Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevaplar, gastroenterohepatoloji, ile, ilgili, soru

Gastroenterohepatoloji İle İlgili Soru Ve Cevaplar

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gastroenterohepatoloji ile ilgili soru ve cevaplar

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm Dr Nevzat Aksoy cevaplıyor

Babam alkol kaynaklı karaciğer hastası15 yıldır alkol almıyorBu ürede 4 kez karaciğer komasına girdi Lavman yapıp serum bağlıyorlar Bunları durumunu anlamanız için yazdım Doktoru iyi konuşuyor ama babamın özellikle bacakları olmak üzere bütün vücudu bayağı şiş Oturup kalkarken zorlanıyor Merdiven çıkarken ve inerken ayakları takılıyor ve ayaklarını sürüyerek yürüyor Babam 170 cm boyunda 95 kilo Ben kilo vermesi gerektiğini düşünüyorum Ama egzersiz yasak biliyorum Ödem ve kilo ile ilgili ne tavsiye edersiniz Teşekkür ederim

Anlattığınıza göre babanız alkole bağlı karaciğer sirozu Bu nedenle belirttiğiniz yakınmalar sürecektir Ödemin tedavi şeması bellidir ve bunu sizi takip eden Gastroenterologunuz uygulayacaktır Kilo için de yine hekiminiz size yol gösterecektir Bu kadar önemli bir durum için bu köşeden ancak genel bilgiler verilebilir Ama her hasta için koşulların farklı olduğunu unutmayınız Geçmiş olsun

------

Karında sorun

Merhaba Hocam, 3 aydır sağ kaburga kemiğimin hemen bitiminde içerden gelen bir rahatsızlık hissediyorum elimle o bölgeye bastırdığımda bir şeyin hareket ettiğini elimi çektiğimde ise geriye doğru hareket ettiğini ve bir ses çıkardığını hissediyorum Üroloji, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Genel Cerrahi dahil bütün polikliniklere sırayla sevk edildim Bütün sonuçlar normal En son sindirim sistemi düzenleyici iki ilaç verildi Ama halen aynı şikayetleri çekiyorum İçerden bir şey dışarı doğru baskı yapıyor hissi var ve çok rahatsız edici Yardımlarınızı rica ediyorum

Anlattığınız yakınma kalınbağırsak ile ilgili gibi duruyor ancak bu organla ilgili tetkik yaptırmamışsınız Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Sorununuz çözülecektir Geçmiş olsun

------

Panik atak

Merhaba hocam, geceleri uyuyamıyorum Çok sıkılıyorum ve çarpıntım oluyor Bir şeyi kafama takarsam saatlerce uyuyamıyorum Doktora gittim Panik atak dedi ama verdiği ilaçlar iyi gelmedi Ne yapmalıyım Teşekkürler

Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama,

Terleme,

Titreme ya da sarsılma hissi,

Nefes darlığı ya da boğulma hissi,

Soluğun kesilmesi (hava açlığı),

Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi,

Bulantı hissi veya karında ağrı,

Baş dönmesi, sersemlik hissi, baygınlık hali,

Atak sırasında çevrenin algılanmasında bozukluk, kendinde olamama hali,

Kontrolünü kaybedeceği, çıldıracağı çevreye zarar vereceği korkusu,

Ölüm korkusu,

Bedende uyuşma ve karıncalanma hissi,

Üşüme, ürperme, sıcak ya da soğuk basması gibi yakınmaların bir çoğunun bulunması durumunda panik atak tanısı konur Konunun uzmanları psikiyatrlardır Geçmiş olsun

------

Karında şişkinlik

İyi günler benim karnimda devamli bir siskinlik var sabah kalktigimda normal düz bir karin bir kac saat sonra baslyior gün icinde ve bri an sanki 6-7 aylik bir hamile görüntüsünde oluyorum bi gerginlik baski devamli neden oluyor bu sebebleri ne olabilir yardim ederseniz sevinirim

Anlattığınız yakınmalar kalınbağırsağınız ile ilgilidir Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız Bu yakınmaların tümüyle geçmeyebileceğini, zaman zaman tekrar edebileceğini hatırlatırım Geçmiş olsun

------

Hepatit B virüsü

Merhaba abimde hepatit B virüsü çıktı Kontrol amaçlı gittik bende de çıktı karaciğerime bakıldı damar yumağı varmış Her zaman erken teşhis önemli, abime teşekkür etmeli miyim kızmalı mıyım bilmiyorum Hepatit B vürüsü için taşıyıcı olduğunu söyledi dr Çok kötüyüm hiç beklemediğim bir hastalık asla kabul etmeyeceğim ve insanlara zarar vermeyeceğim Bundan kurtulmam mümkün mü?

Bu virüsün saptanmış olması iyi bir şey çünkü haberiniz olmasaydı kim bilir ne zaman saptanacaktı Şimdi elinizde bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip ve (gerekirse de) tedavi olma şansı var Durumunuzun ne olduğunu ve gelecekte ne olacağını tetkiklerinizi gören hekim size anlatacaktır Geçmiş olsun

Yanlış tedavi

Doktor Bey, 26 yaşındayım Mide ağrısı ,gaz ve uzun hıçkırıklar yüzünden doktora gittim Endoskopi yapıldı AÖS yetmezliği + gastrit çıktı Mikroskopik bulgular: metaplazi/displazi görülmemiştir Yapılan giemsa boyamasında helicobacter pylori saptanmamıştır Bunun sonucunda üçlü Hpak tedavisi gördüm Bazen midemde baskı oluyor ve sırtıma vuruyor geğirerek rahatlamaya çalışıyorum ve boğazımda bir şeyler düğümlenmiş gibi hissediyorum Bundan sonra ne yapmalıyım hangi tedavi şeklini önerirsiniz? Teşekkürler

Midenizde Helicobacter saptanmamış ama ona yönelik olarak üçlü tedavi verilmiş Size verilen ilaç doğru olmamış Yazdıklarınıza bakarak yapılan uygunsuz tedavilerle yakınmalarınızın geçmeyeceği aşikar Bu köşeden bir tedavi önerisinde bulunmam doğru değil İyisi mi siz güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurunuz Geçmiş olsun

------

Hemoroit, mukuslu kan

Benım gaıtama bulasmıs halde kan gelıyordu sıgmoıdoskopı yaptırdım ıc hemoroıt cıktı fakat bazen mukuslu kan goruyoum Ama mukuslu kan ıc hemooıtte olmaz dıye duydum Karnımda şişlik oluyor, bunun ıcın doktor ıbs teshısı koymustu Fakat kafamda yine soru işaretiyle yasıyorum ınternette bagarsakla ılgılı durumumu arastıdıkca kolonoskopıden de delınme rıskı var dıye cok korkuyorum sızce sonuna kadar baktırmalı mıyım? Bağırsağın son kısmından da taze kan gelebılır dıye yazıyor ınternette Gercekten cok stresteyım sızce ne yapmalıyım Tesekkurler

Bağırsağınızla ilgili yakınmalar sizi oldukça huzursuz ediyor anlaşılan Bundan kurtulmanın bir yolu hekiminize ve anlattıklarına güvenmenizdir Eğer anlatılanlardan tatmin olmuyorsanız daha ileri tetkiklerin yaptırmalısınız Kolonoskopi yaptırarak çıkan sonuca göre davranmanız uygun olacaktır çünkü yapılanlar sizi tatmin etmemi,ş İnternette arayarak hiçbir şey bulamazsınız Bulunacak olsaydı tüm yakınmaları bir arama motoruna yazar ve bir tuşa basarak teşhisi koyardık Üstelik okudukça aklınız karışır İyisi mi siz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurun, sorunlarınızı aktarın, gerekli tetkikleri yaptırın ve rahat edin Geçmiş olsun

------

Barrett

Hocam, ağzıma acı sular geliyordu, doktor endoskopi yaptırdı, reflü olduğunu söyledi Ayrıca alınan parçada Barrett diye bir yazı bulunuyor Kanser miyim diye korkuyorum Nolur bir cevap yazın lütfen

Mide asidinin yukarı çıkması ile yemek borusunun altındaki mukoza değişime uğrar ve buna Barrett özofagusu denir Bu durumda önemli olan kanser gelişme riskinin artmış olmasıdır Buradaki dokular yıllar hafif orta ve ağır displazi basamaklarından geçerek kansere dönüşebilirler Bu grup hastaların endoskopik olarak izlenmesi gerekir Endoskopi sırasında alınan parçaların yapılan patolojik incelenmesinde displazi yok ise 2 ve 3 yıllık aralarla endoskopik takibe devam edilmelidir Bunca uzun açıklamadan sonra yine de korkmamanızı söyleyeceğim Bütün bu yazılanların olasılığı oldukça düşüktür Takip altında olduktan sonra sorun olmayacaktır Gönlünüzü ferah tutun

------

FMF

10 yıllık FMF hastasıyım ve Colchicum kullanıyorum Uzun süre kullanınca ortaya çıkacak yan etkilerden korkuyorum Bilgi verebilir misiniz?

Kolşisin etken maddeli ilacın kullanılması sırasında ortaya çıkabilecek yan etkiler:

1) Derin tendon reflekslerinde azalma, kas güçsüzlüğü, periferik sinir sorunları,

2) Karında ağrı, bulantı, kusma, ishal,

3) İdrarda yanma, idrar kaçırma,

4) Kemik iliği baskılanmasına bağlı kansızlık, trombosit azlığı,

5) Saç dökülmesi, aşırı duyarlılık

Bu yan etkiler arasında erkeklerde sperm sayısında azalma da bildirilmiştir Ancak ilacın bırakılmasıyla bu durum geçer Sonuç olarak ilacı kullanabiliyor iseniz devam etmeniz, yan etkiler açısından da hekiminiz ile iletişim içinde bulunmanız önerilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili soru ve cevaplar

Başka hekime gidiniz

Merhaba mide endoskopisi çektirdim Sonuç: Antrum mukozası hiperemik ve ödemli, Bulbus mukozası hiperemik-ödemli ve yer yer mmlik erozyone alanlar mevcut Hpak 14 günlük paketini kullandım fakat doktor bir 14 daha kullanalım dedi ben kabul etmeyince değiştirip Axd 3 kutu ve Gcon şurup 4 kutu verdi ama bu ilaçlar beni çok kötü yaptı Midemde çok yanma var ne yapmalıyım? Aklım çok karıştı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Hpak isimli ilacı 14 gün kullandıktan sonra yediden kullanılmasını önermek doğru değil Gittiğiniz hekimin branşı itibariyle doğru yerde olmadığınız anlaşılıyor 14 günde yok olmayan bir organizma için aynı tedavide ısrar etmek anlamlı değil Önerilen ilaçlar gerekli idyse sizin hekimi değil, hekimin sizi ikna etmesi gerekmez miydi? Yeniden 14 günlük ilaç içmemeniz isabet olmuş İçtiğiniz şurup bazı kişilerde belirttiğiniz yakınmalara neden olabilir Gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız Geçmiş olsun

H pilori pozitif

Hocam 32 yaşındayım yaklaşık 10 yıldır kesik kesik devam eden mide ve bagırsak şikayetleri olan biriyim Bugün helicopakter tahlili yaptırdım 60 u pozitif çıktı ne yapmam gerek? Nasıl tedavi olurum bu oran çok mu yüksek? Normal degeri 20 imiş bana bilgi veririseniz sevinirim saygılar

Yakınmalarınızın ne olduğunu yazmamışsınız Ayrıca niçin Helicobacter tetkiki yaptırmışsınız o da anlaşılmıyor Midenizde bu mikroorganizma var diye ille yok edilmesi gerekmez Bu mikroorganizma ile uğraşmak yerine bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve sorularınızı ona sormalısınız

AÖS yetersizliği ve cerrahi

İyi günler doktor bey, 22 yaşındayım ve mide hakkında bazı problemlerim var Sabahları uyandığımda ağzımda garip bir tatla uyanıyorum Çok sık bulantım oluyor ve ara ara acı su geliyor ağzıma Bugün endoskopi yaptırdım AÖS yetersizliği yazıyor Doktor cerrahi müdahale yapılabilir ama endoskopi doktoru gerek görmemiş dedi ve ponex isimli ilacı verdi Sizin yorumunuzu da almak isterim Teşekkür ederim şimdiden Kolay gelsin

AÖS yetersizliğinde ameliyat kesinlikle gerekmez Esasen gerekli olmadığı da bir hekim tarafından belirtilmişAma bir diğeri yapılabilir gibi bir görüş bildirmiş ki anlamlı değil Doğru hekim, doğru tanı, doğru tedavi üçlüsünden şaşmamak gerekir Gereksiz tetkik, tedavi ve işlemlerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Geçmiş olsun

Yaşama şansı

Annem 62 yaşında anti HCV 212 HBsAg 0,9 HBs 9376 çıktı Ultrason henüz çekilmedi Doktorumuz moralimizi bozdu yaşama şansının %50 olduğunu söylüyor çok üzgünüz bitkisel ilaçlarla ilgili ne düşünüyorsunuz faydası olur mu hocam teşekkürler

Verdiğiniz bilgilere bakılırsa anneniz 62 yaşında ve hepatitle ilgili 3 sonuç var Başka hiçbir bilgi vermeden ne söylememi bekliyorsunuz? Yaşama şansının nasıl %50 olarak hesap edildiğini hekiminize sorabilirsiniz Bitkisel ilaçları avuç avuç da kullansanız bir yararı olmayacağını unutmayın (Üretici firmayı ihya edersiniz o ayrı bir konu) Sağlıklı günler olsun

Hepatit C

Nevzat bey, annem hepatit C hastası, ALT 45, AST 56, HCV RNA sı 20600 karaciğer biyopsisinde fibrosize rastlanmadı İlaç tedavisi başlanmalı mıdır? Hastalığın akibeti nasıl seyreder bize yardımcı olursanız çok sevinirimiyi çalışmalar

Kronik C hepatiti oldukça yavaş ilerler Annenizde biyopside fibroz olmadığına göre durum bugün için iyi demektir Bu nedenle şimdiki bilgilerimize göre tedavi yerine takip etmek daha doğrudur ki zaten böyle yapılması düşünülmüş Önemli olan, takibinizin başka branşlarda değil Gastroenterolojide yapılmasıdır

Ülser

Merhaba, 16 yaşındayım 3 sene önce mide ağrısı ve yanma şikayetleri ile doktora gittim Helikobakter pylori olduğu söylendi hpak isimli ilaç verildi ama kullanamadım ve daha sonra da doktora gitmedim şu an eskisi gibi şikayetlerim yok Acaba yeniden doktora gitmeli miyim? Annem ülser olduğu için bende de olabilir mi diye endişe duyuyorum Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler

Halen yakınmalarınız yoksa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok Demek ki o dönemdeki yakınmalarınız geçici imiş ve iyi ki o sırada size önerilen ilacı kullanmamışsınız Annenizdeki ülserin sizinle bir ilgisi yoktur Geçmiş olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili soru ve cevaplar

Öncelikle iyi günler dilerim Tesadüf eseri yaptırdığım anti hcv testim pozitif çıktı, 1,03 bunun dışında karaciğerimde 2 derece yağlanma mevcut ve kolesterolüm 264, trigliserid 440 çıktı, hepatit c virüsü aldığımı söylediler ve biyopsi yaptırmam gerektiği belirtildi Benim sorum, bu yalancı HCV olabilir mi? Yalancı değilse öncelikle ne gibi tetkikler yaptırmalıyım? Sürekli kullandığım Kalp veya tansiyon ilaçlarının bir etkisi olabilir mi? Teşekkür ederim, kolay gelsin

Anti HCV'nin pozitif olması hepatit C virüsünü aldığınız anlamına gelmeyebilir yani yalancı pozitiflik olabilir Bu nedenle gerekli tetkikleri yapmadan biyopsi önermek anlamlı değildir İkinci derece yağlanma için de biyopsi öncesi yapılacaklar vardır Bir Gastroenteroloji Ünitesi sizin için gerekenleri yaptıracaktır Geçmiş olsun

------

Helikobakter

Sayin hocam, 10 ay once yiyeceklere bol sirke ve limon kattiktan sonra midemde boş iken siddetli agrilara maruz kaldim O donemde yurtdisinda oldugum icin doktora gorunmek yerine internetten buldugum bilgilerin isiginda cok siki bir diyet uyguladim 6 ay sonra agri, yanma ve hazimsizlik sikayetlerim azaldi Simdi Turkiye'deyim, midem için endoskopi oldum Biyopsi sonucunda H Pylori bakterisine rastlandi ve kronik antral gastrit denildi Hel ve Ant yazdilar Ancak su anda sikayetlerim yok derecede azaldigi icin bu agir antibiyotik tedavisine baslamaktan cekiniyorum Bu ilaclari alip durumu kotuye giden veya duzelmeyen cok kisiye de rastladim Ne dersiniz, bu ilaclari alayim mi, yoksa sikayetlerim azaldigi icin bu sekilde mi devam edeyim? Bir de doktorum oruc tutabilecegimi soyledi Bu konu hakkinda da fikrinizi paylasirsaniz cok sevinirim Cok tesekkurler

Antral gastrit için antibiyotik tedavisi ile H Pylori'nin yok edilmesi gerekmez Zaten yakınmalarınız da az olduğuna göre olayı abartmaya gerek yok Bu mikroorganizma için hangi durumlarda tedavi gerektiği her yerde yazıyor Antibiyotik tedavisi dışında daha uygun bir yaklaşımla yakınmalarınızın tümüyle geçmesi beklenir Yeter ki konunun uzmanı olan bir Gastroenterologa başvurun Ayrıca mide yakınmalarınız düzeldiğinde oruç tutabilirsiniz Geçmiş olsun

------

Bağırsakta ülser

Dr bey mide şikayetlerimden dolayı altı ay önce endoskopi yapıldı ve antral gastrit, pilor ve bulbus deformasyonu ve kronik aktif bulber ülser tanısı kondu 6 aydır nex ve ant kullanıyorum ancak tedaviyi kestigim zaman bagırsaklarımda aşırı bir agrı hissediyorum Bunun sebebi ne olabilir? İlaç tedavisinden önce böyle bir agrı yoktu bağırsaklarımda da ülser oluşmus olabilir mi? Ne yapmalıyım? Bu ilaçları da artık kullanmak istemiyorum Yardımcı olursanız sevinirim

İlaç tedavisini kestiğinizde yakınmalarınız tekrar ediyorsa bu ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerektiği düşünülür Bağırsaklarınızda ülser oluşmamıştır Böylesi evhamlara kapılmak yerine bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve tedavinizin seyrini düzenlemelisiniz Geçmiş olsun

------

ALT

Çin'de mimar olarak calisiyorum Burda yaptirdigim kan testlerinde 0-40 arasinda olmasi gereken ALT degeri 131 cikti Yaklasik olarakta 2-3 yildir sirtimda gecmeyen bir kabuk baglama olayi var Karacigerle ilerlemis bir baglanti kurulabilir mi? Diyabetik onlemleri aliyorum bu arada faydasi olur mu? Tesekkur ederim

ALT değeri yüksek ise karaciğer açısından araştırılmanız gerekir Ayrıca sırttaki yara ile karaciğerin bir ilgisi yoktur Diyabetik önlemlerden kastınızın ne olduğu anlaşılmıyor Bir Gastroenteroloji Uzmanına gözükmelisiniz Geçmiş olsun

------

Helikobakter

15 sene önce aşırı gaz şişkinlik ve geğirme şikayetiyle dahiliye bölümüne muayene oldum Üfleme testi yapıldı ve helıcobacter pylorı dendi antibiyotik tedavisi verildi kullandım kontrole geleyim mi dediğimde gerek yok bu ilaçlar bu mikrobu yok eder dendi ama şimdi tekrar şişkinlik aşırı gaz problemim oldu Ne yapmalıyım teşekkür şimdiden ederim

Gaz, şişkinlik ve geğirme için (bu yakınmalara neden olmayacağı için) H Pylori'ye bakılmasına gerek yoktur Bu nedenle antibiyotik tedavisinden yarar görmeniz beklenmez Yapacağınız iş bir Gastroenteroloji ünitesine başvurmak olmalıdır Geçmiş olsun

------

H pylori

Hocam saygılar benim herhangi bir sağlık sigortam yok Midemdeki şişlik ağzıma gelen ekşi tat ve tükürüğümün köpürmesi gibi sorunları paylaştığım bir arkadaşım laborant o da kan ve idrar tahlilleri yaptırdı ve helikobacter pylori + pozitif dedi Gaitada eritrosit, lökosit, helmint yumurtaları görülmedi diye yazmış hiç bir şey anlamadım bu arada CHOL YÜKSEK GGT YÜKSEK yazıyor Lütfen yardımcı olun yaşım 39 erkek saygılarımla

Ağza gelen ekşi tat için gaita ve idrar tetkiki fikir vermez Helikobakter organizmasının varlığının bilinmesi de tedavi için yönlendirici olamaz Yani yakınmalarınız için yaptırdığınız tetkikler isabetli değildir Bu nedenle bu işin uzmanı olan hekimlere başvurmalısınız Geçmiş olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Kolonoskopi

Eşim 10 gün once endoskopi ve kolonoskopi oldu fakat kolonoskopi olurken bayıldı ve islem tamamlanamadıtekrar gidecegiz ama kolonoskopinin bayıltılarak yapılması mümkün müdür hocam

Eşinizin niçin bayıldığını yazmamışsınız Yani korktu mu, çok mu ağrısı oldu yoksa kan şekeri mi düştü vs Bu işlemin bayıltılarak yapılması taraftarı değilim İşlem sırasında hastanın baygın olmaması gerektiği kanısındayım Böylece uygulama sırasında hasta bir rahatsızlık duyduğunda hekimi uyarabilir ve olası komplikasyonlardan kaçınılabilir Geçmiş olsun

------

41 yaşında bir bayanım karaciğerde hemanjiom var Karaciğerde segment 6 da 75*95 cm boyutlarında konturları hafif düzensiz hipodens lezyon doktor bunun damarı bağlayarak kolay bir operasyonla halledileceğini söyledi ameliyattan korkuyorum gerçekten kolay mı, bir de ne zaman ayağa kalkılır öğretmenim okul açılınca iyileşmiş olur muyum? Çok teşekkürler

Hemanjiyom açısından bir yakınmanız mı var ki operasyon önerilmiş bunu yazmamışsınız Bu nedenle öncelikle operasyon gerekli mi bunu bilmek gerekir Eğer operasyon gerekli ise sorularınızı sizi ameliyat edecek hekiminize sormanız uygun olacaktır

------

Hıçkırık

Merhaba benim sorunum hıçkırık ve geğirme ile birlikte gelen, sırtıma vuran mide ağrısı Geçen yıl ağrılarım fazlalaşınca safra kesesinde taş olduğunu söyleyip keseyi aldılar Dayanılmaz olan ağrılarım geçti Fakat aç kaldığımda, üzüldüğümde yine eskisi kadar şiddetli olmasa da midemde önce ağrı, sonrasında hıçkırık ve geğirme oluyor Özellikle oruçlu iken ağrım daha da artıyor Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim

Hıçkırık ve geğirmeniz için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız gerekli tetkiklerden sonra yakınmalarınızın tümüyle geçmemesi için bir neden yoktur Geçmiş olsun

------

Geğirme

Merhaba, Bodrum'dan yazıyorum Burada devlet, özel hastane ve özel polikliniklere gittim hepsi bana farklı şey söyledi Aşırı şekılde gegiriyorum ve mide de karın bolgesinde yanma ve ağrılar olmakta kendimi zaman zaman cok halsiz hissediyorum ve bazende hiç nefes alamacagımı hissediyorum sanki kalbimde birşey varmiş gibi oluyor ama yapılan testlerde temiz gozukuyor doktor bey cok kez acile gittim hastanede yattım mideme kamera ile baktılar ve ayrıca bagırsaklarıma baktılar ilaclı tomografi ultrason rotgen ve tahliller olsun hiç bir şey çıkmadı fakat hala şu an hala bu acılar gegirmeler devam ediyor ve bazı gegirmelerimde sanki yediğim şey dışarı çıkacakmiş gibi ve afedersiniz buyuk abdesimi yaparken parçalanmış şekılde yapıyorum Kendimi cok halsiz bıtkın ve iştahsız hissediyorum Yardımcı olur musunuz teşekkürler

Aşırı geğirmeniz için onlarca tetkik yapmaya gerek yoktur Her hasta için yapılması gereken işlemlerden sonra bu yakınmanızın geçmemesi için bir neden yoktur Bu açıdan bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Bunun dışında karın bölgesindeki ağrılar ve büyük tuvalet yakınmaları için kalınbağırsağınız araştırılmalıdır Sorunlarınız çözümsüz değildir yeter ki güvendiğiniz bir ünitede takip olun Geçmiş olsun

Dr Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Sorun: Midedeki mikrop

Soru: Merhaba mide şikayetlerimden dolayı doktora gittim kronik gastrit teşhisi konuldu 14 günlük bir tedavi verdiler benim sorum ben şu an kansız olduğumdan dolayı kan ilacı kullanıyorum, ikisini aynı anda kullanmak zararlı olur mu? Ne yapmalıyım?

Cevap: Kronik gastrit için 14 günlük tedavi her zaman gerekmeyebilir Bu nedenle mide ile ilgili yakınmalarınızı bir Gastroenteroloji Uzmanına soracak olursanız gereksiz ilaç kullanmaktan sakınmış olursunuz Kan ilacının kullandığınız ilaçlarla bir etkileşimi beklemez Geçmiş olsun

-----------------

Soru: İyi günler midemdeki sorun sebebiyle hak üçlü ilacı kullanıyorum Şiddetli mide bulantısı yaptı Kusmam bir problem yaratır mı? Teşekkürler

Cevap: Mide sorunlarının çok azında üçlü tedavi gerekli olur Günlük pratiğimde bu üçlü ilacın gereksiz yere kullanılmasına sıklıkla şahit oluyorum

Sorun:HCV, siroz, karaciğer nakli

Soru: Annem bir yıl önce HCV'ye bağlı siroz nedeniyle karaciğer nakli oldu Bu yıl interferon tedavisine başlandı üç aydır kullanıyordu ama kanı düştüğü için son bir ayda 8 ünite kan verildi en son verilen kandan sonra nefes alma sıkıntısına bağlı akciğerlerinde sıvı oluşmuş yoğun bakıma aldılar Şimdi de diyalize bağladılar karaciğerde nodul var dediler ümit vermiyor doktorları Bizi de yeterince aydınlatmıyorlar ne yapacağımızı şaşırdık lütfen acilen bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

Cevap:Anlattığınız kadarı ile karaciğer nakli olan anneniz akciğer ve böbrek sorunu nedeni ile yoğun bakımda yatıyor Bu derece karmaşık sorunları olan bir hasta için son derece az veri ile bilgi vermek mümkün değil Karaciğer nakli yapılan hastalar son derece yakın takip edilirler ve çok sıkı biçimde hekim gözetimindedirler Yeterince aydınlatmıyorlar ifadesi bu gibi yakından takip edilen hastalar için pek geçerli değildir gibime geliyor Sorularınıza annenizi uzun süredir yakından takip eden hekimleriniz mutlaka yanıt vereceklerdir Geçmiş olsun

----------------

Sorun:Midem sorunlu

Soru: Sayın hocam ben yıllardır mide sorunlarıyla uğraşan biriyim Midemde yemeklerden sonra aşırı şişlik ve sinirlendiğim zaman bulantı kramp Bağırsaklarıma bastırdığım zaman yara acısı şeklinde bir ağrı var oturup kalkmada büyük tuvalet yaparken yırtılır gibi bir acı hissediyorum Doktora gittim reflü veya ülser olabilir dedi Ama endoskopi yaptırmadım teşekkürler

Cevap: Yakınmalarınız mideden çok bağırsağınızdan kaynaklanıyor olabilir Ülser ya da reflü tuvaletle ilgili yakınmaları ve şişkinlik gibi durumları izah etmez Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz Geçmiş olsun

-------------

Sorun: Karında atma hissi

Soru: Merhaba hocam, 3 yıldır sürekli mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık, çabuk acıkma, ama fazla yiyememe, aşırı kilo verme gibi şikayetim var, midemin sol üst tarafında sürekli atan bir atardamar topluluğu sanki, beni çok rahatsız ediyor 1-2 saat masaj yapınca hafifliyor atımlar yavaşlıyor ama sonra yine aynı oluyor Birçok film usg kan tahlili yapıldı torbalarla ilaç kullandım Problem yok diyorlar, psikolojik olabilir diyorlar Sizce göbek deliğinin üzerinde olması gereken bir çarpıntının başka yerde atıyor olması psikolojik olabilir mi? İsteksizlik var hep, çaresi olmayan bir hastalığa tutulduğum için yaşama umudu olmayan bir insan gibi hissediyorum Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar

Cevap: Kalpten çıkan ana damar yukardan aşağı karnı boydan boya geçer Atımdan kastınız ve hissettiğiniz kalp atışı şeklinde bir atım ise bu normaldir Bunun dışında atım ile başka bir yakınmayı ifade ediyorsanız bunu sizi muayene eden hekiminize sormalısınız Bunun dışında bulantı, fazla yiyememe gibi yakınmalarınızı bir Gastroenteroloji Uzmanına sormalısınız Geçmiş olsun

---------------

Soru: Merhaba mide şikayetlerimden dolayı doktora gittim kronik gastrit teşhisi konuldu 14 günlük bir tedavi verdiler benim sorum ben şu an kansız olduğumdan dolayı kan ilacı kullanıyorum, ikisini aynı anda kullanmak zararlı olur mu? Ne yapmalıyım?

Cevap: Kronik gastrit için 14 günlük tedavi her zaman gerekmeyebilir Bu nedenle mide ile ilgili yakınmalarınızı bir Gastroenteroloji Uzmanına soracak olursanız gereksiz ilaç kullanmaktan sakınmış olursunuz Kan ilacının kullandığınız ilaçlarla bir etkileşimi beklemez Geçmiş olsun

-----------------

Soru: İyi günler midemdeki sorun sebebiyle hak üçlü ilacı kullanıyorum Şiddetli mide bulantısı yaptı Kusmam bir problem yaratır mı? Teşekkürler

Cevap: Mide sorunlarının çok azında üçlü tedavi gerekli olur Günlük pratiğimde bu üçlü ilacın gereksiz yere kullanılmasına sıklıkla şahit oluyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Soru: Benim sorum göbeğimde çok şiddetli yanmalar oluyor 2 yıldır lr kullanıyorum geçmiyor ne yapmam lazım? Teşekkürler

Cevap: Göbeğinizdeki yanma için Lr denilen mide ilacını kullanıyorsdanız yakınmalarınızın geçmemesi çok normaldir Bir hekime başvurunuz ve yapılacak muayeneden sonra gerekli tedavileriniz başlansın Sağlıklı günler

---------------

Sorun: Dalakta büyüme

Soru: Merhaba hocam annemin sürekli sağ tarafı şişiyor karaciğerde damar genişlemesi var dediler birde kan değerleri çok düşüyor plt 59, wbc 20 dalakta da büyüme var ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun

Cevap: Dalak büyümesine bağlı olarak kan değerlerinde düşme olduğu anlaşılıyor Dalak büyüklüğünün ana nedeni ise karaciğer hastalıklarıdır Karaciğerde damar genişlemesinden ne kastettiğiniz anlaşılmıyor Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız onlar size yardımcı olacaklardır Geçmiş olsun

Sorun: Safra kesesi kanseri

Soru: Babamda safra kesesi yolunda polibi bulunmaktadır Doktora gittiğimizde alınırsa kansere çevrileceğini söyledi Acaba hemen kansere çevrilir mi yoksa alınmaması daha mı iyi olur? Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum

Hocam hamilelikte safra kesemde polip olduğu anlaşıldı doğumdan sonra 7 mm civarında 5 tane olduğunu ve safra kesemin alınması önerildi Sizce ameliyat olmalı mıyım yoksa periyodik kontrollerle takip edilebilir mi?

Cevap: Safra kesesi polipleri 10 mm veya üzerinde ise kanser riski nedeni ile alınmaları gerekir Daha küçük boyda olanlar ise görüntüleme yöntemleri ile takip edilirler (10 mm altında olmasına karşın sayının çok olması da operasyon gerektirdiğini düşündürür) Dolayısıyla kesedeki polip alınırsa kansere çevirir bu nedenle alınmamalıdır gibi bir durum doğru değildir Geçmiş olsun

------------------

Sorun:Kolon kanseri

Soru: Hocam benim sorunum dışkıdan sonra makattan sümüksü kan geliyor acaba neden? Annem kolon kanseri idi acaba bende de olabilir mi yaşım 29 teşekkürler

Cevap: Birinci derece yakınınız kalınbağırsak kanseri olduğuna göre sizin de (şikayetiniz olsun olmasın) kontrol edilmeniz gerekir Kolonoskopi yapılmalıdır Bu işlem ile sümüksü kan yakınmanızın nedeni de ortaya çıkacaktır Geçmiş olsun

Soru: 16 yaşındayım ve sabahları karnım ağrıyor ishal oluyorum sonra okula gidinceye kadar ağrıyor 1 saat sonra geçiyor nedeni nedir? Şimdiden teşekkür ederim

Cevap: Yalnızca sabahları yakınmanız oluyorsa ve başka bir şikayetiniz yoksa bu durum eski deyimle spastik kolon denilen duruma bağlı olabilir Bir Gastroenteroloji Ünitesinde gerekli tetkikleri yaptırmalı ve sorununuzun adını koydurmalısınız Geçmiş olsun

----------

Soru: Benim sorum göbeğimde çok şiddetli yanmalar oluyor 2 yıldır lr kullanıyorum geçmiyor ne yapmam lazım? Teşekkürler

Cevap: Göbeğinizdeki yanma için Lr denilen mide ilacını kullanıyorsdanız yakınmalarınızın geçmemesi çok normaldir Bir hekime başvurunuz ve yapılacak muayeneden sonra gerekli tedavileriniz başlansın Sağlıklı günler

---------------

Sorun: Dalakta büyüme

Soru: Merhaba hocam annemin sürekli sağ tarafı şişiyor karaciğerde damar genişlemesi var dediler birde kan değerleri çok düşüyor plt 59, wbc 20 dalakta da büyüme var ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun

Cevap: Dalak büyümesine bağlı olarak kan değerlerinde düşme olduğu anlaşılıyor Dalak büyüklüğünün ana nedeni ise karaciğer hastalıklarıdır Karaciğerde damar genişlemesinden ne kastettiğiniz anlaşılmıyor Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız onlar size yardımcı olacaklardır Geçmiş olsun

Sorun: Safra kesesi kanseri

Soru: Babamda safra kesesi yolunda polibi bulunmaktadır Doktora gittiğimizde alınırsa kansere çevrileceğini söyledi Acaba hemen kansere çevrilir mi yoksa alınmaması daha mı iyi olur? Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum

Hocam hamilelikte safra kesemde polip olduğu anlaşıldı doğumdan sonra 7 mm civarında 5 tane olduğunu ve safra kesemin alınması önerildi Sizce ameliyat olmalı mıyım yoksa periyodik kontrollerle takip edilebilir mi?

Cevap: Safra kesesi polipleri 10 mm veya üzerinde ise kanser riski nedeni ile alınmaları gerekir Daha küçük boyda olanlar ise görüntüleme yöntemleri ile takip edilirler (10 mm altında olmasına karşın sayının çok olması da operasyon gerektirdiğini düşündürür) Dolayısıyla kesedeki polip alınırsa kansere çevirir bu nedenle alınmamalıdır gibi bir durum doğru değildir Geçmiş olsun

------------------

Sorun:Kolon kanseri

Soru: Hocam benim sorunum dışkıdan sonra makattan sümüksü kan geliyor acaba neden? Annem kolon kanseri idi acaba bende de olabilir mi yaşım 29 teşekkürler

Cevap: Birinci derece yakınınız kalınbağırsak kanseri olduğuna göre sizin de (şikayetiniz olsun olmasın) kontrol edilmeniz gerekir Kolonoskopi yapılmalıdır Bu işlem ile sümüksü kan yakınmanızın nedeni de ortaya çıkacaktır Geçmiş olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Sorun: Ağrı

Soru: 19 yaşında bir bayanım, yaklaşık 15 aydır sol alt kaburgamın altındaki yerim ağrıyor, kadın doğum uzmanına ve üroloji uzmanına gittim bir şey çıkmadı, dahiliye uzmanı kabızlık dedi ve ilaç verdi kullandım ama çok faydasını görmedim Bazen bu ağrı sağ tarafımda da oluyor Bu durumda ne yapabilirim acaba cevap verirseniz çok sevinirim, iyi günler

Cevap: Sol kaburga altınızdaki ağrı için kadın hastalıkları uzmanına gitmeniz anlamlı değil Ürolojik olarak normal bulunduğunuza ve kabızlık tarif ettiğinize göre yakınmalarınızın kalınbağırsak ile ilgili olması büyük olasılıktır Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olabilir Geçmiş olsun

------------------

Soru: Babamın ciğeri su toplamış yani iltihap hastaneye çok gittik bazı dr alınması gerekiyor diyor bazıları da aldırma geceleri babam sırt göğüs ağrısı çok çekiyor ama aldırmaya korkuyor acaba aldırsa herhangi bir yan etkisi var mı alınanlar memnun değil gibi düşünüyor siz ne dersiniz şimdiden teşekkürler

Cevap: Sanırım akciğerde sıvı toplanmış Neye bağlı ve ne kadar toplandığını belirtmemişsiniz Zaten bu az bilgi ile fikir yürütmek mümkün değil Sıvının alınmasının gerekip gerekmediğini zıt görüş bildiren hekimlerinize sormalısınız Onların yaptığı açıklamalar yönünde bir sonuca ulaşabilirsiniz Geçmiş olsun

---------------

Sorun: Geğirme

Soru: Merhaba Nevzat bey 2 yıldır geğirmeyle başlayan rahatsızlığım kabızlık kulunç ağrısına dönüştü sağ böğrümde kramp şeklinde batıçı ve karnımın içinde yayılan ağrılar oluştu karnımda şişkinlik geğirmeyle birlikte yediklerim ağzıma geliyor nefes alırken batma olmaya başladı 3 defa endoskopi oldum üroloji bölümüne gittim hiçbir ilaç beni rahatlatmadı konulan tanıda idrarda iltihap ve kanama teşhisi kondu ama ben hiç iyi hissetmiyorum kendimi nedir bu şikayetlerin sebebi teşekkürler

Cevap: Geğirme rahatsızlığı kabızlık ya da kulunç ağrısı gibi durumlar dönüşmez İdrar yolları yakınmaları ayrıdır, karında şişkinlik ayrı Sırasıyla Üroloji ve Gastroenteroloji Ünitelerine başvurmalısınız Ağrı ve şişkinliğinizin nedeni kalınbağırsağınızdır Ayrıca geğirme yakınmanız da Gastroenteroloji Ünitesince tümüyle giderilecektir Geçmiş olsun

Dr Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0212 210 48 48

Sorun:Hepatit B

Soru: Hepatit B taşıyıcısıyım bugün yaptırdığım tahlil sonucuna göre dalak boyutları artmiş (180/50mm) Karaciğerimle ilgili bir hastalık belirtisi olabilir mi acaba?

Cevap: Dalak büyüklüğü karaciğer hastalığına bağlı olabilir Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız Geçmiş olsun

--------------

Sorun: Ağrı

Soru: 19 yaşında bir bayanım, yaklaşık 15 aydır sol alt kaburgamın altındaki yerim ağrıyor, kadın doğum uzmanına ve üroloji uzmanına gittim bir şey çıkmadı, dahiliye uzmanı kabızlık dedi ve ilaç verdi kullandım ama çok faydasını görmedim Bazen bu ağrı sağ tarafımda da oluyor Bu durumda ne yapabilirim acaba cevap verirseniz çok sevinirim, iyi günler

Cevap: Sol kaburga altınızdaki ağrı için kadın hastalıkları uzmanına gitmeniz anlamlı değil Ürolojik olarak normal bulunduğunuza ve kabızlık tarif ettiğinize göre yakınmalarınızın kalınbağırsak ile ilgili olması büyük olasılıktır Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olabilir Geçmiş olsun

------------------

Soru: Babamın ciğeri su toplamış yani iltihap hastaneye çok gittik bazı dr alınması gerekiyor diyor bazıları da aldırma geceleri babam sırt göğüs ağrısı çok çekiyor ama aldırmaya korkuyor acaba aldırsa herhangi bir yan etkisi var mı alınanlar memnun değil gibi düşünüyor siz ne dersiniz şimdiden teşekkürler

Cevap: Sanırım akciğerde sıvı toplanmış Neye bağlı ve ne kadar toplandığını belirtmemişsiniz Zaten bu az bilgi ile fikir yürütmek mümkün değil Sıvının alınmasının gerekip gerekmediğini zıt görüş bildiren hekimlerinize sormalısınız Onların yaptığı açıklamalar yönünde bir sonuca ulaşabilirsiniz Geçmiş olsun

---------------

Sorun: Geğirme

Soru: Merhaba Nevzat bey 2 yıldır geğirmeyle başlayan rahatsızlığım kabızlık kulunç ağrısına dönüştü sağ böğrümde kramp şeklinde batıçı ve karnımın içinde yayılan ağrılar oluştu karnımda şişkinlik geğirmeyle birlikte yediklerim ağzıma geliyor nefes alırken batma olmaya başladı 3 defa endoskopi oldum üroloji bölümüne gittim hiçbir ilaç beni rahatlatmadı konulan tanıda idrarda iltihap ve kanama teşhisi kondu ama ben hiç iyi hissetmiyorum kendimi nedir bu şikayetlerin sebebi teşekkürler

Cevap: Geğirme rahatsızlığı kabızlık ya da kulunç ağrısı gibi durumlar dönüşmez İdrar yolları yakınmaları ayrıdır, karında şişkinlik ayrı Sırasıyla Üroloji ve Gastroenteroloji Ünitelerine başvurmalısınız Ağrı ve şişkinliğinizin nedeni kalınbağırsağınızdır Ayrıca geğirme yakınmanız da Gastroenteroloji Ünitesince tümüyle giderilecektir Geçmiş olsun

Dr Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Merhaba, 24 yaşında bir bayanım midemde varolan 1 haftalık ağrı ve bu haftanın sonunda gaitanın siyah rengini aldığını gördüm ve mide kanaması olabileceğini düşünerek bir dahiliye doktoruna gittim Hemen endoskopi çekti;fakat sözel olarak bir kanamaya rastlamadığını belirtti SGK hastanesi olduğundan yoğunluk nedeniyle doktora fazla soru soramadım Sadece kanama görülmedi, mikrop var dedi ve 14 günlük Helipak ve günde 4 kez kullanacağım Gaviscon ilaçlarını verdi Endoskopi raporu sonucu ve tanısı olarak: "fundus, korpus, angulus ve antrum için 'mukoza hipermik görüntüde' ibareleri yer alıyor KÖS skobu gevşek sarıyor Pilor forme santralize Pilordan antruma safra reflüsü izlendi Pilor sürekli açık kalıyor / AÖS yetmezliği, alkalen reflü gastrit- hızlı üreaz testi:POZİTİF, pilor disfonksiyonu ve öneri HP eredikasyonu uygundur" yazıyor Ayrıca raporda midemden alınan iki küçük yeşil renkli şey (ne olduğunu tam bilmiyorum; sanırım HP biyopsisi deniliyor) bir sıvının içerisine konmuş, yanında renklere göre 24 saat içerisinde izlenmesi gerekn bir tablo mevcut Şu an yaklaşık 8 saat oldu ve lacivert rengini aldı; yani ph 75 Positive (markedly) Anlamı nedir ve ilaçları kullanmaya başlamadan önce bir gastroenteroloji uzmanına da görünmeli miyim? şimdiden cevabınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

merhaba ben 23 yasındayımkarnımdakı gurultulardn sıkayetcıyımbundan dolayı eğitim hayatımda sıkıntılar yasıyorumsınıfa gıremıyrm ve ders dınleyemıyormsıkıntım tam olarak soyle karnımda hep bı gurultu ve karın bolgem bı suyun ılerledıgını hıssedıyrmilk basta iç hastalıklara gıttım ve bı sıkıntımın olmadıgını soyledıondan sonra psıkıyatrıye yonlendırdı ve bana lus verdı ondan sonra bıraktım ılacı cunku daha kotu yaptı benı ondan sonra tekrar gıttım psıkıyatrıye cunku basa cıkamıydm ve bnaa cıp verdı bıras daha ıım ama yıne bende sıkıntıların oldugnu düşünüyrm yanı sadece psıkolojık olmadıgını düşünyrm
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Emeklerine saglik paylastigin icin tesekurler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

Paylastigin icin tesekkurler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

ph 75 positive [markedly] ne anlama gelitor
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

merhaba ,benim midemde sürekli bir şişlik oluyor o da bulantıya neden oluyor karnım aç tok farketmez sürekli şişiyor ve bulantı halinde endoskopi attırmadım korkuyorum sizce ne olabilir ?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #14
Prof. Dr. Sinsi

mrh ben 29 yaşımdayımsol kaburgamın altında şişlik varbu ağrı sırtıma ve böbreğimede veriyorbunun yanında midemde yanma ve kemirici bir ağrı oluyorözellikle acı yediğimde bu ağrı oluyorbide bende hemoroid de var
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #15
Prof. Dr. Sinsi

Cok yararli ve aydinlatici bilgilere ulastim,tesekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com