"]"Mü'min kul abdest alırsa; mazmaza yaptığında ağzından günahlan dökülür, burnuna su alıp sümkürdüğünde burnundan günahlan dökülür, yüzünü yıkarken yüzünden günahları dökülür, (kollarınla birlikte) ellerini yıkadığında tırnaklarının altı dâhil ellerinin tümünden günahlan dökülür Başını mesh ettiğinde kulakları dahil başının tümünden günahlan dökülür Ayaklarını yıkadığında tırnakların dâhil ayaklarının tümünden günahları dökülür Sonra camiye gidişi ve namaz kılışı onun nafile (fazladan getiren ameli) olur
SubhanAllah! Allah'ın şu merhametini görebiliyor muyuz? Günahların üstüne turnusol kâğıdı gibi düşüyor Eğer namaz kılan bir insan için günah işlememe şartı olsaydı bu tür müjdeli haberler olmazdı Bu paragrafı okuyan bir kişinin aklına:
"madem abdest bile günahlarımızı döküyor günahlarımızdan vazgeçmenin ne anlamı olacak ki?" düşüncesi gelebilir
Tamamen şeytanın özel kaleme aldığı bir vesvese olan bu söz, Allah'ın, kullarına sıcak yaklaşımını suiistimalden başka bir şey değildir İşlenen günahın cinsi ve büyüklüğü ne olursa olsun namazla olan birlikteliğine bir süre sonra son verecek zaten O günahı işleyen kişi Allah'ın her şeye rağmen bağışlayacağını vaat etmesi altında ezilecektir kuşkusuz Gün gelecek devam ettiği o günahı işlemeye utanacak ve o günahı terk edecektir İşte burada o günahtan vazgeçtiren iki unsurdan biri her şeye rağmen devam edilen namaz ve Allah'ın bağışlayacağını vaat etmesidir
Yukarıdaki paragrafı yazarken aklıma kaya parçasına oyuklar açan su damlacıkları geldi Bir su damlası taş parçasını oya-maz Bu mümkün değildir Kayayı oyan, su damlasının devamlılığıdır Sabırla Bıkmadan Kararlı bir şekilde eylemine devam etmesidir
Allah namaz kılacakların melek gibi olmalarını şart koşmuyor Allah biliyor insanın her an günah işleyebileceğini
Peki, çözüm ne?
Bu mazeretten dolayı namazı terk eden ya da kılmayanlara tavsiyem:
1- Her şartta ve koşulda namazlarınızda huşu duymuyorsanız bile geri adım atarak namazı terk etmeyin
2- Huşu duyuncaya kadar {isterse bir ömür boyu huşu duymayın) namaz kılmaya devam edin
3- Günahlarınızın çokluğuna aldanıp ta namazdan soğu-mayın
4- Mazeret beyanınızın Allah katında geçerli olmadığını bilin
5- Namazla beraber bırakamadığmız günah ya da günahlar olduğunda, o an şeytanın kulağınıza vesveseler fısıldayacağını unutmayalım
6- Namaz esnasında aklımıza günahlarımızın gelmesi bizi namazdan soğutmamalı
7- Namaz kılarak kendimizi namaza hazır hissedelim
8- Kendimizi hazır hissedince namaza başlayacağım diyen bir insan kılmadığı her namazdan sorumludur

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] Ankebut, 45

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] malik-Ahmet -Nesei

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bir Kaç Defa Denedim Ama Alışacağımı Zannetmediğim İçin Bıraktım

Çoğu kere her yaş gurubundan işittiğimiz bu mazeretin tedavisi en kolay mazeretlerden biri Bu mazerete sığman kişiler namazın kılınması gerektiğinin az da olsa farkındalar Yani namaza karşı değiller Sadece bir kaç deneme yapmışlar, kıldıkları namazın devamlı olacağına kanaat getiremeyince ilk başlığımızda anlattığımız mazerete sığınarak namazdan vaz geçmişler
Bu kişiler de şeytanın kurbanları arasında Ama bu kez şeytan, yardımcılarını da kullanarak muhataplarını namazdan soğutmaya çalışmış Doğru bir şekilde öğrenildiğinde bırakılması mümkün gözükmeyen namaz; yanlış anlatım, eksik anlatım, yanlış anlama, ya da eksik anlamaya kurban gidince hayatımızdaki yeri oldukça sıkıntı oluşturacağından terki kolay olur
Şimdi bu bahanenin muhtemel çıkış ortamını bulmaya çalışalım Hangi durumlarda şeytan bu bahaneyi teklif eder muhatabına
Biraz kendi hayatımdan biraz da çevremdeki gözlemlerimden şu sonuca ulaştım; aşağıdaki dört soruya verilen cevaptan çıkarabiliriz mazeretin çıkış noktasını,
1- Niçin namaz kılmak istedikleri,
2- Kendilerine namazın nasıl anlatıldığı,
3- Hangi ortamda namaz kıldıkları ve
4- Hangi psikolojide namaz kıldıkları
Şimdi sorularımızı masaya yatıralım ve bu sebepten namazı terk eden kişilere çözümler üretmeye çalışalım

Niçin namaz kılıyoruz?
1- Allah emrettiği için
2- Baba baskısından
3- Eş baskısından
4- Patronun gözüne girmek için
5- Namazın insanı huzurlu kılacağı anlayışından dolayı
6- Belirli bir konuma gelebilmek için
7- O an içimizden geldiği için
8- Allah'ın bizlere olan ikramlarına teşekkür etmek için
9- Namazı terk etmenin çok büyük bir günah olduğu düşüncesinden
10- İçimizdeki inançsızlığı gizlemek için
11- Gelenekten dolayı kılman namaz
12- Özel günlerde kılın namazlar
Şimdi yukarıdaki oniki maddemizi tek tek açıklamaya çalışalım

1-) Allah'ın bizlere olan ikramlarından dolayı teşekkür etmek için kılınan namaz
Kanaatimce kılman namazların en anlamlısı En içteniEn huşulusu Kabule en yakın olanı
İnsanları yaratıp başıboş bırakmayan Allah-u teala tüm yeryüzü ve gökyüzünün tamamını İnsanların hizmetine vermiştir İnsanlar yerler, içerler, sahile iner yüzerler, bulutla gölgelenir, buluttan sulanırlar, dağdaki ot ve kırıntılar süt ve et olarak düşer sofralarına, denizdeki balık kolay av olur kendilerine, havasıyla, manzarasıyla hep insanlara hizmet ederler
Bu hizmet karşılıksız olmayacaktır elbet İnsanlara güzel bir şekil veren" Allah-u Teala bu hizmet karşılığında ihtiyacı olmamasına rağmen güzel bir teşekkür edilmeyi hak etmiyor mu dersiniz? Bakınız hayat kitabımızda bizlere neler neler verdiğini hatırlatıyor;
[size="4"]• "Gökten bir su indiren de O'dur Biz bununla her tür bitkiyi çıkardık Ondan da taze ue yeşil bitki ( ler ) çıkardık Ondanda birbirinin üstüne binmiş ( başak olmuş ) taneler meydana getirdik Hurma tomurcuğundan birbirine yakın salkımlar, birbirilerine hem benzeyen hem de benzemeyen üzüm bağlan, zeytin ve nar bahçeleri de ( bitiririz Her birinin) meyvesine, bir ( ham ) meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakıverin Şüphe yok ki bütün bunlarda iman edenler için birçok ayet vardır"
[size="4"]• "Allah'ın gökten su indirdiğini görmedin mi? Biz onunla çeşitli türden meyveler çıkardık Dağlardan beyaz, kırmızı çeşitli renklerde ve son derece siyah yollar (yaptık)"
[size="4"]• "Davarlarda da sizin için elbette ibret vardır Siz onların kannlarındaki dışkı ile kan arasından içenlerin boğazından kolaylıkla geçen halis bir süt içiriyoruz
Allah-u Tealanın verdikleri bunlarla sınırlı değil tabiî ki Açın buzdolabınızı, görün, gördüklerinizin tamamı hizmetimize sunulmuş Bizlerden anlamlı ve içten bir teşekkür bekleyen Allah-u Teala bakın, nimetlerin farkında olmayan bizler için ne söylüyor;
[size="4"]"Gökte ve yerde nice belgeler vardır ki, yanlarından yüzlerini çevirerek geçerler "
Dünya meşgalesi, kazanma hırsı ve nefsimizin isteklerini bir bîr karşılamamız çoğu şeyleri unutturdu bizlere Oysaki İkram eden el teşekkür bekler Bizler yeryüzünde nimetler içinde nankör nankör günümüzü gün ederken bakın Allah-u Teala nasıl bizlerin hallerinden nasıl bahsediyor;
[size="4"]"Şüphesiz Rabbin insanlara bir lütuf sahibidir Fakat onların çoğu şükretmezler"
Evet Birçoğumuz bile bile ikram eden ele teşekkür etmedik Devam ediyoruz;
[size="4"]" Allah şükredeniere mükâfat verecektir"
[size="4"]" Kim dünya nimetlerini dilerse ona ondan veririz Kim de ahiret sevabını dilerse ona da bundan veririz Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız"
Yapacağımız teşekkür karşılık görecek ve cennet kapıları bizlere açılacak İstenilen teşekkür ne onur kırıcı, ne yorucu, ne de bıkkınlık verici Bu teşekkür çeşitlerinden biri de namazdır Allah-u Teala kendisine namazla da teşekkür etmemizi istemiştir;

Namazla yapılan teşekkür

Her ibadetin kendine özgü bir durumu olduğu gibi diğer ibadetlerle de bir ilişkisi vardır Bu ibadetlerden biriside namazdır Namaz müslümanı muttaki yapan ibadet olarak önemlidir Kur'an-ı kerimde namaz üzerinde sıkça durulmuş, namazın sadece şekle münhasır kılınacak fiziksel hareketler olmadığına Özellikle dikkat çekilmiştir
Kur'an-ı kerîm, namazı her zikrettiğinde onun üzerinde ciddi manada tefekkür edilmesi, Özünün yakalanmasının gerekliliği üzerinde durur Kur'an'da namazın zikredildiği hiçbir ayette sadece namaz kılın ifadesi yoktur Namazı ikame edin, namazı dosdoğru kılın yerli yerinde yapın ifadesi vardır
[size="4"]"Şüphesiz ki namaz, insanı kötülüklerden, yanlış yapmaktan, aşırılıktan alı kor" Denmektedir
Her haliyle anlaşılıyor ki namaz bir denge halidir Namaz: insan için, insanın nefsi İçin zor gelebilecek başka bir varlık önünde ayağa kalkmak, eğilmek ve yere kapanmak gibi bir muhtevaya sahiptir
Namaz: peygamberimizin buyurduğu gibi: mü'minin Allah'a olan yükselmesidir
Ve yine o'nun buyurduğu gibi namaz: insanın Allah'a karşı duruşunda alacağı pozisyonun rotası ve zeminidir
İnsanı Allah'a bağlayan önemli farz ibadetlerinden biridir namaz Müslümanın gün içerisinde sorumlulukları hatırlaması şuurlanmasi, eksikliklerini ve fazlalıklarını fark etmesine neden olan ibadettir namaz
Özellikle secde hali çok önemli anlam ve muhtevaya sahiptir Allah Resulü: secde:
"Mü'minin rabbine en yakın olduğu andır" Demektedir Bu coşku ve heyecan verici hadisten, her Müslüman istifade edebilmenin İmkân ve yollarını aramalı ve oluşturmaya çalışmalıdır
Allah'la (cc) konuşmak isteyen, görüşmek isteyen, ona derdini ve sıkıntısını açmak isteyen, onunla heyecanını, mutluluğunu paylaşmak İsteyen namaz kılsın diyen peygamberimiz ne güzel söylemiş

Namazla Allah'a nasıl bir mesaj ulaştırmış oluruz?

Diğer dinlerdeki ibadetleri bildirme ve davet yöntemleri bakımından bir benzeri olmayan evrensel bir çağrı olan ezanla start alıp ve tüm dikkatiyle, tüm benliğiyle ve tüm şuuruyla kıyama geçer müslümanırnız
Allah'u ekber! (Allah en büyüktür) tekbir lafzıyla teşekküre başlayıp ellerini bağlar Artık müslümanırnız Rabbinin rızasını kazanmak için, kendisine verilen nimetlere teşekkür için, Rabbinin büyük ve güçlü kendisinin ise Rabbine muhtaç ve aciz olduğunu ispat için ağaç gibi ayaktadır Hiçbir güç onun o halini bozamaz
Artık Rabbiyle konuşma vakti gelmiştir Besmeleden sonra subhaneke ile başlar Rabbini övmeye Ey Allah'ım! Seni hamdin ile teşbih ve tenzih ederim İsmin mübarektir Azametin yücedir ve senden başka ilah yoktur"dedikten sonra kur'an'm ilk suresi olan fatiha'yla devam ederek yine Rabbine övgü dolu mesajlarla der ki: "hamd: âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur (O, aynı zamandajrahmandır rahimdir Din gününün (hesap) de sahibidir"
Müslümanımız, fatiha'yi okurken Rabbİmize ne dediğini bilir bir tavırla tevhidin zirvesine çıkıp şirkten uzak bir şekilde ayeti kabul eder ve der ki: "Rabbimiz! Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım dileriz"
İbadetin ve yardım istemenin tek mercii Rabbimiz olduğunu kabullenir bir vaziyette teşekkür/dua/yalvarma cümleleri ile dua eder:
"Bizi doğru yola ulaştır Kendine nimetler verdiğin kimselerin yoluna Gazabına uğrayanların ve sapıkların yoluna değil"der Birde kısa ya da uzunca bir ayet okuyup rükuya eğilir,
Belkide bu güne kadar hiçbir güce, kuvvete, sisteme ve şahsa karşı yapmadığı bir pozisyon Gururlanmış bedenin bü-külmesiyle devam eden bedenle yaptığı kulluğu dil ile devam ederek der ki: SubhaneRabbiyelazim(yani yüce Rabbimi teşbih ve tenzih ederim)" hemde 3,5,7 defa
O pozisyonda da Rabbi'ni över ve düşünür: benim belimi kırıp, bu pozisyona gelmeme sebep ne? Kime karşı eğiliyorum? Elbette ki Rabbime karşı der ve bu pozisyonla sanki"ey inananlar: rükû edin, secdeye varın, Rabb'inize kulluk edin İyilik yapın ki saadete eresiniz Ayetini yaşar
Rükûdan kalktıktan tekrar kıyama geçinceye kadar kî vakti de boşa harcamayıp: semi Allah'u limen hamideh (Allah kendisine hamd eden kulunu işitti/işitir) sözünü söyleyip Allah'ın rahmetini umarak rükûdan başını kaldırır Tabiî ki övgü dolu cümleler bununla da kalmayıp devam eder ve derki: Rabbena lekel hamd(ey rabbimiz hamd sana mahsustur)
Bu kadar hazırlık cümlelerinden sonra Rabbine çok yakın olma, onunla dostluğu arttırma, güzel olan her tür İstek ve duada bulunmanın zamanı ve tavsiye edilen mekânına az kalmıştır İnsanı, Rabbinin huzurunda iki büklüm yapan pozisyon
SECDE"
Sanki secde ile Rabbine şöyle der:
Rabbim senin huzurunda gururlanmış boynum ve burnum işte bak ayaklarımla bastığım yerde Rabbim! Sen güçlü ve İbadete layıksın Ben ise güçsüz ve sana muhtacım Sana yemin ederim ki hiç kimsenin huzurunda boynumu (lOcm) bile aşağı eğmedim Bana olan ikramına ve büyüklüğüne karşı işte böyle iki büklüm olarak sana olan teşekkürümü secde ile ifade ediyorum Sen beni bağışla Allah'ım Çünkü sen gafursun Günahları bağışlayansın Beni razı olduğun kullarından eyle!
Ve sesli duaya gelinmiştir artık"subhane Rabbiyel ala(ey yüce Rabbim! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim)"der ve düşünür Kendisini bu duruma sokan sebep ne idi?
Secdeden ikinci kez kalktıktan sonra aynı hareketleri birkaç kez tekrarlayıp oturur Artık müslümanımızın alnı pak ve parlaktır Oturarak teşekkürden sonra sağ ve soldaki hafıza meleklerine selam verir ve namazını bitirir
Müslümanımız öyle bir teşekkür etmiştir ki: teşekkür ederken ne yorulmuştur, ne acı çekmiştir, ne de onuru kırılmıştır
Namaz bir arınma, bir hatırlatma ve teşekkürdür Günde beş defa bu duygularla tekrarlandığında inanıyorum ki birçok kötülüklerden uzaklaşırız Çünkü: muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alı kor
2-) Allah emrettiği için namaz kılıyoruz
Namaz kılanların birçoğu bu sebepten dolayı namaz kılarlar Allah namazı emretti bunlar da Allah'ın emirlerine itaat etmelerinin gereğini çok iyi bildiklerinden namaz kılıyorlar
Çok ilginçtir ki namaz kılmadıkları dönemde de Allah'ın emrettiklerini az çok biliyorlardı Ne oldu bunlara da namaz kılın emrini işittikleri halde sonradan kılmaya başladılar? Yani emre çok sonraları itaat
Madem Allah'ın farz kıldığı ibadetler sizin için bu kadar önemli neden diğer farzlara bu kadar hassas değilsiniz? Aklıma gelmişken sorayım dedim
Yanlış anlaşılmaya çok müsait bir şeyler anlatacağım Diyorum ki; Allah emrettiği için namaz kılıyorum diyenle, Allah'ı çok seviyorum Ve bana vermiş olduğu nimetlerin farkındayım ve O'na teşekkür etmek için namaz kılıyorum diyenlerin namazı bir olmaz
Emrettiği için kılıyorum diyen bir insan bilinçaltında-zoraki olarak- namaza yaklaşır Yani;"Aslında kılmak ağır geliyor, ama ne yapalım bir defa farz kılınmış! Farz kılınmasaydı kılmazdım!" Dili böyle söylemese de bu şekilde yaklaşımların verdiği mesaj budur maalesef
İbadetin şekli ne olursa olsun gönülden yapılmadıktan sonra ağır bir yükmüş gibi gelecektir
"Namaz = Borç, Namaz = Ağır bir yük, Namaz = Napalım, mecbur" Olarak algılanacaktır
Evet Namaz; bir emir Buna itiraz etmiyorum- hâşâ! Ben, sadece bir ibadete yaklaşım şeklimizin, o ibadetin uzun soluklu olmasına ne kadar katkısı olabilire bakıyorum
Bazı insanlar namazın bir emir olduğuna iman ederek ki doğrudur bu ömür boyu namaz kılabilirler Buna bir şey diyen yok Ama bir dönem kılmış ve tekrar bırakmış olanların sayısı da az değil Bunlar gerekli alt yapıyı oluşturmadan namaza yaklaştıklarında geri adım atma olasılığı bu sebepten yüksek olacaktır
"Emre itaat" ya da"Emir sahibinin sevgisini, hoşnutluğunu kazanmaya çalışmak"
Emre itaat mantığında insan ile emir sahibinin iletişim bağlantısı kopuyor, Yani önünde bir ibadet var ve ifa edilmesini bekliyor Hedef bir an önce o yükten kurtulmak
Durum böyle olunca da içi boş, huşusuz, duygusuz, tadsız bir namaz kılınmış oluyor
Konumuzun dışına çıktık gibi gözükse de çıkmadık, içinde dolaşıyoruz Devam ediyoruz;
Allah emrettiği için namaz kılıyorum diyen kişiler eğer namazlarında tat almak istiyorlarsa;
1- Allah'ı tanımaya çalışsınlar
2- Namaz öncesi Allah ile (sevdiğim ile) buluşacağım psikolojisine girmeye çalışsınlar
3- Bir vakit namaz kaçırdığınızda bu işin kazası var demeyin Sevginin kazası olmaz
4- Emri; sevgiye -tavsiyeye dönüştürmeye çalışın
"Allah emrettiği için namaz kılmaya çalıştım ama devam ettiremedim" diyorsanız; Bazı bilgilerden mahrum bir şekilde namaza yaklaşmışsınızdır diye düşünürüm Neden?
Çünkü Namaz kılmak fedakârlık ister Fedakârlığa giden yol şu merhalelerden geçer;
1- Allah'ı tanımak
2- Allah ile muhabbete geçmek
3- Allah'ın verdiği nimetlerin farkına varmak
4- Allah'ı sevmek
5- Allah'a güvenmek
6- Ve Allah'ın sevgisini kazanmak için fedakârlık yapmak
Bu sıraladığımız maddeleri bu başlık altında anlatmaya çalışmayacağım Konumuzdan kopmak istemiyorum
Diğer bölümlerde yer yer izah etmeye çalışacağım inşallah Şimdi de 2 ara başlığımızı ele alalım:

3-) Namazı terk etmenin çok büyük bir günah olduğu bilinciyle kılınan namaz

Evet, namazı terk etmek çok büyük bir günah Yerinize başkalarının telafi edemeyeceği bir günah Bu sebepten dolayı kılınan namazların kabulünden şüphem yok Ama o tür namazlar kılana huzur vermeyebilir Bu şuna benzer; Size yemek ikram eden annenize karşı yaptığınız teşekkür, annenizi sevdiğinizden dolayı değil de teşekkür etmediğinizde kızacağından dolayı teşekkür etmenize benzer Bu teşekkürde içten gelen bir samimiyet yoktur
Zaten eğer bu niyetle kılıyorsanız büyük bir ihtimalle namazınızdan hoşnut değilsinizdir Kılayım da kurtulayım dersiniz Bereketini göremezsiniz o namazın Ömür boyu bir yük olarak görürsünüz onu Zaman geçirmeden cehennem korkusuyla kıldığınız namaza cennet özlemini de yükleyin İşte o zaman namaz tat verir

4-) Gelenekten dolayı kılınan namaz

Gelenekten dolayı namaz kılanları toplumumuzun hemen hemen her kesiminde görmek mümkün Anne ve babalarından gördükleri için namaz kılarlar Buna hedefi olmayan namaz da diyebiliriz
Gelenek icabı kılınan namazların terki kolay olur Ailede baskın olan kişilerin ölümü ya da benzer durumlarda gelenekte çözülmeler baş göstereceğinden namazlarda gevşeklik ortaya çıkacaktır Önce namazlar gecikecek sonra teklemeler baş gösterecek sonra da Cuma ve teravih namazları elde kalacak

5-) Anne-baba baskısıyla kılman namaz

Birçoğumuz anne ya da baba baskısıyla namaza başladık Kimimiz baskı sonucu kılınan namazın rayını değiştirdi, Allanın sevgisini kazanmak için kılınan namaza dönüştürdü, kimimiz de baskı sonucu namazdan soğudu kimimiz; tamam kilıyoruz-kıldım diyerek yalan söyledi, kimimiz de bir daha asla namaz kılmayı düşünmedi
Okuyuculardan çok mailler gelir Kimi nişanlısının namaz baskısından şikâyetçi olup:
"Ya Feyzullah abi nişanlım illa da namaz kılmamı istiyor Allah için kılmadıktan sonra nişanlımı mutlu etmek için kılmak çok zoruma gidiyor Sîzce Allah namazımı kabul eder mi ki?" diye serzenişte bulunuyorlar Cevap olarak ta:
"Nişanlınızın hatırı için namaz kılmamakla çok haklısınız Nişanlınız farkında olmadan sizi Allah'a şirk koşmaya davet ediyor Tabi bu davet şeytani bir niyetle yapılan bir davet değildir Tamamen duygusal:)
Peki neden davet karşısında bazen agresif olabiliyoruz? Yani nişanlımız ya da babamızın İlla da namaz kılacaksın davetini masaya yatırıp kılmaya çalışmıyoruz? Şimdi bu psikolojiden çıkması muhtemel arızaları tespit etmeye çalışalım Tabi bu arada davet yapan kişinin davet üslubundaki hatalar zincirini unutmuş değiliz
Niçin namaz kılmamız gerektiği anlatılmayan ve namaz kılmayınca dünya ve ahirette başımıza gelecek sıkıntıları öğretilmeyen bir namaza davet edildiğimizi var sayalım Kılmıyorum dediğimizde ise evlatlıktan red edilme ya da nişan bozulma tehditleriyle karşı karşıyayiz Namaz kıldığımız da ise mükâfat yine bunlardan Yani ceza ve mükâfat bunlardan İşte böylesi bir durumdan faydalanan şeytan, bize şöyle bir telkinde bulunmaz;
"davet eden kişiyi boş ver Sen davet edildiğin şeye bak! Unutmayalım kî şeytan çok zeki Baskıya maruz kalan kişinin yaşına, karakterine ve aile içindeki konumuna göre ayrı zarflar atar Şimdi biz bu zarflardaki vesveselerden bir kaçını yazalım
Çevremizden gelen namaz baskıları olduğunda şeytandan gelen zarfta şu vesveseler vardır:
*Sana baskı yapacaklar ha!
* Allah'ı kandırmaya çalışmayı düşünmezsin herhalde değil mi?
* Onlar için kıldığında sana baskın gelmiş olacaklar Onlar kim oluyor da sana baski yapıyorlar!
* Allah dediği için değil de onlar dediği için kılacaksın öyle mi? Allah'ın yerinde sen olsan kabul eder misin? Ve benzeri vesveseler Bu gibi durumlarla karşılaşan okuyuculara tavsiyem nişanlısına ya da babasına ya da namaz için baskı yapan herhangi bir kişiye:
*Senin için mi namaz kılmam gerekiyor yoksa Allah için mi namaz kılacağım? Deyin Vereceği muhtemel cevap:
*Tabi ki Allah için kılman gerekiyor 'olacaktır Siz de;
* O zaman bana niçin namaz kılmam gerektiğini anlatın Namaz kılan bir babanın evladı olmam namaz kılmamı gerektirmiyor herhalde! Ya da namaz kılan bir insanın nişanlısı da namaz kılmalı değil herhalde! Madem bu kadar Önemli nişanlınızın namaz kılması; neden nişanlanmadan önce sormadınız?
insanoğlu yapı itibariyle baskıyı hazmedemez Ama bu namaz biraz farklı bir konu
Namaz; 'Madem Öyle işte böyle' diyerek tavşana kızıp dağa küsmeye benzeyecek bir amel değildir Nişanlınız-eşiniz ya da babanız size seçme özgürlüğü veren bîr yemeğe davet etmiyorlar Onların davetteki yanlışlığı sizi namazdan soğutmamalı İnanın onlar iyi niyetle davet ediyorlar ama üslupta hata yapıyorlar Sizin namaz kılmamakla ne kadar büyük bir yanlışın içinde olduğunuzu gördüklerinden hemen namaza başlamanızı arzuluyorlar
Baskının hemen arkasından kılınan namaz çok sıkıntı verecektir Önemli olan o namaz kılma niyetini Allah rızasına çevirebilmek Nefse en ağır geleni de işte budur Çünkü şeytan sürekli:
—Sen baban dediği için namaz kılıyorsun Yoksa kılmazdın Yani Allaha ne diyeceksin? Diyerek namazdan soğutmaya çalışır
Böyle kılmaktansa kılmamak en iyisidir' Diyerek nefse en kolay gelen namazı terk etmek tercih edilir Böylelikle ne bir başkasının baskısı altına girmiş olursunuz ne de Allah'ı kandırma ya çalışmış olursunuz!!! ( haşa!)
( gözlerinizi kapatarak ) Düşünün ki Allah'ın huzurundasınız Size de niçin namaz kılmadınız? Diyor Ne cevap vermeyi düşünürsünüz?
—Allah'ım babama kızdım namazı bıraktım
—Allah'ım nişanlıma kızdım namazı bıraktım
—Allah'ım baskı yapanlara kızdım namazı bıraktım Sizce Allah-u Teala ne der size? Cevabı size bırakıyorum

6-) Eş baskısından dolayı kılınan namaz

Eş baskısıyla kılınan namaz bir üst başlıkta açıklamaya çalıştığımız gibi Allah'ın razı olmadığı namazlardan biridir Daha çok bayanların eşleri tarafından namaz için tehdit edildikleri görülür Bir bayanın namaz kılmaması eşini üzer kuşkusuz Namaz kılan bir eş şu psikolojidedir:
'Allah'ın sevmediği, değer yermediği bir insana ben ne diye değer vereyim! Ben ailemden sorumluyum Yarın bana sorulur Namaz kılmayan bir insan diğer ibadetlerinde de tavizler verecektir kuşkusuz Ailedeki diğer fertler üzerinde de olumsuz tesir yapacağından oldukça sıkıntılı günler geçecektir
Namaz kılmayan bir eş evde gizli bir düşman olarak görülür Bir an önce namaza başlaması istenir Niçin namaz kılmadığı araştırılmadan, tatlı bir dille ikna etmeye çalışmadan, ailenin diğer fertlerinden destek talebinde bulunmadan, namaz kılanların ve kılmayanların Allah katındaki konumunu anlatmadan hemen namaz kılması istenir
Eşinin hatırı için namaz kılmaya başlayan bir insan ikilem arasına kalacaktır Eş baskısı sonucu kılınan namaz sıkıntı vereceğinden her iki tarafın da rızası kazanılamamış olacaktır Geçenlerde Diyarbakır'dan bir okuyucu aradı:
_Feyzullah abi eşim namaz kılmıyor Bu beni çok üzüyor Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Aramızda şu konuşmalar geçti; _ Evlendiğinizde namaz kılıyor muydunuz? _ Hayır, abi ikimizde kılmıyorduk _ Eşiniz sizi seviyor mu? _ Seviyor abi _ İşin kolay o zaman __ Nasıl abi?
_ Ona Allah'ın vermiş olduğu ikramlardan bahset Eşini Allah'a karşı mahcup durumuna sok Ve bir süre sabret Namazla Allah'a teşekkür edilmesinden bahset Birkaç tavsiyede bulunduktan sonra telefonu kapadık
Baskı sonucu namaz kılan bir insan ilerisi için ümitsiz olur Hiçbir zaman gönülden namaz kılamayacağı kanaatine varır Şöyle birkaç misal verelim O yörenin en meşhur yemeğinin hazır olduğu bir sofraya davet ediliyorsunuz Ama karnınız tıka basa dolu Yoğun bir ısrar sonucu sofraya oturup birkaç kaşık alıyorsunuz Sofraya aç oturan bir insanın alacağı lezzeti almanız imkânsızdır O yemek türü sizin için oldukça sıradan bir yemek türü olarak kalacak hafızalarınızda
Namaz böyledir Üşenerek kılınan namaz ciddi bir yorgunluk ve sıkıntı verir Hayatı çekilmez kılar, İlerisi için ümitsizlik baş gösterir ve devam edeceğimi zannetmiyorum diyerek bırakılır Eşi tarafından baskı altında olanlara şunları tavsiye ederim:
1- Eşinizden zaman isteyin
2- Niçin namaz kılmanız gerektiğini iyi araştırın
3- Namaz kılanlarla beraber olun bir süre
4- Kendi cennetinizi düşünün
5- Eşinize karşı cephe almayın

7-) Patronun gözüne girmek için kılınan namaz

Babamın yıllar öncesinden anlattığı bir anı geldi aklıma O zamanlar çocuktum Babam Almanya'da büyük bir fabrikada çalışıyordu İş esnasında namaz kılar daha sonra da çalışmadığı süreleri geç çıkarak telafi edermiş
İşçilerden bazıları babamı şikâyet etmişler İş yeri sahibi: madem dininiz icabı namaz kılmak zorundasınız neden diğer işçiler namaz kılmıyorlar? Demiş Babam da ona; her Hıristiyan kilise ye gitmiyor değil mi? İsterseniz müftülüğe sorun demiş, Müftülüğü aramışlar Savaşta dahî olsa kılınması gerektiğinden bahsetmiş İş yeri sahibi babamın namaz için kararlılığını bundan böyle çift maaş ve haftada bir gün ekstradan izin vererek ödüllendirmiş Bunu duyan diğer işçiler namaz kılmak isteseler de izin verilmemiş
Bazı işyeri sahipleri namaz kılan eleman tercih ederler Kazançlarının namaz kılanlara gitmesini, onlara destek çıkılmasını isterler O iş yerindeki namaz kılmayan herhangi bir eleman şöyle düşünebilir:
_ 'Benim namaz kılmamamı patron hoş karşılamayabilir En azından onun yanında namaz kılayım1 Burada rızık endişesi ve patronu razı etme durumu vardır Namaz kılmamaktan daha tehlikeli bir durum Şirk durumundan bahsediyorum Patronun gözüne girmek için kılınan namaz tat vermeyecektir kuşkusuz Ödülü insanlardan beklenen bir amelin ahiretteki karşılığı yaman olur
Patronun gözüne girmek için namaz kılan bir insan işten atıldığı gün namazı terk eder Haliyle de Allah'ın rızasını kazanmak için namaz kılamayacağını düşünür

Patronun gözüne girmek için namaz kılanlara tavsiyem:

1- Unutmayın ki patronunuza da, size de Allah rızık veriyor
2- İşe girerken patronunuzla açık açık konuşun Namaz kılmadığınızı ve kılma sözü de vermediğinizi açıkça söyleyin Böylelikle muhtemel bir şirke düşme durumundan kurtulmuş olursunuz
3- Patronunuz ve diğer çalışanlar namazdayken onların niçin namaz kıldıkların; düşünün
4- Namaz kılmadığınız an Allah'a İhtiyacınızın olmadığını! (hâşâ!) düşünün Bu düşünce sizi sıkıntıya ve Allah'a karşı mahcup bir duruma sokacaktır
5- Onlar namazdayken imkân dâhilinde onların namazlarını izleyin Hayatlarından, onurlarından, kişiliklerinden neler kazanıyorlar / kaybediyorlar Ki kaybetmediklerini göreceksin

8-) Namazın insanı huzurlu kılacağı düşüncesinden dolayı kılınan namaz

Kıldığı namazlardan huzur bulanlar; Allah'ın takdiri icabı kıldıkları namazla birlikte işleri rast gidenler; sanıyorlar ki her namaz kılanların işleri rast gider ve namaz kıldıklarında dertlerinden ve sıkıntılarından uzak kalırlar Böyle bir şeyin olmadığını hatırlatalım Unutmayalım ki namaz kılan bir insan;
1- (öğrenciyse) ; zayıf alabilir
2- Sınıfta kalabilir
3- En basit bir soruyu yapamayabilir 4~ Sınıfında sevilmeyebilir
5- Yakışıklı olmayabilir
6- (esnafsa) ; iflas edebilir
7- Çeki dönebilir
8- Ev ya da iş yerine hırsız girebilir
9- Sokak ortasında dövülebilir
10- İşleri ters gidebilir
11- Hastalanabilir
12- ( Bayansa ) evde kalabilir-kısmeti çıkmayabilir
Bu maddeleri niye yazdım? Hani olur ki size namazı anlatırlarken Allah tarafından çok özel koruma altına alınıp korunacağınız söylenmiş olabilir Bu yüzden dünya hayatının hiçte tozpembe olmayacağını bilmenizi istedim
Yani namaz kılmayan bir İnsan yapamadığı bulmaca sorusunu namaz kılarak çözemez Örnekleri çoğaltmak mümkün Kısacası namaz kılan bir insan huzurlu olmaya adaydır Özellikle de bilinçli kılıyorsa Allah ile arasında sıcak bir iletişim olur Bu iletişim zorluklar karşısında sabırlarını kolaylaştırır
'Kıldığım namaz huzur vermedi' diyorsanız;
1- Size namazı nasıl anlattılar?
2- Hangi ortamda namaz kıldınız?
3- Nasıl bir psikoloji ile namaz kıldınız?
Yukarıda bahsettiğim gibi anlatmışlarsa sadece "kendi hissettiklerinden bahsetmişler' olarak algılayın Buna rağmen kılmışsanız ve huzur bulamamışsanız kıldığınız ortamdan da kaynaklanabileceğini hesaba katın
1- Gürültülü bîr ortamda kılman namaz tat vermez
2- Kalabalık bir ortamda ( camiiler ve namaz kılınan yerler hariç) kılınan namaz tat vermez
3- Eğer yorgun bir halde namaza yaklaşırsanız tat alamazsınız,,
4- Niçin namaz kılmanız gerektiğini bilemezseniz namazdan huzur duyamazsınız
5- Namazla Allah'a nasıl mesaj verdiğinizi bilemezseniz namazdan tat alamazsınız
6- Namaza konsantre olamazsanız tat alamazsınız Ve başka sebepler

9-) Belirli bir konuma gelebilmek için kılınan namaz

Kılınacak bu namaz; daha çok tabanı geniş olan cemaatlerde ya da büyük holdinglerde ya da büyük şirketlerde konum sahibi olmak için niyetlenen bir namazdır Zerre kadar Allah'ın rızası gözetilmez Tek bir gaye vardır, o da, Makam sahibi olup hem maaşı yükseltmek, hem iş garantisini elde etmek, hem toplum içinde saygınlık elde etmek, hem de müreffeh bir hayat sürmek
Bu imkânlara sahip olmaya giden yol o cemaat ya da iş yerinin değer yargılarını dikkate almaktan geçer Yani İstemeseniz de' namaz kılmak zorundasınız ' Çünkü bilirsiniz ki namaz kılanlara o yerde saygınlık duyuluyor Kılmayanlara tercih ediliyor Yapılması gereken tek bir şey var; o da; namaz kılmak Bu sebepten namaz kılanların alacağı ödülleri maddeler halinde yazalım:

Belirli bir konuma gelebilmek için namaz kılanların Dünyadaki ödülleri: Ahiretteki karşılığı:
(eğer tövbe edilmemişsej
1- Makam sahibi olmak 1- Cehennem
2- Maaşın artma durumu 2- Cehennem
3- İş garantisi 3- Cehennem
4- Toplum içinde saygınlık 4-Cehennem
5- Müreffeh bir hayat sürmek 5- Cehennem
Eğer makam sahibi olmak için namaz kılıyorsanız unutmayın ki belkide hiçbir zaman Allah için kılamayacaksınız Yukarıdaki tabloyu iyi düşünün derim Geçici mutluluklar Kalıcı ve sınırsız azap Değer mi sizce? Eğer bu tabloya rağmen hala o niyetle namaz kılıyorsanız ya Cehennemde sizleri nelerin beklediğini bilmiyorsunuz, ya da Allah'ın sizi dünya hayatında mutlu kılmasını yanlış değerlendiriyorsunuz!
Yanılıyorsunuz Vallahi yanılıyorsunuz Kısa bir süre mutlu olmayı cehenneme değiştiriyorsunuz Peki, Allah katında neleri kaçırdığınızı düşündünüz mü?
Şimdi de herhangi bir sebepten dolayı namaz kılmayan bir kişinin Allah katındaki kaçırdığı nimetlerden bir kaçını maddeler halinde yazalım:
Namaz kılmayanların mahrum olduğu nimetler
1- Meleklerin bağışlanma dileklerinden mahrum olurlar: Allah Resulü sallallohu aleyhi vesselem şöyle buyurur:
" Eğer ( camide) namaz kılarsa namazgahında olduğu sürece melekler ona şöyle dua ederler : ' Allah'ım onu bağışla! Allah'ım ona merhamet et!"(buh müs)

2- Düzenli ve geniş bir konuttan mahrum kalırlar:
Allah Resulü salialîahu aleyhi vesseiem şöyle buyurur: 'Kim camiye gelir ve giderse her geliş ve gidiş için Allah ona cennette bir konak hazırlar'

3- Günahların bağışlanmasından mahrum olurlar:
Allah Resulü yanındakilere :"Beş vakit namazın misali, birinizin kapısının önünde akan, suyu bol ve tatlı bir nehre benzer O kişi günde beş defa bu nehrin içine girip yıkansa, bu onun üzerinde bir kir bırakır mı? Ne dersiniz? Diye sordu Yanındakiler: "hayır bırakmaz" dediler Bunun üzerine Allah resulü sallaîlahu aleyhi vessellem :"İşte beş vakit namaz da suyun kiri götürdüğü gibi günahları götürür" buyurdu( müs)

4- Kalbiniz mühürlenir: Ebû Hureyre (ra) ve İbn Ömer (ra), Allah resulünü (sav) minberin üzerinde şöyle söylerken işittiklerini anlatiyorlar:"Bazı kimseler ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar ya da Allah onların kalplerini mühürler de sonra gafillerden olurlar"(Müsnesei)
Hz Peygamberin sahabelerinden Ebü'I-Cad ed-Dumrî (ra) anlatıyor Allah resulü (sav) şöyle buyurdu:"Kim önemsemeyerek üç cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler"( Buh Müs,)
Namaz kılmayan bir kimseyle konuşup onu namaza davet ettiğinde, sana:"Benim kalbim temiz, niyetim güzel; ameller niyetlere göredir vs"der
Oysa Allah resulü (sav) namaz kılmamanın kalbi etkilediğini ve hatta mühürlenmesine sebep olduğunu açıklamaktadır Böylece namaz kılmayanların tartışıp ileri sürdükleri gerekçeler, bahaneler ve deliller geçersiz olmaktadır

5- Kabir azabından kurtulamazlar: Resulullah sallallahu aleyhi vessellem, mü'min hakkında şöyle buyurmuştur;"Ona güzel koku getirilir ve kabri gözünün alabildiği yere kadar genişletilir Güzel yüzlü, güzel elbiseli ve güzel kokulu birisi ona gelerek; "Kolaylık, Allah'ın hoşnutluğu, içinde kalıcı nimetler olan cennet ve vaat olunduğun bu gün ile sevin der Mü'min; Allah seni de hayır ile müjdelesin Sen kimsin? Senin yüzün kendisinden ancak hayır gelecek kimsenin yüzüdür"der O da"Ben senin Salih amelinim Senin hakkında ancak Allah'a itaatte hızlı olduğunu, ona isyanda ise geri kaldığını biliyorum Allah sana hayırlı karşılık versin"der Sonrada ona cennette bir kapı açılır"
Namaz kılmayanların kayıpları bunlarla sınırlı değil kuşkusuz,

10-) O an içimizden geldiği için kılınan namaz
Sosyal bir varlık olan insanoğlu dönem dönem duygulanır, çevresinde olup bitenlerden etkilenir, kalbi bir anlık yumuşar, bir anlık gerçeği görür ve o ruh hali içinde kalkıp namaz kılar O kıldığı namaz kılınan en güzel namazlardan biridir
O namazda zorlama yoktur Bıkkınlık yoldur Riya yoktur Huşu vardır, mana vardır Gelin görün ki alt yapı oluşmadan kılınan namazlar uzun soluklu olmuyor Anlık bir duygu yoğunluğu dönemine girildiğinde dış destek sağlanılmadığından dolayı o arzu, o şevk o etkileşim kayboluyor
En yakını vefat eden bir insan ölüm korkusundan dolayı namaz kılabilir O namazın sürekli olabilmesi İçin;
1- Niçin namaz kılmalıyım? Sorusuna cevap bulmanız lazım
2- Namaz kılan arkadaşlarınızdan bu konuda destek almanız lazım
3- Çevre değişikliği çok önemli Bir dönem de olsa namaz kılmayan arkadaşlarınızdan uzaklaşın
4- Ölümün vaktinin olmadığını düşünün Her an sıranın size geleceğini düşünün
5- Kıldığınız namazın hiç te zor olmadığını düşünün

11 -) inançsızlığı gizlemek için kılınan namaz
Kılman namazın en münafıkçası En aşağılığı En karaktersizi Bu minvalde tüm enleri barındıran bir namaz niyeti Eğer bu niyetle namaza yaklaşıyorsanız size cehennemdeki yerinizi hemen göstereyim:
[size="4"]"Şüphesiz münafıklar Cehennemin en alt tabakasmdadırlar Onlara hiçbir yardımcı bulamazsın"
Bu satırları okuduğunuzda belkide kıs kıs gülüyorsunuzdur ama ben yinede hatırlatayım Tabi bu yazdıklarım münafıklığı sonucu namaz kılanlar içindi

12-) Belirli günlerde kılınan namazlar
365 gün içinden yaklaşık 10 güne"dini günler" adı konulunca kalan 355 günün adı otomatikman"dinsiz günler'oldu 'Dini günler1; TV programları, ilahiler, ne alakası varsa kandil simitleri ve kandil kutlamalarıyla eda edilir O gece daha çok ibadet yapılması tavsiye edilir O kandil günü TV imamlığı kontrolünde eda edileceğinden ibadete pek vakit ayrılmaz
O kandil günü akşam ve yatsı namazı mutlaka kılınır Diğer üç vaktin garantisi yoktur O gün kılınan iki vakit namazı;adı dinsiz günler' olan 355 günde kılınması gereken 5x 355 = 1775 vakit namazına denk geliyormuş gibi bir gönül rahatlığı olur kendilerinde
Ey! Sadece kandil günlerinde namaz kılan kardeşim! Allah seni sadece o gün rızıklandırmıyor! Diğer günler Allah tarafından unutulmuş değilsiniz! Kalan 355 gün yapılan ibadetleri de Allah kabul ediyor!
Sanki birileri sizi fena kandırmış Allah ile aranıza girmişler Sadece yılda 10 gün Allah ile buluşmanızı İstemişler Emin olun çok kurnazca bir yaklaşım Bu sayfanın arasına bir kâğıt koyup kapayın ve kendinize sorun;' Nerde hata yaptım?

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] En'am99

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] fatır27

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref3] Nahl66

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref4] Yusuf 105

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref5] Nemi73

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref6] Al-i İmran 144

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref7] A!-i İmran 144

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref8] Ankebut-45

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref9] Nisa-145

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Okunacak Duaları Bilmediğimden Kılmıyorum

Yani;"'Subhaneke' yi, fatiha süresini bir de üç ayetlik Kevser süresini ezberlemediğimden namaz kılmıyorum Aslında kılmayı çok istiyorum ama ezberlemeyince olmuyor /"Demek istiyorlar Ya da bunlara namazda kur'an-ın tamamının okunduğu, haliyle namaz kılman için kur'an-ın tamamını ezbere bilmen gerektiği mi anlatılmış yoksa!
Âlimlerimiz namaza başlayacak olan kişilerin ilk etapta alışma süresince namazda kur'andan ayetler okunmayabileceğini, söylemişlerdir Alın size güzel bir fırsat, güzel bir kolaylık Ya da ezberlemeye çalışın!
Camiye gider imamla birlikte onu taklit ederek namaz kılabilirsiniz Bu arada da namazda okunacak ayetleri ezberleriniz Ama durum biraz farklı Bana öyle geliyor ki şeytan bunları kolay kandırmış Sanki şeytan şöyle diyor;
"müvekkilim namaz kılmak istiyor Ama dili Arapçaya yatkın olmadığı için ezberlemek oldukça zor olacak onun için Yoksa müvekkilim namazı inkâr etmiyor" Biz yinede meselenin derinliklerine inelim Hangi durumlarda bu mazeretin arkasına gizlenilir? Biz bu sorumuza cevap bulmaya çalışalım
'Arapça zor bir dil Ezberi neredeyse mümkün değil' Olarak anlatılmışsa, namazla aranızda aşılması kolay bir engeldir bu Tabiri caizse bacak kadar çocuklar kuranın tamamını ezberliyorlar Demek ki ezberi zor değil
Ya da namaz kılmaya niyetlenmiş hemen bir namaz hocası almış, okunacak ayetlere bakmış en uzun süreyi görmüş, Arapçanız olmadığı için de Türkçe okuma şekline bakmışsınız, oldukça karışık, okuması zor, ezberi nasıl kolay olsun ki diye düşünüp ümitsizliğe kapılıp namazdan uzaklaşmışsınız Tabi bu bir ihtimal Eğer böyle bir durum yaşamışsanız size tavsiyem kuran hatim CD leri kasetleri var En kötü ihtimal internetten indirin, defalarca dinleyin İnanın ezberlemesi çok kolay
Kabulü imkânsız olan bu mazeretin çıkış sebebi bana kalırsa namaz kılmaya olan niyetin çok zayıf oluşuyla alakalı İnsanın işine gelmediği bir durumda akıl almaz çeşitlikte bahaneler üretir Seçtiği bir bahaneyi gözünde büyüterek imkânsız hale getirir Daha sonra kendisi de inanır
Eğer bu sebepten dolayı kılmıyorsanız size çözüm sundum Gerisi size kalmış

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Kılmam Gerektiğine İnanmadığım İçin Kılmıyorum

Yani inansam kılacağım Ama bir türlü ikna edemediler Ben de ikna olana kadar kılmayı düşünmüyorum' Eğer böyle düşünüyorsanız tebrik ederim İkna olmadıktan sonra ben olsam bende kılmam Başkasının hatırı ya da baskısı için kılınan namaz, kılmamaktan daha kötü, Buraya kadar anladıysak sorun yok demektir
İşin püf noktası Allah inancınızın boyutu ve size namazı nasıl anlattıkları Yanlış ya da eksik bir anlatım ya da sizin yanlış anlamanız namazla aranızı açmış olabilir Başka sebeplerden dolayı da bu mazerete sığınmış olabilirsiniz Mesela kalbinizin temiz oluşunu bahane ederek bilinçaltından namazı gereksizmiş gibi görebilirsiniz
Ya da Hayırsever bir insansınızdır okul, cami, çeşme, hastane yaptırıp insanların hizmetine sunarak namazdan muaf olabileceğinize inanmış olduğunuzdan dolayı da namazı gerek-sizmiş gibi görmüş olabilirsiniz
Ya da Allah inancınız henüz oturmamıştır Şimdi maddeler halinde olası sebepleri yazıp izah durumuna geçelim;

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Kalbim Temiz Olduğu İçin Namaz Kılmıyorum

Yani "Allah-u teala namazı kalbi kirli olanlara farz kıldı Kalbi temiz olanların namaz kılmalarına gerek yok Kalbim temiz oluğu için namaz kılmıyorum" diyenlerden ben bunu anlıyorum Yapmamız gereken ilk iş namazı farz kılan Allaha sormak Namazı hangi vasıflı kalp sahiplerine farz kıldın? Kalbi temiz olana mı, yoksa kalbi kirli olana mı?
Hemen bakıyoruz;
[size="4"]"Sana vahyolunan kitabı oku Namazı dosdoğru kıl Çünkü namaz insanı hayâsızlıktan ve münkerden alı kor"
Demek ki namaz İslam dairesine girmiş Müslümanlara farz kılınmış Peki, nereden çıktı bu kalp temizliği meselesi? Kalp temizliği denilince her ne hikmetse aklıma niyet temizliği geliyor Yani, niyetin iyi olduktan sonra, çevrendekiler için kötü düşünmedikten sonra, kimsenin malında namusunda gözün olmadıktan sonra, insanların hep iyiliğini düşündükten sonra kalbin temiz demektir
Yukarıdaki paragraftaki özellikler güzel ahlak sınıfına giriyor Bu güzel ahlaka sahip milyonlarca insana rastlamak mümkün Hem de dünyanın birçok yerinde Akla şöyle bir soru geliyor; bu tür ahlaka sahip olan insanların Allah katındaki değeri nedir? Eğer hakikaten bu tür ahlaka sahibi olan insanlar İçin özel bir muamele olacaksa ne namaz kılalım, ne hacca gidelim, ne zekât verelim, nede diğer ibadetleri yaparak bazı özgürlüklerimizi sınırlayalım
Hayat kılavuzumuzu İncelediğimizde hiçte umduğumuz gibi olmadığını görürüz Yani güzel ahlak ayrı, ibadet ayrı Ahlaklı da olsan ahlaksız da olsan namaz kılman gerekiyor Güzel ahlakınızın karşılığını muhakkak alacaksınız Bunda şüpheniz olmasın Çünkü Allah-u Teala şöyle buyuruyor;
[size="4"]"o günde insanlar, amelleri kendilerine gösterilmek için bölük bölük döneceklerdir Kim zerre ağırlığınca bir hayır yapıyorsa onu görecektir Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük yapıyorsa onu görecektir Yani yaptığınız en küçük bîr hayrın bile amel defterinize unutulmadan yazıldığını göreceksiniz Devam ediyoruz;
[size="4"]"İman edip güzel amellerde bulunanlara gelince; şüphesiz ki Biz iyi amel edenin ecrini boşa çıkarmayız" Şunu anlatmaya çalıştım; beğendiğiniz güzel ahlakınızın karşılığını alabiliyorsunuz Peki, yarın Allah-u Teala size;
Namaz kılmanızı istemiştim Neden kılmadınız?" dîye bir soru yöneltse O'na ne cevap vereceksiniz? Yerinizde olsam başımı iki elim arasına alır düşünürüm Önemli ve hayati bir mevzu çünkü ahiretteki muhtemel yerinizle alakalı bir mevzu çünkü
Şimdi, mahşer gününde her insanın amel defteri açılacak ve yaptıklarımız teker teker gözler önüne serilecek Ve sorguya çekileceğiz Bakalım ilk hangi amelden sorulacağız;
Ebu Hureyreden; Resulullah aleyhi vessellemden şöyle işittim:
[size="4"]"Kıyamet günü, kişi amelleri arasında önce namazın hesabını verecek Bu hesap güzel olursa kurtuluşa erdi demektir Bu hesap bozuk olursa, hüsrana düştü demektir Eğer farzında eksiklik çıkarsa Rab Teala hazretleri : ' Bakın, kulumun (defterinde yazılmış) nafilesi var mı?' buyurur Böylece, farzın eksikleri nafile (namazları) ile tamamlanır Sonra, bu tarzda olmak üzere diğer amelleri hesaptan geçirilir
Evet Sizinde gördüğünüz gibi ilk namazdan sorulacağız Sizce şöyle söyleyebilir miyiz? ; Allah'ım! Namazım yoktu amma; okul yaptırmıştım Ya da namazım yoktu amma camii yaptırmıştım falan Bence size şöyle bir ses gelir;
'Ben namazını soruyorum!1 Diyalogumuzu birazcık uzatalım Siz;
* Allah'ım namazım yoktu amma anne-babamı hacca gönderdim
—Ben namazını soruyorum1
* Allah'ım namazım yoktu amma nice fakirleri yedirdim giydirdim
—Ben namazını soruyorum!
* Allah'ım namazım yoktu amma, kalp temizliğine çok önem verdim
— Ben namazını soruyorum!
Bazı amelleri bahane ederek bazı amellerden muaf olunabileceği İnancı şuna benziyor; Borçlu olduğunuz bir kişiye: sana borcumu ödemeyi gereksiz buluyorum çünkü filana borcumu fazlasıyla ödedim Hatta fazladan borç bile verdim Adama demezler mi ki; 'banane kardeşim, onun alacağından banane!' Onun borcu ayrı, diğerininki ayrı
Kalbim temiz olduğu için namaz kılmıyorum demek aslında çok tehlikeli bir söz Allah'ın emir ve yasaklarına masum bir müdahale söz konusu Allah namazı İslam dairesinde olan Müslümanlara emrediyor, siz de kalkıp; Böyle olmaz Allah'ım! Kalbi temiz olanları namazdan muaf kılalım Hatta muaf kıldım diyorsunuz Bu sebeple de namaz kılmıyorsunuz Kalbim temiz deyip te Cuma, bayram ve teravih namazı kılanlara şaşıyorum doğrusu
Sanki şeytan sizi kandırmış Nasıl mı; ?
[size="4"]"O size ancak kötülüğü, hayâsızlığı ve Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder"
Evet Kalp temizliğinin namaz kılmamaya yardımcı olup olmadığı sizin bildiğiniz bir konuydu Fakat insan düşmanı şeytan geldi ve sizin bazı amellerinizi gözünüzde büyüttü de büyüttü Bir anlık kendinizi Allah yerine koyup ;"Tamam ey filan kulum Senin güzel ahlakını ve çevrene olan gülücüklerini, onlara olan yardımlarını namaz yerine sayıyorum! Kalbin rahat olsun! İnanın bu psikolojiyle kalp temizliğine sığınıyorsunuz
İnsanlar içinde Allah'a en sevimli gelen büyük önderimiz, sizin de peygamberimiz dediğiniz o mübarek insan bakın gecenin o vaktinde ne yapmış;
[size="4"]Humeyd bAbdurrahman bAvf der ki: Resulullahla birlikte yaptığım bir yolculuktaydım İçimden: ' vallahi Resulullah'ı namaz hususunda takip edeceğim Ta ki nasıl yaptığını göreyim' dedim Yatsıyı kılınca gecenin bir vaktine kadar uyudu Sonra uyandı ve ufuğa bakarak; (Allah'ım sen bunları boşuna yaratmadın!) ayetinden başlayarak ( şüphesiz sen vaadinden dönmezsin) cümlesinin sonuna kadar okudu Sonra yatağına gitti ve bir misvak çıkardı Sonra yanındaki bidondan bir kaba su boşalttı ve dişini misvakladı ( ve abdest aldı)Sonra kalkıp namaz kıldı İçimden"yattığı süre kadar namaz kıldı dedim Sonra yatıp uyudu İçimden ' namaz kıldığı süre kadar uyudu'dedim Sonra tekrar uyandı ve önceki defada yaptıklarının aynısını yaptı İçimden aynı şeyler geçti Böylece Resulullah aleyhisselam bunu fecirden önce üç defa tekrarladı
Kalplerin en temizinin yaptığına bakın! Yolculuk Yol yorgunluğu Uykunun en tatlı saatlerinde sen kalk ve namaz kıl Kalplerinin temiz olduğunu söyleyenlere inat!
[size="4"]Şimdi de muhterem eşinden Aişe (ranh)dinleyelim; "Resulullah namaz kıldığında ayakları şişene kadar ayakta dururdu Aişe (ranh)"Ey Allah'ın Resulü!, Allah gelmiş geçmiş tüm günahlarını bağışladığı halde böyle mi yapıyorsun?"deyince ," Ey Aişe! Peki, Allah'a çokça şükreden bir kul olmayayım mı?" Buyurdu
Evet Sizin kalbiniz çok temiz, o yüzden namaz kılmıyorsunuz Sakın ola çok namaz kılan peygamberimizi kalbi kirden kararmış olarak suçlamış olmayasınız? Buradan böyle gözüktüğü için soylüyorum
Şimdi başka hangi sebepten namaz kılma İhtiyacı hissedilmez onu düşünüyorum Allah'ın namazımıza ihtiyacı olmadığı sebepten olabilir mi? Evet olabilir Hemen başlığımızı atalım;

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] Ankebut-45

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] ziizal-678

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref3] kehf-3O

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref4] tirmizi-nesei

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref5] bakara-169

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref6] bunmüs

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref7] nesei

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Allah'ın Namazımıza İhtiyacı Olmadığı İçin Namaz Kılmıyorum

O kadar doğru bir söz ki, Ama sadece "Allah'ın namazımıza ihtiyacı yok ki" sözü için çok doğru dedim O kadar
ilginç bir cümle ki! Yarısı İslamın bir parçası diğer yarısı şeytanın vesvesesi
Allah'ın hiçbir şeye ihtiyacı yok Zaten Allah-u teala da aynı şeyi söylüyor
[size="4"]"De ki: ' O Allah'tır, bir tekdir( O) Allah'tır Samed'dir Doğurmamıştır, doğmamıştır Kimse de O'nun dengi değildir
İhlâs süresi Hani 3 gulhuvallah bir elhamdülillah deriz ya! İşte o gulhuvallahu ehed ayetlerinin Türkçe karşılığını yazdım Kim bilir günde kaç kez Allah'ın namazlarımıza ihtiyacı olmadığını söylüyoruz Hatta namazlarımızda bile Allah'ın namazlarımıza ihtiyacı olmadığını söylüyoruz Buraya kadar sorun yok Ama cümlenin devamı canımı sıkıyor Bunu bahane ederek namaz kılmamanızı kabullenemiyorum
0 kadar sakat bir anlayış ki Hâşâ! Allah'ı gereksiz bir iş yaptırmakla suçluyorsunuz Haşa!,estağfurullah! Kimin haddine! Diyebilirsiniz
Ama öyle yani Allah'ı bilgisizlikle suçladığınızı bilin derim Burada şöyle bir durum da ortaya çıkıyor; ( sanki)Namaz kılanlar Allah'ın namazlarına İhtiyacı olduğunu söylerler
Yani bana ne diyorsunuz biliyor musunuz? Feyzullah sen namaz kılmakla Allah'ın bir ihtiyacını karşıladığını söylüyorsun (Hâşâ!) İşin Türkçesİ, tüm namaz kılanlar Allah'ı ihtiyaç sahibi olarak suçluyorlar Yani namaz kılanlar küfre düşüyorlar Yani namaz kılanlar kâfir oluyorlar Biraz komik oldu ama maalesef böyle suçlanıyoruz
Peki, hangi ortamlarda bu düşünce dünyaya geiir? Birazda bunu düşünelim Diyorlar ki, Allah'ın ibadetlerimize ihtiyacı yok Doğru söylediklerini söyledik Hemfikiriz yani
"Biz bu yüzden ibadet yapmıyoruz" diyenlerin bir anlık haklı olduğunu varsayalım, (ki haklı değiller) Ve bu anlayışın neleri doğurduğunu maddeler halinde yazalım:
1- Allah kullarından ibadet istemiyor( hâşâ!)
2- Allah kur'anı boşuna göndermiş ( hâşâ!)
3- Dünyaya,eğlenmeye geldik ( hâşâ!)
4- Allah'ın varlığına inanan herkes cennete girecek (hâşâ!)
5- Peygamberler boşuna gelmiş ( hâşâ!)
6- İnsanlar ibadet yaparak gereksiz vakit geçiriyorlar, (hâşâ1) Bakalım Allah-u teala bu görüşleri destekliyor mu
1- "Ben cinleri de insanları da ancak bana ibadet etsinler diye yarattım"
[size="4"]2- "Bilen bir kavim için müjdeleyici ve korkutucu olmak üzere ayetleri gereği gibi açıklanmış Arapça bir Kur'an olarak (indirilmiş) bir kitab'dır'Ama onların çoğu yüz çevirmiştir Bundan dolayı onlar işitmezler
[size="4"]3- "Biz göklerle yeri ve aralarında olanları oyalanalım diye yaratmadık
[size="4"]4- "İnananlar (yalnızca)"iman ettik" demeleri ile bırakılıve-receklerini ve imtihan edilmeyeceklerini mi sandılar?
[size="4"]5- "Biz, Peygamberleri ancak müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak göndeririz Artık kim iman edip (davranışlarını) düzeltirse onlara korku yoktur; onlar üzülmezler de
[size="4"]6- "Hanginizin daha iyi Salih amel işlediğini belirtmek için ölümü ve hayatı yaratan O' dur O güçlüdür, bağışlayandır"
Evet Hayat kitabımız olan Kur'an'a baktık ve Allah'ın Bir önceki altı maddelik fikri desteklemediğini gördük
'Allah'ın namazımıza ihtiyacı mı var' diyenlerin gerçekten de samimi olmadıklarına inanıyorum Bu sebepten namaz kılmayanlar ister istemez günah bataklığına dalmışlardır Çünkü ibadeti gereksiz gören bir insan için tüm haramlar zaten anında helal oluyor Hayatlarının her alanlarında sınırsız bir özgürlük olunca emir ve yasaklama Allah'tan bile gelse hesaba alınmayacaktır
Benden hatırlatması Şu an imkânınız dâhilinde hayattan zevk almaya çalışıyorsunuz Bir dakikanızı bile Allah'ın dediklerine ayırmıyorsunuz Gün gelecek öleceksiniz Yerinizde olsam cenaze namazımın kılınmamasını vasiyet ederim Eğer kılar ya da kıldırırsanız Allah'a karşı son saygısızlığınızı yapmış olursunuz

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] İhlas1-4

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] fussilet3-4

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref3] Enbiya-16

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref4] ankebut-2

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref5] En'am-48

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref6] müİk-2

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Özgür Olduğum İçin Kılmıyorum

Eğer Allah insanları özgür bıraksaydi her zaman namaz kılmaz ve nefsimin tüm isteklerini yerine getirmeye çalışırdım O zaman Cehennem niye var? Hem, Allah'ın insanları özgür bıraktığını nereden biliyoruz? Yaratılmış olmak özgür olmak anlamına mı geliyor? Ya da düşünmek dahi mi istemiyorsunuz?
Eğer bu sebepten dolayı namaz kılmıyorsanız size bazı gerçekleri hatırlatayım;
Başıboş yaratılmadınız
Dünya hayatının nefsinize hoş gelmesi, çevrenizin sizden beklentileri ve hayat mücadeleniz niçin yaratıldığınızı unutturmuş olabilir Eğer yaratılış gayenizi Öğrenirseniz namaz sorusunu çözersiniz Aksi halde namaz kılmak size çok ta anlamlı gelmeyebilir Şimdi kısaca yaratılış gayenize değinelim:
Kendi yaratılışının sebebine geçmeden önce çevrende neler olup bitiyor ona bir bakalım: Allah yer ve içindekilerini insanların hizmetine sunmuş Dağlar, ovalar, bayırlar, nehirler, arılar, sebze, meyveler, et ve sütünden faydalandığımız hayvanların tamamı İnsanların hizmetine sunulmuş Aralıksız bıkmadan usanmadan hizmet ediyorlar
Akla şöyle bir soru gelebilir; Allah, neden yer ve içindekilerini insanların hizmetine sunuyor?
Üç ihtimal var
1- İnsan olarak bu hizmeti hak ediyoruz
2- Allah'tan alacağımız var hesaptan düşüyor ( hâşâ)
3- Yarın hesabını bizden soracak
İlk iki seçeneğin doğruluk payı olmadığını söylememe gerek yok zannediyorum Peki, Allah bizden ne istiyor?
Allah-u Teala aslında çok şey İstemiyor Sadece diyor ki size her şeyi ben verdim,sizi yoktan var ettim,güzel bir şekil verdim,akıl verdim,size çok şey verdim ve sizden de verdiklerime karşılık ihtiyacım olmamasına rağmen bir teşekkür bekliyorum diyor o kadar !
Sizce, Allah bu teşekkürü hak etmiyor mu? Düşünün Pazara gidiyorsunuz değişik renk, ebat ve tatta sebze ve meyveler Ve o güzelim yaratıklar insanlar tarafından afiyetle yenirken ikram eden Allah'a bir teşekkür gitmiyor Buna düpedüz nankörlük derler Kendimizden biliriz Yemek ikramettiğiniz bir arkadaşınız size teşekkür etmesin bakayım kendinizi nasıl hisseder onun hakkında ne düşünürsünüz!
Bu sayfayı kapayın ve bir 5 dakika düşünün İnanıyorum ki Allah' a hak verecek ve kendinizi Allah'a karşı çok mahcup hissetmiş olacaksınız
Şimdi şu soruya geçebiliriz;
Allah'a nasıl teşekkür edeceğiz?
Cevabı çok kısa ve çok net; Allah'ın dediği şekilde teşekkür edeceğiz Çünkü ikram eden el belirler teşekkür şeklini Kafamıza göre belirleyemeyiz Allah diyor ki; Dediğim şekilde ibadet ederseniz bana teşekkür etmiş olursunuz Onca büyük İkramlara karşılık bizden istediği namaz ve benzeri ibadetler
'Dünyada en iyi şekilde nasıl yaşanırı Allah bizden daha iyi bildiği için bizlere hayat kılavuzu göndermiş Hayatımızın her karesini o kılavuza bakarak şekillendirirsek Allah'ın dediğini yaparak teşekkürlerimizi sunmuş oluruz Niçin yaratıldık sorusuna çok kısa cevaplar verdim
Tekrar konumuza dönersek başıboş yaratılıp dünyaya sürülmedik Haliyle bizlerle ilgilenen Allah-u Teala yaptıklarımızdan bizleri sorguya çekecek Hazırlığa şimdiden başlanmalı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Hergün Namaz Kılmaktan Sıkılıyorum

Niçin namaz kılınması gerektiğini bilmeyen her insan namaz kılmaktan sıkılır Kabe' nin karşısında da olsanız sıkılırsınız İnanın bu hastalığın % 90 ilacı bu Niçin namaz kılmanız gerektiğini öğrenin, bundan böyle namazdan sıkılmazsınız Kalan %10 luk İlaç için bazı teşhislerde bulunmamız lazım
Belkide niçin namaz kıldığını az çok biliyor ama buna rağmen günde beş vakit namaz onu sıkıyor, o yüzden bırakmış olan kişilere ne diyeceğiz?
Bu durumda olup ta namazlarında sıkıntı yaşayan okurlara şunları tavsiye ederim ;
l- Oncelikle, namaz kılarken Allah'ın huzurunda olduğunuzu unutmayın
2- Namazlarımızda nasıl huşu duyabiliriz diye arayış işine girin
3- Namaz öncesi psikolojik hazırlık yapın
4-Namaz kılmadığınızda aklınıza cehennem hayatını getirin
5- Namazı sevdirmesi için Allah'a dua edin
6- Namaz kılacağınız ortamlarda dikkatinizi dağıtacak unsurları ortada kaldırın
7- Aksatmadan yaptığınız günahlarla çatışma içinde olan namaz günahlarınızdan etkilendiğinden size sevimli gelmeyebilir
8- Namaz vakitlerinden en az bir ya da iki saat öncesinden günah işlememeye çalışın
9- Sabah uyandığınızda kılacağınız beş vakit namazı gözünüzde büyütmemeye çalışın Sadece kılmadığınız vakit namazını düşünün Mesela sabah namazını kılmışsanız önümde sadece bir vakit namaz var deyin Kendinize 60-70 yıl ömür biçer ve her günü beş ile çarparsanız bir yığın namaz vakitleri karşınıza çıkar ve altından kalkamayacağınızı düşünürsünüz
10- Her namaz kıldığınızda Cennet kapısına bir adım daha yaklaştığınızı düşünün
Bu anlattıklarım sadece çözüm önerisi Gerçekten de namaz kılmaya niyetiniz varsa önerilerimin fayda vereceğini umuyorum Ama niyetiniz yoksa bu sayfayı da zorlanarak okuduğunuzu ve diğer sayfalara geçmeden kitabımı kapayacağınızı düşünüyorum
'Her gün her gün namaz kılmaktan sıkıldığım için namazı bıraktım' diyenler ve daha namaza başlamadan önce, ömür boyu kılınacak namazları biriktirip gözler önüne getiren bir insan namazı kaldıramayacağını düşünebilir Gözler önünde koca bir dağ gibi gözüken tablonun ressamının şeytan olduğunu ve namazla aranıza girdiğini söylesem inanın abartmamış olurum
Yarına yetişeceğinizin garantisi olmadığı için sadece ve sadece önünüzdeki namaza bakın Şimdi size koca su deposunu ve tonlarca ağırlıktaki yemek çeşitlerini gösterip; hadi bunları için ve yeyin dersem ne yaparsınız? Bir Ömür boyunca tüketeceğiniz gıdalar depolarda bekler ve siz sadece o anlık ihtiyacınızı gidermek için tabağınızı doldurur ve zevkle yersiniz
İnanın namaz da böyle Sadece namaza aç kalmanın yollarını araştırın İşte o zaman namazın hiç te sıkıcı ve bıktırıcı olmadığını göreceksin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Ailemin Baskısına İnat Kılmıyorum

Hocasını sevmeyen bir talebe o dersi de sevmez Sevemez daha doğrusu Öğretmenle ders arasında müthiş bir ilişki vardır Hocanızı sevdiğinizde dersini de seversiniz Lise yıllarında yaşadığım bir anımı anlatayım86-88 yılları arası İzmir de lisede okuyorum Öğrencilerine şefkatle yaklaşan bir İngilizce hocamız vardı Gurbette olduğum için beni çok severdi Ama maalesef tabiri caizse kafam İngilizceye basmıyordu:) Hocamızın hatırı için çalışıyordum ama nafileydi Bana pek sevimli gelmeyen İngilizce İçin bu kadar çalışamazdım Ama hocamız için çalışıyordum desem yeridir
Bu anımı anlatırken anne ya da babanızı sevmediğinizden dolayı namaz kılmıyorsunuz demek İstemedim Onlar maalesef sîzin iyiliğinizi düşündüklerinden bir an önce namaza başlamanızı İstiyorlar Ama geleneksel olarak namaz kıldıklarından namazı anlatırken pekte ikna edici olamıyorlar
Burada anne ya da babanın size olan namaz nasihatini dinlerken onların psikolojisini göz önüne alarak değerlendirin derim Çünkü onlara da öyle anlatıldı Hem onların zamanında çok kitaplar da yoktu Siz onların anlatım üslubundan çok, dikkatinizi çekmek İstedikleri konuyu dikkate alın
Biraz da anne-baba psikolojisinden bahsedelim Eğer onları iyi etüt edersek bizlere yaklaşım şekillerinin adını koyar onları daha iyi anlarız
Anne ve babanın gözünde evlat
Yetmiş yaşına da gelseniz anne ve babanızın gözünde siz bir çocuksunuz Yani sağlıklı düşünemez, doğru karar veremez, hep onların korumalarına muhtaçsınız Bu satırları yazarken biri yaşanmış diğeri fıkra olan iki güzel misal aklıma geldi hemen sizinle paylaşayım Konumuzla alakalı olduğu için konuyu dağıtmış olmuyorum
70 yaşındaki oğluyla bir köyden diğer köye giden baba-oğul kapıda karşılanarak içeriye buyur edilir Acıkmışlardır Baba, evsahibine;
'Bir şeyler hazırlayın da bizim çocuk yesin!' diyor:) Bizim çocuk dediği dedemiz yaşında Şimdi de işittiğim fıkrayı anlatayım; 75 yaşında ölen oğlunun mezarı başındaki baba;
"zavallı oğlum! Gençliğini göremeden gitti' diyerek ağlıyor:) Bu iki misali anne ya da babanıza anlatın, gülerek;
- 'İnanın ki öyle90 yaşına da gelseniz gözümüzde çocuksunuz' dediklerini işitirsiniz
Bazı anne ve babalar ahiretlerini düşünerek çocuklarına sahip çıkmak isterler Evlatlarının namazsız yetişeceklerini hayal dahi edemezler Kendi kontrolleri altında olduktan sonra mutlaka namaz kılacaklarını sanarlar İlk yıllar İhmal ederler sonrada evlatları yaşlarındaki çocukların namaz kıldığını gördüklerinde cinleri tepelerine çıkar O an siz, kendilerine inat namaz kilmıyormuşsunuz olarak algılayarak yumuşak ve tane tane anlatım yerine direk baskıya geçerler
Sanki size çok nasihat etmişler de anlamak istememiş ve karşı gelmişsiniz gibi direk baskıya geçerler:
"Benim oğlum-kızım nasıl namaz kılmaz!!!" derler Oysaki basbayağı kılmaz Niye kılsın ki? Namaz kılan bir babanın evladı olmak namaz kılmamızı gerektirmez ki? Kendimden örnek vereyim; babam yıllarca imamlık yapmıştı Bize bir gün bile olsa niçin namaz kılmamız gerektiğini hiç anlatmamıştı İmamın oğlu olmam namaz kılmamı hiiiç gerektirmedi ve de kılmadım Sabah namazına kaldırıyordu, tamam diyordum ama kılmadan yatıyordum Uykumun en tatlı anlarını kendisine feda edeceğim varlıkla bağlantıya geçmemiştim henüz
Anne ya da babanızın namaz hususunda size baskı yapmasının altındaki sebepler üç aşağı beş yukarı bunlardır Onları anlayışla karşılayarak biraz zaman İsteyin ve bu zamanı İyi değerlendirmeye çalışın Onların baskısıyla kılmanız kılmamanızdan daha kötü sonuçlar doğurur Allah katında
'Anne ve baba baskısına kızarak namazı terk etmek' hiç düşünülmeden, sağlıksızca verilmiş bir karar Düşünsenize Allah'ın huzurundasınız, amel defteriniz açılmış ve namaz haneniz birkaç Cuma ve teravih dışında bom boş Niçin namaz kılmadın ey kulum! Dendiğinde nasıl bir cevap vermeyi düşünürsünüz? lnanın anne babama kızdım kılmadım mazereti kabul görmez ve utanırsınız Allah'a bu tür mazeretler sunmaya

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Çalışıyorum İş Yerinde Ortam Müsaid Olmadığı İçin Kılmıyorum

Namaz kılmayan birçok insan çalışmayı bahane ederek vicdanlarını rahatlatıyorlar Şimdi bu bahaneleri değişik ağızlardan dinleyelim_okuyalım;
1- Zarzor iş buldum, şimdi kalkıp işimden mi olayım!
2- Hem çalışmak ta bir ibadet değil mi?
3- Çocuklarımın rızkını düşünmek zorundayım
4- Patron kılmamı istemiyorsa yapacak bir şeyim yok!
5- Namazıma izin veren bir iş yeri bulamadım
6- Patronun izin vereceğini sanmıyorum
Şimdilik aklıma gelenleri notladım Ama genelde bu maddeleri namazla aralarında kaldırılması güç bir engelmiş gibi görüyorlar Aslında aşılması kolay engellerdir bunlar Geçen gün Ankara dan bir bayan okuyucu mail atmış Aramızda Şöyle bir yazışmalar oldu:
__ 'Feyzullah abi, iş yerinde kılamadığım namazları eve dönünce kaza ediyorum Allah kabul eder mi?
_ Nasıl bir ortamda çalışıyorsunuz? _ Normal bir şirket, abi
_ Patronunuza namaz kılmak için izin verip vermeyeceğini sordunuz mu?
_ İzin vereceğini sanmıyorum abi _ Nereden biliyor sunuz? _ Bilmem!
Eğer izin vermiyorum diyorsa maaşımdan kesin deyin Bence deneyin (Beş dakika sonra)
_ Hay Allah senden razı olsun Feyzullah abi! Patron ne dedi biliyor musunuz?
_ Ne dedi?
_ 'Kimsenin ibadetine karışmaya hakkım yok ki! İstediğiniz kadar namaz kılın' dedi
Karşılıklı nasihatlerden sonra mesele halledilmiş oldu Burada altını çizmemİz ve tahlilini yapmaya çalışmamız gereken bir durum var
a- İnsanlar niçin korkarlar?
b- Niçin zanlarıyla hareket ederler?
c- Niçin olumsuz düşünürler?
d- Niçin mücadele etme ihtiyacı hissetmezler?
e- Niçin yaptıkları işin fetvasını araştırmazlar?
f- Niçin empati yaptıklarında karşısındaki kişileri ( patronları) haklı görürler?
g- Namazlarını kılmamakla nasıl rahat olabiliyorlar?
Bu sorulara istediğimiz cevabı bulursak namazlarını aksatanlar için faydalı olacağı kanısındayım Şimdi maddeleri tek tek masaya yatırıp cevaplar bulmaya çalışalım:
a- insanlar niçin korkarlar?
Allah insanı yaratırken bazı melekeleri de programlamış Korku, cesaret, ağlama, gülme, üzülme, heyecan, refleks, uyku vs Bu melekeler hayatımızın birer süsü adeta Yazdığımız bu melekeler içinde 'korku melekesini ele alacağız Önce insanları korkutan etkenleri yazalım sonrada korkunun altındaki gerçeklere ulaşalım
hü)
İnsanları korkutan etkenler
1- Yırtıcı yayvanlar( yılan, akrep vb gibi hayvanlar)
2- İnsanların şerleri
3- Cinler
4- Karanlık
5- Düşman
6- Aç kalmak
7- Kaybolmak
8- Kaybetmek
9- Ölmekten ( yakınlarının ölümü ) ve
10- Doğal afetler
İnsanları korkutan etkenler bunlarla sınırlı değil tabiî ki, ama en belirginlerini yazmaya çalıştım Sıralamaya çalıştığımız bu korkutan etkenlerden bazılarına Allah-u teala neden korktunuz-korkuyorsunuz diye sormayacak Bu gün her insan aslandan korkar,kaybolmak ve kaybetmekten korkar, Açlıktan da korkar Amma! Aç kalma korkusu dininden taviz verdiriyorsa o korkuyu normal bir korku olarak kabul etmiyor Çünkü Allah-u Teala insanları korkuyla da imtihan edeceğini vaat ediyor;
[size="4"]"And olsun ki sizi biraz korku, biraz açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden yana eksiltmekle imtihan edeceğiz Sabredenleri müjdele"
Sakın ola konumuzun dışına çıktığımız düşünülmesin! Hala konumuzun içindeyiz ve insanın inancını zedeleme olasılığı yüksek olan korkuları İncelemeye çalışıyoruz
Allah insanı korkuyla imtihan eder
Konumuzla bağlantılı olan korkulardan açlıkla olan korkuyu ele alalım Aç kalmak ya da himayesi altındaki kişi ya da kişilerin aç kalma riski insanı korkutur Ya kişiliğinden tavizler verir ya da dininden Sabretmek ya da sabırla birlikte sağlıklı düşünüp çözümler üretmeye çalışmak beklide nefse ağır geldiğinden en kolayı olan dininden taviz vermek tercih edilir Çünkü cezası çok sonraları
Açlıkla imtihan deyince ne anladığımız çok Önemli Aklımıza sadece kıtlık dönemi geliyorsa soruyu anlamamışızdır derim Açlıkla imtihan sorusu hiç ummadığımız bir yerde karşımıza çıkabilir Mesela çalıştığınız yerden herhangi bir sebepten ayrıldığınızı varsayalım O an aklınıza sabit giderleriniz ve himayenizdeki kişiler gelir O anı en iyi değerlendiren şüphesiz şeytanınızdır, içinizdeki şeytanınız {her insanın şeytanının olduğunu unutmayalım) size oldukça acıklı bir film izletecektir Nasıl mı?
Şöyle ki:
Şeytanınız : - Çocukların senin eline bakıyor Onarın aç kalma durumunda sen sorumlusun Onların senin üzerinde hakları var Düşünsene eve geldin ve çocuklar: baba ne aldın? Hanımın: Yinemi elin boş? Kira da yaklaştı! Tamamen karamsar bir tablo İş başvurusu yapıyorsunuz amma namazınız problem İşte o an karamsar tablodakilerini dininizden vereceğiniz tavizler sevindirecek Bu kez filmde acıklı diyaloglar gitmiş yerine neşe dolu bir yuva manzarası gelmiş
İş sahibinin ' bu iş yerinde namaz olmaz 'dediği an şeytan sizi fakirlikle korkutuyor, Allah ta sizi açlıkla imtihan ediyor Meselenin özeti bu Peki, iş bulamayıp aç mı kalalım yani? Diyenler olacaktır kuşkusuz Ben de derim ki bulunduğunuz beldede tek İşveren yer orası mı? Unutmayın ki her ne olursa olsun namazsız bir çalışma ortamı ciddi bir problem
İşveren kişiye namaza ayıracağınız vaktin İki katı çalışacağınızı söylemeniz ya da maaşımdan kesin demeniz hiç te zor olmasa gerek diye düşünüyorum
İş sahibiyle her tür şartlarda anlaşan bir kişi namaz saatleri geldiğinde namaz konusunda sınanır Ya namaz vaktinin geldiğini ve namaz kılması gerektiğini söyler, ya da Ankara'dakİ okuyucunun zannına kapılarak;
"Şimdi patrona namaz dan bahsetsem , olur ki kızar da beni işten atar En iyisi ne şiş yansın ne kebap ben namazlarımı evde kılayim"patrona karşı olan bu korkunun aynısı Allah'ın tehditine karşı olmaz Burada açık bir şirk vardır Ama adına şirk denmez ne hikmetse Sonraya bırakılan ceza akla pek gelmez
Peki,neden vakit namazları vaktinde kılınmıyor da toplu olarak İş dönüşü evlerde kılmıyor? Bunun fetvasını kimlerden aldılar? Savaşta bile ertelenmeyen namaz şehrin göbeğinde nasıl ertelenir? Ne diye adına; beş vakit denmiş? Ve vakitlere bölünmüş? Nasıl bu kadar rahat olabiliyorsunuz? Kanunları sizler mi belirliyorsunuz? Yoksa tercih hakkı verilmişte haberimizmi olmamış!
Sakın ola şeytan kulağınıza ; ' hiç kılmamaktan iyidir!' Diye fısıldamış olmasın? Ya da "Kaza yapmak denen bir şey var canım!"evet Bence şeytanın bu iki zarfı maalesef çok alıcı buluyor Namazın kazası meselesini uzun uzadıya anlatmayacağım Sadece şunu bilin ki uyku ve unutkanlık dışında kaza namazı yoktur Şimdi akla şöyle bir soru gelebilir; geçmişte kılınmayan namazlar ne olacak?
Kitabımızın ilk sayfalarında bir hadis yazmıştık Amel defteri açıldığında ilk namaz sorulacak Eksik olan namazları nafile namazlar karşılayacağından çokça nafile ( buna tüm sünnet namazlar da dâhildir)namaz kılınması tavsiye edilir Yani vakit namazlarımı biriktirir akşama kılarım diye bir lüksünüzün olmadığını hatırlatayım
"Hiç kılmamaktan iyidir/Vesvesesi de yavana atılacak cinsten değil Mantıken doğru Ama kılmamakla aralarında hiç bir fark yok Zamanında ulaştırılmayan evraklar hiçbir işe yaramıyor O evrak, zamanında değerlidir
Geciken teşekkür hakaret olarak algılanabilir, hatırlatayım

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] Bakara-155

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

Ailemin Namaz Kılmayacaksın Baskısından Dolayı Namaz Kılmıyorum

Daha çok kendi araştırmaları sonucu namazın kılınması gerektiğinin kanaatine varmış, ya da dışarıdan gelen nasihatlerin etkisinde kalarak ve kılmaya karar vermiş olan gençlerin aileleriyle olan iletişim bozukluğundan dolayı gelen baskılara boyun eğmesi sonucu"Aile baskısından dolayı"mazeretine sığınırlar
Bu hep böyle olmaz tabii Aile baskısına göğüs geren, tehditlerine karşı sabreden ve bazen de ailesini namaza teşvik edenleri de az işitmedik
Peki, ne oluyor da baskılara yenik düşülüyor? Baskılar sonucu geri adım atanlar nasıl ikna oluyorlar? Ya da aileleri tarafından nasıl kandırılıyorlar? Şimdi bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız inşaallah
Namaz kılmaya karar vermiş bir insan bazen Allah tarafından sınanır Namazla arasına engel olarak ailesini murad eder O kişinin namazıyla arasında anne ya da babası vardır Dışarıda gönül rahatlığıyla kılınan namaz evde sıkıntı oluşturur Ebeveynleriyle bugüne kadar yaşamadıkları bir konuda yeni bir cephe açılmış olacak Ve ilk namaz kılınır evde Namaza başlamasıyla birçok şeyi sorgulayan gencimiz evde İşlenen günahlardan rahatsızlık duymaya başlayacak ve kendisindeki bu değişiklik iyiden iyiye hissedilecektir
Eleştirilmeyi pek sevmeyen insanoğlu hele de evladı tarafından haklıda olsa eleştirilmek istemeyecektir, Kendi yaşantısı örnek alınmayan bir babanın canının sıkılması gayet normaldir Hele de evladının bazı ibadetlerine karşı ön yargısı varsa, o ebeveyni ikna etmek bir hayli çaba ister
Evladım dincilerin kıskacında 'diyen bir babanın tek hedefi evladını etkilendiği unsurlardan uzaklaştırmak olur Evladının bataklıkta olduğu kanaatini taşıyan bir babanın karşısına iki sıfır yenik çıkıyorsunuz Anne ve baba baskısı esnasında şeytan gencimizin kulağına;
"Anne ve babanı üzmeye hakkın var mı? Onların senin üzerindeki haklarını biliyorsun değil mi? Cennetin annelerin ayağı altında olduğunu da biliyorsun değil mi? Evin huzurunu bozmaya hakkın var mı?" diyerek gencimizin moralini sıfıra çeker Kitapları elinden alınan ve bazı özgürlükleri kısıtlanan genç, baba engeline takılarak namazdan uzaklaşır
Namaza başlamakla kendisini Mus'ab bin Umeyr yerine ailesini de kâfir yerine koyup sert tavırlar takınan gençleri de işittik, Bu tavır İslami değil Hasta-doktor ilişkisi gibi olması gerekiyordu Hiçbir doktor hastasının taşıdığı mikroba bakıp ta hastasını azarlamaz Doktorun tek düşmanı hastasına müptela olmuş mikropları öldürmek Bu misaldeki doktor gibi muhatabımızı kırmadan, incitmeden ama tavizler de vermeden ikna etmeye çalışmak
Peki, namaz kılmayan ya da namaza karşı gelen bir aile fertlerine karşı tutumumuz nasıl olmalı?
Hemen hatırlatayım, onları-yani namaz kılmayanları- Allah'ın rahmetinden kovulmuş birer müşrik olarak görmeyeceğiz Haklarında;
'Bilmiyorlar Bilselerdi hiç, namaz kılmamazlık yaparlar mıydı? Olarak düşüneceğiz Böyle bir yaklaşımda merhametli olmak ön plandadır Tepki ve eleştirilerini sabırla göğüs germenin altında yatan gerçek budur işte Ateşe doğru koştuklarının farkında değiller ve siz elinizi uzatıyorsunuz En ufak bir tepkilerine kızıp ta sen bilirsin hadi ateşe! Der miyiz? İnanın durum bundan farklı değil
Niçin namaz kıldığımızı ve kıldığımız namazın kişiliğimizden ve onurumuzdan hiç bir şey kaybettirmediğini, derslerimizi aksatmadığını, hayattan soğutmadığını, hiçbir cemaat ya da örgütlerin ibadet şekli olmadığı güzel bir dille anlatılırsa en azından ibadetlerinize karışmazlar Tüm bunlara rağmen hala tepkililerse masaya yatırılması gereken durumlar var demektir Hemen bir ara başlık atalım
Bir ebeveyn çocuklarının namaz kılmasına neden karşı gelir?
1- Herhangi bir örgüte bağlanacaklarını düşündüklerinden: Allah'ın hükümlerini bilmeyen bazı anne ve babalar, namaz ve benzeri ibadetleri radikal gurupların ibadet şeklî olduğuna inanırlar_ Evlatlarının namaza başlaması demek karşı cepheye ( cemaatler ve örgütler) kaptırılması anlamına geldiğinden en sert önlemlere başvurmaları kaçınılmazdır Tehditler küçükten büyüğe doğru yağmaya başlar;
1- Harçlıkların kesilmesi tehdidi
2- Sokağa çıkma yasağı
3- Arkadaşlarının eve gelmesi ve arkadaşlarının evlerine gitmesi yasağı
4- Dini kitapların eve sokulması yasağı
5- Kendilerinin eleştirilmesi yasağı
6- Evlatlıktan ret tehdidi
Namazla evlatları arasına bu ve benzeri engeller koyarak çocuklarının iyiliğini düşünmüş olacaklarına inanırlar
Ahhh bir bilseler evlerinde açan gülü dalından koparmaya çalıştıklarını!!!!
2-Namaz kılan evlatlarının davetteki hatalarından dolayı: Bir Önceki sayfada bahsettiğimiz gibi namaz kılmaya yeni başlamış bir şahıs, aile fertlerinin izlediği gayri İslami TV programları ya da abonesi oldukları İslami olmayan gazeteler den rahatsızlık duyup engel olmaya başladığı anda tüm aile fertlerini kendisine cephe almış olacak
Günah işleyen bir insan gönül rahatlığıyla günah işlemeye devam etmesi İçin etrafındaki insanların da aynı günaha ortak olmasını isteyecektir Bulunduğu ortamda işlediği günahı İşlemeyen bir insanın yanında utanacak ve onun varlığı yeterince eleştiri kaynağı olarak algılanacağından ya onu ihraç etmeye çalışacak ya da kendisine benzetmeye çalışacak
Kendi özel zevklerine gelen bu tepkinin kaynağının namaz olduğunu görmeleri zor olmayacak kuşkusuz Namaz kılmazdan önce aynı programları İzlediğini unutmazlar Ve başlarlar eleştirmeye;
— "Sana mı danışacağız! İstediğim programı izlerim! Hem daha önce sen de izlemiyor muydun?
— Oğlum içkime karışamazsın! Evde huzursuzluk çıkarmaya hakkın yok!
— Kılmıyorsam kılmıyorum! Sana mı danışacağım!
— Evet Sen değiştin Ama bu değişiklik sana yaramamış! Sen namaz kılmaya başladıktan sonra hayatımıza müdahale eder oldun Artık buna tahammül edemeyiz!" •
Yanlış yapılan davet maalesef böyle sonuçlarla bitiyor Bu saatten sonra ne namaz kılmayı düşünecekler ne de evlatlarının nasihatlerine kulak vermeyi İki düşman aynı çatı altında Kazanan şeytan olacak
3- Namazın okul hayatına engel olacağı korkusundan: Her baba evlatlarının geleceğinin parlak geçmesini ve onların başarısıyla gururlanmak ister Bu namaz kılan ya da kılmayan tüm babaların gönlünden geçirdikleri hoş bir duygudur Çocuklarının başarısı İçin özel zevklerinden tavizler veren bir baba aynı gayreti evlatlarında da görmek isteyecektir
Ders kitapları dışındaki tüm kitaplar başarılarına engel olarak algılanacaktır Namaza başlayan bir genç kitap okuyarak beslenmek isteyecektir haklı olarak Kıldığı namazlar ve tutacağı oruçlar, başarısının önünde birer engel olarak algılanacaktır
"Hiç olmazsa sınav ya da okul bitinceye kadar namaz kılma ya da İslami kitaplardan ve o camiadan uzak durması talep edilecektir Psikolojik ya da maddi baskı uygulanacaktır gencimize
4- Sosyal hayattan kopuk olacağı düşüncesinden;
Namaz kılan ya da dinini yaşamaya çalışan bir İnsanın sosyal olunmayacağı, toplumdan uzak bir hayat sürdükleri-sürecekleri, bazı zevklerden mahrum olacakları, kısaca ruhban bir hayat yaşayacakları zannıyla evlatlarını böylesi bir hayatın içine salıvermek istemezler
Oysaki namaz kılan bir insan piknik te yapar, denize de girer, koşu da yapar, sinemaya da gider, seyahat da eder, şirket te kurar, dağa da tırmanır Hayatın, haram olmayan her karesinde yer alır Namaz kesinlikle engel değildir Aynı sahili paylaşmaması, aynı filme gidilmemesi, aynı gazete ya da dergiye abone olunmaması sosyal hayattan kopuk olunduğu anlamına gelmez ki?
Tek problem aynı sahnede olmayışımız

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

Abdest Almaya Üşeniyorum

İlk yazdığımız sekiz maddeyi anlıyorum da, bu dokuzuncu maddeyi kabullenmekte biraz zorluk çekiyorum Namaza davet ediyorsunuz, bu davetiniz kabul görüyor ama gel gör ki namaz öncesi insana büyük bir yorgunluk veren, acı ve eziyet veren abdest te var bu namaz meselesinde!
Abdesti bahane edenleri düşünüyorum Yani kıbleye yönünü çevirecek, Arapça ayetler okuyacak, eğilip kalkacak, bu esnada kimseyle konuşmayacak, telefonlarına bakamayacak, ayetleri okurken şaşırmamaya çalışacak tüm bunlara razı ama gel gör ki namaz öncesi abdest var Eğer abdest almak namaz kılmaktan yorucu olsaydı hadi bir derece (ki derecesi yok bu işin) diyelim
Peki, bunlar su ile temizlenmeyi mi sevmiyorlar? Yoksa temizlenince kendilerini çok kötü mü hissediyorlar?
'Abdest almaya üşendiğim için namaz kılmıyorum' diyenlerin namaz kılmaya pekte niyetlerinin olmadığını ama hiç olmazsa elimizde bir bahanemiz olsun dediklerini çok iyi biliyorum
Bu sebepten dolayı namaz kılmak istemiyorsanız kendinizi bir anlık o mahşer kalabalığında Allah'ın huzurunda olduğunuzu düşünün Amel defteriniz açılmış ve namaz hanenizde birkaç Cuma ve teravih namazları var Yani açık vermişsiniz Elinizde de kapı gibi bir mazeret dosyası var Niçin namaz kılmadın diye size soruluyor ve siz de elinizdeki dosyayı uzatıyorsunuz Çok komik bir durum değil mi?
Bazıları daha da ileriye giderek ' namaz için abdest şart olmasaydı kılardık' derler Bu daha tehlikeli bir durum Bu gibi mazeret beyan edenlere izin verilseydi eğer, namaza başlayacaklarına inanabiliyor musunuz? Ben şahsen İnanmam
Burada Allah'ın hükümlerini beğenmeme, küçük görme durumu da söz konusu
Bu mazeret çeşidini kitabıma almayı düşünmüyordum ama yoğun geçen 8 bölümün ardından dinlenmeniz için bu başlığı yazdım Bu mazerete sığınan bir insanın çocukluğuna inilmeli :)
İnanıyorum ki yapı olarak üşengeç, hantal, tembel, laubali, aklını üretimde kullanmayan, hayatın her karesini eğlenerek geçirmek İsteyen, beyin jimnastiği yapmayan kişilerdir bunlar Biz yinede gerçektende namaz kılmak istediklerini ama abdest almalarının yorgunluk verdiğini varsayarak çözümler üretmeye çalışalım
Eğer; bulunduğunuz yerden lavaboya kalkıp gitmek, musluğu soldan sağa çevirmek (musluğu açmak İçin en az 1QOO kalori harcarsınız Ki yorar bu sizi!) Elinizi belinizden yukarı kaldırıp büyük bir cesaretle musluğun altına koymak her baba yiğidin harcı değil tabii Ve musluktaki su özgürlüğüne kavuşuyor Elinize temas eden su laf dinlemiyor ve rayından çıkıp yeni ütülenmiş gömleğinizi berbat ediyor Ütü mütü kalmıyor Görenlere ne diyeceksiniz? Topluma nasıl çıkacaksınız? Nasıl izah edeceksiniz?
Siz lavaboda dona kalıp olayın şokunu atlatmaya çalışırken muslukta saniyede bilmem kaç metre küp su sizin ve milli hazinemizin bütçesine önemli ölçüde zarar vermeye devam eder İçinizden; 'Nereden çıktı şu abdest alma meselesi! Dersiniz iki avucunuzda biriken suyu yerçekimine meydan okurcasına yüzünüzle buluşturmanız taktire şayan doğrusu
Ahhh! Şu suyun güzelim gözlere kaçma durumu olmasa ne güzel olacak! Buğulu gözle aynada hiç te güzel gözükmüyorsunuz Abdest almak acı vermeye devam eder İslak yüzünüz ikinci kez su ile buluşuyor Üzerinize sıçrayan suya engel olmak ne mümkün! 'Eskiler ne yapıyorlardı acaba? 'Diye düşünmezsiniz bile Sıra kotlarınızı suça alet etmeye geldi İslak elinizle ütülü gömleğinizi katlıyorsunuz Yenge hanımın kızacak olmasını takmıyorsunuz bile! Taş fırın erkek bu olsa gerek
Banyo, havuz ve deniz dışında kollarınız ilk kez su ile tanışıyor Gözünüz bir o kolunuzda bir bu kolunuzda Onurunuzdan hiçbir şey kaybetmediğinizi göremiyorsunuz
Bu yola baş koydunuz ve pes etmiyorsunuz Pantolonda ütü mütü bırakmayan ayak yıkama kısmına geldiğinizde içinizden ' Bu kadarı da fazla'' demek geçiyor Ama Allah korkusundan diyemiyorsunuz Ve sağ ayağınızı yerden kaldırıp lavaboya koymanız ecel terleri döktürüyor size Ama yılmıyor-sunuz Farz et ki spor yapıyorum deyip rahatlatıyorsunuz kendinizi
Bu bölümü okurken bazılarınız; Feyzullah dalgamı geçiyor bizimle diyebilir Evet, dalga geçiyorum Ama sizinle değil Sadece bu mazerete sığınıp ta namaz kılmayanlarla dalga geçiyorum Nasıl ki onlar Allah'ın bu hükümleriyle dalga geçiyorlarsa ben de onlarla dalga geçiyorum İnanın bu sebepten namaz kılmayanlar bence umutsuz vakalar Ömürlerinin sonuna kadar kılacaklarını zannetmiyorum
Bazen şok tedavisi hayat kazandırabiliyor Ne demek istediğimi anladınız zannediyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

Zamanım Olmuyor Vakit Bulamıyorum

Yani vakit bulsalar anında kılacaklar Namaz kılmaya karşı değiller Namazdan daha önemli işleri var! Namazla aynı saate denk gelmesiyle problem başlıyor Haliyle de namaz kazaya kalıyor Çoğu zaman bu kaza namazı da kazaya kalıyor Birikiyor, birikiyor derken gözü korkutuyor
Namaza karşı olmamalarına rağmen neden namaz ikinci plana atılır? Ve neden bundan da rahatsızlık duyulmaz? Neden zaman ayırmak için gayret sarf edilmez? Bunlar önemli sorular Eğer kişi kolaylıkla bu mazerete sığınıyorsa bunun altında bazı göz ardı edilen durumlar vardır ve bunun hemen ortaya çıkması lazım
Şimdi yine ara başlıklar atarak çözümler üretmeye çalışalım:
Namazlar Niçin Ertelenir?
a-) Namaza ihtiyaç hissedilmemesinden dolayı: Birşeye vakit ayırdığımızda o şeye ihtiyaç hissettiğimizi ya da o Şeye değer verdiğimizi göstermiş oluruz Menfaatimize ters düşen her şey ikinci ya da üçüncü plana atılır Eğer namaz vakitlerine göre işimizi programlamıyorsak, bu; namazı hafife aldığımızı gösterir
Namaz kılmayı ihtiyaç hissetmeyen insanlar kılacakları namazların sevabının başkalarına mı gideceğine inanırlar yoksa! Ya da cennetle müjdelendiler de ihtiyaç mı hissetmiyorlar!
Ne demek vakit bulamıyorum? Vakit bulunmasaydı namaz farz kılınmazdı! Yemek paydosunda az ye, hızlı ye ya da İki bardak çay yerine tek bardak iç! En kötü ihtimal işini ertele Ya da iş değişikliği yap Çözüm çok Tabi isterlerse
b-) Namazın öneminin yeterince bilinmemesinden:
Değeri bilinmeyen bir ürüne yeterince itina gösterilmez Gereken önlem ve korunma da alınmaz Bu namaz için de böyledir Niçin namaz kılınması gerektiği, dindeki konumu, kılmayanların ahiretteki konumu bilinmediğinde namaz kılınması pek te cazip gelmez
Şimdi yine bir ara başlık atarak namazın dinimizdeki konumuna bakalım
Namazın dinimizdeki konumu
Namaz, Allah'a inanıp kelime-i şehadet getirdikten sonra yapılacak ilk ibadetlerin başında gelir Namaz ibadetini bütün kutsal dinlerde de görürüz Allah o insanların da namaz kılmalarını emretmiştir;
[size="4"]"Ona (İbrahim'e) jshak'ı ve fazladan bir bağış olmak üzere Yakub'u lütfettik; her birini Salih insanlar yaptık ve kendilerine hayırlı işler yapmayı, namaz kılmayı ve zekât vermeyi vah yettik"
[size="4"]Hz Peygamberimiz (sav) namazın önemi konusunda şöyle buyurur :" Biliniz ki, amellerinizin en hayırlısı namazdır:
Namazın oldukça önemli bir İbadet olduğunu Peygamber efendimizin şu hadislerinde daha iyi anlıyoruz:
[size="4"]"Kişi ile şirk ve küfrün arasında (yalnız) namaz vardır" "İslam'ın direği namazdır"[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftn4]
İslamın direği namaz Yani müslümanım demek namazla mümkün Direği, dayanağı olmayan bir Müslümanlığın sadece adı kalmış olur Müslümanım demek ispat ister Namaz iyi bir ispat şeklidir Çünkü namazlarında hassas olan bir İnsan diğer ibadetlerinde de hassas olmaya çalışır Namaz kılmayanlar da aynı hassasiyeti beklemek mümkün olmayabilir
c-) Namazın kazası var inancından: Namazın ertelenmesini tetikleyen en önemli etken olan namazın kazası düşüncesi yeterince istismar ediliyor Savaşlarda ertelenmeyen namaz şehir hayatında nasıl ertelenir?
"Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman eğer kâfirlerin size bir fenalık yapmasından korkarsanız, namazı kısaltmanızda üzerinize bir vebal yoktur Şüphesiz kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır
[size="4"]Sende aralarında bulunup onlara namaz kıldırdığında, bir kısmı seninle birlikte namaza dursun ve silahlarını da alsınlar Bunlar secdeye vardıklarında ( diğerleri) arkanızda bulunsunlar Namaz kılmış olan diğer kısım gelsin seninle beraber ( bir rekât )namaz kılsınlar Hem tedbirli bulunsunlar hem de silahlarını alsınlar,"
Savaş ortamında namazı ertelememek Allah-u teala, savaş sonrasında hepsini topluca kılın diyebilirdi! Ya da 'kazaya bırakın Vaktiniz olunca kılın' da diyebilirdi!
Savaş ortamında namazı düşünmek Şehir hayatında ertelemek Ve aynı Cennete talip olmak Bir şey söylemiyorum
d-) Sonunda Cennete girileceği inancı: Namazın ertelenmesi ve namazın terkine vesile olan bir inanç şekli Bu konuya özel bir dosya açacağım için şimdilik pas geçiyorum
e-) Ahiretteki cezası bilinmediği için: Ödülü ve cezası bilinmeyen ya da yeterince anlaşılmayan bir emre, ciddi manada İtaat beklenemez, Emir veren şahıs ya da kurum emre itaat edilmediğinde vereceği cezayı muhatabına bildirmelidir Bu bildiri sonrası emre itaat edilmediğinde akla beş şey gelir;
1- Emir veren kurum cezayı uygulamada aciz kalacağından alınan emir kale alınmaz
2- Emir veren kurumun gücü anlaşılmamıştır
3- Ceza yetersizdir Caydırıcı değildir
4- Cezaya dayanılacak gücün olduğuna inanmaktan dolayı emirler kale alınmaz
5- Ceza anlaşılmamıştır Emir veren makam;
* Allah-u teala Gücü;
* En güçlüTüm güçlerin üstündeGücünün sınırı olmayan, sınırlanamayanCezası;
* Cehennem Fazlasıyla caydırıcı Dayanırlılığı;
* Cehennem cezasına çarptırılan ölümü isteyecektir, ama verilmeyecektir Dayanmak imkânsız
Cezanın anlaşılırlığı;
* Çok net: Cehennem

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] enbiya-72-73

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] İbn mace

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref3] Müslim Tirmİzi

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref4] tirmizi

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref5] nisa-101-102

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #14
Prof. Dr. Sinsi

Abdest Almak Makyajımı Bozduğu İçin Namaz Kılmıyorum

İzah etmekte zorlanacağım bir mazeret Böyle bir mazeretin olduğu aklıma bile gelmezdi Namaz ve makyaj Namazın bozulsun ama makyajın bozulmasın Namazın kazaya kalsın ama makyajın kazaya kalmasın
Öncelikle makyajın hükmüne bakmak lazım Hangi durumlarda izin veriliyor? Kimlerin yanında izin veriliyor? Ne kadar makyaja izin veriliyor? Bunları bilmek lazım
Makyajın hükmü
[size="4"]a-) kaş ve tüy yolma: Peygamber efendimiz kaşlarını incelttiren kadına da bu işi yapana da lanet etmiştir Fakat bazı İslam âlimlerine göre kadının yüzünde anormal olarak (çeşitli hormon bozukluklarından ötürü) biten kılları kadın koparabilir, Çünkü bu fıtratı değiştirmek değil, çeşitli hastalıklarından ötürü bozulan kadınlık fıtratını düzeltmek anlamını taşır Kadın öylece kocasının süslenme arzusunu da karşılamış olur[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftn2]
Kaşlarımı inceltmemin ne sakıncası olabilir ki diye düşünüyorsanız eğer Peygamber efendimizi { sav) bilgisizlikle suçlamış olduğunuzu bilin derim Bedeniniz Allah'ın olduğu için söz hakkı da ona ait olmuş olur
b-) ruj ve oje: deri ve tırnak altına su geçirmeyen ruj ve oje abdest almaya mani olduğunda caiz değildir{yani o halde abdest geçersiz olduğundan kılınan namazlar haliyle kabul olmayacaktır)
c-) kadının pantolon giymesi: Kadının giyiminde aranan şartlarından biri de kıyafetinin erkek kıyafetlerine benzememesidir Resulullah efendimiz ( sav) :
"Allah kadına benzemeye özenen (kadınlaşan) erkeğe ve erkeğe benzemeye özenen (erkekleşen) kadına lanet etmiştir11 Erkeklerin giydiği pantolonu giyen bir kadın avret yerlerini örtmüş olsa dahi erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz
Eşleriniz dışındakiler için süslenmeniz, hem sizin günah işleminize hem de karşınızdaki erkeklerin günahına sebep olmuş olursunuz Unutmayın ki sizin eşleriniz de başka kişilere bakacaklar Bundan rahatsızlık duymayacak mısınız?
Bu mazerete sığınanların kesinlikle namaz kılmaya niyetlerinin olmadığına inanıyorum Yinede bir anlık yanıldığımı varsayarak kılmaya niyetlerinin olduğunu ve namaz ve makyaj arasında ikilemde kaldıklarını varsayalım,
Masum bir niyetle makyajın tercih edildiği, ama yaşlanınca ya da güzelliği yeterince ilgi görmediğinde ya da makyaja harcayacakları paraları kalmayınca namaz kılacaklar Namaza karşı değiller bunlar Sadece her şeyin bir zamanı olduğuna inanıyorlar Eğer bu sayfaya kadar sabırla okuyup namazın önemini kavramışsanız sığındığınız bahanenin birazcık sıradan bir bahane olduğunu görürsünüz Hala ikna edemediysem size bazı çözüm önerileri sunabilirim
Eğer uygulamak İçin kolları sıvarsanız namaz için niyetinizi net öğrenirsinizSabah namazını kılmanızda problem yok Öğlen namazı için makyajdan önce abdestinizi alır eve gelinceye kadar abdestinizi tutmaya çalışırsınız Özel günlerde makyaj yapıyorsanız eğer çabuk bozulan ya da yenisinin yapımının kolay olduğu bir şekilde makyaj yapın Amaç namazında fire verilmemesi (Bence en iyisi makyaj yapılmaması)
Birkaç kişiye güzel gözükmek için namazınızı hiçe sayıyorsunuz Yarın ahirette amel defteriniz açıldığında namaz haneniz bomboş olunca niçin kılmadın ey kulum diye sorulduğunda kendilerine güzel görünmeye çalıştığınız kimseler sizin yerinize mazeret sunmayacaklar Ya da ateşinizi hafifletemeyecekler
İnsanlara güzel gözükmeye çalışmak sizden çok şey kaybettirdi-kaybettiriyor Şimdi maddeler halinde yazalım ki net bir şekilde göresiniz:
Makyaj yapmak nelere mani olur?
1- Namaz kılmanıza mani olur (makyajı bahane edip kılmayanlar için)
2- Makyaj yapmakla Allah'ın emrini yerine getirmemiş
Oluyorsunuz (Eşiniz dışındakilerle paylaştığınız için)
3- Size bakanların göz zinasına vesile oluyorsunuz,
4- Maddi olarak israf etmiş oluyorsunuz
5- Çocuklarınıza ve diğer bayanlara kötü örnek olmuş olursunuz
6- Namaz kılmadığıma göre diğer ibadetleri yapmanın bir anlamı olmayacak diye düşünecek, günahlarınıza günah katmış olacaksınız
7- Size bakıp etkilenenlerin yapacağı tecavüzler, göz zinaları ve bedeni zinaları ateşleyeceğiniz için o günaha,da ortak olmuş olacaksınız ( Her bakan elbet teki tecavüz etmez)
8- Gün gelecek yaşlanacaksınız Makyajınız pek te güzel durmayacak yüzünüzde Size bakışlar yön değiştirecek Kendinizi yalnız hissetmiş olacaksınız
10- Yaratılışınıza hakaret etmiş olursunuz ( kaşları aldırma ve estetik)
-'Ama çalışan bir bayanım' diyorsanız, çalışmanız makyaj yapmanızı gerektirmez derim" Makyaj yapmam ne diye günah olsun ki Sonuçta kaş da benim beden de benim " diyorsanız eğer, derim ki; Eğer kaş ta sizin, beden de sizin olsaydı; istediğinizi yapın, karışanınız olmazdı
Bedeniniz kime aitse , O beden üzerinde söz hakkı da ona ait olur Bedeniniz Allah'a ait ve o beden üzerinde söz hakkını bir yere kadar size vermiş
Kadın bakımlı olmalı' diyorsanız bu işi makyajsız da yapabilirsiniz, ya da sadece eşinize karşı makyaj yapabilirsiniz Yerinizde olsam boş bir a4 kâğıdına;
1- Allah'ın benden istekleri
2- Aile ve çevremin benden İstekleri
3- Nefsimin benden İstekleri Bunları yazar ve düşünürüm Kimi seviyorsam onun sözünü dinlerim

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] Müslim Tirmizi

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] Faruk beşer Hanımlara özel ilmihal

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-02-2012   #15
Prof. Dr. Sinsi

Çok Günahkarım Kılacağım Namazların Kabul Olmayacağına İnanıyorum

Ümitsizlik mikrobu taşıyan birçok insan aynı şeyi düşünür Kendilerini Allah yerine koyarak nefislerini yargılarlar, Öyle bir Allah'a inanmışlardır ki, onca ayet ve hadislerde belirtilen isim ve sıfatlara rağmen Allah günahları bağışlamaz Hâşâ! Oysaki Allah-u Teala birçok ayette kullarının ümit var olmasını istiyor;
" Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin Çünkü kâfir topluluğundan başkası Allah'ın Rahmetinden ümit kesmez"
[size="4"]"De ki :'Ey nefisleri aleyhine ileri giden kullarım, Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin Çünkü Allah, bütün günahları mağfiret eder Muhakkak 0, çok çok mağfiret edendir, rahmet edendir:'
[size="4"]"Ama kim tövbe edip imana gelir ve Salih amel işierse, onun felah bulanlardan olması umulur"
Eğer günahlar bağışlanmayacak olsaydı Cennete sadece peygamberler ve melekler girerlerdi Biz melek ya da peygamber değiliz İllaki irili ufaklı günahlar işleyeceğiz Allah-u Teala bizlerin işlediği günahtan çok, tövbe yapmamamıza kızıyor
Allah'ın huzuruna tertemiz çıkma özlemi herkesin arzusu Ama işlenen günahları temizleyen kolaylıklar da var Bunlardan yararlanmak lazım Mesela;
1" Nasuh-samimi içten bîr tövbe: Çok günah İşlemiş olabiliriz Ama içten bir pişmanlıkla devam ede gelen günahtan vazgeçersek; Allah-u Teala günahlarımızı bağışlar
[size="4"]"Ey iman edenler Nasuh bir tövbe ile Allah'a dönün Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter Hz Peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar"
2- Büyük günahlardan uzaklaşmak: Allah-u Teala şöyle buyuruyor:
[size="4"]"Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokanz
Bu konuda Resulullah sallallahu aleyhi vessellem efendimiz şöyle diyor;
[size="4"]"Büyük günahlardan kaçınılması halinde beş vakit namaz, iki Cuma ve ramazan arası ( işlenecek küçük günahlara) kefarettir:'
3- Günahların hemen arkasından bir iyilik yapmak:
Buhari ve müslimde geçen ve İbn-i Mes'udun rivayet ettiği bir hadise göre, bir adam Hz peygambere ( sav)' gelerek ona bir kadını öptüğünü söyler Bunun üzerine şu ayet nazil olur;
[size="4"]"Gündüzün iki tarafında, gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir Bu öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır
Adam,"Ey Allah'ın Resulü! Bu sadece benim için mi?" diye sorunca Hz Peygamber şöyle buyurur -"Bilakis bütün ümmetim için der"
[size="4"]Diğer bir hadiste HzPeygamber Muaz'a (ra)şöyle der"Kötülüğün peşinden bir iyilik yap ki, onu silsin"
Sıralamaya çalıştığımız ayet ve hadislerde de gördüğünüz gibi Günah işleyenlerin bağışlanması için tüm kapılar açık ve bizlerden bir kıpırdanma bekleniyor Yeter ki yumruğumuzu masaya vurup büyük günahlara son verelim
İnanıyorum ki şu ana kadarki kılmadığınız namazları gözlerinizin önüne getirdiniz ve bağışlanamayacağınızı düşünüyorsunuz İlk sayfalarda da belirttiğimiz gibi bu saatten sonra kılacağınız tüm sünnet ve nafile namazlarınız kılmadığınız farz namazların yerine geçiyor Yani bir de bunların kazasını nasıl yetiştireceğim diye düşünmeyeceksiniz
Peki, neden Allah hakkında bağışlamaz zannı yapılıyor? Şeytanın atmış olduğu bir zarf olduğu neden anlaşılamadı? Ümitsiz olmanın kimin işine yaradığı neden düşünülmedi?
Şeytan ümitsizlik mikrobunu ne zaman aşılar?
Unutmayalım ki insan düşmanı olan şeytan her günahtan tatmamızı ve ölüm anımızda kâfir olarak ölmemizi ister Onun işi bu ;
[size="4"]"O ( şeytan) size ancak kötülüğü, hayâsızlığı ve Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder"
[size="4"]"iş olup bitince şeytan da der ki: Doğrusu Allah'ın size verdiği söz gerçekti Bende size vaatte bulunmuştum, ama size verdiğim sözde durmadım Zaten benim, sizin üzerinizde hiçbir nüfusum da yoktu Yalnız ben sizi çağırdım, sizde çağrımı kabul ettiniz O hale beni kınamayınız, bilakis kendinizi kınayınız Artık ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz Esasen ben daha önce beni (Allah'a) ortak tutmanızı da kesinlikle kabul etmemiştim Gerçek şu ki, zalimler için can yakıcı bir azap vardır"
Müthiş bir tablo Düşünsenize şeytanın attığı zarfları açmışız dediklerini yapmış ve mahşerde Allah'ın huzurunda şeytanı suçluyoruz Şeytan da; sizi zorla mı günaha soktum Ben davet ettim sizde davetime icabet ettiniz Önce düşünmeniz lazımdı Diyor
İnanın şeytan haklı yani:)
Şeytan birden ümitsizliğe davet etmez Önce Allah'ın şu vaadiyle kandırır;
[size="4"]"Ey insanlar, şüphe yök ki Allah'ın va'di haktır O halde sakın sizi dünya hayatı aldatmasın Ve çok aldatıcıda sizi Allah ile aldatmasın
Evet Şeytan ilk kez sizi günahla tanıştırdığında Bir defayla bir şey olmaz ki? Tövbe edersin geçer gider Der Burada Allah'ın rahmetinden bahseder Şeytan bile Allah'ın bağışlayacağına inanırken bizler neden hala ümitsiziz anlayamıyorum:)
İlk işlenen günah nefse hoş geleceğinden nefis aynından bir kere daha ister Nasıl olsa Allah işlenen günahları bağışlıyor! Allah'ın bağışlayıcı olması sıfatı istismar edilmeye devam eder Gün gelir günahlar koca bir dağ yığını olur Yine gün gelir Allah'ın sevgili kullarından biri gelip sizi tövbeye daveteder Tövbeye davet edilmen, şeytanın onca emeklerinin bir çırpıda yok olacağı anlamına gelince, şeytan anında B planına geçerek;
"Bu kadar günahtan sonra bağışlanacağına mı inanıyorsun? Der Şeytanın kalbinize ilham ettiği bu vesvese size 'Acaba?' Dedirtir İşte tam o an kendinizi Allah yerine kor ve;
"Ey filan kulum ve bu kadar günahı sen olsan bağışlar mıydın?"sorusu karşısında;
'Bağışlamazdım Allah'ım!' dersiniz Şeytanın ekmeğine güzel bir yağ sürmüşsünüzdür artık
Ümitsiz olmak hem tövbe kapısını kapatır hem de günah kapısını sonuna kadar açar Nasıl olsa bağışlanmayacağız Cehenneme girdikten sonra ha az ateş ha çok ateş Ne fark eder ki der günaha devam edersiniz Tabi şeytan B planını uygularken size rahatlatıcı antibiyotikte sunar Ne der şeytan?
"Cehennemde bir süre yandıktan sonra cennete girmeyecek misiniz? Tamaaam Artık rahatlıkla günah İşleyebilirsiniz Cezanız kısa bir süre cehennem Sonra sınırsız bir mutluluk Yok, böyle bir şey! Yok, böyle bir şey! Yok, böyle bir şey!
Cehennem sanıldığı gibi iki tokatlık yer değil ki! Eti kemiğinden ayıran, insana ölümü istenen ama verilmeyen bir yer İlerİki sayfalarda cehennemin konuklarına neler hazırladığından bahsedeceğim İnşallah
Eğer ümitsizseniz hala,yapacağım bir şey yok Ben size Allah'ın bağışlayacağından ve sizi şeytanın kandırdığından bahsettim Sizin yapmanız gereken tek şey bu sayfayı kapatıp güzel bir tövbe etmeniz Aksi halde Allah'ın şu tehdidine maruz kalmaya devam edersiniz;
[size="4"]"Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin Çünkü kâflrler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez"
Çok tehlikeli bir konumdasınız Benden söylemesi

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref1] Yusuf-87zümer-53

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref2] kasas-67

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref3] Tahrim-8

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref4] nisa-31

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref5] Müslim Tirmİzi

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref6] hud-114

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref7] Tirmizi

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref8] bakara-169

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref9] İbrahim-22

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref10] Fatır-5

[url=http://wwwebediyyenbiz/#_ftnref11] Yusuf-87

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com