Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Müzik Tutkunları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buraya, hayranları, mor, ötesi

Mor ve Ötesi Hayranları Buraya

Eski 06-16-2007   #1
speed

Mor ve Ötesi Hayranları Buraya

Mor ve Ötesi

Müzik Kariyeri:

Mor ve ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı (davul), Harun Tekin (vokal/gitar), Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kuruldu Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996'nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve "Şehir", 1996'nın Haziran ayında piyasaya çıktı Grubun ilk video klibi 'Yalnız Şarkı', farklı tarzıyla büyük ilgi çekti

1997 yılında Burak Güven, Alper Tekin'in yerine gruba dahil oldu Ada Müzik Stüdyosu'nda Volkan Gürkan'la beraber kaydedilen "Bırak Zaman Aksın"ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken, Kerem Özyeğen gruba katıldı Albüm 1999 Mart ayında Ada Müzik tarafından yayımlandı

1999 yılının Ağustos ayına gelindiğinde grup bir Bülent Ortaçgil bestesi olan 'Sen Varsın' üzerinde çalışıyordu Tam o günlerde benzersiz bir felaketle karşılaştı Türkiye 17 Ağustos'tan sonra, herkes gibi, grup da bir süre kendine gelemedi

2000 yılının başlarında mor ve ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyaya çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi Temmuz ayında grubun 'Sen Varsın'la katıldığı "Şarkılar Bir Oyundur" adlı Bülent Ortaçgil'e saygı albümü yayımlandı mor ve ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık'ta İstanbul'da Placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi

Üçüncü albüm "Gül Kendine"nin kayıtları, 27 Aralık günü Volkan Gürkan prodüktörlüğünde Ada Müzik Stüdyosu'nda başladı ve albüm 2001 Aralık ayında piyasaya çıktı

2003 yılında patlayan savaşa karşı oluşan geniş muhalefete mor ve ötesi de sanatçı dostlarıyla birlikte katıldı Grubun bestelediği ve Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirilen 'Savaşa Hiç Gerek Yok' adlı parça, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara'da 100000 kişiyle birlikte söylendi

2003 Mayıs'ında mor ve ötesi "Yaz" isimli bir single çıkardı Bu single'da yer alan Şehrazat bestesi 'Yaz Yaz Yaz' yaza damgasını vururken, grup 17 kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi Sonbaharla birlikte dördüncü albüm çalışmalarına hız veren mor ve ötesi, bir yandan da Çağan Irmak'ın "Mustafa Hakkında Herşey" filminin müziklerini hazırladı

Ocak 2004'te "Dünya Yalan Söylüyor" için Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde stüdyoya girildi ve albüm 30 Nisan Cuma günü yayımlandı İlk single 'Cambaz' radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, bugüne kadar Türk rock sahnesinde emsali gorülmemiş bir başarının habercisi oluyordu Fikret Kızılok'un 'Sevda Çiceği' adlı şarkısına grubun getirdiği yorum albümün başarısını perçinlerken, "Mustafa Hakkında Hersey" filminde de yer alan, albümün üçüncü single'ı 'Bir Derdim Var', Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film Şarkısı" seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi

Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu Bu konserler arasında Bostancı Gösteri Merkezi ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu performansları, istisnai işitsel/görsel yapıları ve yüksek seyirci katılımıyla öne çıktı

Kaynak: morveotesicom

Albümleri:

Şehir (1996)

• Sabahın Köründe
  • Yalnız Şarkı
  • Uyku
  • The Faithful Lover
  • Rüya
  • Reality
  • Past
  • İthaf
Bırak Zaman Aksın (1999)

• Son Giden
  • Şarkıcı Çocuk
  • Özgürlük
  • Mucize?
  • Pis
  • Yeşillik
  • 23
  • TV'deki Kız
  • Boşver
  • Bırakmazlar Yakamı
  • Çelişki
  • Beyaz
  • Ne
  • Balıklar
Gül Kendine (2001)

• Daha Mutlu Olamam
  • Doğru Yanlış
  • Gül Kendine
  • Hayat
  • Hep Aynı
  • Eksik
  • Orda Durma
  • Gece
  • Bazen
  • Canlı Yayın
  • Bir
Dünya Yalan Söylüyor (2004)

• Yardım Et
  • Cambaz
  • Bir Derdim Var
  • Re
  • Sevda Çiçeği
  • Serseri
  • Aşk İçinde
  • Az Çok
  • Son Deneme
  • Uyan
Büyük Düşler (2006)

• Parti
  • Kördüğüm
  • Ayıp Olmaz Mı?
  • Şirket
  • Küçük Sevgilim
  • Durma Öyle
  • Kış Geliyor
  • Darbe
  • Saklama
  • Sonu Belli
  • Çocuklar ve Hayvanlar
  • Büyük Düşler
Kısaca grubu tanıttım şimdi siz grup hakkında yorum yapabilir, eklemek istediğiniz bilgileri ekleyebilir ve tartışabilirsinizSadece Mor ve Ötesi hayranları değil grubu sevmeyenlerde yazabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-16-2007   #2
brave83

Mor ve öteside gerçekten sevip dinlediğim işini başarıyla yapanlardan takdir ediyorum

bende derim ki en anlamlı şarkısını seçelim ne dersin :)

bence "Uyan" olabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-16-2007   #3
ERen

benim en beğendiğim son deneme adlı şarkı

tabi herkese göre değişir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-16-2007   #4
speed

bende cambaz diyorum şarkı medyanın gücü ve neler yapabileceği hakkında oldukça eleştirel yorum getirmektediğer birçok şarkısıda dünya gerçekleri hakkında mesaj veriyor
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-16-2007   #5
ERen

evet şarkılarda gerçek olaylardan bahsediyolar çakkıdı gibi şaçma sapan sözler yok
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-17-2007   #6
speed

Grubun "Dünya Yalan Söylüyor" Albümü Hakkında

Albümün açılış parçası, Şebnem Ferah’ın da sesiyle renk kattığı, “kitle imha silahları” yalanına verilen tokat gibi bir cevap olan ‘Yardım Et’

Grup tarihinin en alaycı ve en iddialı çalışması olan ‘Cambaz’, giderek içinden çıkılmaz hale gelen medya kirlenmesinden hareket eden bir meydan okuma

‘Mustafa Hakkında Herşey’ filminden hatırlayacağınız ‘Bir Derdim Var’, sıradışı yapısı ve çocuk korosunun kattığı dramatik etki ile akılda kalan ‘Serseri’, grubun daha önce denemediği bir ritmik yapıya sahip ‘Aşk İçinde’, zamanımızın akıldışı tüketim çılgınlığına kafa tutan ‘Az Çok’ ve grubun eski albümleriyle sound açısından köprü oluşturan ‘Re’ albümdeki parçalardan bazıları

Unutulmaz Fikret Kızılok bestesi “Sevda Çiçeği” de son derece farklı bir yorumla karşımıza çıkıyor mor ve ötesi’nin yeni albümünde Albümün kapanışını ise konserlerde yıllardır bir hit muamelesi gören ve enerjisiyle dinleyeni hareket etmeye iten “Uyan” yapıyor

‘mor ve ötesi’nin yeni albümü, bu ülkede kendi istediği müziği geniş kitlelerle buluşarak üretmenin ve bunu yaparken de suya sabuna dokunmanın mümkün olduğu cümlesinden hareket ediyor Dünyaya, ekolojiye ve kendi dışımızdaki hayata asla duyarsız kalmayan bir müzik grubunun, büyük bir hayali insanlarla paylaşarak varolmak isteyen ve elindeki mikrofonun sorumluluğunun farkında olan dört kişinin çığlığı bu: ‘Dünya Yalan Söylüyor’

Alıntıdır

Grubu tam olarak tanımama sebeb olan albümde budur duruşları ve politik tavırlarıyla benim en sevdiğim rock grublarından biri oldular

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-18-2007   #7
yosun_26

mor ve ötesini dinliyodum ama konserde canlı performanslarını izleme fırsatı bulunca grubu daha çok sewdim ben CAMBAZ ve ŞİRKET' e bayılıyorum grup hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler speed
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com