Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çalıştırana, ceza, işçi, uygulanacak, yetersiz

Yetersiz Işçi çalıştırana Ceza Uygulanacak

Eski 05-28-2015   #1
Şengül Şirin

Yetersiz Işçi çalıştırana Ceza Uygulanacak

Yetersiz işçi çalıştırana ceza uygulanacak

21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek 1 inci maddesine dayanılarak Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, çalışanlar için Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen bazı meslekler belirlendi

Belge Zorunluluğu:

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu 25/05/2015 tarihinden itibaren 12 ay sonra çalıştırılamayacak Ancak 05/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmamaktadır

Yapılan denetimlerde bu esaslara aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 500 Türk lirası idari para cezası verilecek

Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından ilk etapta 40 meslek için yeterlilik belgesi öngörüldüBunlar;

seramik karo kaplamacısı,
ahşap kalıpçısı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı,
alüminyum kaynakçısı,
bacacı, betonarme demircisi,
betoncu, çelik kaynakçısı,
direnç kaynak ayarcısı,
doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli,
doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli,
doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı,
endüstriyel boru montajcısı,hidrolik pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı,
iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü,
makine bakımcı, otomotiv elektromekanikçisi,
otomotiv mekanikçisi,
otomotiv montajcısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı,
ses yalımtımcısı, sıvacı,
su yalıtımcısı,
tünel kalıpçısı ve yangın yalıtımcısı …

İsa KARAKAŞ

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com