Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
halk, oyunları, sinop, sinopun, yöresel

Sinop Yöresel Halk Oyunları - Sinopun Halk Oyunları

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sinop Yöresel Halk Oyunları - Sinopun Halk Oyunları

Sinopun Oyunları,
Sinop Yöresi Halk Oyunları,
Sinopun Halk Oyunları,

Sinop, folklor (halkiyat) yönünden oldukça zengindir Bugüne kadar bu konuda bilimsel bir çalışma yapılmaması çok büyük bir eksikliktir
Türkiye'nin en kıvrak oyunlarının Karadeniz'de bulunmasının yanı sıra, Sinop'ta ağır bir tempo hakimdir Konular, genellikle güzellik unsurları ve gönül oyunudur Halk oyunları karşılama türündendir
Bunun dışında Kafkasya'dan gelerek buraya yerleşen halkın kendi yöre ve oyunları ve Batum göçmenlerinin Artvin Horonlarını andıran oyun havaları da yaygındır
Sahile yakın kısımlardaki oyunlar, ritim ve figürleri yönüyle Kafkas oyunlarına benzer İç kısımları ise İç Anadolu ve Kastamonu yöresi oyunlarının özelliğini taşır Bu oyunlara davul, zurna, def, saz, mızıka, tulum gibi çalgılar eşlik eder Ezgili oyunlar çoğunluktadır
Yörenin giysileri, hem Karadeniz, hem de Kastamonu yöresinden farklıdır Genellikle el tezgahlarında dokunan keten kumaşlardan ve el işlemelerinden meydana gelmiştir
En çok oynanan oyunlar şunlardır: Çiftetelli, Horon, Karşılama, Geldi geldi, Kadın oyunu, Halay Ayancık Eymeleri, Karasuda Pazar Var

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com